Festivali i Arkitekturës në Kosovë fillon më 15 shtator

Festivali i Arkitekturës në Kosovë do të filloj edicionin e tij të ri me fillim nga data 15 shtator e deri me 15 tetor, shkruan KultPlus.

Këtë vit programi përmban 36 ligjërata të cilat 8 janë nga Future Architecture 2020 Creatives. Ligjëratat do të mbahen nga dita e martë e deri të premten, për çdo javë për 1 muaj duke filluar nga ora 18:30 dhe 19:30.

Ligjëruesit kryesorë (Keynote’s) këtë vit do jenë: Malkit Shoshan (Profesoreshë në Harvard GSD), Beatrice Galilee (Kuratore e Arkitekturës në MET NYC), Justin Garrett Moore (Drejtor i NYC Design Commission dhe professor në Columbia GSAPP), Carlo Ratti (Profesor në MIT School of Architecture & Plannig), Nadar Tehrani (Dekan i School of Architecture ne Cooper Union) si dhe Sir.David Chipperfield. 

Të gjitha prezantimet do të mbahen në platformën Zoom dhe do të transmetohen në Facebook, në faqen e Festivalit të Arkitekturës.

Në vegzën më poshtë mund ta gjeni programin e plotë të festivalit / KultPlus.com

Ava Max paralajmëron albumin debutues “Heaven and Hell”

Ava Max, këngëtarja shqiptare me famë botërore tashmë ka arritur një numër të madh të sukseseve në botën e muzikës.

Ajo tashmë rangohet krah për krah me artistët e tjera shqiptare të cilat kanë arritur famë ndërkombëtare. Pas publikimit të këngëve dhe hiteve të shumta, Ava Max më në fund, në shtator të këtij viti do të sjellë albumin e saj të parë i cili do të titullohet “Heaven and Hell”.

Artistja, emri i vërtetë i së cilës është Amanda Ava Koci, ka shpërndarë me ndjekësit e saj në Instagram një video të shkurtër duke sjellë kopertinën e albuimit të saj.

“Unë kam qenë duke ëndërruar për këtë ditë për kaq shumë kohë dhe jam aq e emocionuar të ju njoftoj se albumi im debutues do të publikohet më 18 shtator! Ju keni qenë atje për mua në çdo hap të udhëtimit tim dhe unë nuk mund të pres që t’i ndaj këto këngë me ju. Zemra ime mund të shpërthejë…, këto këngë së shpejti do të jenë tuajat. Para-blerjen e albumit mund ta bëni nga nesër! Ju dua shumë të gjithëve”, ka shkruar Ava Max në Instagram.

 25 – vjeçarja me origjinë shqiptare pak ditë më parë është nominuar për çmimin “Depërtimi i vitit”, në ndarjen e çmimeve MTV Video Music Awards 2020. / KultPlus.com

https://www.instagram.com/p/CDPLQNSFq71/?utm_source=ig_embed&fbclid=IwAR0zUKiSHrKy8gIaeAJY33oEd-rLMrPr_mSaZU99D1zpJj4cZ5-nqT4sa3Y