John Lennon, aktivisti i paqes që u vra me katër plumba

John Winston Ono Lennon lindi më 9 tetor 1940. Ishte muzikant anglez i zhanrit rok, tekst-shkrues, autor, dhe aktivist paqe që ka marrë famë në mbarë botën si njëri nga anëtarët themelues të ‘The Beatles’.

Me Paul McCartney, John Lennon formoi një nga partneritetet tekstshkrues më me ndikim dhe më të suksesshëm të shekullit XX. Ai është i renditur nga Billboard si tekstshkruesi i dytë më i mirë pas McCartney.

Ai kishte emrin e presidentit Churchill, një djalë i lindur në Liverpool, në Luftën e Dytë Botërore. Mamaja e tij Xhulia, siç thoshte ai, i jepte arsye për të jetuar. Por, kur prindërit e tij, Xhulia dhe Alfred Lennon u divorcuan, ai shkoi të jetonte me tezen e tij.

Ai ishte me nota të mira në mësime, por me vdekjen e xhaxhait të tij Xhorxh, ai filloi të ndryshonte. Gjatë asaj kohe ai kishte formuar bandën “The QuarryMen” me shokët e tij të fëmijërisë.

E dashura e tij Synthia, më vonë u bë gruaja e tij dhe me të lindi 1 djalë, Xhulianin, (Emri iu vu për nder të nënës së tij, Xhulias, pak kohë pasi vdiq.) Më vonë ai u nda nga Synthia dhe u lidh me artisten japoneze Yoko Ono.

Lennon zbuloi një natyrë rebele dhe të ashpër në muzikën e tij, në film, në libra, në konferenca shtypi dhe intervista. Ai ishte kundërshtues përmes punës së tij si aktivist paqe, së bashku me gruan e tij Yoko Ono. Pas suksesit me ‘The Beatles’, Lennon gëzoi një solo karrierë të suksesshme me albumet si ‘John Lennon/Plastic Ono Band’ dhe ‘Imagine’ dhe këngë të tilla si “Give Peace a Chance” dhe “Imagine”.

Pas një vetë imponimi për të dalë në pension për të rritur djalin e tij Sean, Lennon rishfaqet me albumin ‘Double Fantasy’, por u vra më pak se një muaj pas lëshimit të albumit, album i cili në vitin 1981 fitoi ‘Grammy Award for Album of the Year’.

John Lennon u vra mbrëmjen e së hënës, më 8 dhjetor 1980. Ai u qëllua dhe u vra nga Mark David Chapman në arkën e Dakotës, në Nju Jork.

Lennon sapo ishte kthyer nga Record Plant Studio me gruan e tij, Yoko Ono. Pasi mori katër plagë të mëdha, Lennon vdiq pas mbërritjes në Spitalin Roosevelt. Pak pasi stacionet e lajmeve lokale raportuan për vdekjen e Lennon, turmat u mblodhën në Spitalin Roosevelt dhe përpara Dakotës.

Chapman u deklarua fajtor për vrasjen e Lennon dhe u dënua me burgim për 20 vjet.

Në vitin 2002, të anketuarit në një sondazh të BBC për 100 Greatest Britons votuan Lennon-in të 8-in. Në vitin 2004, revista Rolling Stone e renditi Lennon-in të 38-in në listën e “The Immortals: The Fifty Greatest Artists of All Time” (The Beatles qenë të parët).

Ai gjithashtu u rendit këngëtari i pestë më i mirë i të gjitha kohërave nga Rolling Stone në vitin 2008. / KultPlus.com

Libri i ri i “Beatles” sugjeron se po përgatitet filmi “Get Back”

Dokumentari i Peter Jackson për seancat e Beatles “Get Back” do të mund të vijë në tetor. Data e publikimit të asaj që duket është një libër shoqërues tani në dispozicion për paraporosi.

Një listing për Get Back: The Beatles është vërejtur në Amazon nga Daily Beatle. Edhe pse nuk jepet asnjë informacion përveç datës së publikimit të 15 tetorit, një lexues e kontaktoi botuesin, i cili tha se libri “është tregim i autorizuar i bërjes së albumit “Let It Be” dhe shpërbërjes së “

“Beatles”, i treguar përmes fotografive ekskluzive, transkriptimeve të seancave të regjistrimit dhe një eseje nga dramaturgu dhe novelisti britanik Hanif Kureishi”.

Jackson e paralajmëroi filmin vitin e kaluar, duke theksuar se ai ishte duke punuar me 55 orë të xhirimeve të papara më parë të xhiruara nga Michael Lindsay-Hogg dhe me 140 orë audio të cilat bendi i ka regjistruar në janar të vitit 1969. Regjisori i quajti pamjet “një thesar të mahnitshëm historik.

Sigurisht, ka momente dramatike – por asnjë nga mosmarrëveshjet me këtë projekt nuk është shoqëruar prej kohësh. Ta shikosh Johnin [Lennon], Paulin [McCartney], Georgein [Harrison] dhe Ringon [Starr] të punojnë së bashku, duke i krijuar këngët tani klasike nga fillimi, nuk është vetëm fascinuese, është qesharake, frymëzuese dhe befasisht intime.”

Get Back, i cili i filloi xhirimet sot 51 vjet më parë, ishte një përpjekje e Beatlesve që të ktheheshin në rrënjët e tyre pas seancave të frakturuara të “White Album”. Synimi origjinal ishte që të shfaqej bendi duke e bërë një album të ri, me asnjë prej mbidubimeve e gjata në studio që i shënuan rekordet e tyre më të fundit. LP-ja duhej të pasohej nga koncerti i tyre i parë që nga gushti i vitit 1966.

Në vend të kësaj filmi e ekranizon bendin në pikën më të ulët, ku anëtarët shihen dukshëm të pakëndshëm në një skenë zanore në vend të një studioje regjistrimi. Kishte grindje – Harrison madje hoqi dorë shkurtimisht në një moment – dhe performanca live doli të ishte vetëm me disa këngë në çatinë e selisë së tyre, një koncert që u mbyll nga policia për prishjen e qetësisë./koha.net/ KultPlus.com

“Yesterday” si homazh për rock grupin“The Beatles”

Komeditë romantike të Richard Curtis – “Four Weddings and a Funeral” dhe “Love Actually” janë filmat më të mirë të tij – të ngjallin aq shumë emocion, saqë do të donim që ato të bazoheshin në ngjarje të vërteta. 

Filmat e tij janë rrëfime që të duken si të vërteta, përderisa personazhet dhe ngjarjet janë aq të gjalla, saqë paraqesin një shkëputje prej rutinës së përditshmërisë, shkruan sot Koha Ditore.

Po ashtu, një e veçantë e këtyre filmave është se nuk të duhet shumë mund për t’u bërë pjesë e tyre. Filmi i tij i ri, “Yesterday” i ka të gjitha këto tipare, përpos se këtë radhë paraqet rrëfim dashurie midis adhuruesve të filmit dhe grupit “The Beatles”.

 E veçanta e filmit qëndron te personazhi, muzikanti i pasuksesshëm nga Suffolku, i quajtur Jack Malick, i cili zgjohet një ditë si i vetmi person në botë të cilit i kujtohet ky grup. Këngët origjinale dhe zëri i Jackut, të cilin e dëgjojmë në fillim të filmit, janë krejtësisht në rregull, por jo edhe të mjaftueshme për të bërë famë. Himesh Patel, i njohur për audiencën britanike nga “EasyEnders”, e bën Jackun të talentuar mjaftueshëm që Ellie (Lily James) të veprojë si menaxhere e tij. Asnjëri nuk e pranon se ndien diçka për tjetrin, por filmi na e bën të qartë këtë gjë/ KultPlus.com

The Beatles dhe këngët e tyre të nënvlerësuara

The Beatles janë grupi që nuk kanë nevojë për prezantim. Ata qëndrojnë prapa disa prej këngëve më të famshme të të gjitha kohërave, dhe ndryshuan mënyrën se si bëhej muzika. Ndaj, ishte interesante ideja e hashtagut në Twitter (#MostUnderratedBeatlesSong trending), për këngët e tyre të nënvlerësuara.

Sugjerimet nga postuesit ishin të ndryshme, ashtu edhe kriteret e përzgjedhjes. Por, për nder të ditëlindjes së ish-anëtarit të grupit, Sir Paul McCartney, dhe filmit “Yesterday” (Dje) nga Danny Boyle ku flitet për botën ku fshihet kujtesa për Katër Fantastikët, BBC krijon listën e vet.

Kriteri ishte ky: Këngët që nuk kishin shumë vëmendje si pjesë e albumeve dhe që nuk janë paraqitur në kompilacione e as antologji. Lista është si më poshtë:

1. Hold Me Tight (1963)
2. No Reply (1964)
3. I’m A Loser (1964)
4. Rain (1966)
5. Hey Bulldog (1969)
6. You Know My Name (Look Up The Number) (1970). 

Zbulohet një video xhirim live i Beatlesave, i vjetër më shumë se gjysmë shekulli

E vetmja shfaqje live e bendit legjendar nga Liverpooli, “The Beatles” në një shfaqje televizive është gjetur në Meksikë.

Paraqitja e bendit legjendar në shoun televiziv “Top of the Pops” të BBC, e cila zgjat vetëm 11 sekonda, është gjetur në shtetin meksikan dhe është realizuar në vitin 1966.

Xhirimet origjinale nuk janë ruajtur, por video është bërë nga një shikues që regjistroi televizorin me një aparat fotografik.

“Nëse ju jeni fans i Beatlesave, ky është ‘Grali i Shenjtë’. Ne menduam se video ishte humbur përgjithmonë, sepse xhirimet e vitit 1966 nuk janë ruajtur. Është e mahnitshme që e gjetëm pas gjithë këtyre viteve”, tha Chris Perry i Kaleidoscope për BBC-në.

Produksioni filmik, “Music Believed Wiped” ka mbledhur 240 shfaqje muzikore të zbuluara kohët e fundit nga Kaleidoscope.

Ato përfshijnë Man Elton John i Rocket që këndon në një shou televiziv të vitit 1972 në BBC si dhe një shfaqje të Slade të vitit 1975. / KultPlus.com