Arbëreshja që i rrëmbeu kurorën e “Miss Italia” Sofia Loren

Në Italinë e pas Luftës së Dytë Botërore konkurset e bukurisë femërore ishin si një terapi shëruese për shoqëri italiane, dalë e shkatërruar nga lufta. Ishin tejet popullore, por këto konkurse bukurie gjithashtu patën një rol kryesor në evidentimin e vajzave të reja të cilat më vonë do të bëheshin yjet e kinemasë italiane.

“Miss Italia” e vitit 1950 ishte Arbëreshja Annamaria Bugliari nga katundi Arbëresh i Shën Sofia i Epirit. Në foto me Sofia Loren, e cila zuri vendin e dytë.

Titullin e fitoi në Salsomaggiore, në edicionin e parë që realizohej  në këtë qytet, dhe që në fakt ishte edicioni i shtatë në historinë e “Miss Italia”.

Ajo u bë e famshme për shkak se i “rrëmbeu titullin” nga Maria Scicolone, e cila më vonë do të njihej në gjithë botën me emrin e saj të artit Sofia Loren.

“Më kanë akuzuar se i kam vjedhur kurorën Sofia Loren” – kujton ajo edhe sot – “por unë isha padyshim më e bukur”.

Annamaria Bugliari lindi më 1934 në Romë ku babai i saj, nënkryetar i Shoqatës Kombëtare të Partizanëve, ishte edhe avokat. Pas një eksperience të shkurtër në botën e kinemasë (ajo bëri dy filma, në njërin prej të cilëve ishte antagonistja e Lucia Bosè, Vajzat e Piazza di Spagna), u martua me avokatin Marcello Giordani me të cilin kishte dy fëmijë. Sot ajo jeton në Romë, është e ve dhe gjyshe.

Foto kortezi e Adela Kolea/diasporashqiptare/KultPlus.com

Sophia Loren i rikthehet aktrimit në moshën 86-vjeçare

Sofia Loren do të rikthehet në kinema pas 11 vitesh mungesë.

Loren, tani 86 vjeç, do të shfaqet në dramën e pritshme të Netflix, The Life Ahead (Jeta përpara) që drejtohet nga i biri, Edoardo Ponti. Në film, Loren luan Madame Rozën, një hebreje që i mbijetoi holokaustit që ndihmon në rritjen e fëmijëve të një prostitute të vdekur, me të cilën ajo dikur ishte endur rrugëve. Ajo më pas lidh një miqësi të fortë me momon, një senegalez 12 vjeçar, jetim, që përpiqet ti vjedhë asaj shandanët. Ky do të jetë adaptimi i dytë i novelës së Romain Gary, pas një filmi të 1977 që mori emrin e karakterit kryesor, në të cilin luante Simone Signoret.

Pas premierës në Romë, në tetor, filmi do të mund të shihet në Netflix një muaj më vonë. Loren ka fituar oskarin e parë në 1961 për rolin në filmin Two Women, ndërsa të dytin, në 1991, një oskar nderi për një karrierë të pasur me performanca të paharrueshme që i ka shtuar shkëlqim të përhershëm formës sonë të artit – thuhej në motivim. Aktorja thotë se ajo rrëmbeu shansin për të luajtur rolin në filmin e të birit, pasi ajo i kujtonte nënën e saj. Sofia Loren ka punuar me të birin dhe dy herë të tjera më parë, hera e fundit ishte në 2002 me Between Strangers. Edoardo Ponti, 46 vjecar, është fëmija i dytë i aktores me regjisorin Carlo Ponti, me të cilin ajo ishte e martuar që nga 1966 e deri në vdekjen e tij. /TCH / KultPlus.com

‘Një grua duket mirë vetëm nëse ndihet mirë në lëkurën e saj, nuk ka rëndësi grimi por ka rëndësi mënyra se si ajo shkëlqen’

Aktorja e famshme dhe e pazëvendësueshme, Sophia Loren, e cila tashmë ka lënë vulën e saj në kinematografinë botërore, sot festoi 86 vjetorin e lindjes, shkruan KultPlus.

Në vijim, KultPlus ju sjell disa nga thëniet më të njohura të Loren.

1. Kur ti je nënë, ti vërtetë nuk je vetëm në mendimet e tua. Një nëne i duhet të mendojë dy herë. Një herë për veten dhe një herë për fëmijën e saj.

2. Veshja e një femre duhet të jetë si një gardh telash me gjemba: që t’i shërbejë qëllimit pa e penguar shikimin.

3. Një grua mund të duket më mirë, nëse ndihet mirë nën lëkurën e saj. Këtu nuk hyjnë as fustani e as tualeti, por mënyra se si shkëlqen.

4. Ka një burim i pashterrshëm rinie: është mendja jote, talenti yt, krijimet që ti sjell në jetën tënde dhe jetët e njerëzve që ti do. Kur ti mëson ta shfrytëzosh këtë burim, ti vërtet e ke mundur moshën.

5. Duhet ta gëzosh jetën. Gjithmonë të jesh me njerëz që i pëlqen, njerëz me të cilët ke bisedë të këndshme. Ka kaq shumë gjëra pozitive për të cilat të mendosh.

6. Nëse nuk ke qarë, sytë e tu nuk mund të jenë të bukur.

7. Gabimet janë pjesë e haraçeve që paguhen për një jetë sa më të plotë.

8. Duhet të jesh e lindur një sex symbol. Përndryshe nuk bëhesh dot. Nëse ke lindur me këtë cilësi, atëherë do ta kesh edhe kur të jesh 100 vjeçe.

9. Pas kaq vitesh, unë jam prapë jam e përfshirë në procesin e vetëzbulimit. Ishte më mirë ta shfrytëzoja jetën dhe të bëja gabime se të bëj një jetë të sigurt.

10. Seksi është si të lash fytyrën – diçka që do ta bësh, sepse duhet bërë. Seksi pa dashuri është absolutisht qesharak. Seksi pason dashurinë, asnjëherë nuk e paraprin.

11. Shumë njerëz mendojnë se i dëshirojnë gjërat, por ata nuk kanë vërtet forcën, disiplinën. Ata janë të dobët. Unë mendoj se njeriu arrin çfarë don, nëse ai e do vërtet shumë.

12. Unë mendoj se cilësia e bukurisë tunduese vjen nga brenda. Është diçka që është në ty ose nuk është. Dhe nuk ka të bëjë me gjoksin, me buzët e të tjera.

13. Kurrë nuk jam përpjekur t’i errësoj kujtimet e së shkuarës, edhe kur ato janë tejet të dhimbshme. Gjithçka që përjeton, të ndihmon që të jesh njeriu që je.

14. Për të përparur në profesion, kërkohet shumë besim tek vetja. Prandaj disa njerëz, me talent mediokër, por me shtysa të brendshme të fuqishme, shkojnë shumë më përpara se njerëz me talent të madh.

15. Nuk gjen kënaqësi në punë, nëse nuk e bën punën që dëshiron. / KultPlus.com

Aktorja Sophia Loren feston sot ditëlindjen e 86-të

Aktorja e famshme italiane, Sophia Loren, mbush sot tetëdhjetë e gjashtë vjet, duke lënë pas vetes një mori suksesesh në botën artistike, shkruan KultPlus.

Loren ka lindur më 20 shtator 1934 teksa karrierën e saj të filmit e filloi në moshën 16 vjeç në 1950.

Përveç çmimit të Akademisë, ajo ka fituar një çmim Grammy, pesë Golden Globes speciale (përfshirë çmimin Cecil B. DeMille), një çmim BAFTA, një çmim Laurel, Kupën Volpi për Aktoren më të Mirë në Festivalin e Filmit në Venecia, Aktoren më të Mirë Mimi në Festivalin e Filmit në Kanë dhe Academymimin e Akademisë së Nderit në 1991.

Në 1995, ajo mori çmimin Golden Globe Cecil B. DeMille për arritjet e jetës, një nga shumë çmime të tilla. Në vitin 1999, Loren u emërua nga Instituti Amerikan i Filmit, ylli i 21-të më i madh femër i Classic Hollywood Kinema, dhe aktualisht ajo është aktorja e vetme e gjallë në listë.

Në vitin 1965, aktorja e madhe Sophia Loren do të takohej me fotografin shqiptar Gjon Mili dhe ajo çka do të pasonte ishte një shoqëri plot shkrepje aparati fotografik.

Gjon Mili kësisoj e fotografoi aktoren italiane në disa raste, gjatë xhirimeve të filmave por edhe në pamje ekstravagante të një prej aktoreve më të talentuara e të bukura në historinë e filmit./ KultPlus.com

Jeta përrallore e Sophia Loren në revistën ‘Life’ , 1964 (FOTO)

Autori i fotografive është Alfred Eisenstaedt.

Gjatë miqësisë së tyre, Eisenstaedt i ka bërë fotografi të panumërta aktores fituese të çmimit Oskar, shumica e të cilave nuk ishin të destinuara për publikim. “Eisie duhet të më ketë bërë mijëra foto, të cilat askush nuk i ka parë ­, ka thënë Loren për revistën LIFE, e cila ka publikuar një seri të portreteve më të mira të Loren të shkrepura nga Eisenstaedt, në periudhën më të bukur të famës së saj botërore.

“Kur kam takuar Eisie”, Loren kujton, “ishte me të vërtetë një dashuri me shikim të parë. Ai u bë hija ime. Por ai kurrë nuk u përpoq të ndërhyjë në jetën time. Jo, ai vetëm vazhdoi të shkrepë dhe të qeshë, dhe ishte i lumtur vetëm të ishte me mua – ashtu si dhe unë që isha me të! Më mungon.

Unë nuk mendoj se Sofia Loren merr kredi të mjaftueshme si një ikonë e ekranit të shekullit XX. Suksesi, bukuria dhe fama mund të rivalizoheshin me legjendat Marilyn Monroe dhe Brigitte Bardot. Ndërsa talenti i Monroe & Bardo ishin të diskutueshme, Sofia Loren ka fituar 50 çmime gjatë karrierës së saj, duke përfshirë një Oskar për aktoren më të mirë grua, një çmim Golden Globe, Grammy Award, BAFTA dhe Laurel Award. Ndryshe nga kolegët e saj, aktoret simbol seksi të ditës që shkuan nga një Playboy në një tjetër, Sofia Loren i’u dha jetës bashkëshortore nga mosha 22 vjeç, producentin e famshëm italian të filmit, Carlo Ponti, jo pak, por deri në vdekjen e tij 50 vjet më vonë. Kur u pyetën nëse ajo do të martohej përsëri, si një romantike e vërtetë ajo u përgjigj: “Jo, kurrë përsëri. Do ta kem të pamundur të dua dikën tjetër “.

Fotot e publikuara janë realizuar në verën e vitit 1964 nga fotografi i revistës LIFE, Alfred Eisenstaedt, i cili ka vizituar Sofia Loren në shtëpinë e saj mahnitëse në periferi të Romë, ku ajo jetonte me bashkëshortin.

Përgatitur nga Albert Vataj / KultPlus.com

“Kur kisha më tepër nevojë për njerëz, më braktisën”

“Kur fitova mjaftueshëm besim, dritat e skenës u veniten, 
Kur isha e sigurt se do humbisja, fitova, 
Kur kisha më tepër nevojë për njerëz, më braktisën, 
Kur mësova ti fshij vetë lotët, gjeta një shpatull ku të qaja, 
Kur përsosa aftësinë e të urryerit, dikush filloi të më donte me gjithë zemër,
E ndërsa prisja me orë të tëra ditën të zbardhte, flija ndërsa dielli lindte…
Kjo është jeta! çfarëdo planesh që të bësh, asnjëherë nuk e di se ç’plane ka bërë ajo për ty! 
E di, suksesi të bën të njohur në gjithë botën 
por dështimet të bëjnë ty të njohësh botën.
Jini të lumtur… gjithmonë.
Shpesh ne e humbasim besimin dhe mendojmë se ky është fundi… Por Zoti, që sheh, buzëqesh dhe thotë “Qetësohu e dashur, ishte thjesht një kthesë… udhëtimi vazhdon …” – Sophia Loren.

Sophia Loren lindi më 20 shtator 1934 në Romë, Itali. Është një aktore e filmit dhe teatrit dhe fituese e çmimit Oskar.

Në 1962, ajo fitoi çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë për rolin e saj në “Dy Gratë”, duke u bërë kështu aktorja e parë që fitoi një Çmimi Akademie për një performancë jo-anglisht-folëse. Loren ka fituar 50 çmime ndërkombëtare, duke përfshirë dy Oskar, pesë Golden Globe Awards, një Grammy Award dhe çmimin BAFTA. Filmat e saj të tjerë janë: Krenaria dhe Pasioni (1957), Lundër e banuar (1958), El DC (1961), Rënia e Perandorisë Romake (1964), Njeriu i La Mancha (1972), Cassandra (1976), interpretojnë -à-Porter (1994), Burrat Grumpier të Vjetër (1995), dhe “Nëntë” (2009).

Në 1999, Sophia Loren ishte listuar nga Instituti i Filmit Amerikan në Vite AFI’s 100. Nga 100 Yjet si një nga 25 ekranit amerikane femra legjendat e të gjitha kohërave. Në 2002, ajo u nderua nga Fondacioni italiane Kombëtar Amerikan (NIAF) në përvjetorin e saj vjetor Gala./ KultPlus.com