‘Toyota’ në mision për të eksploruar hapësirën

Mjeti i Toyotas që po përdoret nga autoritetet japoneze për të eksploruar, Lunar Cruiser i është afruar hapësirës.

Gjiganti i automobilave është në partneritet me JAXA, shërbimin japonez të eksplorimit të hapësirës, ​​për të zhvilluar një automjet të aftë për pasagjerë që mund të mbështesë misionet e eksplorimit në planetë të tjerë.

Drejtuesit e Toyota në një deklaratë për mediat ka thënë se automjeti për të eksploruar sipërfaqen hënore do t’i “ndihmojë” njerëzit të jetojnë në Hënë deri në vitin 2040 dhe më pas të shkojnë në Mars.

Automjeti bazohet në idenë që njerëzit hanë, punojnë, flenë dhe komunikojnë me njerëz të tjerë në mënyrë të sigurtë në makina në tokë, dhe e njëjta gjë mund të bëhet në hapësirë.

Ndër të tjera automjeti përveç autonomisë së madhe,  duhet të ketë aftësi të shkëlqyera drejtimi në terren shumë të pabarabartë siç është Hëna, për të qenë rezistent ndaj rrezatimit dhe temperaturave ekstreme që krijohen.

Ndërkohë parashikohet që automjeti të jetë 6 metra dhe lartësi 3.8 metra dhe do të mund të transportojë deri në katër persona./abcnews.al /KultPlus.com

Veturat e veçanta të udhëheqësve botërorë

Krerët e shteteve, monarkët dhe udhëheqësit fetarë të botës zotërojnë disa prej automjeteve më të veçanta.

Njihuni me një pjesë të tyre:

Numri një i Shteteve të Bashkuara të Amerikës vozitet me atë që njihet si “Bisha”. Versioni aktual i automjetit tejet të blinduar presidencial është prezantuar më 2018. Është një Cadillac i modifikuar, me përmirësime estetike, që e bëjnë atë më të hollë sesa versioni i mëparshëm më masiv. Sipas mediave amerikane, vetura përmban një frigorifer, për ta bartur gjakun që i përshtatet tipit të presidentit, në rast se nevojitet ndonjë transfuzion emergjent. Automjeti presidencial po ashtu raportohet të ketë doreza të elektrizuara të dyerve, për të zmbrapsur personat e paautorizuar që provojnë të futen brenda. Ndërkaq, për të ruajtur sekretet, versionet e pensionuara të veturës shkatërrohen nga stafi i Shërbimit Sekret amerikan.

Rivali rus i “Bishës” është limuzina Aurus, e cila përdoret nga Vladimir Putin si automjeti shtetëror presidencial i Rusisë, që nga prezantimi i tij më 2018. Versioni i veturës që përdoret nga Putin rëndohet nga veshja mijëra kilogramëshe me blindë, e cila e çon peshën e përgjithshme të veturës në 6.5 tonë. Ekzistojnë edhe versione civile të veturës së prodhuar në Rusi. Versioni më i lirë shitet për 245 mijë dollarë.

Modeli i fundit i limuzinës që përdoret nga presidenti i Kinës, Xi Jinping, është Hongqi N501. Edhe ky automjet presidencial është prezantuar më 2018, dhe Xi është vozitur sefte me të gjatë një turneu në Afrikë. Pothuajse asgjë nuk dihet publikisht për veçoritë e sigurisë që përmban kjo veturë. Hongqi është marka më e vjetër kineze e automjeteve.

Limuzina shtetërore Bentley është automjeti zyrtar i mbretëreshës Elizabeth II të Mbretërisë së Bashkuar. Dy modele të kësaj veture janë ndërtuar më 2002. Që të dyja përmbajnë një stoli të trashë mbi kapakun e motorit, që shfaq Shën Gjergjin duke vrarë një dragua. Rrotat e limuzinës së blinduar, që bart flamurin e monarkisë, janë gjithashtu të mbrojtura nga kevlari, i njëjti material i papërshkueshëm nga plumbat që përdoret në helmetat e ushtarëve britanikë.

Dukja duket të ketë qenë më prioritet sesa siguria gjatë dizajnimit të veturës së perandorit të Japonisë, Naruhito. Toyota ka krijuar një version unik, me çati të hapur, të limuzinës së saj luksoze Century, për paradën e kurorëzimit të udhëheqësit simbolik të Japonisë, në Tokio, në nëntorin e vitit 2019. Vetura pritet të shihet në publik përsëri, gjatë paraqitjeve të perandorit në ceremonitë e Lojërave Olimpike, në kryeqendrën japoneze.

Papa Françesku është vozitur me vetura të ndryshme gjatë vizitave të tij nëpër botë, por ndoshta “papëmobili” më unik është ky automjet Karenjy, i prodhuar në Madagaskar, dhe i përdorur në shtatorin e vitit 2019. Karenjy, që do të thotë shëtitje në gjuhën madagaskane, është një kompani afrikane, e njohur për kamionët e tij që i përballojnë rrugët e vrazhda lokale. Një ekip prej 15 punonjësish kanë punuar pesë muaj për ta krijuar këtë automjet. Ai përmban një ndenjëse rrotulluese, flamuj të Vatikanit, dhe versione të arta të stemës së papës në dyert e tij të pasme./ REL / KultPlus.com

Toyota po ndërton “qytetin e së ardhmes” për 2000 familje, mundësuar nga robotët dhe inteligjenca artificiale

Toyota ka filluar ndërtimin e një qyteti inteligjent në 70 hektarë tokë në Japoni që do të punojë mbi inteligjencën artificiale, teknologjitë futuristike dhe do të shërbejë si “laborator i gjallë”, ka njoftuar kompania, transmeton “Independent”.

Ndërtimi filloi këtë javë në projektin e quajtur “Qyteti i endur”, në një vend në bazën e malit Fuji të Japonisë, rreth 62 milje nga Tokio.

Qyteti po projektohet si një terren testimi për teknologjitë që mund të përhapen nëpër mjedise urbane, duke përfshirë robotikën, shtëpitë e ndërlidhura inteligjente dhe inteligjencën artificiale.

Toyota, e cila njoftoi për herë të parë projektin në janar të vitit të kaluar, ka thënë se qyteti do të ketë tre lloje rrugësh të cilat janë të gjitha të lidhura me njëra-tjetrën në nivelin e tokës – një rrugë për këmbësorët, një për njerëzit që përdorin vetura personale, dhe një i dedikuar vetëm për veturat që ecin vet. Kompania ka thënë po ashtu se do të kishte një rrugë konvencionale që kalonte nën qytet për të siguruar transportin e mallrave.

Faza e parë e projektit do të përfshijë rreth 360 banorë të moshave të ndryshme, duke u rritur në dy mijë me përfshirjen e disa punonjësve të Toyotas dhe familjet e tyre, si dhe shkencëtarë dhe shpikës të cilët do të vlerësojnë efektivitetin e zgjidhjeve të ndryshme teknologjike./ KultPlus.com