‘Nëse vret një njeri je vrasës, nëse vret dhjetë njerëz je përbindësh’

Sulmet e ditës së sotit në Vjenë kanë tronditur botën, deri më tash flitet për diku rreth 15 viktima, ndërkaq akoma nuk dihet numri i saktë, shkruan KultPlus.

KultPlus ju sjell një thënie shumë të njohur të Vassilis Epaminondous e cila me një ironi të theksuar, gjykon fuqishëm luftën.

– Nëse vret një njeri, je vrasës. Nëse vret dhjetë njerëz, je përbindësh. Nëse vret dhjetë mijë, je hero kombëtarë. / KultPlus.com

Sulm me armë gjatë një koncerti në Las Vegas

Të paktën dy persona raportohen të jenë vrarë dhe 24 të tjerë kanë mbetur të plagosur gjatë një sulmi me armë në një koncert në Las Vegas. 12 prej të plagosurve raportohen se janë në gjendje kritike për jetën.

Një person i armatosur hapi zjarr gjatë një festivali të muzikës country në një vend të hapur pranë kazinosë ‘Mandalay Bay’, ku raportohet te ishin rreth 40 mijë të pranishëm. Sulmuesi mendohet të ketë qëlluar mbi turmën nga kati i 30-të i një pallati. Sipas policisë të shtëna me armë ka pasur dhe në pjesë të tjera të qytetit.

Dëshmitarët në vendngjarje tregojnë se të shtënat kanë vijuar për më shumë se 5 minuta. Qindra njerëz u larguan nga vendi i ngjarjes, ndërkohë që zhurma e breshërive të automatikut dëgjohet lehtësisht në videot e postuara në mediat sociale. Policia tha se një i dyshuar “ishte poshtë”. Ka njoftime për të paktën një incident tjetër në rripin e Las Vegasit. Pjesë të zonës u mbyllën pasi policia e armatosur arriti në vendin e ngjarjes në rrugën Route 91 Harvest.

Ngjarja u regjistrua rreth orës 22:30 sipas orës lokale. Dëshmitarët raportuan se qindra të shtëna u qëlluan./ KultPlus.com