“Tri motrat” e Çehovit nga Qëndrim Rijani me premierë në Teatrin Shqiptar

Të enjten në Teatrin Shqiptar të Shkupit do të prezantohet me premierë shfaqja “Tri motrat” e Çehovit’ që vjen me regji të Qëndrim Rijanit, shkruan KultPlus.

Në këtë shfaqje që më pas reprizën do ta ketë më 29 tetor, me rolin e Olgës do të shfaqet Amernis Nokshiqi, Xaka Jonuzi në rolin Mashës dhe Sabina Memishi në rolin e Irinës.

Në role tjera vinë: Andrea-Arben Rasimi, Natalia-Sara Bajrsmi, Anfisa-Drita Kaba Karaga, Çebutikini-Adem Karaga, Kulligini- Hamdi Rashidi, Vershenini-Fisnik Zeqiri, Tuzenbahu-Dritero Ame, Solioni-Abedin Aliji, Fedotiku-Rrahim Ramadani, Rodeja-Mentor Kurti, Aleksej-Genci Mirzo, Ferraponti-Hetem Etemi. Në këtë shfaqje kompozitor është Trimor Dhomi, koreograf  Artan Ibershimi, kostumografe Maria Papuçevska dhe skenograf Bujar Muça.

“Tri Motrat” janë të mbushura me konflikte  dhe emocione, përfshihen në  afera të trazuara dashurie./ KultPlus.com