Javën e ardhshme në Kosovë fillon ‘Festivali i Arkitetkurës’

Javën e ardhshme fillon edicioni i 9-të i ‘Festivalit të Arkitekturës’ në Kosovë. Edicioni që sivjet për temë ka “Alter-Nation” do fillojë me ligjeratat në  Kino Armata më 16 dhe 17 Shtator dhe puntoritë në ICK më 15 shtator.

Ligjeruesit kryesorë të javës së parë janë: Alison Brooks – arkitekte britaneze, Asif Khan – arkitekt dhe dizajner nga Londra, Marisa Jahn dhe Rafi Segal  profesorw ne Massachusetts Institute of Technology, Carlos Lanuza – arkitekt nga Barcelona dhe Alexander Auris nga Brukseli.

Dy arkitektët e fundit do udhëheqin edhe puntoritë “Prishtina Queer Commons”-Auris dhe puntorinë ‘newarkitekturë – Lanuza’.

Javëve në vazhdim aktivitetet do të mbahen online me puntori dhe ligjeratë tjetër nga Local Studio nga Norvegjia, si dhe ligjerata nga Rosa Rogina nga London Festival of Architecture, Frani O’Toole nga Amerika dhe Materia Prima nga Mexico City.

Muaji i festivalit do të perfundojë me dy ligjerata në Prishtinë nga Suhair Khan, udhëheqese e projekteve strategjike ne Google dhe nga Sumayya Vally, Counterspace e cila është dizajnerja me e re e Serpentine Pavilion që është i ekspozuar për momentin në Londër./KultPlus.com

Festivali Botëror i Arkitekturës, lista e ngushtë për vitin 2021

Çmimi i Festivalit Botëror të Arkitekturës shpall listën e ngushtë të vitit 2021, duke festuar ndërtesat dhe peizazhet e përfunduara në të gjithë botën midis 2019 dhe 2021.

Lista e ngushtë prej 200 personash është përzgjedhur nga më shumë se 700 aplikime. Tema për festivalin 2021 është: Rivendosja e qytetit: Gjelbërimi, Shëndeti dhe Urbanizmi, transmeton KultPlus.

Më poshtë mund të gjeni disa nga objektet garuese për çmimin e Festivalit Botëror të Arkitekturës./KultPlus.com

Festivali i Arkitekturës në Kosovë fillon më 15 shtator

Festivali i Arkitekturës në Kosovë do të filloj edicionin e tij të ri me fillim nga data 15 shtator e deri me 15 tetor, shkruan KultPlus.

Këtë vit programi përmban 36 ligjërata të cilat 8 janë nga Future Architecture 2020 Creatives. Ligjëratat do të mbahen nga dita e martë e deri të premten, për çdo javë për 1 muaj duke filluar nga ora 18:30 dhe 19:30.

Ligjëruesit kryesorë (Keynote’s) këtë vit do jenë: Malkit Shoshan (Profesoreshë në Harvard GSD), Beatrice Galilee (Kuratore e Arkitekturës në MET NYC), Justin Garrett Moore (Drejtor i NYC Design Commission dhe professor në Columbia GSAPP), Carlo Ratti (Profesor në MIT School of Architecture & Plannig), Nadar Tehrani (Dekan i School of Architecture ne Cooper Union) si dhe Sir.David Chipperfield. 

Të gjitha prezantimet do të mbahen në platformën Zoom dhe do të transmetohen në Facebook, në faqen e Festivalit të Arkitekturës.

Në vegzën më poshtë mund ta gjeni programin e plotë të festivalit / KultPlus.com

Arkitekti Francisco Adão da Fonseca vjen në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë

Në kuadër të Festivalit të Arkitekturës i cili mbahet çdo vit në Kosovë, kësaj radhe vjen arkitekti Francisco Adão da Fonseca, përcjellë KultPlus.

Francisco Adão da Fonseca është arkitekt dhe MSc nga Delft University of Technology, drejtimi i arkitekturës. Anëtar i Shoqatës Holandeze të Arkitektëve dhe Urdhrit të Arkitektëve në Portugali. Ai bashkëpunoi me Leembouw Nederland në studimin e teknikave të ndërtimit të energjisë së ulët (2004-09). Në vitin 2010 e themeloi Skrei Lda, i cili sot është një studio udhëheqëse në fushën e arkitekturës së qëndrueshme në Portugali.

Skrei filloi punën e tyre në vitin 2009 me një hulumtim mbi cilësitë e materialeve të papërpunuara që mund të gjinden në Portugali. Duke eksperimentuar me materiale dhe vegla ndërtimi, Skrei ishte në gjendje të zhvillonte materiale specifike dhe filloi ti implementoj veprat e veta arkitektonike. Skrei u shndërrua në një punëtori arkitektësh të specializuar në ndërtime eksperimentale ku teknikat e ndërtimit dhe të zejtarisë janë kombinuar me inxhinierinë e sofistikuar për klientët e rafinuar. Praktika arkitekturore e Skreit bazohet në një marrëdhënie të ngushtë midis projektimit, ndërtimit dhe prodhimit kulturor. Është një qasje që tregon se si materialet mund të inkorporojnë njohuritë dhe se si kjo njohuri mund të jetë instrumentale në përcaktimin e praktikës së arkitekturës.

Skrei u themelua nga Pedro Jervell dhe Francisco Adão da Fonseca. Dy arkitekt portugezë, të diplomuar ngaArchitectural Association dhe Delft University, fillimisht u drejtuan në mjedisin e ndërtuar për shkak të “fizionomisë së thjeshtë të gjërave” dhe “ankesës naive të formës”. Shpejt, ata e kuptuan se janë format dinamike të padukshme ato që japin forma dhe janë shumë më interesante – politika dhe ekonomia, teknologjia dhe mjedisi, arsimi dhe pushteti, ata shkëmbyen gjërën e realizuar për procese.

Fonseca vjen për të ligjëruar në Kosovë në kuadër të festivalit të arkitekturës më datë 21 shtatorë duke filluar nga ora 20:00 në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës. / KultPlus.com

Ekspozita për konservimin e BKK-së hapi Festivalin e Arkitekturës (FOTO)

Gili Hoxhaj

Sot është bërë hapja e Festivalit të Arkitekturës në Kosovë që cilësohet si eventi më i madh i arkitekturës në vend. Në kuadër të hapjes së këtij festivali është bërë edhe hapja e ekspozitës mbi konservimin e Bibliotekës Kombëtare, shkruan KultPlus.

Përgjatë dy javëve të para të korrikut në Prishtinë do të mbahen 12 ligjërata, 6 punëtori, 5 shfaqje të filmave, 1 ekspozitë, 2 promovime të librave, 1 debat dhe 1 sallon i librit, të gjitha këto në kuadër të Festivalit të Arkitekturës në Kosovë që këtë vit vjen me temën “Witten Architecture” – “Arkitektura e Shkruar”. Ky festival i cili do të zgjat tre muaj do të vazhdoj rrjedhën e tij edhe përgjatë muajit gusht dhe shtator me 2 ekspozita të tjera, 2 punëtori dhe 3 ligjërata.

Sot në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës erdhi ekspozita e cila përfshinte rreth dhjetë punime e për planin e konservimit për menaxhimin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani, të hartuar nga Fondacioni Kosovar të Arkitekturës (KAF), ndërsa i mbështetur nga fondacioni prestigjioz amerikan “Getty Foundation”.

Ndërtesa e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës njihet për historinë e saj unike ndërsa stili i ndërtesës është i dizajnuar nga arkitekti kroat Andrija Mutnjakovi. Në këtë ekspozitë vijnë edhe disa fotografi të arkitektit Mutnjakovic menjëherë pas përfundimit të bibliotekës dhe pak më larg vizitorët mund të shihnin dhe një dokumentar që paraqet një intervistë të realizuar me arkitektin Mutnjakovic, po ashtu në një skaj të hollit të Bibliotekës është i vendosur edhe dokumentari tjetër 20-minutësh përfshin procesin e punës në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës.

Drejtori i Festivalit, Bekim Ramku falënderoi stafin e Bibliotekës Kombëtare për mbështetjen dhe gjithë ata që kanë ndihmuar në realizimin e planit për konservimin dhe menaxhimin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës.

“Kemi qenë shumë me fat që e kemi fituar grantin e Getty Foundation që është më prestigjiozi që jep fonte për arkitekturën moderne. Një pjesë e madhe e fotografive janë të bërë nga arkitekti i njohur Mutnjakovic menjëherë pas përfundimit të bibliotekës dhe disa vizatime nga Fondacioni Kosovar i Arkitekturës”, u shpreh Ramku sot gjatë ceremonisë hapëse të festivalit dhe ekspozitës.

Përfaqësues i Getty Foundation, Antoine Wilmering tha se ndihet i nderuar që erdhi sot ndërsa theksoi se ndërtesa e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës është thesar për vendin.

“Kur sheh kupolat, sheh një ndërtesë moderniste. Kjo ndërtesë është e mahnitshme dhe jam tejet i kënaqur që jam këtu. Bekim dhe drejtor Gajraku urime për hapin që e keni ndërmarr në konservimin e bibliotekës dhe pas këtij hapi keni edhe shumë për të bërë dhe gjithçka fillon me hapin e parë kështu që urime dhe faleminderit që më ftuat”, u shpreh Wilmering.


Drejtori i BKK-së, Fazli Gajraku u shpreh se objekti i Bibliotekës Kombëtare është një nga arritjet më kurorëzuese të arkitekturës moderne të Kosovës që ka ardhur për të plotësuar idealet e lirisë së Kosovës, për kulturën e leximit, edukimit dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore të shkruar dhe të shtypur dhe të regjistruar.
“Me anë këtij projekti të përkrahur nga fondacioni prestigjin Getty Fondation dhe realizuar Fondacioni i Arkitekturës së Kosovës nën drejtimin e Bekim Ramku që ka punuar bashkë me një grup të përzgjedhur të arkitektëve, inxhinierëve, ekspertëve të dokumentimit, historianëve të arteve dhe me punëtorët e Bibliotekës Kombëtare e që kanë bërë ç ‘është e mundu për të vëzhguar , ekzaminuar këtë hapësirë të Bibliotekës”, u shpreh Gajraku.

Gajraku tha se ndihet i nderuar që në këtë ceremoni ishte edhe Antoine Wilmering, të cilin e kishte takuar më parë në Londër ndërsa e kishte ndjerë përkushtimin e tij për ta përkrahur këtë plan. Ai shtoi se ky plan ka arritur që ta kthej Bibliotekën Kombëtare në listën prioriteteve të Qeverisë së Kosovës, veçanërisht të MKRS-së.

“Unë kam kuptuar peshën time të përgjegjësisë për këtë projekt shumë më shumë pas një trajnimi dhe prezantimi të këtij plani në Londër ku kam dëgjuar se si flisnin me dije e dashuri për projektet e vjetra e flisnin edhe objektin e Bibliotekës Kombëtare si të ishte objekt i vendit të tyre. Ky plan jo vetëm që ka arritur vëmendjen e publikut por edhe ka prioritizuar Bibliotekën Kombëtare të Kosovës të Qeveria e Kosovës, veçanërisht te Ministria e Kulturës jo vetëm për ta filluar procesin e renovimit por edhe atë të konservimit”, u shpreh Gajraku sot.

Në mbrëmje me fillim prej orës 19:00 fillon cikli i ligjëratave të hapura për publikun në ambientet e Kino Armatës, me ligjëratat e Valentin Kunik, Guillame de Morsie, Ibai Rigby dhe Charlotte Malterre-Barthes./ KultPlus.com

Me temën “Arkitektura e Shkruar”, së shpejti nis Festivali i Arkitekturës në Kosovë

Sot një javë në Prishtinë fillon Festivali i Arkitekturës në Kosovë, eventi më i madh i arkitekturës në vend.

Përgjatë dy javëve të para të korrikut në Prishtinë do të mbahen 12 ligjërata, 6 punëtori, 5 shfaqje të filmave, 1 ekspozitë, 2 promovime të librave, 1 debat dhe 1 sallon i librit. Programi do vazhdoj edhe përgjatë muajit gusht dhe shtator me 2 ekspozita të tjera, 2 punëtori dhe 3 ligjërata.

Këtë vit tema e festivalit është “Written Architecture” – “Arkitektura e Shkruar” dhe fokusi i ligjëratave, debatit dhe disa punëtorive do jetë mungesa e leximit dhe shkrimit kritik në arkitekture (posaçërisht asaj lokale). Në sallonin e librit do të prezantohen disa nga shtëpitë botuese më të njohura në botën e arkitekturës sikurse “DPR-Barcelona”, “Actar”, “Urban Next” dhe “Mies Foundation”.

Katër punëtori do organizohen nga partneret dhe arkitektet e ri Evropian të Future Architecture, një punëtori nga Ivan Kucina nga Dessau ISA si dhe për herë të parë do organizohet një punëtori për dizajn industrial që do udhëhiqet nga Rainer Mutsch, njëri nga dizajnerët industrial më të njohur në botë.

Disa nga ligjëratat më të dalluara do jenë ato të Antoine Willmering nga Getty Foundation, Liam Young nga Sci-Arch, Ivan Blasi nga Mies Foundation si dhe ajo nga Eliza Hoxha, kuratorja e Pavijonit të Kosovës në Biennalen e Venedikut të sivjetmë.

Të gjitha ligjëratat do të mbahen në Kino Armata, çdo mbrëmje duke filluar nga ora 19:00. Salloni i librit dhe debati mbi shkrimin kritik do mbahet në Soma.

Nesër KAF do shpërndaj edhe programin e plotë të festivalit ndërsa për më shumë informata rreth pjesëmarrësve të eventit, aktiviteteve të tjera dhe për të shkarkuar fotografi vizitoni faqen zyrtare në: www.kosovoarchitecture.com ./ KultPlus.com

Sot fillon “Prishtina Arts and Architecture Festival”

Festivali i vetëm i Artit dhe i Arkitekturës në rajon – “Prishtina Arts and Architecture Festival” – PAAF 2018, do të fillojë sot në ora 18:00, shkruan KultPlus.

Me pjesëmarrjen e shkollave të artit nga Italia, Sllovenia, Bosnja dhe Hercegovina, Shqipëria e Maqedonia – edicioni i parë do të sjellë një program të begatshëm nga: Arkitektura, Piktura, Dizajni Grafik, Dizajni i Modës, Muzikologjia dhe Filmi.

Hapja e Festivalit të Arkitekturës dhe Artit bëhet këtë të enjten, në ambientet e Kolegjit AAB, ndërsa vazhdon me aktivitete të tjera deri me 5 maj.

Më poshtë KultPlus ju sjellë programin e këtij festivali: