‘The Global Awards 2022’, lista e plotë e fituesve

Ceremonia e “Global Awards” feston yjet në muzikë, ‘podcast’-et e të tjera programe argëtuese dhe ditën e sotme (14 prill) janë shpallur fituesit e vitit 2022.

Në evenimentin madhështor ylli i muzikës pop, Ed Sheeran, ka fituar tri çmime të rëndësishme.

Coldplay, Anne-Marie, Dave dhe Mimi Webb janë gjithashtu ndër fituesit, ndërsa Lil Nas X fitoi ‘Çmimin Special’ për ‘Kreativitetin’.

Tani në vitin e tij të pestë, “The Global Awards” bashkon stacionet radiofonike të Global; Capital, Heart, Smooth, Classic FM, Radio X, Capital XTRA, Capital Dance dhe Gold, si dhe Global Player, për të nderuar yjet më të mëdhenj të muzikës dhe argëtimit.

Me albumin e tij të katërt solo, ‘=’, i lëshuar në 2021 me vlerësimin e kritikëve, Ed Sheeran fitoi shumë në “The Global Aëards 2022”, duke u shpallur ‘mashkulli më i mirë’ dhe ‘artisti më i mirë britanik’, me ‘Bad Habits’ të shpallur si kënga më e dëgjuar në radion e “Globar” në 2021.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve në “Global Awards 2022”:

Grupi më i mirë

Biffy Clyro

Bts

Coldplay

D-block Europe

Little Mix

Jonas Brothers

Interpretues më i mirë mashkull

Aitch

Arrdee

Dave

Ed Sheeran

Joel Corry

Justin Bieber

Lil Nas X

The Weeknd

Years & Years

Artistja më e mirë femër

Adele

Anne-Marie

Becky Hill

Doja Cat

Mimi Webb

Olivia Rodrigo

Raye

‘Podcast’-i më i mirë

Hoë To Fail With Elizabeth Day

My Therapist Ghosted Me

Rob Beckett And Josh Widdicombe’s Parenting Hell

Sh**ged Married Annoyed With Chris & Rosie Ramsey

The High Performance Podcast

Interpretuesi më i mirë britanik

Adele

Anne-Marie

Becky Hill

Coldplay

Dave

Ed Sheeran

Ksi

Sam Fender

Years & Years

Artisti më i mirë në zhanrin klasik

Freddie De Tommaso

Isata Kanneh-mason

John Williams

Nicola Benedetti

Sheku Kanneh-mason

Artisti më i mirë në hip hop apo R&b

Central Cee

Dave

Doja Cat

Russ Millions

Tion Wayne

Interpretuesi më i mirë në zhanrin pop

Anne-Marie

Becky Hill

Justin Bieber

Joel Corry

Mimi Webb

The Weeknd

Years & Years

Interpretuesi më i mirë në ‘dance’

Diplo

James Hype

Jodie Harsh

Kah-lo

Mk

Artisti i ri në ngritje

A1 X J1

Arrdee

Becky Hill

Mimi Webb

Olivia Rodrigo

Tate Mcrae

Tom Grennan

Çmimi special për kreativitet

Lil Nas X./ KultPlus.com

Edhe Dua Lipa në garë për këngën më të mirë në The Global Awards

Dua Lipa, para pak ditësh ka publikuar këngën e re “IDGAF”, por “New Rules”, vazhdon të mbetet ‘himn’ i fansave të saj.

“New Rules”, vazhdon të pëlqehet e dëgjohet shumë e pikërisht ky sukses i kësaj kënge kaq të kompletuar e ka futur Dua Lipën, në garë për këngën më të mirë në The Global Aëards, shkruan KultPlus.

Dua me “New Rules” nuk është e vetmja shqiptare që është pjesë e kësaj gare të madhe. Para pak çastesh edhe Rita Ora, bëri publike pjesëmarrjen e saj me këngën “Anywhere”.

KultPlus, po sjellë përsëri linkun ku mund të votoni për dy vajzat shqiptare që vazhdojnë të bëjnë krenarë kombin e tyre me suksese të mëdha. https://vote.global.com/ / KultPlus.com

“Anywhere” e Rita Orës në garë për këngën më të mirë në “The Global Awards” (FOTO)

Këngëtarja e famshme me prejardhje shqiptare Rita Ora, ka sjellë këtë verë hitin e saj “Anywhere”. Kësisoj, kjo këngën nga shqiptarja Ora, është nominuar për The Global Aëards 2018, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë Rita, përmes një publikimi në rrjetin social Facebook, ku përveç të tjerash është shprehur shumë e lumtur për këtë nominim.

“Anywhere” është në garë për “Këngën më të mirë”, ndërsa ky është linku ku mund të votojnë të gjithë ata që duan https://vote.global.com/. / KultPlus.com