Revista skoceze “Daily Record”: Riviera Shqiptare – destinacioni i pushimeve evropiane me plazhe tropikale

Vera është shumë pranë dhe ndërsa tani është koha që shumë njerëz fillojnë të ëndërrojnë për vendpushime me diell, çmimet në rritje shpesh kthehen në një pengesë, shkruan në një artikull revista skoceze “Daily Record”.

Kostot e pushimeve vazhdojnë të rriten dhe kjo është kryesisht e dukshme gjatë sezonit turistik kur destinacionet më të njohura rrisin çmimet e fluturimeve, akomodimit, ushqimit dhe aktiviteteve. Kjo ka bërë që shumë njerëz të heqin dorë nga rezervimet për pushime – por nuk ka pse të ndodhë kështu!

Pavarësisht krizës së vazhdueshme të kostos së jetesës, ekzistojnë ende shumë vende me diell për t’u vizituar që nuk do të sforcojnë buxhetin tuaj! Destinacioni mesdhetar, Shqipëria ofron plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra bruz kryesisht në Rivierën e saj në zhvillim.

E vendosur në Gadishullin Ballkanik të Evropës Juglindore, Riviera Shqiptare përbëhet nga disa qytete dhe fshatra bregdetare. Peisazhi i saj ofron gjithçka që mund të shihni në një destinacion turistik shumë të vizituar, por me çmime më të ulëta.

Në Rivierën Shqiptare, bie menjëherë në sy fshati Ksamil – dhe është e lehtë ta kuptoni pse. Pamjet piktoreske të plazheve me rërë të bardhë mund të ngatërrohen me ato të Greqisë… Nëse nuk jeni adhurues i diellit, ka shumë sporte ujore në dispozicion për të marrë pjesë, nga ski jet deri te varkat e shpejta dhe aktivitete të tjera emocionuese.

Pas një dite të gjatë në plazh, uluni në një nga restorantet e shumta buzë detit që ofrojnë ushqime të freskëta deti me çmime të volitshme. Gjithashtu, pushuesit mund të eksplorojnë zonat historike, pasi Shqipëria është shtëpia e shumë vendeve të trashëgimisë të mbrojtura nga UNESCO, një prej tyre përfshin Parkun Arkeologjik Kombëtar të Butrintit. Vetëm 10 minuta larg me makinë nga Ksamili, vizitorët mund të mësojnë rreth qytetit të lashtë romak plot me ndërtesa historike dhe rrënoja.

Skocezët mund të arrijnë në Shqipëri me një fluturim të vetëm, me linjën ajrore si “Ryanair” që kryen udhëtime drejt kryeqytetit të saj, Tiranë nga Edinburgu. Sidoqoftë, udhëtimi për në Rivierën Shqiptare është edhe pesë orë të tjera në jug të vendit, por fatmirësisht ekziston një mundësi tjetër për të shkurtuar kohën. Opsioni i dytë është të fluturoni në ishullin grek të Korfuzit, i cili ndodhet pikërisht përballë Rivierës Shqiptare. Nga këtu, mund të merrni një traget për 30 minuta i cili do t’ju çojë në portin e Sarandës, ku ofrohet transport publik si, autobusë dhe taksi që mund t’ju çojnë në Ksamil.

Turistët gjithashtu mund të qëndrojnë aty dhe të shijojnë një pushim të plotë në Sarandë, e cila konsiderohet kryeqyteti jozyrtar i Rivierës dhe shtëpia e plazheve edhe më të mëdha se Ksamili. Mundësitë e akomodimit në të gjithë rajonin variojnë sipas çmimeve, por ka opsione me kosto që ia vlejnë, me apartamente buzë plazhit që kushtojnë vetëm 434 paund – për deri në katër persona – për një javë të tërë./atsh/KultPlus.com

”Voyages et Tourisme”: Riviera Shqiptare ndërthurje unike e ujërave të kristalta, plazheve ranore dhe qetësisë

Hiqni dorë nga destinacionet turistike të mbipopulluara, si vendpushimet bregdetare greke dhe italiane, ndër vendet më të prirura për turizëm masiv, shkruan Lilia Zaidi në të përditshmen franceze “Voyages et Tourisme”.

“Unë do të rekomandoja një destinacion më pak të frekuentuar, por shumë më tepër
të përballueshëm, që ndërthur më të mirat e Italisë dhe Greqisë”, sipas një eksperti të udhëtimeve, Gilbert Ott.

Gjithçka që duhet të dini rreth ‘Perlës së Panjohur’, Rivierës Shqiptare:

Ku ndodhet Riviera Shqiptare?

Riviera shqiptare shtrihet pak kilometra nga Korfuzi, në kufi me Greqinë, dhe gjeografikisht është afër Pulias, Itali, si dhe destinacioneve të tjera përgjatë Italisë.

Shqipëria ndodhet në mes të brigjeve më ikonike të Evropës.

Si të shkoni atje?

Nëse dikur ishte e ndërlikuar të planifikoje një udhëtim në Shqipëri, sot nuk është më kështu.

Linjat ajrore të mëdha si Air France, Lufthansa dhe British Airways ofrojnë fluturime direkte për në kryeqytet, Tiranë.

Nga atje, është 4 orë me makinë për të arritur në bregdet.

Çfarë ofron Riviera Shqiptare?

Ky destinacion i jashtëzakonshëm është për udhëtarët që kërkojnë plazhe të bukura, kuzhinë të shijshme dhe trashëgimi të pasur kulturore.

Shpesh në krahasim me Greqinë, Riviera Shqiptare ofron një ndërthurrje unike të ujërave të pastër kristal, plazheve me rërë dhe atmosferës relaksuese.

Zona ofron një përvojë të jashtëzakonshme ku akomodimet kushtojnë rreth 65 euro nata, shumë më pak krahasuar me resortet në Greqi ose Itali, ku tarifat mund të arrijnë në 650 euro nata.

Ku dhe kur të vizitoni bregdetin shqiptar?

Ashtu si fqinjët e saj italianë dhe grekë, koha më e mirë për të vizituar rajonin është nga maji deri në tetor.

Rekomandohet të planifikoni udhëtimin tuaj gjatë muajve të ngrohtë për të shijuar plotësisht plazhet e saj madhështore.

Gjatë kësaj periudhe, temperaturat janë të ngrohta, dhe reshjet janë të pakta.

Saranda është destinacioni kryesor i rajonit, por disa fshatra bregdetare si Ksamili, Dhërmiu dhe Vunoi janë kryesisht më të preferuarat në mesin e pushuesve. /atsh / KultPlus.com

‘National Geographic’: Vizitoni Rivierën Shqiptare dhe majat më të larta në Alpet Dinarike

Mes detit Adriatik dhe Alpeve Dinarike, Shqipëria është një nga destinacionet më të bukura evropiane. Pasuria e saj natyrore dhe ndikimet kulturore dhe artistike nga Lindja dhe Perëndimi e bëjnë atë shumë tërheqëse, shkruan Emma Lira në një artikull të edicionit spanjoll të “National Geographic”.

Romakët e quajtën Shqipëri për shkak të bardhësisë së majave të mbuluara me borë, por banorët e saj preferojnë ta quajnë Shqipëria, që do të thotë “shqiponjë” duke iu referuar papushtueshmërisë së territorit të saj.

Flamuri i saj përmban një shqiponjë dykrenore, një simbol i trashëguar nga Bizanti, i cili funksiononte si simboli i ekuilibrit midis Lindjes dhe Perëndimit.

E rrethuar nga Ballkani dhe Alpet Dinarike dhe e lagur nga detet Jon dhe Adriatik, Shqipëria ruan historinë e pasur të territoreve kufitare.

Vendi ishte pjesë e Ilirisë së Epirit Grek dhe i rezistoi pushtimit romak. Pas ndarjes së perandorisë në vitin 395, Shqipëria u rreshtua me Bizantin.

Gjatë mesjetës, ajo u përball me osmanët, me në krye Skënderbeun, të cilët i rezistuan sulmit për më shumë se 25 vjet.

Pavarësisht disfatës së saj në shekullin e XV, Shqipëria ishte pjesë e Perandorisë Osmane për pesë shekuj.

Koha më e mirë për të vizituar Shqipërinë është pranvera dhe vjeshta. Ju mund të shijoni relievin e saj malor dhe plazhet e saj të qeta.

Megjithëse ende një destinacion pak i njohur, Shqipëria po tërheq gjithnjë e më shumë turistë për shkak të peizazhit dhe historisë së saj.

Këto janë vendet kryesore që duhet të vizitoni:

Kështjella-Muze e Skënderbeut, Krujë

Në qytetin verior të Krujës, 13 kilometra larg aeroportit “Nënë Tereza”, ndodhet kështjella-muze e Skënderbeut, e ngritur gjashtë shekuj para pushtimit të qytetit nga Enver Hoxha, një diktator komunist që shihte tek ai hero figurën rreth së cilës ndërtohej identiteti kombëtar.

Vendi ku Skënderbeu i rezistoi tre rrethimeve është sot një pazar rrugicash me kalldrëm dhe strehë druri.

Evropa është e krishterë sepse Skënderbeu i ndaloi osmanët.

Tirana, kryeqyteti heterogjen i Shqipërisë

Shqipëria, pavarësisht gjithçkaje është mesdhetare.

Pavarësisht lidhjes gjeopolitike me Ballkanin, pavarësisht se në imagjinatën tonë e pikturojmë si sllave, pavarësisht kompleksitetit të gjuhës, Shqipëria ka një frymë të fortë mesdhetare.

Tashmë bie në sy në Tirana, kryeqyteti 30 kilometra larg nga Kruja, ku krijohet një marrëdhënie e veçantë mes hapësirës dhe kohës.

Tirana, e cila një shekull më parë nuk i kalonte 10 000 banorë, është sot një qytet me më shumë se gjysmë milioni nga afro tre milionë shqiptarë që banojnë në vend.

Xhamitë osmane, kishat ortodokse, ndërtesat e stilit italian, ndërtesat gri të epokës socialiste dhe fasadat e lyera me murale shumëngjyrëshe bashkëjetojnë në bulevardet e stilit francez që nisin nga sheshi Skënderbej.

Trashëgimia mesdhetare perceptohet edhe në gastronominë e saj apo në kafenetë e panumërta në rrugët e Bllokut, zonës së banimit të elitës politike shqiptare në kohën e diktaturës, hyrja e së cilës ishte e ndaluar për popullsinë deri në vitin 1991.

Vlen të vizitohet kjo pjesë e historisë duke hyrë në Bunker’Art, një strehë e shndërruar në një muze të kujtesës historike.

Dhe, megjithëse Shqipëria arriti pavarësinë e saj nga Perandoria Osmane në vitin 1912, ajo ishte e pushtuar nga Greqia deri në vitin 1914; u bë protektorat italian dhe më pas monarki deri në vitin 1939; pjesë e Italisë deri në rënien e Musolinit në vitin 43 dhe një pjesë e Gjermanisë naziste deri në vitin 44.

Pas Luftës së Dytë Botërore, Enver Hoxha, një nga drejtuesit e rezistencës, mori kontrollin e shtetit dhe u vendos në orbitën e Rusisë.

Pavarësisht reformave që synonin modernizimin e infrastrukturës, industrializimin, zhvillimin bujqësor, arsimin dhe artet, Shqipëria u zhyt në izolim.

Udhëheqësi i tyre i ktheu shpinën Perëndimit dhe më pas u shkëput nga aleancat komuniste: Rusia e Hrushovit, Jugosllavia e Titos, Rumania e Çauçeskut dhe, së fundi, Kina e Maos.

Obsesioni i tij për një pushtim të mundshëm ndërkombëtar e izoloi atë nga rrethinat e tij, fushat dhe qytetet me bunkerë ende të dukshëm duke provokuar një represion brutal politik. Ai vdiq në vitin 1985, por zgjedhjet e para nuk u shpallën deri në vitin 1992.

Edhe demokracia doli të ishte një ëndërr kalimtare, pasi pas luftës ballkanike të vitit 1997, shteti ishte afër luftës civile.

Vlorë, fillimi i Rivierës Shqiptare

Në Vlorë, 150 kilometra në jug të Tiranës, qëndron një nga portet e para tregtare në vend.

Vlora është pikënisja e rrugës së famshme përmes Rivierës Shqiptare, një rrugë që ndjek bregdetin, mes shkëmbinjve, maleve dhe pamjeve panoramike plot diell.

Pasi të kaloni Parkun Kombëtar të Llogarasë dhe ngjiteni në një lartësi prej 2000 metrash përgjatë një rruge të vendosur mes pishave, hoteleve të vogla me çati dhe shtigjeve malore, zbresim në Dhërmi, një bregdet zigzag i bukur.

Dhërmiu dhe plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare

Dhërmiu, një nga vendet më të preferuara rekreative të popullatës vendase, na befason me një liman ëndërrash.

Plazhi i Dhërmiut, i mbrojtur nga një shkëmb ofron ujëra transparente me rërë të bardhë.

Pak më në jug ndodhet plazhi i Gjipesë, një liman i fshehur dhe i egër.

Këtu, disa bare plazhi të rrëmujshme ofrojnë birrë të ftohtë dhe ushqim të nxehtë.

Himara dhe Gjiri i Porto Palermos

Himara, një nga qytetet më të populluara në bregdet dhe një eksponent i vërtetë i zhvillimit shqiptar.

Qyteti i vjetër ndodhet në shpatin e kodrës, si një kujtesë e një kohe kur piratët ishin një kërcënim i vazhdueshëm. Kalaja e saj e rrënuar ende funksionon si një kullë e përsosur vrojtimi për të parë perëndimin e diellit.

Qyteti i ri, ndërkohë, është shtëpia e një shëtitoreje të gjallë të mbushur me hotele dhe restorante.

Pak minuta më larg, ndodhet gjiri i Porto Palermos ku mund të vizitoni, kështjellën e Ali Pashës, e ndërtuar në shekullin e XVIII në një gadishull të vogël; dhe një tunel që funksiononte si një bunker nëndetësesh sovjetike.

Borshi dhe Ksamili, emblema të Rivierës Shqiptare

Më në jug shfaqet Borshi, një plazh i egër rreth 7 kilometra i gjatë me rërë të bardhë dhe bare që qëndrojnë mbi rërë në një sfond ullishtesh dhe pemishtesh.

Saranda, qyteti më turistik në jug ka ruajtur plazhet më të mira jashtë bërthamës urbane, Pulëbardha dhe Manastiri.

Në bregun e fundit të bregdetit shqiptar, përballë ishullit grek të Korfuzit, pothuajse i arritshëm me not, ndodhet Ksamili mitik.

Ksamili, i konsideruar si ‘Karaibet e Evropës’ është i mbipopulluar me turistë  veçanërisht në muajt korrik dhe gusht.

Vendi arkeologjik i Butrintit

Parku Kombëtar i Butrintit, një zonë natyrore që përfshin 2500 hektarë laguna integron zonën e rëndësishme arkeologjike të Butrintit.

I njohur nga UNESCO si një sit i Trashëgimisë Botërore që nga viti 1992, ai u gërmua për herë të parë rreth vitit 1920 nga një ekip italian që u përpoq të rikuperonte mitin e “Magna Roma”.

Legjenda e vendos themelin e saj në duart e të mërguarve nga Troja në vitin 48 para Krishtit. Vetë Jul Çezari donte të krijonte një koloni veteranësh në këtë pasazh idilik, në brigjet e kanalit të Vivarit që lidh një liqen në brendësi me detin.

Por, do të ishte Augustus ai që do ta kthente atë në një hapësirë ​​të rezervuar për legjionarët që i mbijetuan betejës së Actium.

Në Butrint është ende e lehtë të ëndërrosh thesare të humbura dhe të zhytesh në histori duke admiruar tempullin e tij për nder të perëndisë Asklepi, teatrin e tij grek ose një nga pagëzimoret më të mëdha bizantine.

​Qyteti emocionues i Gjirokastrës

Ndikimi grek në zonë mund të shihet në arkitekturën dhe në tabelat e etiketuara në të dyja gjuhët.

Qyteti i Gjirokastrës ka një histori 2500-vjeçare. Përveç kalasë së saj Argyrokastro (Kështjella e Argjendtë), ajo ruan më shumë se 600 kule (shtëpi të epokës osmane) që e konfirmuan atë si Trashëgimi Botërore në 2005.

Shtëpia e Enver Hoxhës, ajo e shkrimtarit Ismail Kadare dhe shtëpia e  Skëndulatëve, që i përkasin një familjeje aristokrate osmane, janë të hapura për publikun dhe shërbëjnë si muze etnografikë autentikë.

Kalaja, e ndërtuar midis shekujve III dhe XV, ia vlen të vizitohet për pamjet e pabesueshme që ofron.

Pazari plot zhurmë, i kryesuar nga e vetmja xhami e mbetur në këmbë, ofron pamje nga perëndimi i diellit.

Berati, qyteti i njëmijë dritareve

Ndalesa tjetër është qyteti i Beratit, i vendosur në të dy brigjet e lumit Osum dhe i lidhur me dy ura simpatike, “Qyteti i një mijë dritareve” ruan ende planin e tij mesjetar.

Mangalemi, lagjja e myslimanëve dhe Kula, zona përreth kalasë, shikojnë nga bregu tjetër në lagjen ortodokse të Goricës.

Shkrirja mes kujtimeve bizantine dhe osmane ka bërë që Berati të shpallet një sit i Trashëgimisë Botërore në vitin 2008.

Vlen të vizitohet Muzeu Kombëtar Ikonografik Onufri, koleksioni origjinal i ikonave të të cilit arriti t’i mbijetojë persekutimit të simboleve fetare që pasoi revolucionin kulturor të vitit 1967, në të cilin Shqipëria ishte shteti i parë në botë që u deklarua ateist.

Mali i Tomorrit

Në rrethinat e Beratit qëndron mali i Tomorrit, një majë 2400 metra e lartë që është më shumë se thjesht një opsion ecjeje. Shqiptarët e quajnë Mali i Shenjtë.

Rafting në lumin Vjosa apo kanionet e Osumit janë disa nga eksperiencat që ofron kjo zonë, një simptomë që tregon se turizmi ndërkombëtar është në kërkim të ofertave natyrore të vendit.

Parku Arkeologjik i Apolonisë

Në bregdet, në veri të Vlorës, Parku Arkeologjik i Apolonisë është ëndrra e çdo udhëtari.

Gjithçka duket se do të dalë nga toka dhe do të zgjohet në jetë.

Historia na befason sërish duke i dhënë Shqipërisë një protagonizëm të cilin nuk e kishim në dijeni.

Epoka romake ka një tjetër enklavë interesante në Durrës, trashëgimtarin e Durraquio, një shesh i rëndësishëm në rrugën e Via Egnatia që një ditë bashkoi dy pjesët e perandorisë, Romën dhe Kostandinopojën.

Këtë e vërtetojnë amfiteatri me tunelet e tij të kthyera në kapela dhe muzeu i tij me copëza spektakolare.

Natyrisht, ekspozita ndalet në kohën e Perandorisë Romake; epoka bizantine dhe periudha osmane janë në ndërtim e sipër.

Historia e kohëve të fundit është aq e turbullt saqë mund të jetë e nevojshme të strehohemi në epopenë e së kaluarës.

Bjeshkët e Nemuna të Shqipërisë së Veriut

Vizitoni veriun, natyrën vërtetë të virgjër të Shqipërisë.

Në kufirin malor me Kosovën dhe Malin e Zi ndodhen të ashtuquajturat Bjeshkët e Nemuna.

Ky varg malor spektakolar përshkohet nga Majat e Ballkanit, një rrugë shëtitjeje prej 192 kilometra, e krijuar për shpirtra të guximshëm.

Në këtë botë të vetmisë, të kullave të fortifikuara, të majave madhështore dhe të dimrave shumë të ashpër, Kanuni, (një grup ligjesh me origjinë islame të miratuara me konsensus në shekullin e XV), mbetet jozyrtarisht aktiv dhe ende nxit hakmarrjet midis familjeve që kanë mbajtur inat për breza më rradhë.

Bjeshkët e Nemuna, po frekuentohen gjithnjë e më shumë nga ata që kërkojnë peizazhe autentike, male dhe shtigje që lidhin parqet kombëtare dhe kalojnë kufijtë.

Rruga midis Valbonës dhe Thethit

Rruga më e njohur e ecjes lidh fshatrat e Valbonës dhe Thethit në një udhëtim 12 kilometra që duket si një udhëtim në të kaluarën.

Nevojiten aftësi të mira fizike dhe përvojë në male për t’u orientuar dhe për të kapërcyer një mijë metra lartësi në rreth shtatë orë ecje. /atsh/KultPlus.com

Media franceze “News Day Fr”: Vizitoni plazhet ‘parajsë’ në Rivierën Shqiptare 

Jeni duke kërkuar për një destinacion më pak të njohur për të kaluar pushimet? Shqipëria është vendi ideal, ende e mbrojtur nga mbipopullimi i turistëve. Së shpejti, ky vend pritet të bëhet një nga destinacionet kryesore verore, shkruan në një artikull e përditshmja franceze “News.day Fr”.

Me një vijë bregdetare 363 kilometra, e cila laget nga detet Adriatik dhe Jon, Shqipëria ofron plazhe të mrekullueshme me rërë, gjire dhe dete të veçuar, shpesh të konsideruara si “Karaibet e Evropës”.

Përveç plazheve të shumta, vendi ofron edhe peizazhe piktoreske dhe qytete turistike.

Ne ju sugjerojmë disa nga qytetet më të mira në Shqipëri për të vizituar.

Apolonia, një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë

Është një nga qytetet më të vjetra në Shqipëri, ku mund të eksploroni një sërë rrënojash e monumentesh të rëndësishme greke.

Ky vend është i ruajtur mirë dhe çuditërisht i zbrazët, pavarësisht vlerës historike dhe rëndësisë turistike.

Vizitorët do të kenë mundësinë të vëzhgojnë fasadën e tempullit ende ‘në këmbë’, teatrin dhe monumente të tjera antike.

Ata do të gjejnë gjithashtu një kishë madhështore mesjetare, kushtuar Shën Mërisë, e cila dëshmon për kristianizimin e shpejtë të rajonit.

Vlora, pranë Italisë

E vendosur vetëm 72 kilometra nga bregdeti italian, në jug të Tiranës, qyteti i Vlorës është gjithashtu një nga qytetet më historike në Shqipëri.

Lindja e saj daton në shekullin e VI para Krishtit.

Pranë qytetit ndodhet plazhi i Jalës, një plazh i bukur i izoluar dhe i qetë.

Qyteti ka gjithashtu një nga portet natyrore më të njohura në vend, në fund të të cilit ndodhet ishulli i Sazanit.

Dhërmiu, një nga plazhet më të bukura në Shqipëri

I vendosur në gjysmë të rrugës midis Vlorës dhe Sarandës në bregdetin e Jonit, fshati Dhërmi është një ndalesë thelbësore për çdo qëndrim në Rivierën Shqiptare.

Ai është i njohur për peizazhet e tij me detin blu bruz dhe malet në sfond.

Ky fshat është një nga vendet turistike më të vizituara në të gjithë bregdetin shqiptar.

Jo shumë larg plazhit të Dhërmiut, mund të vizitoni Shpellën e Piratëve, e aksesueshme me varkë ose traget.

Borshi, vendi ideale për të notuar në Rivierën Shqiptare

Ky fshat bregdetar në Rivierën Shqiptare është vendi ideal për një not në ujë të pastër duke vëzhguar peizazhin e mrekullueshëm malor.

Borshi ka rreth 1000 banorë dhe është pjesë e bashkisë së Himarës.

Ai është i njohur për plazhin dhe burimet e tij që zbresin nga mali, duke ofruar një panoramë të bukur nga kalaja që dominon fshatin.

Saranda, një nga qytetet turistike më të rëndësishme në Shqipëri

Saranda ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë, në detin Jon.

Është një nga qytetet turistike më të rëndësishme në bregdetin Jon dhe ndodhet afër Parkut Kombëtar të Butrintit e njohur nga UNESCO.

Vizitorët mund të eksplorojnë plazhin e Ksamilit, dhe katër ishuj të vegjël të mbuluar me bimësi mesdhetare.

Nga Saranda mund të bëni një ekskursion në rrënojat e Butrintit.

Qyteti është gjithashtu vetëm 9 kilometra nga ishulli grek i Korfuzit. /atsh / KultPlus.com

https://news.dayfr.com/international/3432384.html

Euronews: Dhërmiu, xhevahiri i fshehur i Mesdheut

Evropa është e bekuar me milje të tëra të një vije të bukur bregdetare, por destinacionet e saj më të njohura të plazheve po zhyten nën presionin e mbiturizmit, shkruan Angela Symons për Euronews.

”Por, mos u dëshpëroni, pasi ka plot opsione të tjera për të shijuar një arratisje buzë detit, pa pasur nevojë të luftoni për një vend në plazh apo të përballeni me shikimin mosmiratues të vendasve”, shkruan ajo në një artikull kushtuar vendit tonë.

Jetoni Mesdheun me çmime të ulëta në Rivierën Shqiptare

Zbuloni bukurinë e fshehur të Shqipërisë, një destinacion ende i panjohur në skenën turistike europiane.

Vija bregdetare prej 450 kilometrash ofron peizazhe mahnitëse me plazhet e tyre me rërë të artë dhe pyjet me pisha.

Nëse jeni në kërkim të plazheve më të bukura, drejtohuni në Rivierën Shqiptare, e cila shtrihet nga Vlora në Ksamil. Nuk do të zhgënjeheni duke vizituar Dhërmiun, një nga plazhet më të gjata dhe më të njohura në Shqipëri. Edhe pse është e gjallë me bare, mund të tërhiqeni lehtësisht në një cep të qetë për të shijuar qetësinë e detit.

Nëse dëshironi të eksploroni më shumë, drejtohuni në jug për në Ksamil, ku do të shpërbleheni me ujëra të pastër kristal dhe tre ishuj të vegjël që janë afër. Kjo parajsë e vogël është e përkryer për udhëtarët që kërkojnë aventura.

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës është porta kryesore për në Shqipëri, që ndodhet vetëm dy orë me makinë nga Vlora. Ju gjithashtu mund të merrni një traget nga Korfuzi për në qytetin e Sarandës për një eksperiencë unike detare.

Duke vizituar Rivierën Shqiptare, do të zbuloni një vend tepër të bukur që ofron eksperienca të paharrueshme, të gjitha me një çmim të ulët.

Ejani dhe zbuloni këtë xhevahir të fshehur të Mesdheut!./ /ir.pu/KultPlus.com

“The Independent”: Riviera shqiptare, një nga sekretet më të ruajtura në Evropë

Shqipëria është një nga sekretet më të ruajtura të Europës”, ​​shkruan Lucie Grace për britaniken “The Independent”. “Ajo u sugjeron turistëve që nëse duan të zbulojnë një cep të Evropës me plazhe, mund të zgjedhin Shqipërinë me gjire dhe bukuri natyrore që rivalizojnë madje edhe fqinjët e saj.

Me një peizazh malor me pamje nga ujërat e kristalta dhe plazhet me guralecë relativisht të përgjumur, “Riviera Shqiptare” është një nga vendet më të pazbuluara në Evropë. Të jetosh një javë në lëvizje mes porteve dhe përrenjve të Rivierës, emri i mrekullueshëm i zonës më jugore bregdetare të Shqipërisë, ishte një kënaqësi e papritur. I ndarë nga pjesa tjetër e vendit nga malet, rajoni shtrihet për 120 kilometra nga Vlora në Sarandë, midis plazheve, kanioneve, kështjellave dhe qyteteve të vogla e karakteristike bregdetare. Rindërtimi i shtegut bregdetar në vitin 2009 e bëri më të lehtë eksplorimin, qoftë me biçikletë, makinë apo autobus, ose në rastin tim, një kombinim i të treve.

Së bashku me motorin tim “Viaggio”, u nisa për të vizituar plazhet dhe fshatrat e Rivierës, duke eksploruar rrugët dredha-dredha malore që ofronin një pamje të mrekullueshme në çdo hap. Plazhet e gjata dhe të njohura të Borshit dhe Qeparos i ndajnë nga fshatrat e tjerë ullinjtë dhe selvitë aromatike. Zbulova se Himara, qyteti më i afërt në jug të Vunoit, ishte i njohur me një turmë të re turistësh, që shëtisnin përgjatë bulevardit bregdetar me një sërë baresh, restorantesh dhe operatorësh të mëdhenj turistikë me varka.

Marrë me qira një varkë të vogël për të vizituar fqinjin e fshehur të Himarës, plazhin e Filikurit, një zonë e izoluar me guralecë me ujërat më të bukur të bruztë në Rivierë. Pas një udhëtimi të shkurtër nëpër Himarë, mbërrita në “Porto Palermo”. Zona është një thesar i limaneve të vegjël ku mund të pushoni, gjysma e të cilave janë të dukshme nga rruga./ KultPlus.com

”Haberturk”: Thesari pa viza, riviera shqiptare

Edhe pse Greqia dhe Italia të vijnë në mendje të parat kur bëhet fjalë për pushimet verore jashtë vendit, fqinja e tyre, Shqipëria ka qenë gjithmonë një hap prapa, edhe pse ka plazhe të ngjashme dhe pamje të mrekullueshme, shkruan Gozde Akgungor Pamuk për një nga gazetat më të mëdha turke ”Haberturk”.

”Nëse duam të kuptojmë arsyen, mund të shohim historinë, para vitit 1990, para rënies së regjimit komunist, në izolimin më të rreptë që Evropa ka parë në kohën e Enver Hoxhës, kur një vend i tërë mbylli të gjithë kufijtë.

Por, në këtë artikull do të flasim për gjeografinë, jo për historinë. Sepse me malet e saj që të lënë pa frymë, me plazhet bruz dhe peizazhet e mrekullueshme, Shqipëria meriton sigurisht më shumë famë.

Ata që udhëtojnë me pasaportë turke ka një avantazh më të madh pasi për në Shqipëri nuk nevojitet vizë.

Tirana nuk ka vijë bregdetare, por kalimi i kohës në këtë qytet me sheshet, ndërtesat historike dhe muzetë e saj do të jetë një eksperiencë e këndshme. Durrësi, 30 kilometra nga Tirana, është një qytet port historik në detin Adriatik. Shumica e njerëzve që jetojnë në kryeqytetin e Tiranës preferojnë këtë vend për një pushim fundjave.

Nëse dëshironi të shijoni detin, periudha nga mesi i majit deri në fillim të korrikut është ideale, por edhe dy javët e para të shtatorit, pasi është më qetë dhe më i vlefshëm ekonomikisht.

Duke qenë se gushti është periudha e pushimeve publike si në Shqipëri ashtu edhe në Itali, pothuajse të gjithë e përdorin pushimet gjatë kësaj periudhe. Në korrik dhe gusht, plazhet dhe qytetet janë më të mbushura me njerëz, hotelet janë më të vështira për t’u gjetur dhe më të shtrenjta sepse sezoni është në pikun e tij.

Le t’u hedhim një sy vendeve më të bukura të Rivierës Shqiptare.

Radhima

Është një nga resortet e njohura të pushimeve, ku mund të qëndroni në hotele afër detit dhe të kaloni kohë në plazhe. Që këtu e më tej në këtë rivierë deti do të bëhet gjithnjë e më i bukur.

Himara

Himara ka një plazh publik të vogël dhe zakonisht e preferojnë familjet dhe megjithëse është i vogël, nuk është i mbipopulluar. Një nga avantazhet më të mëdha të qëndrimit në bujtina në Himarë janë gjiret idilike aty pranë. Livadhjaja dhe Jala janë disa prej tyre. Megjithatë, disa prej tyre mund të arrihen vetëm nga deti.

Orikumi

Ky vend është gjithashtu shumë popullor me plazhet e tij. Ashtu si në pjesën tjetër të Shqipërisë, produktet e peshkut janë të shijshme dhe jo shumë të shtrenjta. Sigurisht që ju rekomandojmë të hani peshk dhe makaronat me fruta deti.

Dhërmiu

Dhërmiu, i cili tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e gjithë Evropës me detin e tij të mrekullueshëm, duke zhvilluar ambiente akomodimi dhe ambiente ushqimi dhe pijesh, është një nga resortet më të bukura të pushimeve në Shqipëri. Mos u shqetësoni pasi ka një vijë bregdetare shumë të gjatë dhe të gjerë. Ka vend të mjaftueshëm për të gjithë.

Palasa

Ndërsa zbrisni nga mali, do të shihni nga lart plazhin e Palasës me rërën e bardhë dhe ngjyrën e mrekullueshme të ujit bruz. Këtu ka prona luksoze, shumë pak hotele dhe pak plazhe. Ju mund të zgjidhni një nga plazhet dhe të kaloni ditën në Palasë dhe më pas të vazhdoni rrugën tuaj. Palasa është shtëpia e disa prej atraksioneve kryesore të Rivierës Shqiptare, kështu që çmimet janë shumë mbi mesataren shqiptare. Makinat sportive dhe luksoze në parkingun ku do të parkoni makinën tuaj do t’ju japin një ide që në momentin e hyrjes.

Porto Palermo

Në këtë gadishull, që ndodhet në jug të Himarës, ndodhet Kalaja e Porto Palermos, e ndërtuar nga Ali Pashë Tepelena. Gjiri ia vlen të vizitohet për atmosferën e tij unike dhe detin e qetë mes rrënojave të kështjellës së qetë. Mund të themi se është i vetmi vend në botë ku mund të shihni në intervale të shkurtra një kështjellë osmane dhe një vendstrehim nëndetësesh nga periudha e Luftës së Ftohtë.

Kanioni i Gjipesë

Me ujërat e tij të kristalta të rrethuara nga kanioni, Gjipeja ka një pamje si kartolinë. Të shkosh në Gjirin e Gjipesë, i cili konsiderohet si një nga gjiret më të bukur të rivierës shqiptare, është pak e vështirë. Nëse do të shkoni me makinë, duhet të ecni në një rrugë 45 minuta pas parkimit. Ose me anije nga Himara dhe Dhërmiu.

Gadishulli i Karaburunit dhe ishulli i Sazanit

Karaburuni është gadishulli më i madh i vendit. Ishulli i Sazanit, përballë Karaburunit, meriton vëmendje të veçantë me shpellat e tij të mëdha dhe jetën e pasur nënujore. Karaburuni dhe Sazani janë gjithashtu pika më perëndimore e Shqipërisë dhe i vetmi park detar kombëtar i vendit.

Ksamilit

Nëse ju tregojnë një foto dhe të thonë se kjo është Shqipëria, jo Maldivet, atëherë ndoshta po shihni ishujt e Ksamilit. Këta ishuj, të cilët kanë një atmosferë fantastike, mund të arrihen me varka të vogla nga qyteti i Ksamilit.

Saranda

Është një nga qytetet bregdetare më të njohura të vendit me plazhet e saj ku do të shihni shumë nuanca të blusë, bollëkun e alternativave për të ngrënë dhe pirë dhe afërsinë e saj me gjiret përreth. Saranda është gjithashtu një pikë tërheqëse për turistët pasi ndodhet pranë Parkut Kombëtar të Butrintit, i cili njihet si një sit i Trashëgimisë Kulturore Botërore nga UNESCO. Nëse vini këtu, ju rekomandojmë burimin e ujit të mrekullueshëm natyror të quajtur “syri i kaltër” për shkak të thellësisë së tij dhe ngjyrës unike të ujit”, përfundon Gozde Akgungor Pamuk për një nga gazetat më të mëdha turke ”Haberturk”./ atsh / KultPlus.com

Faqja e njohur spanjolle: Riviera shqiptare, Karaibet evropiane

Riviera Shqiptare ose ndryshe Karaibet evropiane është zona më pak e njohur e Mesdheut, megjithatë fsheh vende unike që ia vlen të vizitohen, ndërkohë që gjëja më e mirë janë çmimet më shumë se të përballueshme, shkruan Helena Tomas për faqen e njohur spanjolle ”Vanitatis” (www.vanitatis.elconfidencial.com).

”Ka shumë mundësi kur zgjedhim destinacionin për pushimet tona të ardhshme. Jo më kot, ajo që shumica prej nesh dëshirojmë është të gjejmë një vend ku nuk kemi qenë më parë dhe ta zbulojmë për herë të parë, pa shpenzuar shumë dhe, nëse është e mundur, të mos jetë i mbipopulluar.

Duke marrë parasysh të gjitha këto, mundësitë janë ulur sepse çmimet nuk ndalojnë së rrituri dhe njerëzit mbushin qytetet dhe plazhet.

Për fat të mirë, ka ende cepa të hartës që nuk janë aq të njohura në mbarë botën dhe kjo garanton që fluksi i njerëzve të jetë shumë më i vogël dhe se ne do të mund të lëvizim e të qëndrojmë atje me një kosto shumë më të lirë.

Një shembull?

Riviera Shqiptare, bregdeti shqiptar në Mesdhe, për të cilin pakkush ka dëgjuar dhe që megjithatë është plot me peizazhe unike dhe plazhe parajsore sikur të ishin Karaibet.

Shqipëria është një nga vendet më autentike dhe më të panjohura të Europës Jugore.

E vendosur në Gadishullin Ballkanik, ajo kufizohet me Greqinë, Maqedoninë e Veriut, Kosovën dhe Malin e Zi, dhe rreth tre milionë banorët e saj jetojnë në një territor të ngjashëm në madhësi me rajonin e Galicias.

Megjithatë, zona të cilës i referohemi është ajo midis Vlorës dhe Ksamilit. Rreth 150 kilometra vijë bregdetare plot plazhe me ujëra të kristalta. I lagur nga dy dete, Adriatik dhe Jon, të dy kanë plazhe interesante, por fama e Rivierës Shqiptare, e vendosur në bregdetin e Jonit, është një parajsë për pamjet e saj unike.

Kështu, nuk është për t’u habitur që disa nga qytetet e kësaj zone janë zgjedhur për verë nga vetë shqiptarët, të cilët nuk e vlerësojnë mundësinë e largimit nga vendi me pushime duke ditur plazhet e tyre spektakolare që kanë.

Duke filluar nga Vlora, qyteti i tretë më i populluar në vend, vetëm pas Tiranës dhe Durrësit, si dhe porti i dytë më i rëndësishëm në Shqipëri pas Durrësit. Plazhet më të mira të zonës janë në jug, veçanërisht plazhi i Orikumit, në gjirin e madh të Vlorës, që të çon në gadishullin e Karaburunit, ku mund të arrihet edhe me varkë. Ia vlen të shkoni dhe të shijoni një ditë në këto plazhe për shkak të ngjashmërisë që ndajnë me ato të Karaibeve.

Nga Vlora, mjafton të ndiqni një rrugë që përshkon më shumë se 100 kilometra përgjatë bregut të Jonit mes shkëmbinjve, maleve dhe pamjeve panoramike dhe që është bërë e njohur që kur atje u filmua një episod i serialit “Top Gear”.

Pak nga pak do të hyni në Parkun Kombëtar të Llogarasë, i karakterizuar nga bimësia, malet dhe liqenet dhe me ujë të pastër kristal në shumë raste.

Nuk mund të na mungojë as pjesa e bregdetit ku ndodhet Ksamili. Ndryshe nga pjesa më e madhe e bregdetit jonian të Shqipërisë, plazhet e saj janë me rërë të bardhë dhe ofrojnë perëndime unike.

Për sa i përket çmimeve që rrethojnë akomodimin, e vërteta është se ato janë çuditërisht të përballueshme. Kështu, në platforma të tilla si Booking, mund të gjejmë hotele, apartamente dhe bujtina për afërsisht 22 euro nata.

Sigurisht, sa më shumë t’i afrohemi bregut dhe sa më shumë komoditete të kërkojmë, çmimi do të rritet. Megjithatë, ka hotele me katër yje që ofrojnë dhoma për më pak se 100 euro.

Me pak fjalë, një alternativë më shumë udhëtimi jo aq e njohur nga shumica e njerëzve dhe spektakolare”, përfundon ”Vanitatis”./ atsh / KultPlus.com

Kalaja e Borshit i nënshtrohet mirëmbajtjes

Borshi është një nga zonat turistike më të bukura të Rivierës Shqiptare, me ullishte që shtrihen deri afër detit e me një panoramë mbresëlënëse.

Por kjo zonë nuk është vetëm për turizëm bregdetar por dhe historik e kulturor. Në majë të fshatit të Borshit ndodhet Kalaja e Borshit apo siç njihet në histori si kalaja e Sopotit, prej nga mund të shohësh bukurinë e peizazhit nga lart.

Së fundi, Kalaja së Borshit i është nënshtruar pastrimit e punëve të tjera të mirëmbajtjes nga punonjësit e DRTK Vlorë.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, theksoi sot se, “punonjësit e Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore Vlorë ( DRTK Vlorë ) kujdesen për çdo monument kudo që ato ndodhen”.

“Ishte radha e Kalasë së Borshit për t’iu nënshtruar pastrimit e punëve të tjera të mirëmbajtjes”, theksoi ajo.

Kalaja e Borshit ndodhet 500 m mbi nivelin e detit dhe daton rreth shekullit IV-III p.k. Kodra e Sopotit, mbi të cilën ngrihet kalaja, ndodhet në veri të fshatit Borsh dhe në perëndim të Fterrës. Nga ana Perëndimore mali formon disa tarraca natyrale, ku duken një sërë tepricash të godinave mesjetare.

Borshi është një paketë e mrekullueshme turistike ku ndërthuret, natyra, plazhi, historia dhe legjenda. Borshi është vetëm 17 km larg Himarës dhe ka vijën bregdetare më të gjatë të Jonit. / KultPlus.com

Vlogerët britanikë: Saranda në shtator i ka të gjitha (VIDEO)

Njihen si Molly dhe Matt dhe e kalojnë kohën duke udhëtuar. Çifti nga Londra kanë 114 mijë ndjekës në YouTube dhe postojnë video nga vende të ndryshme të botës. Përzgjedhja në këtë periudhë pandemie ka qenë Shqipëria. Ata kanë qëndruar si fillim në Tiranë, e më pas kanë udhëtuar drejt Sarandës.

Kanali i tyre “Dabble and Travel” është shumë i ndjekur dhe videot e tyre janë një reklamë shumë e mirë për vendin tonë.
Ata shprehen se kanë zgjedhur të pushojnë në Saranda gjatë muajit shtator, duke e konsideruar si një periudhë më të qetë për të shijuar më mirë bregdetin shqiptarë.
Ata e kanë nisur videon në plazhin publik që ndodhet brenda qytetit dhe sipas tyre është shumë i pastër dhe shumë i bukur.

Më pas janë drejtuar për një pije në një plazh i cili ndodhet 10 minuta në këmbë larg nga Saranda. “Këtu ka shumë më tepër shazllone, por sigurisht jemi në shtator dhe njerëz nuk ka shumë. Mesa duket i janë rikthyer shkollës dhe punës”, shprehet vlogerja. Në fund sigurisht vjen pjesa e restorantit, ku çiftit në fjalë nga darka i pëlqeu mjaft xaxiqi me bukë.
“Ushqimi është shumë i mirë. Në Shqipëri është shumë shumë mirë, plazhi është shumë i bukur, Ne sot ju treguam vetëm qytetin, por Saranda ka shumë destinacione të tjera”, shprehen ata në video. / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=m_DU-Wq50qA&feature=emb_title&ab_channel=DabbleandTravel

Plazhi i Krorëzës, një nga xhevahirët e Rivierës shqiptare


Plazhi i Krorëzës është një nga xhevahirët e shumtë e Rivierës shqiptare.

Kryeministri Edi Rama publikoi sot disa foto nga ky plazh i mrekullueshëm, si ftesë për turistët të huaj dhe pushuesit vendas gjatë këtij sezoni turistik.

Plazhi i Krorëzës, i cili përbëhet nga dy pjesë të ndara me njëra-tjetrën nga disa shkëmbinj të vegjël, ndodhet ekzaktësisht midis plazhit të Shpellë-Lukovës (në veri të tij) dhe Gjirit të Kakomesë (që e ka në jug të tij).

Plazhi i Krorëzës është një plazh i virgjër, dhe e vetmja mënyrë për ta eksploruar dhe shijuar nga toka ose nga deti (me varkë).

Zona më e afërt e vendbanimit me plazhin e Krorëzës është fshati i Shën Vasilit, para se të shkoni në Sarandë nga rruga e Bregut./atsh/ KultPlus.com

“CultureTrip”: Riviera shqiptare mes 8 destinacioneve më romantike të Ballkanit

Ballkani është ende një destinacion i paprekur në Europë, i cili është kryesisht i pa eksploruar nga të huajt, shkruan CultureTrip.

Ky cep në juglindje të Europës ka shumë “letra të fshehura nën mëngët të saj”, duke përfshirë ide romantike “për arratisje” në qytete të përsosur për çifte, liqene dhe hotele.

Nëse dëshironi të zbuloni një destinacion të ri dhe t’i keni pushimet tuaja romantike të përballueshme, CultureTrip ka renditur rivierën shqiptare mes 8 destinacioneve më romantike të Ballkanit.

”Riviera shqiptare ende është e panjohur për të huajt, por me ujin e saj bru, plazhet e pacenuar dhe limanet, është një vend i përkryer për një largim romantik të përballueshëm. Mënyra më e mirë për të eksploruar është të marrësh me qira një makinë dhe të vozisësh vetëm përgjatë bregut, kudo që të ndalosh do të ndeshësh një plazh të egër shkëmbor. Vetë Shqipëria është një gur i çmuar për eksploruesit e vërtetë, i përshtatshëm për ata çifte që kanë nevojë për diçka më shumë se një plazh dhe një koktej”, shkruan CultureTrip.

Riviera shqiptare renditet si destinacion romantik mes vendeve si Dubrovniku, Kroaci, Santorini Greqi, Liqeni Bled, Slloveni etj. /j.p/ KultPlus.com

Ky është plazhi më i bukur i Rivierës Shqiptare

Imagjinoni ujëra kristal të qartë, male të larta dhe plazhe me pak turistë. Jo, nuk bëhet fjalë për një mirazh, por për Drimadhen, plazhi më i bukur në Rivierën Shqiptare.

Kështu shkruan gazetarja italiane Francesca Masotti në një artikull të botuar në gazetën “Travel News”, për pesë plazhet mesdhetare ku mund të kalohen pushimet e verës.

Pushimet verore janë pothuajse në derë dhe ne të “Travel News” po ju çojmë në zbulimin e pesë plazheve absolutisht spektakolare mesdhetare për të parë këtë vit. Më mirë në fillim apo në fund të verës, kur turistët janë pak dhe ju mund ta shijoni plotësisht bukurinë e tyre, transmeton ATSH.

Në listën e pesë plazheve bëjnë pjesë Navagio Zante (Greqi), Korcula Lampedusa (Siçili, Itali), Cala Agulla (Kroaci), Drimadhes (Dhërmi, Shqipëri) dhe Majorka (Spanjë).
Ndryshe nga shumë brigje përgjatë bregut, Drimadha nuk është e mbushur me njerëz edhe në pikun e sezonit.

Plazhi është i ndarë në dy pjesë nga një gur i gërmuar nga uji dhe era: në njërën anë është e përbërë nga guralecë, nga ana tjetër është e gjitha me rërë të shkëlqyer.

Nëse doni t’i shtoni disa vizita kulturore çlodhjes tuaj, fshati Dhërmi, vetëm tri minuta me makinë, është një xhevahir i ndërtuar pranë maleve, ku shfaqen kishat ortodokse me kupola blu, shtëpitë me gurë dhe kopshtet e mbushur me lulen e quajtur “Saranda”./ KultPlus.com