“Sunny Hill Festival” nominohet nga European Festival Awards në dy kategori të rëndësishme

“Sunny Hill Festival” është nominuar nga European Festival Awards për dy kategori të rëndësishme të çmimeve ndërkombëtare për vitin 2022, atë të Best Medium-Sized Festival (për Sunny Hill Festival në Prishtinë) dhe Best New Festival (për Sunny Hill Tiranë), përcjell KultPlus.

Festivali është në garë me disa nga festivalet më të mëdha evropiane, për kategorinë e çmimeve në të cilat është nominuar, mirëpo gjasat për me dalë fitues, konsiderohen shumë të mira dhe kjo për shkak të rreth 1 miliard shfaqjeve online dhe rreth 6,000 publikimeve në media në krejt boten, ku festivali është përmendur.

Për të fituar, secili do të duhet të votoj në këto dy kategori ku është nominuar festivali:

BEST NEW FESTIVAL ( për Tiranë)

BEST MEDIUM SIZED FESTIVAL (për Prishtinë).

Linku për votim: https://bit.ly/3hYhuOY / KultPlus.com

mu

Mbyllet “Sunny Hill Festival”, Rama: Dua Lipën e presim me padurim në nëntor (VIDEO)

“Sunny Hill Festival”, që konsiderohet një nga ngjarjet më të rëndësishme artistike në trevat shqiptare, mbylli dje siparin në Tiranë.

Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale momente nga ky event i rëndësishëm, që u zhvillua në mjediset e parkut të Liqenit Artificial.

“Mirëmëngjes dhe me superenergjinë e “Sunny Hill” e me falënderimin për Duan, që e presim me padurim në Tiranë në nëntor, ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama.

Në natën e parë të festivalit performuan artistët e njohur shqiptarë Capital T, Dafina Zeqiri, Dren Abazi, Art Lokaj, Sanchet, Art Haliti, etj.

Ndërsa atmosfera u bë më elektrizuese kur në skenë u ngjit reperi italian Fedez dhe reperi Action Bronson, të cilët sollën këngët më të bukura të repertorit të tyre.

Ndërkohë, në ditën e dytë të festivalit performuan vetëm DJ të njohur botëror e shqiptarë si, Hardwell, Afrojack, Regard Merk&Kremont, Drop G, Kamela Ampov, Vin Veli.

Në ditën e tretë të festivalit interpretuan Stormzy, Mc Kresha dhe Lyrical Son, Ledri Vula, Mozzik, Getinjo, Elgit Doda, Asgjë Sikur Dielli, Nika Paris- Vegas Jones- Rooms, Barny Fletcher, Alban Chela, Ardian, Rrrrron.

Festivali më herët u zhvillua edhe në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, pjesë e së cilit ishin rreth 100 mijë pjesëmarrës./KultPlus.com

“Dua Lipa çliron vendin më të ri të Evropës”, revista Elle shkruan për performancën e saj në ‘Sunny Hill’

Nëse mund ta dalloni Tokën nga udhëtimi retro galaktik i fotografuar në kopertinën e albumit Future Nostalgia të Dua Lipës dhe zmadhuar hapësirën drejt Evropës, pastaj në jug në Kroaci dhe më tej në zemër të Ballkanit, atje, në Prishtinë, Kosovë, në një natë gushti, Dua Lipën do ta gjeje duke dalë në skenë—në shtëpi, shkruan Elle, transmeton KultPlus.

Është e mundur gjithashtu, ju do të mblidhni britmat e turmës, energjia që shtrihet shumë përtej kapuçit të harlisur të ahut të Parkut të Gërmisë, ndërsa performanca e Lipës nisi rikthimin e Festivalit Sunny Hill, krijuar nga babai i saj, Dukagjin Lipa, në 2018, dhe shtyu dy vitet në vijim për shkak të COVID. Megjithatë, gëzimi i turmës buronte nga emocionet më të thella se çdo publikim tipik pas pandemisë: Dua Lipa dhe festivali shërbejnë si kujtues për të rinjtë kosovarë se e ardhmja është e tyre dhe se Lipa – dhe bota – mund t’i dëgjojë.

Kosova është vendi më i ri në Evropë. Ajo ka gjithashtu një nga popullsitë më të mëdha nën 25 vjeç. Si pjesë e ish-Jugosllavisë, vendi pësoi një luftë të përgjakshme nga viti 1998 deri në 1999, duke fituar pavarësinë nga Serbia vetëm në vitin 2008. Ndërsa Gjenerali Z dhe kosovarët mijëvjeçarë u rritën në vitet pas lufta, ata ndjenë peshën dhe jehonat e saj.

“Kam një ndjenjë të fortë për luftën për shkak të prindërve dhe familjes sime,” thotë Diona Ahmetaj, 24 vjeç, e cila jeton në Prishtinë dhe foli në ditët para festivalit.

“Ne pamë libra për masakrat, gjëra që nuk ju dalin kurrë nga koka. Sa herë që [televizori] luante video luftarake, i shihja prindërit e mi që gjithmonë e ndryshonin atë ose emocionoheshin sepse e kalonin atë.”

Si shumë të tjerë, familja e Lipës u largua nga Kosova para kulmit të luftës, duke u zhvendosur në Londër, ku Lipa lindi në vitin 1995. Megjithatë, ajo dhe familja e saj u kthyen në Prishtinë kur Lipa ishte 13 vjeçe dhe ajo jetoi atje për dy vjet para se të kthehej në Londër për të ndjekur karrierën e saj.

“Është shumë e rëndësishme që fëmijët të mësojnë trashëgiminë e tyre”, thotë Dukagjin Lipa, “dhe unë dhe gruaja ime, ne e arritëm këtë.”

Ky fokus te familja dhe historitë që kalojnë brezave nuk i humbet rinisë së Kosovës. Teksa flisja me gjithnjë e më shumë njëzet e ca, vura re se sa shumë nga lidhja që ata ndjejnë me Lipën lidhet me faktin se, ashtu si ata, ajo është e afërt me familjen e saj dhe mësoi për luftën përmes asaj lente dashurie. Shumë e përmendën këtë si një nga arsyet e dhembshurisë së saj, aktivizmit dhe pse kur ajo flet për Kosovën, ndihet e natyrshme – asnjëherë e shkruar.

Lipa performs at Sunny Hill – AGO MEHMETI

“Ajo e kupton,” thotë Verona Hasangjekaj, 24 vjeç. “Të gjithë kemi prindërit dhe gjyshërit tanë që flasin për të kaluarën. Ata janë të hapur për këtë. Shpresoj të bëjmë të njëjtën gjë, të vazhdojmë të tregojmë histori, përndryshe kështu harrojmë.”

Natyrisht, lidhja që ndiejnë të rinjtë kosovarë me Lipën është edhe për shkak të talentit të saj muzikor, stilit elektrik dhe për shkak se si një vend afërsisht i madhësisë së Delaware-it, ata kanë qenë gjithmonë rrënjë për të. Secili fans kujton prezantimin e parë me Lipën: Disa i referohen blogut të saj të fillimit të viteve 2000, kopertinave në YouTube ose kur ajo luajti në një reklamë të X Factor në Mbretërinë e Bashkuar. Të gjithë kujtojnë edhe koncertin e parë të madh të Lipës në Prishtinë në vitin 2016. Disa e njihnin atë personalisht.

Vjosa Zhubi, e cila është disa vite më e madhe se Lipa 27-vjeçare, u miqësua me të përmes kushëririt të saj kur Lipa jetonte në Kosovë.

“Ajo ka qenë gjithmonë një fëmijë i pjekur”, thotë Zhubi. “Ajo mund të të jepte mendime të të rriturve dhe kishte këtë stil artistik. Pastaj edhe kur largohej, ajo mbante gjithmonë lidhje. Edhe tani, ajo pyet për të gjithë.”

Ky respekt i ndërsjellë u ndje plotësisht në Sunny Hill. Teksa Lipa doli në skenë me sytjena dhe një minifund verbues rozë me temina – i cili ishte projektuar posaçërisht për ngjarjen dhe tërhoqi vëmendjen e gjerë mediatike.

Ajo u tha fansave në gjuhën shqipe, gjuhën më të folur në Kosovë, “Është një ëndërr e madhe për mua të jem këtu dhe të bëj këtë lloj festivali me familjen time, me miqtë e mi dhe me gjithë këta njerëz që më mbështesin kaq shumë. Faleminderit shumë të gjithëve. Faleminderit për këtë natë të veçantë.”

Sunny Hill është me të vërtetë një rast i veçantë. Është festivali më i madh muzikor në zonë dhe arriti një formacion rekord dhe shitje biletash këtë vit.

“Kam pritur për Sunny Hill për dy vjet,” thotë Vesa Mehmeti, 18 vjeçe, me buzëqeshjen e saj të ndritshme sa shkëlqimi i syve të saj. “Ne nuk kemi asgjë tjetër të tillë.”

Mundësia për të marrë pjesë në një festival në shtëpi nderohet edhe më shumë sepse për shkak të çështjeve të jashtme gjeopolitike që rrethojnë statusin e Kosovës si shtet; Kosovarët mund të vizitojnë vetëm gjashtë vende pa aplikuar për vizë. Kjo mungesë e liberalizimit të vizave kufizon mundësitë e udhëtimit dhe arsimimit. Shumë njerëz kanë histori të aplikimeve të dështuara për viza. Ata përshkruajnë ndjenjën e izolimit sikur të jetonin në një ishull.

DARDAN KRASNIQI

Familja Lipa e njeh të çështje, si dhe realitetin që Dua Lipa përfitoi nga pasaporta e saj në Mbretërinë e Bashkuar, dhe po luftojnë për ndryshim. Këtë vit, ata nisën fushatën #SetMeFree krahas festivalit, i cili kërkon mbështetjen e BE-së për t’u dhënë kosovarëve lirinë për të lëvizur. Byzylykët dhe sfondet e fotografive përreth ambienteve të festivalit shfaqnin hashtag, duke shtuar atmosferën dinamike.

Përpjekjet e Dua Lipës në përgjithësi u njohën nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kur ajo i dha Lipës titullin Ambasadore Nderi në fillim të këtij muaji.

Osmani falënderoi Lipën që “përdor zërin dhe talentin e saj të jashtëzakonshëm, jo ​​vetëm për t’i ofruar botës këngë që lënë gjurmë, por edhe për të paraqitur imazhin më të mirë të Kosovës në mbarë botën”.

Në një konferencë për media disa orë para performancës së saj në Sunny Hill, Lipa foli për dëshirat e saj për të rinjtë kosovarë.

“Dua të dërgoj dashuri për të gjithë rininë e Kosovës dhe dua të them se sado e madhe të jetë ëndrra juaj, ju mund të arrini gjithçka që dëshironi, nëse e keni mendjen. Unë vërtet besoj se jam këtu për t’ju mbështetur në çfarëdo mënyre.”

Megjithatë, më kuptimplotë se fjalët e saj është fakti që të rinjtë kosovarë në terren ndjejnë një lidhje me të, një fuqi dhe shpresë që rrezaton prej saj.

“Ajo e ka atë zemër të ngrohtë,” thotë 23-vjeçari Edi Demiri, dritat dhe muzika rrotullohen pas saj, ngrohtësia e saj shkëlqen, “Unë mendoj se ajo na përfaqëson të gjithëve.”

Nga Lina Patton / KultPlus.com

The crowd at Sunny Hill Festival 2022 – COURTESY OF LINA PATTON

“Sunny Hill Festival” në Tiranë, rregullat që duhet të zbatoni për të ndjekur artistët botërorë

Kur kanë mbetur edhe pak orë nga nisja e Sunny Hill Festival Tirana 2022, gjithçka është pothuajse gati. Teksa shitja e biletave po vijon me shpejtësi për shkak të kërkesave të shumta dhe nga jashtë vendit, organizatorët kanë publikuar disa nga rregullat që duhet të ndjekin të gjithë pjesëmarrësit në këtë festival. Të gjithë ata që tashmë kanë siguruar një biletë, duhet të marrin me vete kartën ID dhe Biletën, ndërsa nuk duhet të marrin me vete mjete të ndaluara.

Gjërat që duhet të dini:

1-Mosha minimale për të ndjekur festivalin vetëm është 16-vjeç.
Të rinjtë nën moshën 16-vjeçare duhet të jenë të shoqëruar nga të rriturit.

2-Ju mund ta rimbushni byzylykun tuaj direkt në vendin ku zhvillohet eventi, por ne ju rekomandojmë ta bëni pagesën nëpërmjet aplikacionit të Sunny Hill Festival për të shmangur radhët e gjata.

3-Për t’u futur, mos harroni:
Kartën ID/Pasaportën
Biletën (digjitale ose të printuar)

4-Në hyrje do të kaloni përmes kontrollit të sigurisë.

Sende të ndaluara:
Mjete të mprehta
Ushqim dhe pije
Produkte aerosoli (spraj)
Parfume
Narkotikë ose substanca të ndaluara
Çakmakë. / KultPlus.com

Art Lokaj pjesë e Sunny Hill Festival në Tiranë

‘Sunny Hill Festival’ po vazhdon të zbulojë emrat e artistëve që do të performojnë në Tiranë, përcjell KultPlus.

Së fundi ata kanë zbuluar se pjesë e ‘Sunny Hill’ në Tiranë do të jetë edhe artisti Art Lokaj.

“Funky beats dhe tekste të bukura me të talentuarin Art Lokaj”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, festivali ‘Sunny Hill’ në Tiranë do të mbahet në datat 26, 27 dhe 28 gusht./ KultPlus.com

‘Sunny Hill’ zbulon artisten e radhës, Kamelia pjesë e festivalit në Tiranë

Këngëtarja dhe tekst-shkruesja rumune, Kamelia, do të jetë pjesë e ‘Sunny Hill Festival’ në Tiranë, përcjell KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare të ‘Sunny Hill’ në Instagram.

“Kamelia do t’i bëjë trupat tanë të lëvizin me ritme të sëmura derisa të mos mundemi më”, thuhet në postim.

Ndërkaq, ‘Sunny Hill Festival’ në Tiranë do të mbahet në datat 26, 27 dhe 28 gusht./ KultPlus.com

Stormzy, pjesë e ‘Sunny Hill’ në Tiranë

‘Sunny Hill Festival’ po vazhdon të zbulojë emrat e artistëve që do të përformojnë në Tiranë, përcjell KultPlus.

Së fundi ata kanë zbuluar se pjesë e ‘Sunny Hill’ në Tiranë do të jetëedhe artisti i njohur britanik, Stormzy.

“Sunny Hill mirëpret vetë legjendën STORMZY. Një nga figurat më frymëzuese të Mbretërisë së Bashkuar merr përsipër skenën tonë për atë që do të bëhet një SHFAQJE HISTORIKE”, thuhet një njoftim.

Ndërkaq, festivali ‘Sunny Hill’ në Tiranë do të mbahet në datat 26, 27 dhe 28 gusht./ KultPlus.com

Dafina Zeqiri, artisja e radhës që do të performojë në ‘Sunny Hill Festival’ në Tiranë

‘Sunny Hill Festival’ po vazhdon të zbulojë emrat e artistëve që do të përformojnë në Tiranë, përcjell KultPlus.

Së fundi ata kanë zbuluar se pjesë e ‘Sunny Hill’ në Tiranë do të jetë edhe këngëtarja e njohur kosovare, Dafina Zeqiri.

“E mrekullueshmja Dafina Zeqiri na bashkohet në Tiranë për të performuar këngët e saj të nxehta hit që të gjithë duam t’i këndojmë kudo që jemi!”, thuhet në postim.

Ndërkaq, festivali ‘Sunny Hill’ në Tiranë do të mbahet në datat 26, 27 dhe 28 gusht./ KultPlus.com

Kantautori italian Tananai – artisti i radhës që do të performojë në “Sunny Hill Tirana”

“Sunny Hill” do të mbahet për herë të parë edhe në Tiranë, më datat 26, 27 dhe 28 gusht, shkruan KultPlus.

Festivali Sunny Hill ka bërë të ditur se pas “Fedezit” dhe Dren Abazit, këngëtari i radhës që do të performojë aty është kantautori italian, Tananai.

“Ju lutemi mirëpresim @tananaimusica 💙 – një nga personazhet dhe kantautorët më interesantë në skenën muzikore të Italisë! Tashmë e dini se do të jetë 🔥 me dikë aq të mirë sa Tananai!”, thuhet në postimin zyrtar të festivalit Sunny Hill.

“Sunny Hill” gjithashtu ka njoftuar se biletat “Believers” të cilat janë blerë për në Prishtinë, do të vlejnë edhe për atë në Tiranë. / KultPlus.com

Sunny Hill: Bileta ‘Believers’ e Prishtinës e vlefshme edhe në Tiranë

Në datat 26 deri më 28 gusht në Tiranë do të mbahet festivali “Sunny Hill” për herë të parë që nga themelimi, shkruan KultPus.

Sunny Hill, që ka nisur në Kosovë me një emër tjetër, tashmë do të zhvendoset edhe në Tiranë.

Më 4-7 gusht është mbajtur në Prishtinë, derisa biletat“Believers” do të vlejnë edhe për hyrje në Shqipëri.

“Jemi të lumtur t’ju njoftojmë se Bileta juaj “Believers” e Prishtinës është e vlefshme për Sunny Hill Festival Tirana gjatë datave 26, 27 dhe 28 gusht. Bëhuni gati për të shënuar muajin më të mirë ndonjëherë!”, thuhet në postimin e tyre. /KultPlus.com

“SunnyHill” së shpejti do të publikojë formacionin e përditshëm: Bëni mirë të jeni gati Tiranë

Një nga festivalet më të mëdha në Evropë, Sunny Hill, po mbahet këtë vit dy herë, shkruan KultPlus.

Festivali ka filluar nga data 4 gusht dhe ka përfunduar suksesshëm më 7 gusht në parkun e Gërmisë në Prishtinë. Ndërkaq, në Tiranë pritet të mbahet nga data 26 gusht deri më 28 gusht në Liqenin Artificial të Tiranës.

Në faqen zyrtare të festivalit tashmë pritet të publikohet formacioni i tyre i përditshëm për tre ditë rresht të performuesve në këtë festival.

“TIRANË! Bëni mirë të jeni gati për disa lajme super emocionuese rreth formacionit të festivalit, biletave dhe më shumë. Shumë shpejt vjen…”, thuhet në njoftim. / KultPlus.com

Pas përfundimit të Sunny Hill, organizatorët: Po bëhemi vulë e skenës kulturore të Kosovës

Sunny Hill Festival për katër ditë me radhë u bë kryefjala e kryeqytetit. Mijëra qytetarë nga e gjithë bota u bënë pjesë e festivalit për të dëgjuar artistët e tyre të preferuar.

Për të falënderuar të gjithë ata që u bënë pjesë e këtij festivali, organizatorët kanë dalë sot me një falënderim të përgjithshëm në faqen zyrtare duke thënë se ky festival po bëhet marka e skenës kulturore të Kosovës.

“Përjetimi i katër lindjeve të diellit së bashku ka qenë i jashtëzakonshëm! Në rrugëtimin tonë drejt bërjes së këtij festivali vulë të skenës kulturore të Kosovës, ne s’mund të jemi më shumë mirënjohës për dashurinë dhe emocionin tuaj që u ndie në ajër. Sunny Hill Festival është shtëpia jonë e përbashkët. Vend lirie dhe bashkimi. FALEMINDERIT që realizuat ëndrrën tonë të përbashkët!”.

Për katër ditë me radhë në skenën që u ngrit në parkun e Gërmisë performuan shumë artistë ndërkombëtarë dhe vendorë, përfshirë Dua Lipën, J Balvin, Diplo, Skepta, Ledri Vula, Elvana Gjata, Dhurata Dora e shumë të tjerë. / KultPlus.com

Diplo në harmoni të përsosur me turmën, mbylli magjishëm natën finale të “Sunny Hill”

Uranik Emini

Të performosh përpara një numri të madh njerëzish është gjithnjë e vështirë, sidomos kur ju jeni njeriu kryesor dhe gjithë sytë e publikut janë te ju. Gjatë gjithë kohës duhet të keni prezicitet në matjen e nivelit të energjisë në pistën e kërcimit në mënyrë që të krijoni tranzicionin e duhur. Përkufizimi më i thjeshtë i një “DJ” është se ai luan muzikë. Megjithatë, gjërat janë më komplekse kur je përballë një turme dhe duhet të kontrollosh të gjithë njerëzit. DJ-të duhet të kujdesen deri në pikën e fundit që të përziejnë këngët dhe kështu të krijojnë edhe tranzicione muzikore për të rritur energjinë e audiencës. DJ duhet të ketë aftësinë për të bërë që muzika të rrjedhë natyrshëm dhe pa probleme në veshët e dëgjuesve, shkruan KultPlus.

Me të dalur në skenë, Diplo nuk humbi kohë duke e ngritur volumin, duke filluar një shfaqje të lehtë të tijën dhe duke i ngritur të gjithë në këmbë duke kërcyer. Interaktiviteti me audiencën ishte mjaft i ulët në fillim, por ishte e qartë se njerëzit erdhën për të kërcyer dhe dëgjuar muzikë – dhe Diplo po u jepte atyre atë që dëshironin.

Në mesin e shumë linjave që ai po thoshte gjatë mbrëmjes, Diplo u sigurua që të shfaqte dashurinë për Kosovën, duke bërtitur disa herë “të dua Kosovë”, gjë që ndikoi absolutisht në entuziazmin e publikut. Dukej sikur audienca kishte pritur kaq gjatë për t’u futur në frymën e vallëzimit dhe muzikës së mirë të Sunny Hill Festival- dhe Diplo sigurisht ia doli.

Diplo bëri të gjithë të pranishmit në natën përmbyllëse të Festivalit Sunny Hill të lulëzojnë me energjinë elektrizuese që solli në skenë, si një profesionist i vërtetë.

Ky ishte rikthimi i Sunny Hill pas tre vitesh për shkak të mbylljeve nga COVID-19, i cili ndryshoi tërësisht proceset e jetës, për një kohë relativisht të gjatë. Në këto katër ditë, sa zgjati festivali, të rinjtë e Kosovës përjetuan diçka shumë më ndryshe nga ajo që ishin mësuar.

Gjithashtu, për gjatë gjithë këtyre ditëve, Sunny Hill Festival, në krye me Dua Lipën, u munduan që gjithnjë të shtyjnë përpara kauzën e liberalizimit të vizave për Kosovën, pasi ata e shohin si një diskriminim i madh që po ju bëhet shqiptarëve. “Set Me Free” ishte një ndër thirrjet më të përsëritura në festival.

Ndërkaq, së bashku me kryesorin e natës, aty performuan edhe: Adrian, Rrrron, Bookie, Caboo, Vertigeux, Art Haliti, Jimpong, Labi Ramaj, Romeo Blanco, Burak Yeter dhe Regard. /KultPlus.com

Përfundon “Sunny Hill”, Dua Lipa shpërndan fotografi nga katër ditët e festivalit

Festivali më i madh në vend, “Sunny Hill” për gjithsej katër ditë e ka shndërruar Prishtinën në një vend ku muzika ka dominuar dukshëm, shkruan KultPlus.

Dje ishte nata e fundit që mbylli festivalin, ndërkaq sot këngëtarja me famë botërore Dua Lipa sapo ka postuar disa fotografi për këtë rast.

Ajo në mbishkrim ka shkruar: 4 ditë në qytetin tim 🇽🇰👐🏼 / KultPlus.com

Kryeministri Kurti shijoi mbrëmë natën e fundit të festivalit Sunny Hill (VIDEO)

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mbrëmë e kishte rezervuar natën për një ndër festivalet më të mëdha në vend. Prezenca e tij në “Sunny Hill”, festival ky që u mbajt për katër ditë rresht në “Parkun e Gërmisë”, nuk kaloi pa u vërejtur.

Kryemnistri Kurti ka ndarë edhe video nga atmosfera që ka mbizotëruar në festival.

Kujtojmë që ditën e dielë, Kurti ka pritur në zyrën e tij yllin botëror Dua Lipa dhe babanë e saj, Dukagjin Lipa të cilët i falënderoi për organizimin e festivalit “Sunny Hill”. / KultPlus.com

Performanca energjike nga ‘P.I.N.T’, AJ Tracey dhe Skepta arriti në perfeksionim në “Sunny Hill”

Era Berisha

Mbrëmë festivali “Sunny Hill” ka mirëpritur natën e tretë me radhë me një numër të madh të artistëve të cilët kanë ndezur audiencën si asnjëherë më parë. Kjo u dëshmua edhe atëherë kur publiku kishte zënë vendin afër skenës në një numër të madh, për të qenë sa më afër atyre që i kanë në zemër. Artistët e njohur kombëtarë e ndërkombëtarë pushtuan mbrëmë skenën kryesore me këngë që publiku i këndonte njëzëri me ta, shkruan KultPlus.

Edhe kësaj here, fundi i publikut nuk shihej aspak dhe kjo veçse e bënte këtë natë aq më të magjishme. Por, ishte zëri i gjithsecilit që jehonte dukshëm kur artistët në skenë ndalonin për t’i lënë hapësirë të pranishmëve që të këndonin këngët e tyre, dhe kjo vazhdoi për gjatë gjithë natës.

Duke nisur qysh nga artistët si: Lluni & Semi, Kamal, Ledri & Lumi B, Mc Kresha & Lyrical Son, AJ Tracey si dhe kryesuesin për këtë mbrëmje, Skepta, këngët e tyre më të njohura erdhën në një mënyrë krejtësisht të veçantë. Energjia e tyre dukej sikur nuk kishte fund, ndërsa dashuria e tyre për Kosovën shprehej nëpërmjet fjalëve që gjenin vend nëpër mesin e këngëve.

Të emocionuar për të qenë mbi skenën e “Sunny Hill” dhe për të mbështetur kauzën e Dua Lipës, secili artist pati diçka për të thënë. Duke nisur qysh nga Ledri Vula që ka përmendur problemin me çështjen e vizave e deri tek Skepta i cili ka thënë se asnjëherë më parë nuk ka dëgjuar për Kosovën por që ka premtuar se do të kthehet përsëri dhe atë do ta bëjë më shumë kënaqësi.

Me këngët si: “Papi Chulo”, “No Security”, “Lunatic”, “Madness”, “It ain’t safe”, “Kiss and tell”, “Stay far away”, “Praise the world”, “Pure water”, “No security”, Skepta ka ngritur në këmbë publikun që të njëjtit kanë kënduar e kërcyer në vazhdimësi deri në orët e para të mëngjesit. Ndërsa, ishte skena e ndriçuar me reflektorë të ndryshëm ajo që i ka dhënë një tjetër hijeshi secilës këngë të interpretuar. Me drita të llojllojshme që shponin ajrin në vijëza të holla dhe audion në një nivel perfekt, nata e tretë e “Sunny Hill” kulmoi deri në fund me zërin e publikut që për asnjë sekondë nuk u ndal.

Përveç Skeptës, në skenën e “Sunny Hill Festival” u ngjitën edhe artistët shqiptarë të cilët njashtu kanë qenë një me publikun. Nga kënga në këngë, audienca filloi të shpeshtohej akoma më shumë teksa atmosfera bëhej akoma edhe më aktive.

“Du me pi”, “Tërmet”, “Narcos Albania”, “Menime”, “JBMTQR”, “Private”, “Amsterdam”, “Hotel Mahalla”, “Semafori”, “Lej Flleshat”, “Pasite”, “Era”, “Luv luv”, “Filmi i fundit”, “Hip Hop”, “Çele Çadren”, ishin vetëm disa nga këngët shqipe që u interpretuan mahnitshëm. Duartrokitjet dhe brohoritjet e vazhdueshme në publik dëshmuan për talentin e çdo artisti që mbrëmë ka qenë mbi skenë.

Ndërkaq, sonte duke filluar nga ora 18:00 në skenë do të ngjitën artistët si: Adrian, Rrrron, Bookie, Caboo, Vertigeux, Art Haliti, Jimpong, Labi Ramaj, Romeo Blanco, Burak Yeter dhe Regard. Kurse, Diplo është artisti që do kryesojë natën e katërt dhe njëkohësisht të fundit të “Sunny Hill Festival”. / KultPlus.com

Ana e errët e “Festivalit Ndërkombëtar”

Nga Fatmir Curri

Dua Lipa është një yll botëror, e jona dhe e duam shumë. Por, ajo nuk e meriton një organizim amator e mediokër ku rinia më shumë dëshpërohet se i gëzohet ngjarjes.

· Kemi pritur në rend me të shtyra e bërtima policore gati 3 orë.

· Miqtë tanë me bileta (2*96 EUR) pas 2 orë pritje nuk kanë arrit me hy meqë organizatorëve ju ishin harxhu shiritat e dorës.

· Është leju të afrohet tek hyrja çdokush me dhe pa bileta. Lejimi me vetura të ndryshme ka shkaktu nervozi e prishje të rendit. Autobusët e Taxit kanë sjell çdokënd deri tek hyrja e gërmisë.

· Nuk ka pas ndarje të shiritave që në fillim me i kategorizu mysafirët. Jemi trajtu si dele.

· Organizatorët ia kan transferu policisë mbajtjen e rendit derisa dihet për çka është policia aty. E organizatori nuk kishte numër të mjaftueshëm të stafit me organizu e kategorizu si duhet hyrjen.

· Policia herë pas herë shpërndante aty këtu ndonjë britmë e shpullë burrave para grave të tyre apo arrestim të përkohshëm.

· Shkaku i turmës dhe shtyrjeve nuk kishte mundësi për kontrolle të duhura të sigurisë fizike e të biletave. Qantën të cilën e kisha as që u kontrollua se çka kam brenda, e kjo tregon për sigurinë brenda në “festival ndërkombëtar”.

· Mos të flasim për kontrolle të ID e identifikim të biletave, kjo mbrëmë nuk ekzistonte. Mesazh i mirë që mos u boni budallë me ble bileta, se ato janë sa për me ju vjel e me hy mundet kushdo që vjen aty. Shumë kan hy pa bileta, meqë kthim mbrapa nuk kishte. Sonte mund të jetë ndryshe por është vonë.

· Në 3 vende të ndryshme bëhej kinse kontroll por realisht asnjë kontroll nuk bëhej pasi kishte aq shumë njerëz e shtyrje sa ishte e pamundur, dikur e lshun frontin edhe sigurimi.

· Vendet për me mbush “shiritin e dorës” nuk ishin funksionale e sistemi shiritave nuk ju punojke.

· Vetura të ndryshme “VIP” dërgonin mesazhe vajzave të reja që nëse doni me hy pa prit 2 orë në rend duheni me hyp me naj Range Rover se shkon deri nalt direkt.

· Prindër e familjar të frustruar duke pritur me orë të tëra adoleshentët e tyre në 2-4am meqë skishte asnjë mjet transporti e as Taxi në dispozicion.

· Mysafir të huaj të cilët thonin “120 EUR for this shitty event”, sepse e dijnë çka është mirë dhe nuk vijnë përsëri ose ju thonë tjerëve mos shkoni se nuk ia vlen.

Dua Lipa dha një performancë fantastike por ajo që ngelet në mendje fatkeqsisht nuk është ajo 1 orë e Dua-s por janë këto foto, britma e djersa e personave përreth.

Kjo rini meriton të respektohet, tek e fundit festivali është i mundur nga blerja e biletave të këtyre 10-15K familjeve Kosovare, sepse te huaj kishte fare pak.

Urojmë rinia të ketë mundësinë të lëviz së shpejti jashtë vendit e të përjetohet se si organizohet një festival.

(Shkrimi është publikuar i plotë marrë nga profili i Fatmir Currit, pa ndërhyrje nga ana e redaksisë.) / KultPlus.com

Dua Lipa bën simbolin e shqiponjës para shfaqjes në qytetin e lindjes (VIDEO)


Festivali më i madh në vend, “Sunny Hill” mbrëmë e ka shndërruar Prishtinën në një vend ku ishte tejet e vështirë të depërtoje nga qarkullimi i dendur.

Gjithë kjo tollovi erdhi si shkak që po niste festivali ‘Sunny Hill’ dhe në skenë do të ngjitej ylli Dua Lipa.

Emri i saj dje ishte kryefjala e kryeqytetit dhe hiq më pak se 25 mijë persona nga e gjithë bota kishin pushtuar rrugët e kryeqytetit e për të zënë pastaj vend në Parkun e Gërmisë.

Gjithë kjo kishte vlerën e vet, sepse të pranishmit pas disa performancave të artistëve vendor, patën rastin të shijojnë magjinë e yllit shqiptar Dua Lipa e cila e ndezi skenën me përformancën e saj.

Këngë pas kënge, Dua Lipa vetëm sa shkonte duke e elektrizuar skenën e bashkë me të edhe publikun me gjithë atë energji pozitive e të zjarrtë, po e sillte mbrëmë me një dashni të veçantë për bashkëvendësit.

Ditën e sotme, ajo publikoi edhe një video në Instagram të cilën e ka realizuar pak para ngjitjes në skenë dhe ku shihet duke e bërë simbolin e shqiponjës.

Epo, nuk është e vështirë të ja marrësh zemrën publikut të cilat duket se tashmë vetëm ta kanë dhuruar. / KultPlus.com

Në qiellin e Parkut Gërmia mbrëmë munguan yjet, kishin zbritur në skenën e ‘Sunny Hill’

Era Berisha

Mbrëmë, festivali më i madh në vend, “Sunny Hill” ka futur rrënjët në qytetin e Prishtinës. Më shumë se 25 mijë pjesëmarrës nga vende të ndryshme të botës kanë pushtuar ambientin në Parkun Gërmia. E krejt kjo për të dëgjuar, shikuar e admiruar secilin artist që ka shkelur skenën me një qëllim të vetëm, e ajo është rrëmbimi i zemrave të gjithsecilit në publik, shkruan KultPlus.

Nuk është dashur shumë kohë që mesdita të jetë koha kur publiku të krijojë radhë të gjata për të hyrë brenda. E as për të zënë vendin e tyre aty mu afër skenës, në një pozicion të favorshëm për të qenë sa më afër këngëtarëve të tyre të preferuar. Një rrugë e gjatë dhe e ngushtë është shndërruar mbrëmë në një “oqean” që e kanë parë veç artistët mbi skenë, e kjo si pasojë e një tubimi që fundi nuk i shihej aspak.

Ylli i botës, Dua Lipa, ishte artistja që ka kryesuar natën e parë të festivalit. Me një veshje elegante, sharmi i saj u dallua qysh kur këmba e saj preki skenën. Ndërsa, brohoritjet lakoheshin në vazhdimësi pa ndalë, ajo nisi interpretimin me këngën “Physical”, një performancë që i la pa fjalë të gjithë. E njashtu ishin edhe gjithë interpretimet e tjera që kanë dalë përtej imagjinatës të çdo kujt.

Duke nisur qysh nga skena që këtë vit është në një avancim të shtuar, reflektorët që posaçëm kanë ndërruar formë e ngjyrë sipas agjendës, koreografia e suksesshme e Lipës në përputhje me valltarët e tjerë si dhe prezenca e saj skenike, ka bërë që pritshmëritë e audiencës të tejkalohen krejt lehtazi.

Nga kënga në këngë e nga çasti në çast, performanca e saj magjike ka krijuar një atmosferë që ka ndezur shpirtrat e pranishëm. Kjo dallohej më së miri edhe atëherë kur ndërveprimet e Lipës me publikun mirëkuptoheshin në sekondë.

“Është një ëndërr shumë e madhe për mua për të qenë këtu sonte e për tu munduar që të krijoj një festival kështu me familjen time, me shokët e mi dhe krejt këta njerëz që janë këtu në skenë me mua. Faleminderit shumë që e bëtë këtë natë kaq speciale për mua. Faleminderit edhe gjithë atyre që kanë ardhur në Prishtinën e bukur, për të përjetuar artin, muzikën, kulturën, kreativitetin, energjinë. Kjo do të thotë bota për mua”, ka thënë Lipa pak para se kënga “Be the one” të gjente fillimin.

Në këtë natë nuk kanë munguar as disa nga hitet më të njohura të Lipës, përfshirë këtu edhe disa nga këngët e albumit të saj të fundit “Future Nostalgia”, album ky që mbrëmë ka shfaqur sensualitetin, bukurinë dhe veçantinë e Lipës. Ajo kokë e këmbë ka dhënë shpirtin e saj, ndërsa publiku ia kthyer me të njëjtën mënyrë.

Nata e parë e “Sunny Hill” ka sjellë edhe artistë të tjerë që publiku shqiptar, dhe jo vetëm, i do aq shumë. Ishin: Galoski, Sahati, Art Lokaj&Eros, Jimpong&Friends, Sancet, grupi kosovar “SYTË”, Kida, Yll Limani si dhe Elvana Gjata.

Secili nga këta artistë ka krijuar mbrëmë një atmosferë që jehoi përtej Parku Gërmia. Zërat e tyre diversiv, stili i tyre aq unik si dhe ngrohtësia që përçuan ata në publik është thjesht “jashtë” kësaj bote. Në qoftë se shikoje lart atëherë do të vërehej dukshëm mungesa e prezencës së yjeve, kjo për shkak se “yjet” e vërtetë kishin zbritur mbrëmë mbi skenë.

Ndërkaq, sonte duke filluar nga ora 14:00 në skenë do të ngjitën artistët si: Jimpong&Friends, Edon, Yon Idy, “ZWADA”, La Fazani, Emir Taha, Onat, Cozman, Ghetto Geasy, Azet & Zuna, Dhurata Dora, Mahmood dhe J Balvin është këngëtari që do kryesojë natën e dytë të “Sunny Hill Festival”. / KultPlus.com

Para mbërritjes në Kosovë, J Balvin vjen me video-mesazh për publikun e Sunny Hill Festival

Nesër në Prishtinë do të fillojë Sunny Hill Festival, ku do të performojnë këngëtarë e Dj të njohur botërorë, përcjell KultPlus.

Pak para mbërritjes në Prishtinë, këngëtari kolumbian, J Balvin vjen me video-mesazh për publikun e këtij festivali.

“Hey Prishtina, unë jam J Balvin, do të shihemi shumë shpejt në Sunny Hill Festival. Do të kënaqemi shumë, ju s’jeni gati. Shihemi atje”, ka thënë këngëtari me famë botërore.

Përveç J Balvin në këtë festival do të performojnë edhe Dua Lipa, Skepta, Diplo, Azet e shumë këngëtarë të tjerë të njohur./ KultPlus.com

‘Qytetarët Aktivë’ njoftojnë se është protokolluar kërkesa e Institutit të Kosovës për Mbrojtjen e Natyrës që “Sunny Hill” mos të mbahet në Gërmi

Grupi “Qytetarët Aktivë” ka njoftuar se është protokolluar kërkesa e Institutit të Kosovës për Mbrojtjen e Natyrës që Festivali “Sunny Hill” mos të mbahet në Gërmi, përcjell KultPlus.

Si arsye për këtë është përmendur dëmtimi i natyrës, biodiversitet dhe faunës në Peisazhin e Mbrojtur të Gërmisë.

Postimi i plotë i tyre:

Ju njoftojmë që sot kemi pranuar dokumentin e protokolluar të datës 13.07.2022 nr. 4008/22, lidhur me mbajtjen e Festivalit Sunnyhill në Gërmi nga Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Natyrës, të cilët kanë rekomanduar të shqyrtohet dhe të mbahet në një lokacion tjetër ky festival e JO në Peizazhin e Mbrojtur të Gërmisë, për të mos dëmtuar biodiversitetin dhe llojet e egra strikt të mbrojtura të florës dhe faunës.

Njëkohësisht kanë njoftuar si në vijim me datën 13.07.2022:

Donika Çetta – Drejtoria e Parqeve

Alban Zogaj – Nënkryetar i Komunës së Prishtinës

Arta Balaj – Drejtoria e Kulturës

Klodeta Krasniqi – Shefe e Kabinetit të Ministrit të Kulturës, Rinisë,Sportit MKRS

Linda Çavdarbasha – Zëvendësministre MMPHI

Rineta Jashari – Shefe e Kabinetit të Ministrit të Mjedisit, Planifikimit Hapësinor, Infrastrukturë MMHI

Me respekt,

Qytetarët Aktivë / KultPlus.com

Nga dita e parë deri në të katërtën, “SunnyHill” publikon formacionin e përditshëm

Një nga festivalet më të mëdha në Evropë, Sunny Hill, do të mbahet këtë vit, shkruan KultPlus.

Festivali pritet të filloj nga data 4 gusht e këtij viti, deri më 7 gusht dhe do të mbahet në parkun e Gërmisë në Prishtinë.

Në faqen zyrtare të festivalit është publikuar tashmë edhe formacioni i tyre i përditshëm për katër ditë rresht të performuesve në këtë festival.

“Formacioni ynë ditor është më në fund këtu. Nga dita 1 deri në ditën 4, ne do të jemi atje duke festuar me artistë novator”, thuhet në postimin e tyre. / KultPlus.com

Së shpejti fillon festivali ‘SunnyHill’, hapet thirrja për vullnetarë

Një nga festivalet më të mëdha në Evropë, Sunny Hill, do të mbahet këtë vit, shkruan KultPlus.

Festivali pritet të filloj nga data 4 gusht e këtij viti, deri më 7 gusht dhe do të mbahet në parkun e Gërmisë në Prishtinë.

Në faqen zyrtare të festivalit është hapur edhe thirrja për vullnetarë. Ndërkaq afati i fundit për aplikim është me 28 korrik.

Më poshtë gjeni postimin e tyre të plotë:

Ne jemi në kërkim të vullnetarëve mbi 18+ me shpirt të lartë dhe me përvojë, të cilët janë të interesuar të mbajnë frymën e mirë në fusha të ndryshme të festivalit.

Aplikimet janë të hapura deri më 28 korrik, prandaj nxitoni…
shorturl.at/bmQX0 / KultPlus.com

Rrrron dhe JimPong&Friends, pjesë e festivalit ‘SunnyHill’

Emra të njohur të industrisë së muzikës botërore do të mblidhen së bashku për të performuar në Festivalin “SunnyHill”, shkruan KultPlus.

Skepta, AJ Tracey, Diplo dhe Elvana Gjata, Burak Yeter, Mahmood, Regard, Kida, Ghetto Geasy, Onat, Cozman, Kamal, Romeo Blanco, Ledri Vula, Emir Taha, Yll Limani, J Blavin, Dhurata Dora, Lumi B dhe Labi Ramaj janë konfirmuar deri më tani si artistët pjesëmarrës në këtë festival, i cili do të mbahet më 4, 5, 6 dhe 7 gusht në Prishtinë.

Ndërkaq së fundi, përmes një postimi në faqen zyrtare në rrjetin social Instagram, SunnyHill ka konfirmuar se Rrrron dhe JimPong&Friends, janë artistët e radhës që do të jenë pjesë e këtij festivali./ KultPlus.com