“The Independent”: Riviera shqiptare, një nga sekretet më të ruajtura në Evropë

Shqipëria është një nga sekretet më të ruajtura të Europës”, ​​shkruan Lucie Grace për britaniken “The Independent”. “Ajo u sugjeron turistëve që nëse duan të zbulojnë një cep të Evropës me plazhe, mund të zgjedhin Shqipërinë me gjire dhe bukuri natyrore që rivalizojnë madje edhe fqinjët e saj.

Me një peizazh malor me pamje nga ujërat e kristalta dhe plazhet me guralecë relativisht të përgjumur, “Riviera Shqiptare” është një nga vendet më të pazbuluara në Evropë. Të jetosh një javë në lëvizje mes porteve dhe përrenjve të Rivierës, emri i mrekullueshëm i zonës më jugore bregdetare të Shqipërisë, ishte një kënaqësi e papritur. I ndarë nga pjesa tjetër e vendit nga malet, rajoni shtrihet për 120 kilometra nga Vlora në Sarandë, midis plazheve, kanioneve, kështjellave dhe qyteteve të vogla e karakteristike bregdetare. Rindërtimi i shtegut bregdetar në vitin 2009 e bëri më të lehtë eksplorimin, qoftë me biçikletë, makinë apo autobus, ose në rastin tim, një kombinim i të treve.

Së bashku me motorin tim “Viaggio”, u nisa për të vizituar plazhet dhe fshatrat e Rivierës, duke eksploruar rrugët dredha-dredha malore që ofronin një pamje të mrekullueshme në çdo hap. Plazhet e gjata dhe të njohura të Borshit dhe Qeparos i ndajnë nga fshatrat e tjerë ullinjtë dhe selvitë aromatike. Zbulova se Himara, qyteti më i afërt në jug të Vunoit, ishte i njohur me një turmë të re turistësh, që shëtisnin përgjatë bulevardit bregdetar me një sërë baresh, restorantesh dhe operatorësh të mëdhenj turistikë me varka.

Marrë me qira një varkë të vogël për të vizituar fqinjin e fshehur të Himarës, plazhin e Filikurit, një zonë e izoluar me guralecë me ujërat më të bukur të bruztë në Rivierë. Pas një udhëtimi të shkurtër nëpër Himarë, mbërrita në “Porto Palermo”. Zona është një thesar i limaneve të vegjël ku mund të pushoni, gjysma e të cilave janë të dukshme nga rruga./ KultPlus.com

”Haberturk”: Thesari pa viza, riviera shqiptare

Edhe pse Greqia dhe Italia të vijnë në mendje të parat kur bëhet fjalë për pushimet verore jashtë vendit, fqinja e tyre, Shqipëria ka qenë gjithmonë një hap prapa, edhe pse ka plazhe të ngjashme dhe pamje të mrekullueshme, shkruan Gozde Akgungor Pamuk për një nga gazetat më të mëdha turke ”Haberturk”.

”Nëse duam të kuptojmë arsyen, mund të shohim historinë, para vitit 1990, para rënies së regjimit komunist, në izolimin më të rreptë që Evropa ka parë në kohën e Enver Hoxhës, kur një vend i tërë mbylli të gjithë kufijtë.

Por, në këtë artikull do të flasim për gjeografinë, jo për historinë. Sepse me malet e saj që të lënë pa frymë, me plazhet bruz dhe peizazhet e mrekullueshme, Shqipëria meriton sigurisht më shumë famë.

Ata që udhëtojnë me pasaportë turke ka një avantazh më të madh pasi për në Shqipëri nuk nevojitet vizë.

Tirana nuk ka vijë bregdetare, por kalimi i kohës në këtë qytet me sheshet, ndërtesat historike dhe muzetë e saj do të jetë një eksperiencë e këndshme. Durrësi, 30 kilometra nga Tirana, është një qytet port historik në detin Adriatik. Shumica e njerëzve që jetojnë në kryeqytetin e Tiranës preferojnë këtë vend për një pushim fundjave.

Nëse dëshironi të shijoni detin, periudha nga mesi i majit deri në fillim të korrikut është ideale, por edhe dy javët e para të shtatorit, pasi është më qetë dhe më i vlefshëm ekonomikisht.

Duke qenë se gushti është periudha e pushimeve publike si në Shqipëri ashtu edhe në Itali, pothuajse të gjithë e përdorin pushimet gjatë kësaj periudhe. Në korrik dhe gusht, plazhet dhe qytetet janë më të mbushura me njerëz, hotelet janë më të vështira për t’u gjetur dhe më të shtrenjta sepse sezoni është në pikun e tij.

Le t’u hedhim një sy vendeve më të bukura të Rivierës Shqiptare.

Radhima

Është një nga resortet e njohura të pushimeve, ku mund të qëndroni në hotele afër detit dhe të kaloni kohë në plazhe. Që këtu e më tej në këtë rivierë deti do të bëhet gjithnjë e më i bukur.

Himara

Himara ka një plazh publik të vogël dhe zakonisht e preferojnë familjet dhe megjithëse është i vogël, nuk është i mbipopulluar. Një nga avantazhet më të mëdha të qëndrimit në bujtina në Himarë janë gjiret idilike aty pranë. Livadhjaja dhe Jala janë disa prej tyre. Megjithatë, disa prej tyre mund të arrihen vetëm nga deti.

Orikumi

Ky vend është gjithashtu shumë popullor me plazhet e tij. Ashtu si në pjesën tjetër të Shqipërisë, produktet e peshkut janë të shijshme dhe jo shumë të shtrenjta. Sigurisht që ju rekomandojmë të hani peshk dhe makaronat me fruta deti.

Dhërmiu

Dhërmiu, i cili tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e gjithë Evropës me detin e tij të mrekullueshëm, duke zhvilluar ambiente akomodimi dhe ambiente ushqimi dhe pijesh, është një nga resortet më të bukura të pushimeve në Shqipëri. Mos u shqetësoni pasi ka një vijë bregdetare shumë të gjatë dhe të gjerë. Ka vend të mjaftueshëm për të gjithë.

Palasa

Ndërsa zbrisni nga mali, do të shihni nga lart plazhin e Palasës me rërën e bardhë dhe ngjyrën e mrekullueshme të ujit bruz. Këtu ka prona luksoze, shumë pak hotele dhe pak plazhe. Ju mund të zgjidhni një nga plazhet dhe të kaloni ditën në Palasë dhe më pas të vazhdoni rrugën tuaj. Palasa është shtëpia e disa prej atraksioneve kryesore të Rivierës Shqiptare, kështu që çmimet janë shumë mbi mesataren shqiptare. Makinat sportive dhe luksoze në parkingun ku do të parkoni makinën tuaj do t’ju japin një ide që në momentin e hyrjes.

Porto Palermo

Në këtë gadishull, që ndodhet në jug të Himarës, ndodhet Kalaja e Porto Palermos, e ndërtuar nga Ali Pashë Tepelena. Gjiri ia vlen të vizitohet për atmosferën e tij unike dhe detin e qetë mes rrënojave të kështjellës së qetë. Mund të themi se është i vetmi vend në botë ku mund të shihni në intervale të shkurtra një kështjellë osmane dhe një vendstrehim nëndetësesh nga periudha e Luftës së Ftohtë.

Kanioni i Gjipesë

Me ujërat e tij të kristalta të rrethuara nga kanioni, Gjipeja ka një pamje si kartolinë. Të shkosh në Gjirin e Gjipesë, i cili konsiderohet si një nga gjiret më të bukur të rivierës shqiptare, është pak e vështirë. Nëse do të shkoni me makinë, duhet të ecni në një rrugë 45 minuta pas parkimit. Ose me anije nga Himara dhe Dhërmiu.

Gadishulli i Karaburunit dhe ishulli i Sazanit

Karaburuni është gadishulli më i madh i vendit. Ishulli i Sazanit, përballë Karaburunit, meriton vëmendje të veçantë me shpellat e tij të mëdha dhe jetën e pasur nënujore. Karaburuni dhe Sazani janë gjithashtu pika më perëndimore e Shqipërisë dhe i vetmi park detar kombëtar i vendit.

Ksamilit

Nëse ju tregojnë një foto dhe të thonë se kjo është Shqipëria, jo Maldivet, atëherë ndoshta po shihni ishujt e Ksamilit. Këta ishuj, të cilët kanë një atmosferë fantastike, mund të arrihen me varka të vogla nga qyteti i Ksamilit.

Saranda

Është një nga qytetet bregdetare më të njohura të vendit me plazhet e saj ku do të shihni shumë nuanca të blusë, bollëkun e alternativave për të ngrënë dhe pirë dhe afërsinë e saj me gjiret përreth. Saranda është gjithashtu një pikë tërheqëse për turistët pasi ndodhet pranë Parkut Kombëtar të Butrintit, i cili njihet si një sit i Trashëgimisë Kulturore Botërore nga UNESCO. Nëse vini këtu, ju rekomandojmë burimin e ujit të mrekullueshëm natyror të quajtur “syri i kaltër” për shkak të thellësisë së tij dhe ngjyrës unike të ujit”, përfundon Gozde Akgungor Pamuk për një nga gazetat më të mëdha turke ”Haberturk”./ atsh / KultPlus.com

Faqja e njohur spanjolle: Riviera shqiptare, Karaibet evropiane

Riviera Shqiptare ose ndryshe Karaibet evropiane është zona më pak e njohur e Mesdheut, megjithatë fsheh vende unike që ia vlen të vizitohen, ndërkohë që gjëja më e mirë janë çmimet më shumë se të përballueshme, shkruan Helena Tomas për faqen e njohur spanjolle ”Vanitatis” (www.vanitatis.elconfidencial.com).

”Ka shumë mundësi kur zgjedhim destinacionin për pushimet tona të ardhshme. Jo më kot, ajo që shumica prej nesh dëshirojmë është të gjejmë një vend ku nuk kemi qenë më parë dhe ta zbulojmë për herë të parë, pa shpenzuar shumë dhe, nëse është e mundur, të mos jetë i mbipopulluar.

Duke marrë parasysh të gjitha këto, mundësitë janë ulur sepse çmimet nuk ndalojnë së rrituri dhe njerëzit mbushin qytetet dhe plazhet.

Për fat të mirë, ka ende cepa të hartës që nuk janë aq të njohura në mbarë botën dhe kjo garanton që fluksi i njerëzve të jetë shumë më i vogël dhe se ne do të mund të lëvizim e të qëndrojmë atje me një kosto shumë më të lirë.

Një shembull?

Riviera Shqiptare, bregdeti shqiptar në Mesdhe, për të cilin pakkush ka dëgjuar dhe që megjithatë është plot me peizazhe unike dhe plazhe parajsore sikur të ishin Karaibet.

Shqipëria është një nga vendet më autentike dhe më të panjohura të Europës Jugore.

E vendosur në Gadishullin Ballkanik, ajo kufizohet me Greqinë, Maqedoninë e Veriut, Kosovën dhe Malin e Zi, dhe rreth tre milionë banorët e saj jetojnë në një territor të ngjashëm në madhësi me rajonin e Galicias.

Megjithatë, zona të cilës i referohemi është ajo midis Vlorës dhe Ksamilit. Rreth 150 kilometra vijë bregdetare plot plazhe me ujëra të kristalta. I lagur nga dy dete, Adriatik dhe Jon, të dy kanë plazhe interesante, por fama e Rivierës Shqiptare, e vendosur në bregdetin e Jonit, është një parajsë për pamjet e saj unike.

Kështu, nuk është për t’u habitur që disa nga qytetet e kësaj zone janë zgjedhur për verë nga vetë shqiptarët, të cilët nuk e vlerësojnë mundësinë e largimit nga vendi me pushime duke ditur plazhet e tyre spektakolare që kanë.

Duke filluar nga Vlora, qyteti i tretë më i populluar në vend, vetëm pas Tiranës dhe Durrësit, si dhe porti i dytë më i rëndësishëm në Shqipëri pas Durrësit. Plazhet më të mira të zonës janë në jug, veçanërisht plazhi i Orikumit, në gjirin e madh të Vlorës, që të çon në gadishullin e Karaburunit, ku mund të arrihet edhe me varkë. Ia vlen të shkoni dhe të shijoni një ditë në këto plazhe për shkak të ngjashmërisë që ndajnë me ato të Karaibeve.

Nga Vlora, mjafton të ndiqni një rrugë që përshkon më shumë se 100 kilometra përgjatë bregut të Jonit mes shkëmbinjve, maleve dhe pamjeve panoramike dhe që është bërë e njohur që kur atje u filmua një episod i serialit “Top Gear”.

Pak nga pak do të hyni në Parkun Kombëtar të Llogarasë, i karakterizuar nga bimësia, malet dhe liqenet dhe me ujë të pastër kristal në shumë raste.

Nuk mund të na mungojë as pjesa e bregdetit ku ndodhet Ksamili. Ndryshe nga pjesa më e madhe e bregdetit jonian të Shqipërisë, plazhet e saj janë me rërë të bardhë dhe ofrojnë perëndime unike.

Për sa i përket çmimeve që rrethojnë akomodimin, e vërteta është se ato janë çuditërisht të përballueshme. Kështu, në platforma të tilla si Booking, mund të gjejmë hotele, apartamente dhe bujtina për afërsisht 22 euro nata.

Sigurisht, sa më shumë t’i afrohemi bregut dhe sa më shumë komoditete të kërkojmë, çmimi do të rritet. Megjithatë, ka hotele me katër yje që ofrojnë dhoma për më pak se 100 euro.

Me pak fjalë, një alternativë më shumë udhëtimi jo aq e njohur nga shumica e njerëzve dhe spektakolare”, përfundon ”Vanitatis”./ atsh / KultPlus.com

Kalaja e Borshit i nënshtrohet mirëmbajtjes

Borshi është një nga zonat turistike më të bukura të Rivierës Shqiptare, me ullishte që shtrihen deri afër detit e me një panoramë mbresëlënëse.

Por kjo zonë nuk është vetëm për turizëm bregdetar por dhe historik e kulturor. Në majë të fshatit të Borshit ndodhet Kalaja e Borshit apo siç njihet në histori si kalaja e Sopotit, prej nga mund të shohësh bukurinë e peizazhit nga lart.

Së fundi, Kalaja së Borshit i është nënshtruar pastrimit e punëve të tjera të mirëmbajtjes nga punonjësit e DRTK Vlorë.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, theksoi sot se, “punonjësit e Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore Vlorë ( DRTK Vlorë ) kujdesen për çdo monument kudo që ato ndodhen”.

“Ishte radha e Kalasë së Borshit për t’iu nënshtruar pastrimit e punëve të tjera të mirëmbajtjes”, theksoi ajo.

Kalaja e Borshit ndodhet 500 m mbi nivelin e detit dhe daton rreth shekullit IV-III p.k. Kodra e Sopotit, mbi të cilën ngrihet kalaja, ndodhet në veri të fshatit Borsh dhe në perëndim të Fterrës. Nga ana Perëndimore mali formon disa tarraca natyrale, ku duken një sërë tepricash të godinave mesjetare.

Borshi është një paketë e mrekullueshme turistike ku ndërthuret, natyra, plazhi, historia dhe legjenda. Borshi është vetëm 17 km larg Himarës dhe ka vijën bregdetare më të gjatë të Jonit. / KultPlus.com

Vlogerët britanikë: Saranda në shtator i ka të gjitha (VIDEO)

Njihen si Molly dhe Matt dhe e kalojnë kohën duke udhëtuar. Çifti nga Londra kanë 114 mijë ndjekës në YouTube dhe postojnë video nga vende të ndryshme të botës. Përzgjedhja në këtë periudhë pandemie ka qenë Shqipëria. Ata kanë qëndruar si fillim në Tiranë, e më pas kanë udhëtuar drejt Sarandës.

Kanali i tyre “Dabble and Travel” është shumë i ndjekur dhe videot e tyre janë një reklamë shumë e mirë për vendin tonë.
Ata shprehen se kanë zgjedhur të pushojnë në Saranda gjatë muajit shtator, duke e konsideruar si një periudhë më të qetë për të shijuar më mirë bregdetin shqiptarë.
Ata e kanë nisur videon në plazhin publik që ndodhet brenda qytetit dhe sipas tyre është shumë i pastër dhe shumë i bukur.

Më pas janë drejtuar për një pije në një plazh i cili ndodhet 10 minuta në këmbë larg nga Saranda. “Këtu ka shumë më tepër shazllone, por sigurisht jemi në shtator dhe njerëz nuk ka shumë. Mesa duket i janë rikthyer shkollës dhe punës”, shprehet vlogerja. Në fund sigurisht vjen pjesa e restorantit, ku çiftit në fjalë nga darka i pëlqeu mjaft xaxiqi me bukë.
“Ushqimi është shumë i mirë. Në Shqipëri është shumë shumë mirë, plazhi është shumë i bukur, Ne sot ju treguam vetëm qytetin, por Saranda ka shumë destinacione të tjera”, shprehen ata në video. / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=m_DU-Wq50qA&feature=emb_title&ab_channel=DabbleandTravel

Plazhi i Krorëzës, një nga xhevahirët e Rivierës shqiptare


Plazhi i Krorëzës është një nga xhevahirët e shumtë e Rivierës shqiptare.

Kryeministri Edi Rama publikoi sot disa foto nga ky plazh i mrekullueshëm, si ftesë për turistët të huaj dhe pushuesit vendas gjatë këtij sezoni turistik.

Plazhi i Krorëzës, i cili përbëhet nga dy pjesë të ndara me njëra-tjetrën nga disa shkëmbinj të vegjël, ndodhet ekzaktësisht midis plazhit të Shpellë-Lukovës (në veri të tij) dhe Gjirit të Kakomesë (që e ka në jug të tij).

Plazhi i Krorëzës është një plazh i virgjër, dhe e vetmja mënyrë për ta eksploruar dhe shijuar nga toka ose nga deti (me varkë).

Zona më e afërt e vendbanimit me plazhin e Krorëzës është fshati i Shën Vasilit, para se të shkoni në Sarandë nga rruga e Bregut./atsh/ KultPlus.com

“CultureTrip”: Riviera shqiptare mes 8 destinacioneve më romantike të Ballkanit

Ballkani është ende një destinacion i paprekur në Europë, i cili është kryesisht i pa eksploruar nga të huajt, shkruan CultureTrip.

Ky cep në juglindje të Europës ka shumë “letra të fshehura nën mëngët të saj”, duke përfshirë ide romantike “për arratisje” në qytete të përsosur për çifte, liqene dhe hotele.

Nëse dëshironi të zbuloni një destinacion të ri dhe t’i keni pushimet tuaja romantike të përballueshme, CultureTrip ka renditur rivierën shqiptare mes 8 destinacioneve më romantike të Ballkanit.

”Riviera shqiptare ende është e panjohur për të huajt, por me ujin e saj bru, plazhet e pacenuar dhe limanet, është një vend i përkryer për një largim romantik të përballueshëm. Mënyra më e mirë për të eksploruar është të marrësh me qira një makinë dhe të vozisësh vetëm përgjatë bregut, kudo që të ndalosh do të ndeshësh një plazh të egër shkëmbor. Vetë Shqipëria është një gur i çmuar për eksploruesit e vërtetë, i përshtatshëm për ata çifte që kanë nevojë për diçka më shumë se një plazh dhe një koktej”, shkruan CultureTrip.

Riviera shqiptare renditet si destinacion romantik mes vendeve si Dubrovniku, Kroaci, Santorini Greqi, Liqeni Bled, Slloveni etj. /j.p/ KultPlus.com

Ky është plazhi më i bukur i Rivierës Shqiptare

Imagjinoni ujëra kristal të qartë, male të larta dhe plazhe me pak turistë. Jo, nuk bëhet fjalë për një mirazh, por për Drimadhen, plazhi më i bukur në Rivierën Shqiptare.

Kështu shkruan gazetarja italiane Francesca Masotti në një artikull të botuar në gazetën “Travel News”, për pesë plazhet mesdhetare ku mund të kalohen pushimet e verës.

Pushimet verore janë pothuajse në derë dhe ne të “Travel News” po ju çojmë në zbulimin e pesë plazheve absolutisht spektakolare mesdhetare për të parë këtë vit. Më mirë në fillim apo në fund të verës, kur turistët janë pak dhe ju mund ta shijoni plotësisht bukurinë e tyre, transmeton ATSH.

Në listën e pesë plazheve bëjnë pjesë Navagio Zante (Greqi), Korcula Lampedusa (Siçili, Itali), Cala Agulla (Kroaci), Drimadhes (Dhërmi, Shqipëri) dhe Majorka (Spanjë).
Ndryshe nga shumë brigje përgjatë bregut, Drimadha nuk është e mbushur me njerëz edhe në pikun e sezonit.

Plazhi është i ndarë në dy pjesë nga një gur i gërmuar nga uji dhe era: në njërën anë është e përbërë nga guralecë, nga ana tjetër është e gjitha me rërë të shkëlqyer.

Nëse doni t’i shtoni disa vizita kulturore çlodhjes tuaj, fshati Dhërmi, vetëm tri minuta me makinë, është një xhevahir i ndërtuar pranë maleve, ku shfaqen kishat ortodokse me kupola blu, shtëpitë me gurë dhe kopshtet e mbushur me lulen e quajtur “Saranda”./ KultPlus.com