“The Independent”: Riviera shqiptare, një nga sekretet më të ruajtura në Evropë

Shqipëria është një nga sekretet më të ruajtura të Europës”, ​​shkruan Lucie Grace për britaniken “The Independent”. “Ajo u sugjeron turistëve që nëse duan të zbulojnë një cep të Evropës me plazhe, mund të zgjedhin Shqipërinë me gjire dhe bukuri natyrore që rivalizojnë madje edhe fqinjët e saj.

Me një peizazh malor me pamje nga ujërat e kristalta dhe plazhet me guralecë relativisht të përgjumur, “Riviera Shqiptare” është një nga vendet më të pazbuluara në Evropë. Të jetosh një javë në lëvizje mes porteve dhe përrenjve të Rivierës, emri i mrekullueshëm i zonës më jugore bregdetare të Shqipërisë, ishte një kënaqësi e papritur. I ndarë nga pjesa tjetër e vendit nga malet, rajoni shtrihet për 120 kilometra nga Vlora në Sarandë, midis plazheve, kanioneve, kështjellave dhe qyteteve të vogla e karakteristike bregdetare. Rindërtimi i shtegut bregdetar në vitin 2009 e bëri më të lehtë eksplorimin, qoftë me biçikletë, makinë apo autobus, ose në rastin tim, një kombinim i të treve.

Së bashku me motorin tim “Viaggio”, u nisa për të vizituar plazhet dhe fshatrat e Rivierës, duke eksploruar rrugët dredha-dredha malore që ofronin një pamje të mrekullueshme në çdo hap. Plazhet e gjata dhe të njohura të Borshit dhe Qeparos i ndajnë nga fshatrat e tjerë ullinjtë dhe selvitë aromatike. Zbulova se Himara, qyteti më i afërt në jug të Vunoit, ishte i njohur me një turmë të re turistësh, që shëtisnin përgjatë bulevardit bregdetar me një sërë baresh, restorantesh dhe operatorësh të mëdhenj turistikë me varka.

Marrë me qira një varkë të vogël për të vizituar fqinjin e fshehur të Himarës, plazhin e Filikurit, një zonë e izoluar me guralecë me ujërat më të bukur të bruztë në Rivierë. Pas një udhëtimi të shkurtër nëpër Himarë, mbërrita në “Porto Palermo”. Zona është një thesar i limaneve të vegjël ku mund të pushoni, gjysma e të cilave janë të dukshme nga rruga./ KultPlus.com

‘The Independent’: Festivali i themeluar nga babai i Dua Lipës, largohet nga Kosova

Media britanike ‘The Independent’ së fundmi ka krijuar një artikull rreth zhevndosjes së festivalit ‘Sunny Hill’ në Tiranë.

Ky është shkrimi i plotë i përkthyer pa ndërhyrje:

Një festival ndërkombëtar muzikor i themeluar nga babai i yllit Dua Lipa për të promovuar vendlindjen e tij Kosovën, ka çuar në akuza për vendin e vogël evropian pasi humbi ngjarjen ndaj Shqipërisë fqinje.

Festivali Sunny Hill bëri debutimin e tij në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, në vitin 2018 dhe u zhvillua sërish në vitin 2019, duke sjellë artistë si Miley Cyrus, Calvin Harris, Martin Garrix dhe Action Bronson në një nga vendet më të reja dhe më të varfra të Evropës.

Dua Lipa me origjinë britanike ishte gjithashtu një kryesuese e njohur. Dukagjin Lipa, babai dhe menaxheri i këngëtares, tha se festivali i solli Kosovës publicitet të paçmuar, duke përfshirë mbulimin në më shumë se 500 media ndërkombëtare. Ngjarja u pezullua në 2020 dhe 2021 për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Është vendosur të rikthehet këtë verë, por Lipa tha të martën vonë se “pas një pritjeje të gjatë, shumë përpjekjeve, kërkesave”, ai kishte marrë “një vendim të vështirë por të nevojshëm” për të organizuar ngjarjen më 4-7 gusht në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë.

Ai tha se një mosmarrëveshje politike midis partisë në pushtet të Kosovës dhe asaj në pushtet në Prishtinë i pengoi organizatorët të merrnin lejen për të mbajtur festivalin. Ai dhe drejtorët e tjerë të festivalit kishin kaluar tre vjet duke u përpjekur të bindnin qeverinë kombëtare që t’i lejonte ata të menaxhonin një sipërfaqe prej 17 hektarësh (42 hektarë) parku dhe të ndërtonin infrastrukturën e duhur për festivalin vjetor. Nuk kanë marrë leje as për festivalin e gushtit.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama favorizoi mbajtjen e festivalit muzikor. Ai akuzoi qeverinë kombëtare, e cila drejtohet nga Lëvizja Vetëvendosje, se ka vonuar vendimin dhe ka tentuar të ndryshojë vendimin e këshillit bashkiak. Ministri i kulturës i Kosovës Hajrulla Çeku, tha se pengesa erdhi nga organizatorët e festivalit që kërkonin një qira 99-vjeçare. Qeveria nuk mund të nxitonte në një marrëveshje të tillë dhe “procesi i vendimmarrjes kërkon kohë që të jetë i plotë dhe jo i gabuar apo abuziv”, tha Çeku.

Megjithatë, Lipa ia atribuoi vonesën një lufte për pushtet midis Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës erdhi “në kurriz të festivalit dhe dobisë që krijon për imazhin e shtetit dhe vlerat që përfaqëson shoqëria e tij”.

Sido që të jetë, lëvizja e festivalit nuk u ka pëlqyer njerëzve në Kosovë. Një parti tjetër opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kërkoi dorëheqjen e qeverisë që “humbi një festival që do të promovonte Kosovën”, tha Besnik Tahiri, një lider i lartë i partisë.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj tha për Associated Press se qeveria e tij ofroi menjëherë kryeqytetin e Shqipërisë “si një zëvendësim në një përpjekje për të mbajtur festivalin ndërkombëtar në një qytet të madh shqiptar.”

Shqiptarët etnikë përbëjnë shumicën e popullsisë së Kosovës.

Si provë se Festivali Sunny Hill është në vendin e duhur, kryebashkiaku vuri në dukje se për këtë Bashkimi Evropian emëroi Tiranën si kryeqytetin rinor të BE-së.

Ai përmendi edhe disa VIP-a me rrënjë shqiptare, nga humoristi i ndjerë Gjon Belushi e deri te e ndjera Nënë Tereza, e njohur tashmë si Shën Tereza e Kalkutës. “Dua Lipa dhe festivali i saj bëjnë po aq, nëse jo më shumë, në promovimin e një kombi që godet me grusht mbi peshën e tij”, tha Veliaj.

https://www.independent.co.uk/news/kosovo-ap-dua-lipa-albania-pristina-b2102007.html /Express/ KultPlus.com

Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved.