Dalin në ankand pamjet me ngjyra të papublikuara nga legjendarët The Beatles

Pamjet me ngjyra të papublikuara nga një dalje televizive e vitit 1964  nga The Beatles në një shfaqje muzikore televizive do të shiten në ankand.

Pamjet nga prapaskenat e performancës së grupit të famshëm nuk janë shfaqur kurrë më parë. Në to, grupi legjendar këndon në tributin special “Ready Steady Go! Dhe rreth Beatles”.

Videoja ka një kohëzgjatje totale prej 18 minutash dhe nuk përfshin zërin. Siç raporton Omega Auctions, e cila ka marrë përsipër ankandin, këto pamje nuk janë publikuar apo publikuar asnjëherë deri më sot.

Çmimi i shitjes vlerësohet të jetë 10,000 £./KultPlus.com

‘Beatles’ publikojnë këngën fundit me ndihmën e IA-së

Inteligjenca artificiale (IA) është përdorur për të nxjerrë zërin e John Lennon nga një demo e vjetër për të krijuar regjistrimin e këngës së fundit të “Beatles”, disa dekada pas shpërbërjes së grupit, tha sot Paul McCartney, sipas BBC.

McCartney, 80 vjeç, tha se teknologjia është përdorur për të ndarë zërat e “Beatles” nga tingujt e sfondit gjatë krijimit të serisë dokumentare të regjisorit Peter Jackson të vitit 2021, “The Beatles: Get Back”.

“Kënga e re do të publikohet më vonë këtë vit”, tha ai.

“Jackson ishte në gjendje të nxirrte zërin e John nga një kasetë dhe një piano”, tha McCartney.

“Ai mund t’i ndante zërat me inteligjencën artificiale”, shtoi ai.

“Pra, kur erdhëm për të bërë atë që do të jetë regjistrimi i këngës së fundit të “Beatles”, ishte një demo e John për të cilën ne kishim punuar”, shtoi ai.

“Ne arritëm të merrnim zërin e John dhe ta regjistronim atë pastër përmes IA-së”, tha McCartney.

McCartney nuk e identifikoi emrin e demo-s, por ka të ngjarë të ishte një këngë dashurie e papërfunduar e vitit 1978 nga Lennon e titulluar “Now and then”.

McCartney e përshkroi teknologjinë e inteligjencës artificiale si një platformë të frikshme, por edhe emocionuese.

E njëjta teknologji i mundësoi McCartney të bënte një duet virtualisht me Lennon, i cili u vra në vitin 1980, në këngën “I’ve Got a Feeling” vitin e kaluar, në Festivalin Glastonbury.

Këngëtari dhe kantautori do të hapë një ekspozitë këtë muaj, në Galerinë Kombëtare të Portreteve në Londër, ku do të shfaqen fotografi të papara më parë, të fillimeve të “Beatles” përpara se banda të kthehej në “Beatlemania”, kur grupi fitoi famë botërore./KultPlus.com

LONDON – MAY 19: English singer, songwriter and guitarist John Lennon (1940-1980), English singer, songwriter and bassist Paul McCartney, English musician, singer and drummer Ringo Starr and English musician, singer, songwriter and guitarist George Harrison (1943-2001) of the Beatles attend a press party at the home of manager Brian Epstein supporting the release of Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, May 19, 1967, in London, United Kingdom. (Photo by Jeff Hochberg/Getty Images)

The Beatles dhe këngët e tyre të nënvlerësuara

The Beatles janë grupi që nuk kanë nevojë për prezantim. Ata qëndrojnë prapa disa prej këngëve më të famshme të të gjitha kohërave, dhe ndryshuan mënyrën se si bëhej muzika. Ndaj, ishte interesante ideja e hashtagut në Twitter (#MostUnderratedBeatlesSong trending), për këngët e tyre të nënvlerësuara.

Sugjerimet nga postuesit ishin të ndryshme, ashtu edhe kriteret e përzgjedhjes. BBC krijoi një listë të këngëve më të nënvlerësuara të The Beatles.

Kriteri ishte ky: Këngët që nuk kishin shumë vëmendje si pjesë e albumeve dhe që nuk janë paraqitur në kompilacione e as antologji. Lista është si më poshtë:

1. Hold Me Tight (1963)
2. No Reply (1964)
3. I’m A Loser (1964)
4. Rain (1966)
5. Hey Bulldog (1969)
6. You Know My Name (Look Up The Number) (1970)./ KultPlus.com

Autografe në ankand, dy koleksionet e ’Beatles’ dalin në shitje

Dy sete autografesh të Beatles së bashku me fotot e Sir Paul McCartney dhe George Harrison do të dalin në ankand.

Nënshkrimet u mblodhën nga dy fansa të atëhershëm adoleshentë në koncerte në Coventry dhe Nottingham në 1963.

Të dy koleksionet pritej të arrijnw secili deri në 4,000 £ në ankand më 6 qershor.

Seti i parë i autografeve u mblodh kur Beatles performuan në sallën e ballit Elizabethan mbi Co-op në Upper Parliament Street në Nottingham.

Babai i Patricia Florio ishte shefi i sigurisë së Co-op në atë kohë dhe ajo shkoi në koncert me të dhe mori firmat e tyre.

“Gjyshi im takoi shumë të famshëm në punën e tij dhe libri me autograf është një pjesë e mrekullueshme e kujtimeve”, tha vajza e zonjës Florio, Bridget Grey.

Libri po shitet së bashku me kujtime të tjera nga koha, duke përfshirë kartolinat e Beatles.

Seti i dytë u mblodh nga Gwen Payne, 74 vjeç, kur ajo ishte 14 vjeç dhe shkoi me miqtë në Teatrin Coventry më 17 nëntor 1963. Ajo kishte marrë hua aparatin e vëllait të saj dhe kishte arritur të bënte fotografitë bardh e zi.

“Me sa mbaj mend, koncerti ishte i mrekullueshëm, por të kesh suvenire kaq të shkëlqyera ishte qershia mbi tortë”, tha zonja Payne.

Libri gjithashtu përmbante nënshkrime nga yje të tjerë që vizituan teatrin duke përfshirë The Kinks, Cliff Richard dhe Cilla Black.

Drejtuesi i ankandit Richard Winterton tha: “Ato autografe, të nënshkruara me kënaqësi për të buzëqeshur në fytyrat e fansave adoleshente, kanë marrë një rëndësi të madhe.”

“Në rastin e një prej koleksioneve këtu, ka edhe foto të bëra në ditën e nënshkrimit, duke na dhënë një fotografi të paparë kurrë më parë të Paul dhe George pikërisht në prag të shpërthimit të Beatlemania.”/KultPlus.com

The Beatles dhe këngët e tyre të nënvlerësuara

The Beatles janë grupi që nuk kanë nevojë për prezantim. Ata qëndrojnë prapa disa prej këngëve më të famshme të të gjitha kohërave, dhe ndryshuan mënyrën se si bëhej muzika. Ndaj, ishte interesante ideja e hashtagut në Twitter (#MostUnderratedBeatlesSong trending), për këngët e tyre të nënvlerësuara.

Sugjerimet nga postuesit ishin të ndryshme, ashtu edhe kriteret e përzgjedhjes. Por, për nder të ditëlindjes së ish-anëtarit të grupit, Sir Paul McCartney, dhe filmit “Yesterday” (Dje) nga Danny Boyle ku flitet për botën ku fshihet kujtesa për Katër Fantastikët, BBC krijon listën e vet.

Kriteri ishte ky: Këngët që nuk kishin shumë vëmendje si pjesë e albumeve dhe që nuk janë paraqitur në kompilacione e as antologji. Lista është si më poshtë:

1. Hold Me Tight (1963)
2. No Reply (1964)
3. I’m A Loser (1964)
4. Rain (1966)
5. Hey Bulldog (1969)
6. You Know My Name (Look Up The Number) (1970)./KultPlus.com

Një nga këngëtarët më të mirë të të gjitha kohërave – John Lennon

John Winston Ono Lennon lindi më 9 tetor 1940. Ishte muzikant anglez i zhanrit rok, tekst-shkrues, autor, dhe aktivist paqe që ka marrë famë në mbarë botën si njëri nga anëtarët themelues të ‘The Beatles’.

Me Paul McCartney, John Lennon formoi një nga partneritetet tekstshkrues më me ndikim dhe më të suksesshëm të shekullit XX. Ai është i renditur nga Billboard si tekstshkruesi i dytë më i mirë pas McCartney.

Ai kishte emrin e presidentit Churchill, një djalë i lindur në Liverpool, në Luftën e Dytë Botërore. Mamaja e tij Xhulia, siç thoshte ai, i jepte arsye për të jetuar. Por, kur prindërit e tij, Xhulia dhe Alfred Lennon u divorcuan, ai shkoi të jetonte me tezen e tij.

Ai ishte me nota të mira në mësime, por me vdekjen e xhaxhait të tij Xhorxh, ai filloi të ndryshonte. Gjatë asaj kohe ai kishte formuar bandën “The QuarryMen” me shokët e tij të fëmijërisë.

E dashura e tij Synthia, më vonë u bë gruaja e tij dhe me të lindi 1 djalë, Xhulianin, (Emri iu vu për nder të nënës së tij, Xhulias, pak kohë pasi vdiq.) Më vonë ai u nda nga Synthia dhe u lidh me artisten japoneze Yoko Ono.

Lennon zbuloi një natyrë rebele dhe të ashpër në muzikën e tij, në film, në libra, në konferenca shtypi dhe intervista. Ai ishte kundërshtues përmes punës së tij si aktivist paqe, së bashku me gruan e tij Yoko Ono. Pas suksesit me ‘The Beatles’, Lennon gëzoi një solo karrierë të suksesshme me albumet si ‘John Lennon/Plastic Ono Band’ dhe ‘Imagine’ dhe këngë të tilla si “Give Peace a Chance” dhe “Imagine”.

Pas një vetë imponimi për të dalë në pension për të rritur djalin e tij Sean, Lennon rishfaqet me albumin ‘Double Fantasy’, por u vra më pak se një muaj pas lëshimit të albumit, album i cili në vitin 1981 fitoi ‘Grammy Award for Album of the Year’.

John Lennon u vra mbrëmjen e së hënës, më 8 dhjetor 1980. Ai u qëllua dhe u vra nga Mark David Chapman në arkën e Dakotës, në Nju Jork.

Lennon sapo ishte kthyer nga Record Plant Studio me gruan e tij, Yoko Ono. Pasi mori katër plagë të mëdha, Lennon vdiq pas mbërritjes në Spitalin Roosevelt. Pak pasi stacionet e lajmeve lokale raportuan për vdekjen e Lennon, turmat u mblodhën në Spitalin Roosevelt dhe përpara Dakotës.

Chapman u deklarua fajtor për vrasjen e Lennon dhe u dënua me burgim për 20 vjet.

Në vitin 2002, të anketuarit në një sondazh të BBC për 100 Greatest Britons votuan Lennon-in të 8-in. Në vitin 2004, revista Rolling Stone e renditi Lennon-in të 38-in në listën e “The Immortals: The Fifty Greatest Artists of All Time” (The Beatles qenë të parët).

Ai gjithashtu u rendit këngëtari i pestë më i mirë i të gjitha kohërave nga Rolling Stone në vitin 2008. / KultPlus.com

Foto të rralla të Beatles para se të bëheshin të famshëm

Në vitin 1961, pak para ngritjes së tyre në famë, Beatles luajtën një koncert lokal në Cavern Club në Liverpool. Tani, janë zbuluar foto të rralla të grupit – duke përfshirë bateristin origjinal Pete Best – nga ajo performancë. Grupi do të publikonte këngën e tij të parë, “Love Me Do”, një vit më vonë, shkruan Smithsonian, transmeton KultPlus.

Paul Wane, drejtor menaxhues në Tracks, një kompani me kujtime muzikore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar që zotëron fotot, i thotë Jack Guy të CNN se fotot janë marrë nga një fans që ndoqi grupin e sapolindur pop në fillim të viteve 1960, përpara se ato të publikoheshin zyrtarisht. ndonjë muzikë.

“Jo shumë njerëz kishin kamera në atë kohë,” thotë Wane. “Kjo është arsyeja pse ka kaq pak foto të Beatles në Shpellë. Ka shumë, shumë, shumë pak.”

Të gjithë Beatles kanë lindur në Liverpool, dhe qyteti është vendi ku u formua grupi. Lennon dhe McCartney performuan për herë të parë atje së bashku në 1957.

Fotot e sapo zbuluara paraqesin John Lennon, 20, dhe Paul McCartney, 19, duke kënduar dhe duke luajtur kitarë; George Harrison, 18 vjeç, gjithashtu luan kitarë, ndërsa Best, 19 vjeç, i bie baterive pas tyre. Bateristi Ringo Starr nuk do t’i bashkohej grupit deri në vitin 1962, pak më shumë se një vit më vonë, duke përfunduar “Fab Four”.

Historiani Mark Lewisohn, i cili ka shkruar një numër librash për Beatles, thotë në një deklaratë se fotot tregojnë anëtarët e grupit me “pantallona lëkure dhe bluza pambuku”, para se të kishin kuptuar pamjen e tyre të firmosur, sipas BBC News. “Asnjë foto tjetër nuk i tregon ata të veshur në këtë mënyrë.”/KultPlus.com

“Beatles” dhe historia e 10 prillit 1970, dita fatalje e ndarjes

Ata thyen miliona zemra kur u ndanë në fillim të viteve 1970, por, gjysmë shekulli më vonë, ”Beatles” nuk kanë humbur asnjë nga popullariteti i  tyre dhe ende mbizotërojnë skenën botërore të muzikës pop.

10 prill 1970, dita fatale e ndarjes.

Paul McCartney njoftoi se “Fab Four” nuk do të regjistronin më asgjë së bashku.

“Beatles’ konsiderohen aventura më përrallore e shekullit XX, askush nuk mund të parashikonte se një sukses i tillë i jashtëzakonshëm do të vazhdonte edhe në shekullin tjetër.

“50 vjet pas ndarjes së tyre, ‘Beatles’ mbeten artistikisht të patejkalueshëm dhe shtyjnë krijuesit të shtyjnë kufijtë”, nënvizon autori i librit “Beatles: All these years”.

10 prilli i vitit 1970 shënohet përgjithmonë me rreth të zi për ithtarët e grupit: atë ditë u shfaq një intervistë me Paul-in, ku ai tha se ”Beatles” do të ndalnin së punuari së bashku, pak para lëshimit të albumit të tij të parë solo.

Pa arritur aq larg sa të njoftojë qartë përfundimin e grupit, Paul, i pyetur në lidhje me rifillimin e bashkëpunimit të tij me John Lennon-in, u përgjigj thatë “jo”.

“McCartney prishet me ‘Beatles-at”, ishte titulli i ”New York Times”.

Prishja e lidhjeve të tyre të biznesit pak më vonë, në një gjykatë britanike, vulosi përfundimisht edhe ndarjen e tyre./ KultPlus.com

Në përvjetorin e vdekjes përkujtojmë këngën e papublikuar të George Harrison

Sot mbushen plot 20 vite nga vdekja e kitaristit të pakrahasueshëm, George Harrison, shkruan KultPlus.

Edhe kur po vdiste, George Harrison nuk mund t’i shpëtonte shtypit. Që kur Beatles u bënë të famshëm në fillim të viteve 1960, ata shikuan çdo lëvizje të tij, ashtu si të gjithë grupit. George e urrente atë pjesë të famës. Ai i quajti mediat një bandë “bedelesh”.

KultPlus sot po kujton këngën e tij të papublikuar më parë.

Kënga e papublikuar e muzikantit dhe kompozitorit britanik, George Harrison, e titulluar “Hello Miss Mary Bee”, e vitit 1968, u shkrua për mikeshën e Harrison, Mary Bee, në të njëjtën periudhë kur doli në treg albumi i tij i parë solo “Wonderwall Music”.

Kënga është e regjistruar në një kasetë duke përfshirë edhe disa regjistrime alternative të hiteve të Beatles dhe disa letra të shkruara për Bee ndërsa Harrison ishte në Indi me gruan e tij, Pattie Boyd. / KultPlus.com

Peter Jackson: The Beatles donin ta bënin trilogjinë e ‘Lord of the Rings’

Regjisori i trilogjisë, “Lord of the Rings”, Peter Jackson, ka zbuluar që bendi The Beatles kishte dashur ta realizojë versionin e vet të kësaj serie të romaneve në të 1960-tat.

Jackson, që e solli këtë trilogji në vitet e para të shekullit 21, së fundi e publikoi dokumentarin “The Beatles: Get Back”, që përcjell ditët intensive të grupit legjendar në krijimin e albumit të tyre të fundit bashkë, “Let It Be”.

“Ishte diçka që John [Lennon-i] po e shtynte, dhe J.R.R. Tolkieni ende i kishte të drejtat filmike atëbotë, por nuk i pëlqente ideja që ta bënin The Beatles. Andaj ai e mbyti atë ide”, ka thënë Jackson për People.

“Me shumë gjasë shumë këngë të mira do të dilnin nga albumi filmik”./KultPlus.com

Peter Jackson: ‘Get back‘ do ti bëjë The Beatles te duken serish të rinj

Peter Jackson ka folur për filmin e tij të ri për grupin muzikor ‘The Beatles’, ‘Get Back’, ai tha se ky dokumentar do ta bëjë grupin legjendar “të duken përsëri të rinj”, transmeton KultPlus.

“Thjesht nuk mund ta besoj që ekzistojnë” Jackson tha për pamjet e humbura që u përdoren në projekt.

Filmi është me tre pjesë dhe vjen në Disney këtë javë me 25 nëntor. Dokumentari  fokusohet në realizimin e albumit të parafundit të grupit “Let It Be” dhe shfaq koncertin e tyre të fundit si grup, në çatinë e Savile Row të Londrës.

“Gjithmonë kam menduar se muzika e e tyre tejkalon gjenerata por ky dokumentar grupin The Beatles do ti bëjë të duken më të rinj.

I pyetur nëse kishte ndryshuar perceptimin e tij për ndarjen eventuale të grupit, ai tha: “Vërtet po dhe ka prova në pamje. Sepse padyshim që pranova anën e errët të The Beatles kur janë ndarë dhe mendova, ‘O Zot, unë jam fajtor’”. tha regjisori i dokumentarit ‘Get back’./KultPlus.com

The Beatles rikthehen me një realizim të papublikuar më parë

The Beatles kthehen ashtu siç nuk janë parë kurrë ndonjëherë.

Dokumentari origjinal i Disney +, i drejtuar nga Peter Jackson, “Get Back” u krijua tërësisht nga pamje të paredaktuara dhe të papara më parë.

Ai synon të paraqesë pamjen më intime dhe të sinqertë të dokumentuar ndonjëherë të procesit krijues të John, Paul, George dhe Ringo, si edhe të marrëdhënies së tyre.

I drejtuar nga një regjisor tri herë fituesi i çmimit Oscar, dokumentari është prodhuar ndër të tjera nga ajo që ka mbetur nga Fab Four: Paul McCartney, Ringo Starr, Yoko Ono Lennon dhe Olivia Harrison, si edhe pjesa tjetër e kastit teknik me emra të mëdhenj të kinemasë dhe muzikës.

Realizimi është një shpërthim nga e kaluara, që kthen pas në kohë, në seancat e regjistrimit të grupit në janar 1969, një moment kyç në historinë e muzikës.

Seritë tregojnë procesin krijues të Beatles teksa ata shkruajnë 14 këngë të reja, në përgatitje për koncertin e tyre të parë live në më shumë se dy vjet.

Përballë një kufiri kohor pothuajse të pamundur, lidhjet e forta të miqësisë së përbashkët të John Lennon, Paul McCartney, George Harrison dhe Ringo Starr vihen në sprovë, me momente qesharake, konfliktuale që, të para sot, të mallëngjejnë.

Filmi dokumentar është rezultat i studimit të pothuajse 60 orëve pamje të papublikuara, të xhiruara në 21 ditë nga Michael Lindsay-Hogg në vitin 1969 dhe më shumë se 150 orë regjistrime audio të padëgjuara, shumica e të cilave kanë mbetur të ruajtura në një kasafortë për më shumë se gjysmë shekulli.

Jackson është i vetmi person në 50 vjet që ka pasur akses në këtë thesar të The Beatles, i restauruar me mjeshtëri sot.

Dokumentaret prezantojnë, për herë të parë në versionin e plotë, performancën e fundit live të The Beatles si grup, koncertin e paharrueshëm në Savile Roë, në Londër, si edhe këngë dhe kompozime të tjera klasike të përfshira në dy albumet e fundit të grupit, “Abbey Road” dhe “Let It Be”./KultPlus.com

Paul McCartney zbulon se John Lennon ishte ai që nxiti ndarjen e ‘The Beatles’

Kur grupi më i madh në historinë muzikore britanike, “The Beatles” u shpërbë në vitin 1970, fansat drejtuan gishtin tek vokalisti kryesor, Paul McCartney për ndarjen.

Tani, më shumë se gjysmë shekulli më vonë, McCartney ka zbuluar se ishte, në fakt, John Lennon ai që nxiti ndarjen.

“John hyri në dhomë një ditë dhe tha:” Po largohem nga Beatles “. Është mjaft emocionuese. Është më tepër si një divorc. Dhe pastaj na lanë ne t’i bashkonim pjesët”, tha McCartney në një intervistë për BBC Radio 4, shkruan CNN.

McCartney tha se vendimi i Lennon për t’u larguar nga grupi u nxit nga ndjekja e tij për drejtësi sociale, bashkë me gruan e tij, Yoko Ono.

“Çështja ishte se John ishte duke bërë një jetë të re me Yoko dhe ai donte të hynte në një thes, donte të shtrihej në shtrat për një javë në Amsterdam, të jetonte në paqe”, tha McCartney.

McCartney e përshkroi ndarjen si periudhën më të vështirë të jetës dhe tha se mund të kishte imagjinuar që Beatles të vazhdonte më gjatë nëse Lennon nuk do të kishte nxitur ndarjen.

“Beatles po prisheshin dhe ky ishte grupi im, kjo ishte puna ime, kjo ishte jeta ime. Doja që të vazhdonte, mendova se po bënim gjëra mjaft të mira”, tha tutje artisti.

McCartney do të nxjerrë një libër me komente mbi tekstet e këngëve së tij muajin e ardhshëm, të redaktuar nga poeti irlandez Paul Muldoon, dhe përfshinë edhe këngët të shkruara për “The Beatles”./KultPlus.com

10 muzikantë legjendarë që nuk mësuan kurrë të lexojnë muzikë

Ju nuk keni nevojë të jeni në gjendje të lexoni muzikë në mënyrë që të jeni një muzikant i shkëlqyeshëm.

Gjithnjë e më shumë muzikantë po mësojnë të luajnë përmes internetit, gjë që mund të dëshmohet nga rritja e aplikacioneve dhe mësimeve online për fëmijët, të cilat nuk përfshijnë domosdoshmërisht të mësuarit për të lexuar muzikë.

Këto fytyra të famshme do t’ju bëjnë të pyesni se sa edukim muzikor nevojitet për të arritur madhështinë:

Jimi Hendrix
Kantautori Jimi Hendrix thuhet se mësoi veten të luante me kitarë elektrike me vesh dhe do të përdorte fjalë dhe ngjyra për të shprehur se si ai donte që tingëllonte muzika.

Stevie Wonder
Stevie Wonder ka qenë i verbër që menjëherë pas lindjes së tij. Ai luajti instrumente të shumta që në moshë të re, duke përfshirë piano, harmonikë dhe daulle.

Hans Zimmer
Një nga kompozitorët më të famshëm të filmit në historinë e muzikës, Hans Zimmer nuk mund të lexojë shënime muzikore konvencionale. Ai filloi të luante piano për grupet para se të bëhej një shkrimtar jingle, ku ai vlerëson zhvillimin e aftësive të tij kompozicionale.

Danny Elfman
Një kompozitor tjetër i filmit, Danny Elfman, i cili njihet për këngët e tij duke përfshirë Batman, Edward Scissorhands dhe Charlie and the Chocolate Factory, kaloi një pjesë të madhe të karrierës së tij duke mos qenë në gjendje të shkruajë ose lexojë muzikë.

Taylor Swift
Taylor Swift arriti të bëhej yll me albumin e saj të parë në moshën 17 vjeç. Ndërsa ishte një multi-instrumentiste e talentuar, Swift zbuloi në një intervistë me Rolling Stone se nuk lexon muzikë. Ajo thotë: “Unë nuk do të isha diplomuar në muzikë sepse kur muzika bëhet teknike për mua nuk më pëlqen ajo pjesë e saj.”

Bob Dylan
Kantautori amerikan, Bob Dylan konsiderohet nga disa si një nga kompozitorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Veçanërisht, Dylan u fut në ‘Sallën e Famës’ pa ditur të lexonte muzikë.

Aretha Franklin
Aretha Franklin nuk mund të lexonte muzikë. Ajo muzikon me vesh, pasi e ka përsosur këtë talent duke kaluar fëmijërinë e saj duke kënduar ungjill në Kishën Baptiste të Bethelit të Ri në Detroit, Michigan.

The Beatles
“Askush prej nesh nuk mund të lexojë muzikë … Asnjëri prej nesh nuk mund ta shkruajë atë.” John Lennon e pranoi këtë për grupin në një intervistë të Playboy në vitin 1980, “por si muzikantë të pastër, si njerëz të frymëzuar për të bërë zhurmë, ata [Paul McCartney dhe Ringo Starr] janë po aq të mirë sa çdokush.”

Eric Clapton
Kitaristi, këngëtari dhe kompozitori anglez i zhanrit rock dhe blues, Eric Clapton u rendit i dyti në listën e Rolling Stone të “100 Kitaristëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave” pavarësisht se nuk ishte në gjendje të lexonte muzikë.

Elvis Presley
‘Mbreti i Rock and Roll’ Elvis Presley luajti kitarë, bas dhe piano të gjitha me vesh. Ai nuk mund të lexonte ose shkruante muzikë dhe nuk kishte mësime zyrtare, por mund të dëgjonte një këngë dhe thuhet se e luante atë vetëm pas një dëgjimi./ KultPlus.com

Dave Grohl kujton takimin e parë me Paul McCartney-n

Frontmeni i “Foo Fighters” dhe ish-bateristi i Nirvanës, Dave Grohl, e ka kujtuar takimin e tij të parë me një të dytën e The Beatles, Paul McCartney-n dhe Ringo Starrin, transmeton KultPlus.

Groh e ka dhënë një kujtim të tillë në blogun e tij më të rishtë, “Tregimet e vërteta të Dejvit”.

“E vura re Paul McCartney-n me bisht të syrit [në Royal Albert Hall], po fliste me miq, dhe nuk mundja të mos ia ngulisja sytë. Aty. Ai. Ishte”, kujton Grohl, transmeton tutje KultPlus.

Nuk më kujtohet saktësisht se si unë dhe Paul-i u njoftuam, se sa na zgjati biseda, por e kujtoj që fytyra ime thoshte: ‘kjo është gjëja më e pabesueshme që më ka ndodhur ndonjëherë’m teksa po provoja që të mos e katranosja”. / KultPlus.com

Në librin e ri të Paul McCartney gjenden tekste të padëgjuara më parë të ‘The Beatles’

Paul McCartney do të përfshijë në librin e tij të ardhshëm tekstin e padëgjuar më parë të një kënge të paregjistruar të “The Beatles”.

I titulluar “The Lyrics”, koleksioni do të përmbajë 154 këngë nga e gjithë karriera e tij 6-dekadëshe me Beatles, Wings dhe si një artist solo.

Gjithashtu, në të do të përfshihen edhe fjalët e “Tell Me Who He Is”, pas  zbulimit në një nga fletoret e McCartney-t të teksteve të shkruara me dorë që datojnë në fillim të viteve 1960, transmeton KultPlus.

“Fab Four” lëshoi ​​një varg albumesh gjatë asaj periudhe, përfshirë debutimin e tyre “Please Please Me” (1963), “A Hard Day’s Night” (1964) dhe këngën eksperiment “Rubber Soul” në 1965.

“The Lyrics” gjithashtu do të shfaqë fotografi personale të papara, skica dhe vizatime nga arkivi personal i McCartney-t, me secilën këngë të shoqëruar nga një koment që pasqyron procesin e tij krijues.

Libri është redaktuar dhe prezantuar nga poeti irlandez fitues i Çmimit Pulitzer, Paul Muldoon.

Në parathënien e librit, McCartney thotë: “Më shpesh sesa mund të numëroj, më kanë pyetur nëse do të shkruaja një autobiografi, por koha nuk ka qenë kurrë e duhura. E vetmja gjë që kam arritur gjithmonë të bëj, qoftë në shtëpi apo në rrugë, është të shkruaj këngë të reja”.

“Unë e di se disa njerëzve, kur arrijnë një moshë të caktuar, u pëlqen t’u kthehen ditarëve për të kujtuar ngjarjet e përditshme nga e kaluara, por unë nuk kam fletore të tilla. Ajo që kam janë këngët e mia, qindra prej tyre, të cilat kam mësuar se i shërbejnë të njëjtit qëllim. Dhe këto këngë përfshijnë tërë jetën time”, shton ai. / KultPlus.com

Vdes Don Everly, ylli i muzikës rok

Ylli dhe njëri nga pionerët e muzikës “rock ‘n’ roll”, Don Everly, ka vdekur në moshën 84-vjeçare.

Zëdhënësi i familjes Everly ka konfirmuar vdekjen për “Los Angeles Times”, por nuk ka treguar shkaqet e vdekjes.

Everly dhe vëllai i ti Phil, bënë bujë nëpër botë në fund të viteve 1950-ta dhe fillim të 1960-ve, me këngët ‘Bye Bye Love’ dhe ‘All I Have To Do is Dream’.

Ata kishin formuar grupin “The Everly Brothers”. Ishin të njohur për harmoninë e tyre dhe ndikuan në bendet muzikore si “The Beatles”.

Ata të dy ishin ndarë në skenë në vitin 1973, që çoi në një ndarje dhjetëvjeçare, por Phil më vonë tha se marrëdhënia mes tyre i kishte mbijetuar kësaj. / KultPlus.com

Dokumentari i ri për ‘The Beatles’ tregon dashurinë e tyre të gjatë me Indinë

Një dokumentar i ri për kohën e The Beatles në Indi do të lansohet në Mbretërinë e Bashkuar në qershor.

“The Beatles dhe India” do të lansohet në një kohë me një album të tyre i cili do të interpretohet nga artistë indianë.

Ajo është një kronikë historike e grupit mbi marrëdhënien e tyre të thellë dhe me ndikim në Indi, shkruan NME, transmeton KultPlus.

Publikimi i tij përkon me “The Beatles and India: Songs Inspired by the Film”, një bashkim këngësh i grupit të cilat do të interpretohen nga artistë bashkëkohorë indianë. Këngët e kënduara nga ta do të jenë ato që janë inspiruar nga koha kur ishin në Indi. / KultPlus.com

Yjet e reja befasohen nga ish-anëtarët e ‘The Beatles’

Phoebe Bridgers nuk mund t’i besonte fatit të saj, kur u ftua nga legjenda e rockut, Paul McCartney, për të kënduar në albumin e tij.

Ylli amerikan është vetëm një prej një sërë yjesh që janë përzgjedhur nga ish-anëtari i grupit “The Beatles”, për të interpretuar këngë dhe remixe nga albumi i vitit 2020 “McCartney III”.

“Dëgjova se Paul po e mendonte albumin e tretë dhe isha e lumtur për këtë. Pastaj kur më ftoi kërceva nga gëzimi. Producenti im Tony Berg, që është fans i madh i grupit, më telefonoi dhe kaluam shumë mirë gjatë realizimit”, ka thënë Bridges, transmeton KultPlus.

Teksa ende nuk e ka takuar personalisht veteranin Sir McCartney, Bridgers ka thënë se po kujdeset që të mos ia prishë gjërat nëpër studio.

Ngjashëm si Bridgers, me ish-anëtarë të brendit britanik ka bashkëpunuar edhe Eric Burtoni nga “Black Pumas”, që së fundmi ka pasur përvojë me Ringo Starrin.

“Kam realizuar një këngë me Ringon. Ishte si të qëndroje me zotat e rockut. Na sfidoi që t’i këndonim këngët e tij të bukura. Pastaj gjëja më e mrekullueshme ishte se donte të bënte intervistë me mua, do të thotë unë të isha intervistuesi i tij. Ishte hata fare”, ka thënë Burton.

Burton e përshkroi veteranin Star si një djalosh shumë të mirë.

“Kemi biseduar deri te ndarja e grupit. Folëm edhe se si i sheh anëtarët tjerë si vëllezër. Pra ishte mirë që e njoha Ringon si person”, ka thënë Burton. / KultPlus.com

Universiteti britanik hap master ku diplomohesh për grupin “The Beatles”

Një universitet britanik ka hapur masterin e parë në Arte ku mund të diplomohesh për “The Beatles” dhe ndikimin e gjerë të bandës legjendare në muzikë dhe shoqëri.

Universiteti i Liverpool-it njoftoi se ka filluar të pranojë aplikimet për një program mësimor në shtator 2021 të quajtur “The Beatles: Industria e muzikës dhe kursi i trashëgimisë”.

“Diploma do t’u pëlqejë personave, që aktualisht punojnë ose konsiderojnë një karrierë në arte dhe në të gjithë sektorët e turizmit dhe kohës së lirë”, tha institucioni.

Materiali studimor përfshin analizimin e rolit që banda luajti në muzikë, industrinë krijuese dhe më pas në fusha më të gjera, si turizmi dhe trashëgimia.

“Jam plotësisht e kënaqur që jemi në gjendje të ofrojmë studime zyrtare për “The Beatles” në Departamentin e Muzikës dhe Institutin e Muzikës Popullore në Universitetin e Liverpool”, tha udhëheqësja e programit, Holly Tessler.

“The Beatles”, të themeluar në Liverpool në 1960, fituan vlerësime ndërkombëtare gjatë karrierës së tyre 10-vjeçare dhe konsiderohen si një nga grupet më me ndikim dhe pionierë në historinë muzikore. /ata/ KultPlus.com

Pesë minuta nga dokumentari për ‘The Beatles’, dhuratë në kohë të vështira

Filmbërësi me nam, Peter Jackson, ka ndarë një dromcë ekskluzive të dokumentarit në përgatitje e sipër “The Beatles: Get Back”.

Klipi pesëminutësh i filmit të shumëpritur është tashmë i qasshëm për adhuruesit kudo në botë te faqja “TheBeatles.com”.

“Ne deshëm t’iu japim adhuruesve të ‘Beatles’ kudo në botë një dhuratë për pushime”, ka thënë regjisori i njohur për trilogjinë “The Lord of the Rings”. “Ndaj bëmë bashkë këtë dromcë pesëminutëshe të filmit të ardhshëm. Shpresojmë që do të sjellë buzëqeshje në fytyrën e secilit dhe gëzimin aq shumë të nevojshëm në kohëra të vështira”.

Sipas Paul McCartneyt, ky klip nuk është triler për dokumentarin, por më shumë si shembull i xhirimeve 56-orëshe që nuk janë parë asnjëherë. / KultPlus.com

Këngët e “The Beatles” me tematikë filozofike

Shumica e këngëve të Beatles, si pjesa më e madhe e pop këngëve, kanë tema dashurie. Por siç muzika e grupit zhvillohej, kështu dhe temat e këngëve e tejkaluan fazën e “She loves you yeah, yeah, yeah,”  & “I want to hold your hand.” Disa prej këngëve më të shkëlqyera të tyre, shprehin, ilustrojnë dhe lidhen me ide më filozofike.

  1. “Can’t Buy Me Love”

“Can’t Buy Me Love,” është një deklarim klasik i filozofëve mbi indiferencën tradicionale të të mirave materiale, në krahasim me atë se çfarë është e mirë për shpirtin. Është e vërtetë që Sokrati ka qënë më tepër i interesuar për të vërtetën dhe virtytin sesa për “dashurinë” (e cila siç shfaqet te kënga supozoj nuk është pastër Platonike). Dhe është e rradhës të vihet re që Paul më vonë ka thënë se kënga duhej të këndohej “money can buy me love” (paratë mund të më blejnë dashuri) duke e marrë parasysh eksperiencën e tij me famën dhe pasurinë. Por, mendimi bazë, “I don’t care too much for money, money can’t buy me love” (nuk shqetësohem shumë për para, paratë nuk mund të më blejnë dashuri) do të miratohet nga shumë filozofë prej kohës antike deri në ditët e sotme.

  1. “A Hard Day’s Night”

Karl Marks do e pëlqente këngën “A Hard Day’s Night.” Që shkruan për “klasën punëtore të izoluar,” Marks përshkruan si punëtori është vetvetja vetëm kur është në shtëpi. Kur është në punë, nuk është vetvetja, i degraduar në nivelin e kafshës dhe i detyruar të bëjë çfarëdo që i thuhet.  Një “ooowwwwww” e jashtëzakonshme në mes të këngës është një e qarë ekstatike e nevojës për të qenë me të dashurit, ose ulërimë e një kafshe që çdo ditë “punon si qen”.

  1. “Nowhere Man”

“Nowhere Man” është përshkrim klasik i dikujt që ec pa drejtim dhe qëllim, është i shkëputur nga bota moderne. Niçe ka menduar një përgjigje të përshtatshme, humbjen e kuptimit në lidhje me “vdekjen e Zotit” që do të shkaktonte një lloj paniku. Por “Nowhere Man” si duket ndjehet thjeshtë apatik.

  1. “Eleanor Rigby”

Një individualizëm i përhapur karakterizon shoqërinë moderne kapitaliste; dhe individualizmi prodhon, pothuajse në mënyrë të pashmangshme izolimin dhe vetminë. Kjo këngë e McCartney kap në mënyrë të egër përshkruan vetminë e një gruaje që sheh si njerëzit e tjerë martohen, por jeton deri në fund të jetës së saj vetë, aq jo miqësore, saqë askush nuk shkon në funeralin e saj. “Eleanor Rigby” shtron pyetjen: “Të gjithë njerëzit e vetmuar, nga vijnë ata të gjithë?” Shumë teoricienë socialë do të thoshin se ato prodhohen nga një sistem që është më shumë i interesuar për konkurrencën dhe tregtinë sesa komunitetin.

  1. “Help”

“Help!” është një shprehje shqetësuese nga zemra e pasigurisë e ndjerë nga dikush që bën kalimin nga besimi i verbër i rinisë në një njohje më të ndershme dhe të rritur se sa i duhen të tjerët. Ku “Eleanor Rigby”, është e trishtuar, “Help!” është e hidhëruar. Thellë në vete, është një këngë për vetëdijen dhe thyerjen e iluzioneve.

  1. “With a Little Help from My Friends”

Kjo këngë është në skajin e kundërt të spektrit nga “Help!”. Me melodinë e saj të këndshme, “With a Little Help from My Friends” shpreh sigurinë e dikujt që ka miq. Ai nuk tingëllon si dikush me ndonjë talent apo ambicie të mëdha; të keni miq për të “kaluar kohë”  është e mjaftueshme. Filozofi i lashtë Grek Epikuri do të aprovonte. Ai thotë se nuk nevoitet shumë për të qenë i lumtur, por nga ato gjëra që janë të nevojshme, më e rëndësishmja deri tani është miqësia.

  1. “In My Life”

“In My Life” është një këngë delikate, një nga më të shkëlqyeshmet e John Lennon. Ka të bëjë me dëshirën për të mbajtur dy qëndrime së bashku në të njëjtën kohë, edhe pse ato disi bien ndesh. Ai dëshiron të mbajë përkujtimin e tij të dashur për të kaluarën, por gjithashtu dëshiron të jetojë në të tashmen dhe të mos mbetet i ngulitur në kujtimet e tij ose të detyruar prej tyre. Si “Help!” është gjithashtu një reflektim në procesin e kalimit përtej rinisë.

  1. “Yesterday”

“Yesterday”, një nga këngët më të famshme të Paul McCartney ofron një kontrast interesant me “In My Life”.  Këtu këngëtari preferon të kaluarën mbi të tashmen – “Unë besoj në “dje” – dhe është mbyllur plotësisht pa asnjë dëshirë të pajtohet me të tashmen. Është një nga këngët me mbi 2,000 versione të regjistruara nga artistë të ndryshëm. Çfarë thotë kjo për kulturën bashkëkohore?

  1. “Hey Jude”

“Hej Jude” shtron virtytin e një këndvështrimi të gëzuar, optimist, jo cinik të jetës. Bota do të shfaqet një vend më i ngrohtë për dikë me zemër të ngrohtë, ndërsa “është një budalla që e luan mirë, duke e bërë këtë botë pak më të ftohtë”. Ajo gjithashtu na thotë, në mënyrë modeste, të “jetojmë në mënyrë të rrezikshme”, siç e vendos Niçe në The Gay Science. Disa filozofi argumentojnë se mënyra më e mirë për të jetuar është të bëhemi të sigurt kundër dhimbjes në zemër ose fatkeqësive. Por Jude i është thënë të jetë i guximshëm, dhe të lë muzikën dhe dashurinë nën lëkurën e tij, sepse kjo është mënyra për ta përjetuar botën në mënyrë të plotë.

  1. “Let it Be”

“Let it Be” është një këngë e pranimit, madje edhe e dorëheqjes. Ky qëndrim gati fatalist është ai që shumë filozofë të lashtë rekomanduan si rruga më e sigurt drejt lumturisë. Mos luftoni kundër botës: përputheni veten me të. Nëse nuk mund të merrni atë që dëshironi, dëshironi atë që mund të merrni./filozoficdodite

Përkthyer nga:
Agon Ajrullahu

Artikujt e bendit “The Beatles” u shitën me sukses në një ankand online

Shënimet e shkruara me nguti të ish anëtarit të grupit “The Beatles”, Paul McCartney, nga incizimi në studio i këngës “Hey Jude” në vitin 1968, janë shitur në shtëpinë e ankandeve “Julien” me çmim prej 910.000 dollarësh.

Fleta në të cilën muzikanti legjendar e kishte shkruar tekstin e këngës, gjatë kohës që po e incizonin atë në studio “Trident” në Londër, në korrik të vitit 1968, arriti të shitet për një shumë më të lartë se ajo që ishte parashikuar, prej 160.000 dollarësh, transmeton Koha.

Në mesin e 300 relikteve të bendit të famshëm botëror të cilat u shitën në ankandin e zhvilluar online, ishte edhe skena prej druri e një koncerti të vogël të “The Beatles” në Liverpool, ku bendi kishte performuar para se të bëheshin të famshëm anembanë botës. Ajo u shit në çmim prej 25.600 dollarëve.

Ndër artikujt e tjerë të vënë në ankand ishin, vizatimi i John Lennonit dhe Yoko Onos me titull “BAGISM”, një term ky të cilin çifti e kishte krijuar për të bërë shaka me stereotipat. Vizatimi në fjalë ishte përfshirë edhe në dokumentarin e tyre të vitit 1969, “Bed Peace”, ndërsa në ankand arriti të shitet për 93.750 dollarë.

Një daulle me logon e bendit “The Beatles” u shit për 200.000 dollarë, skenari i xhirimit të videoklipit të hitit “Hello Goodbye” arriti të shitet në çmim prej 85.000 dollarëve dhe taketukja të cilën Ringo Starr e kishte përdorur në studio “Abbey Road”, u shit në çmim prej 32.500 dollarësh. / KultPlus.com

Teksti i këngës ‘Hey Jude’ nga Beatle-s shitet në ankand për 910 mijë dollarë

Një copë letre në të cilën Poul McCartney ka shkruar me dorë fjalët e këngës së famshme ‘Hey Jude’, është shitur për 910 mijë dollarë, në një ankand të organizuar me rastin e 50 vjetorit të ndarjes së Beatles, transmeton KultPlus.

Bëhet fjalë për një shumë pesë herë më të lartë, se vlera e parashikuar. Ankandi u zhvillua online për shkak të virusit korona, nga një Shtëpi kaliforniane e Ankandeve.

Mes shitjeve të mëdha të ditës, është edhe lëkura e një daulleje bas me logon e Beatles, e përdorur në vitin 1964, e shitur për 200 mijë dollarë. Një faqe e shkruar me dorë e skenorgrafisë së videos ‘Hello, Goodbye’, 1967, u shit për 83.200 dollarë.

Në ankand gjithashtu u shit një mbajtëse qirinjsh e përdorur nga Ringo Star në studiot e Abbey Road në vitet 60-të, për 32.500 dollarë. / KultPlus.com