Mbretëria e Bashkuar do t’i kthejë ‘xhevahiret e kurorës’ së grabitur Ganës

Mbretëria e Bashkuar po dërgon disa nga “xhevahiret e kurorës” të Ganës në shtëpi, 150 vjet pasi i grabiti ato nga oborri i mbretit Asante.

BBC arriti të zbulojë se një tub ari është në mesin e 32 artikujve që kthehen sipas marrëveshjeve të huasë afatgjate, transmeton Klankosova.tv.

Muzeu Victoria & Albert (V&A) po jep hua 17 pjesë dhe 15 janë nga Muzeu Britanik.

Kryenegociatori i Ganës tha se shpresonte për “një ndjenjë të re bashkëpunimi kulturor” pas brezash zemërimi./KultPlus.com

Bryan Adams me turne në Mbretërinë e Bashkuar

Këngëtari kanadez, Bryan Adams, do të mbajë turne në Mbretërinë e Bashkuar.

Në kuadër të kësaj, ai do ta mbajë edhe një rezidencë trenatëshe në Royal Albert Hall.

Turneu i tij në Mbretërinë e Bashkuar është pjesë e turnout të tij global, “So Happy It Hurts”.

Ai do të vizitojë Coventryn, Sheffieldin, Cardiffin pasi t’i ketë përfunduar datat në Londër. / KultPlus.com

Elton John do ta përmbyll karrierën me koncertin e fundit në Mbretërinë e Bashkuar

Sir Elton John do të kryesojë Festivalin Glastonbury verën e ardhshme, duke luajtur atë që do të jetë shfaqja e fundit në Mbretërinë e Bashkuar të turneut të tij lamtumirës.

Ylli do të kryesojë skenën piramidale të dielën, më 25 qershor dhe ka premtuar një lamtumirë spektakolare.
“Nuk ka asnjë mënyrë më të përshtatshme për t’u thënë lamtumirë fansave të mi britanikë,” tha ai në një deklaratë që njoftoi shfaqjen.

“Mezi pres të përqafoj frymën e festivalit më të madh në botë. Do të jetë tepër emocionues.”
Shfaqja do të vijë më shumë se pesë vjet pasi Sir Elton njoftoi turneun e tij 350-datë Farewell Yellow Brick Road.

Fillimisht duhej të përfundonte në vitin 2021, duke i dhënë 75-vjeçarit më shumë kohë për të kaluar me familjen e tij të re, por datat e shumta duhej të riplanifikoheshin si për shkak të pandemisë Covid ashtu edhe për shkak të një dëmtimi të ijeve që këngëtari pësoi gjatë një rënieje.

Kohët e fundit ai përfundoi pjesën e turneut në SHBA me një tribunë tre netësh në Stadiumin Dodger të LA – ku, në vitin 1975, ai forcoi statusin e tij të superyllit me dy koncerte historike, të stolisur me një uniformë të bejsbollit Dodgers.

Ky komplet u shfaq përsëri në koncertin e tij të fundit në SHBA, teksa luajti hite, duke përfshirë Rocket Man, Tiny Dancer, Your Song dhe Philadelphia Freedom.

Atij iu bashkuan gjithashtu të ftuarit e yjeve Brandi Carlile, Kiki Dee dhe Dua Lipa, të cilët bënë duet në remiksin Pnau të Cold Heart – një këngë që prezantoi Sir Elton me një brez të ri fansash vitin e kaluar.

Seti i tij Glastonbury do të përmbajë padyshim surpriza të ngjashme./21Media / KultPlus.com

Mbretëria e Bashkuar mirëpret marrëveshjen për targat, pret progres në dialog

Ministri për Europën i Britanisë së Madhe, Leo Docherty, ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes për targa mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel.

Ai tha se tashmë palët duhet të ulen në tryezë dhe të bisedojnë për normalizim të plotë të marrëdhënieve.

“E mirëpres marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në hapat për uljen e tensioneve. Është jetike që të dyja vendet tani të ulen në tryezë që të bëjnë progres në dialogun e lehtësuar nga BE-ja drejt normalizimit të marrëdhënieve të tyre, për të mirën e të gjithë qytetarëve të tyre”, ka thënë ai në rrjetin social Twitter. / KultPlus.com

Artistja më e mirë e zhanrit pop/r&b, Dua Lipa: Mungova për arsyse se po organizohet një shfaqje e jashtëzakonshme për të gjithë ju

Çmimet e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar, Brit Awards, janë bërë të ditur gjatë kësaj mbrëmje, me ç’rast Dua Lipa ka triumfuar si artistja më e mirë Pop/R&B, duke lënë pas vetës yje të mëdhenj si Ed Sheeran dhe Adele shkruan KultPlus.

Lipa nuk ka qenë e pranishme në këtë mbrëmje pasi shumë shpejt pritet të fillojë turneu i saj nëpër shtetin e Amerikës. Por ajo ka shprehur emocionet e saj nëpërmjet një statusi në rrjetin social Twitter.

Wowowow!! AKTI MË I MIRË POP
@brits
!!!! Faleminderit shumë të gjithëve që votuan!!! Edhe pse të gjithë do të donim të ishim në Londër duke festuar kështu me ju – ne kemi bërë prova që të mund të organizojmë një shfaqje të jashtëzakonshme për të gjithë ju!!
“, ka shkruar Lipa. / KultPlus.com

Mbretëria e Bashkuar drejt eliminimit të Green Pass

Qeveria britanike po ecën drejt eliminimit të Green Pass në Angli, i futur një muaj më parë vetëm për hyrjet në klube dhe aktivitetet masive. Kjo mund të ndodhë më 26 janar, kur do të rishikohen masat anti-Covid të parashikuara nga i ashtuquajturi plan B kundër variantit Omicron.

Kështu raportojnë mediat në Mbretërinë e Bashkuar, sipas të cilave ministri i Shëndetësisë, Sajid Javid ka ndarë një shqetësim të fortë ndaj certifikatës së shprehur nga shumë deputetë konservatorë, veçanërisht ndaj atyre qindrave që kishin votuar kundër prezantimit të saj në Dhomën e ulët, e miratuar vetëm falë votave të opozitës laburiste, në shenjë rebelimi të hapur ndaj kryeministrit Boris Johnson.

Gjithashtu mendohet të braktiset edhe puna nga shtëpia, një masë tjetër e parashikuar nga kufizimet e planit B, ndërsa do të mbetet ajo për përdorimin e maskave për transportin publik dhe dyqanet.

Kjo në dritën e “shenjave inkurajuese”, siç konfirmoi një ditë më parë Javid, që po vijnë nga ulja e infektimeve në bazë javore, ashtu si edhe pranimet në spitale.

Sipas disa shkencëtarëve, vala e variantit Omicron të koronavirusit ka arritur kulmin e saj dhe tani Mbretëria e Bashkuar po shkon drejt daljes nga periudha e vështirë. Ndërkohë, Skocia dhe Uellsi kanë lehtësuar disa nga kufizimet e tyre./ KultPlus.com

Mbretëria e Bashkuar – Serbisë: Të mos glorifikohen autorët e gjenocideve

Në një deklaratë të qeverisë britanike, një pjesë i është kushtuar glorifikimit të autorëve të krimeve të luftës dhe gjenocidit, që u ka bërë Serbia disave prej tyre.

Pas takimit të sekretares së Jashtme britanike, Liz Truss, me kryediplomatët e gjashtë shteteve ballkanike, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuara, ka lëshuar një njoftim të gjatë, ku komentohet situata aktuale në Ballkan.

Ndër shumë kërkesash tjera, britanikët, kërkojnë të mos glorifikohen në kë rajon përgjegjësit për krime lufte dhe gjenocid.

“Mbretëria e Bashkuara ka kërkuar nga liderët e rajonit ta ndalin gjuhen e urrejtjes, ta dënojnë çfarëdo glorifikimi të mohuesve të gjenocidit dhe krimeve të luftës, si dhe të respektojnë verdiktet e gjykatave ndërkombëtare dhe vendore”, thuhet në komunikatë.

Shteti serb ka glorifikuar kriminelin Radko Mlladiq, të shpallur fajtor për krime lufte, si një nga përgjegjësit për gjenocidin e Srebrenicës në Bosnjë. Atij i është vendosur një mural i madh në Beograd. Kjo nxiti reagime e madhe dhe protesta në kryeqytetin serb.

Ky reagim bëhet pak ditë pasi ministri serb i Mbrojtjes, Aleksander Vulin, për të disatën herë mohoi një nga masakrat e kryera ndaj popullsisë shqiptare në Kosovë nga shteti serb në luftën e vitit 1999. Ai e quajti gënjeshtër masakrën e Reçakut. / KultPlus.com

Kabinat e famshme telefonike do të mbrohen nga mbyllja

Mijëra kabina telefonike në mbarë Mbretërinë e Bashkuar do të mbrohen nga mbyllja, sipas BBC.

‘Ofcom’, rregullatori i telekomunikacionit në Mbretërinë e Bashkuar, tha se do të ndalojë  mbylljen e 5 000 kabinave telefonike në zona me sinjale të dobëta celulare ose shkallë të lartë aksidentesh, nëse ato janë ende të nevojshme nga komunitetet lokale.

Vitet e fundit këto kabina kanë dalë jashtë funksionit.

Por, aktualisht, një kabinë telefonike do të ruhet nëse:

  • ndodhet në një pikë të nxehtë aksidenti ose vetëvrasjeje
  • në shumë se 52 telefonata janë bërë prej saj gjatë 12 muajve të fundit
  • rrethanat e jashtëzakonshme nënkuptojnë se ka nevojë për një të tillë
  • vendndodhja nuk mbulohet tashmë nga të katër rrjetet celulare

Selina Chadha, drejtoreshë në ‘Ofcom’ thotë se “disa prej tyre do të përdoren për të kryer një numër relativisht të ulët telefonatash. Por, nëse një nga ato telefonata është nga një fëmijë i shqetësuar, një viktimë aksidenti ose dikush që mendon për vetëvrasje, ajo linjë telefonike publike mund të jetë një mjet shpëtimi në një kohë nevoje të madhe”. / KultPlus.com

Mbretëria e Bashkuar falënderon Qeverinë e Kosovës për strehimin e afganëve

Mbretëria e Bashkuar ka falënderuar Kosovën për strehimin e 117 afganëve, të cilët kanë udhëtuar sot në Britani, pas evakuimit të tyre nga Afganistani.

Përmes një postimi, Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar se 117 anëtarët e stafit të NATO-s që ishin strehuar përkohësisht në Kosovë, kanë arritur të sigurt në Mbretërinë e Bashkuar.

“117 anëtarë të stafit të NATO-s kanë arritur sot të sigurt në Mbretërinë e Bashkuar nga Kosova. Mbretëria e Bashkuar është mirënjohëse ndaj Qeverisë së Kosovës për ndihmën jetike duke i pritur ata përkohësisht”, thuhet në postimin e tyre.

“Ne do të vazhdojnë të kërkojmë tërheqje të sigurt të afganëve të tjerë që kanë të drejtën të vijnë në Mbretërinë e Bashkuar, e të cilët janë ende në rrezik”, thuhet në postim.

Qeveria e Kosovës, disa javë më parë, ka bërë të ditur se do të strehojë përkohësisht qytetarët afganë, të cilët kanë punuar me forcat amerikane dhe ato të NATO-s apo edhe me organizata të huaja. / KultPlus.com

Mbretëria e Bashkuar konfirmon zhvendosjen e 117 afganëve nga Kosova

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë, ka njoftuar se 117 afganë kanë  fluturuar sot nga Kosova për në Mbretërinë e Bashkuar, pas evakuimit të tyre nga Afganistani.

Përmes një njoftimi për media, Ambasada britanike ka njoftuar se rreth 2000 ish-kontraktorë të NATO-s dhe familjet e tyre u evakuuan nga Afganistani në total, ku mbi 800 janë vendosur në strehim të përkohshëm të siguruar nga Qeveria e Kosovës.

“Forcat e Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar nën komandën e NATO -s janë vendosur në Kosovë dhe janë në pararojë të operacionit për të mbështetur strehimin dhe zhvendosjen e tyre. Mbretëria e Bashkuar është krenare që po luan rolin e saj dhe është anëtarja e parë e NATO -s që siguron zgjidhje të shpejtë të mëtejshme. Mbretëria e Bashkuar është angazhuar të zhvendosë rreth 150 afganë të lidhur me NATO-n”, thuhet në njoftim.

Ambasada britanike ka falënderuar dhe ka thënë se i është jashtëzakonisht mirënjohës për bujarinë e Kosovës në pritjen e këtyre njerëzve të cenueshëm dhe për hapin përpara për të mbështetur NATO -n në kohën e nevojës. / KultPlus.com

Ed Sheeran paralajmëron albumin e ri

Kantautori i njohur britanik, Ed Sheeran, ka paralajmëruar se albumi i tij i pestë “=” do të publikohet më 29 tetor. Ai ka postuar pamjet e albumit të ri, në të cilin shfaqen përplot flutura.

Duke folur në rrjetin social Instagram gjatë pushimeve me familjen e tij, ai ka thënë se fotografitë përfaqësojnë një jetë të re.

“Unë kam përjetuar, gjatë katër vjetëve të fundit, gjëra të ndryshme në jetë, përfshirë martesën, lindjen e një fëmije, humbjen e një shoku”, ka thënë Sheeran.

Ai ka performuar këngën e re “Visiting Hours” gjatë paraqitjes së drejtpërdrejtë në Instagram, e cila është publikuar së bashku me njoftimin.

Albumi përmban 14 këngë, të cilat Sheeran ka thënë se i ndau nga një listë shumë më e gjatë e këngëve në atë që e quajti si proces të mundimshëm.

“Të gjitha e kanë vendin e vet – i dua, mendoj se është puna më e mirë që kam bërë, është kohezive dhe më bën të ndihem mire”, ka thënë ai.

Në korrik, kënga kryesore “Bad Habits” u bë hiti i 10-të në Mbretërinë e Bashkuar dhe i ka kaluar shtatë javët e fundit në pozitën numrin 1 të toplistave.

Kënga tjetër nga albumi “=” do të publikohet më 10 shtator. Në një deklaratë të shkruar së bashku me albumin, Sheeran tha se “=” është hit i ardhshëm.

Pas publikimit të albumit të tij të tretë më 2017, “÷”, Sheeran nisi një turne botëror që zgjati dy vjet e gjysmë dhe u bë turneu me fitimin më të madh dhe më të ndjekur të të gjitha kohërave, duke gjeneruar 567 milion funte nga 260 koncerte dhe 8.5 milionë nga biletat e shitura.

Gjatë turneut ai përfundoi një album bashkëpunues me yje, duke përfshirë Justin Bieber, Eminem dhe Stormzy, “No 6 Collaborations Project”, i publikuar në vitin 2019.

Ashtu si të gjitha albumet e tij ai zuri vendin e parë në Mbretërinë e Bashkuar.

Gjithashtu krijoi pesë single në Mbretërinë e Bashkuar, tri prej të cilave arritën vendin e parë në lista muzikore. / KultPlus.com

Veturat e veçanta të udhëheqësve botërorë

Krerët e shteteve, monarkët dhe udhëheqësit fetarë të botës zotërojnë disa prej automjeteve më të veçanta.

Njihuni me një pjesë të tyre:

Numri një i Shteteve të Bashkuara të Amerikës vozitet me atë që njihet si “Bisha”. Versioni aktual i automjetit tejet të blinduar presidencial është prezantuar më 2018. Është një Cadillac i modifikuar, me përmirësime estetike, që e bëjnë atë më të hollë sesa versioni i mëparshëm më masiv. Sipas mediave amerikane, vetura përmban një frigorifer, për ta bartur gjakun që i përshtatet tipit të presidentit, në rast se nevojitet ndonjë transfuzion emergjent. Automjeti presidencial po ashtu raportohet të ketë doreza të elektrizuara të dyerve, për të zmbrapsur personat e paautorizuar që provojnë të futen brenda. Ndërkaq, për të ruajtur sekretet, versionet e pensionuara të veturës shkatërrohen nga stafi i Shërbimit Sekret amerikan.

Rivali rus i “Bishës” është limuzina Aurus, e cila përdoret nga Vladimir Putin si automjeti shtetëror presidencial i Rusisë, që nga prezantimi i tij më 2018. Versioni i veturës që përdoret nga Putin rëndohet nga veshja mijëra kilogramëshe me blindë, e cila e çon peshën e përgjithshme të veturës në 6.5 tonë. Ekzistojnë edhe versione civile të veturës së prodhuar në Rusi. Versioni më i lirë shitet për 245 mijë dollarë.

Modeli i fundit i limuzinës që përdoret nga presidenti i Kinës, Xi Jinping, është Hongqi N501. Edhe ky automjet presidencial është prezantuar më 2018, dhe Xi është vozitur sefte me të gjatë një turneu në Afrikë. Pothuajse asgjë nuk dihet publikisht për veçoritë e sigurisë që përmban kjo veturë. Hongqi është marka më e vjetër kineze e automjeteve.

Limuzina shtetërore Bentley është automjeti zyrtar i mbretëreshës Elizabeth II të Mbretërisë së Bashkuar. Dy modele të kësaj veture janë ndërtuar më 2002. Që të dyja përmbajnë një stoli të trashë mbi kapakun e motorit, që shfaq Shën Gjergjin duke vrarë një dragua. Rrotat e limuzinës së blinduar, që bart flamurin e monarkisë, janë gjithashtu të mbrojtura nga kevlari, i njëjti material i papërshkueshëm nga plumbat që përdoret në helmetat e ushtarëve britanikë.

Dukja duket të ketë qenë më prioritet sesa siguria gjatë dizajnimit të veturës së perandorit të Japonisë, Naruhito. Toyota ka krijuar një version unik, me çati të hapur, të limuzinës së saj luksoze Century, për paradën e kurorëzimit të udhëheqësit simbolik të Japonisë, në Tokio, në nëntorin e vitit 2019. Vetura pritet të shihet në publik përsëri, gjatë paraqitjeve të perandorit në ceremonitë e Lojërave Olimpike, në kryeqendrën japoneze.

Papa Françesku është vozitur me vetura të ndryshme gjatë vizitave të tij nëpër botë, por ndoshta “papëmobili” më unik është ky automjet Karenjy, i prodhuar në Madagaskar, dhe i përdorur në shtatorin e vitit 2019. Karenjy, që do të thotë shëtitje në gjuhën madagaskane, është një kompani afrikane, e njohur për kamionët e tij që i përballojnë rrugët e vrazhda lokale. Një ekip prej 15 punonjësish kanë punuar pesë muaj për ta krijuar këtë automjet. Ai përmban një ndenjëse rrotulluese, flamuj të Vatikanit, dhe versione të arta të stemës së papës në dyert e tij të pasme./ REL / KultPlus.com

Vjedhen diamantë në Londër, ndërrohen me guralecë

Një grua vodhi diamantë me vlerë 4.2 milion £ nga një argjendari duke i ndërruar ato me guralecë.

Lulu Lakatos, 60 vjeçe, dyshohet se u paraqit në dyqan si një gemologe e cila do të ekzaminonte gurët në Boodles në Londrën qendrore. Zonja Lakatos vlerësoi shtatë diamante në dyqanin New Bond Street përpara se t’i vendoste në një qese, u tha para jurisë, transmeton KultPlus.

Por kur çanta u hap, brenda saj ishin shtatë guralecë të vegjël, tha Gjykata e Southwark Crown. “Diamantet ishin vjedhur nga e pandehura me anë të dorës”, tha prokurori Philip Stott.

“Komploti në të cilin ajo pretendohet të ketë luajtur rol kyç ishte sofistikimi, planifikimi, rrezikikimi dhe marrja shpërblimit më të lartë të mundshëm.”
Zonja Lakatos, e cila ka lindur në Rumani por jetoi në Francë, mohon vjedhjen e kryer në ose para 10 Marsit 2016.

Por si ndodhi e gjithë ngjarja?

Gjykata shqiptoi se, në shkurt 2016, kryetari i Boodles, Nicholas Wainwright u prezantua me një burrë që e quante veten “Simon Glas”, i cili tha se ishte i interesuar të blinte diamante me vlerë të lartë si një investim.
Më pas, ata u takuan në Monako muajin tjetër, ku Z. Wainwright u prezantua me partnerin e biznesit të Glas, një rus i quajtur “Alexander”, dhe ranë dakord për shitjen e shtatë diamanteve me vlerë të lartë.

Gurët e kristalit, me një vlerë totale prej 4.2 milionë, përfshinin një diamant 20 karat në formë zemre me vlerë më shumë se 2.2 milionë £ dhe një diamant trëndafili në formë dardhe me tre karat me vlerë 1.1 milionë £.

Një vlerësuese e gurëve të çmuar, e ashtuquajtur “Anna”, e dërguar nga blerësit duhej të ekzaminonte gurët përpara se të futeshin në një çantë të mbyllur për t’u mbajtur nga Boodles derisa argjendarët të merrnin fondet nga blerësi.

Zonja Lakatos ishte dyshuar se u paraqit si gruaja Anna, e cila u shoqërua në dhomën e takimeve në bodrumet e argjendarëve në 10 Mars nga Z. Wainwright dhe gjemologia e firmës, Emma Barton.

Z. Stott tha se zonja Lakatos pretendonte të ekzaminonte dhe peshonte secilin nga shtatë diamantët përpara se t’i mbështjellë ato individualisht në letër të prerë paraprakisht dhe t’i vendoste brenda kutive të errëta.
“Kur ekzaminimi përfundoi, kutitë u vendosën në një çantë të ngjeshur, e cila më pas u mbyll me dry,” i tha ai jurisë.

Prokurori tha se zonja Lakatos vendosi çantën e mbyllur brenda çantës së saj të dorës kur Z. Wainwright u ngjit lart. “Duket se ishte ndërruar për një çantë të mbyllur identike”, tha Z. Stott.

Z. Stott tha se zonja Lakatos, nga rajoni Saint-Brieuc i Francës veri-perëndimore, hodhi kapelën dhe shallin e saj dhe ndryshoi rrobat e saj në një tualet në pijetore, duke ndërruar pallton e saj, e ndihmuar nga një bashkëpunëtor tjetër.

Ajo më pas përdori pasaportën e saj për ta lënë Londrën.

Zonja Lakatos u arrestua në Francë me një urdhër arresti evropian në shtator të vitit të kaluar para se të ekstradohej në Mbretërinë e Bashkuar. / KultPlus.com

Mimoza Zajmi, artistja kosovare pjesë e ekspozitës ‘Twitter Art Exhibit’ në Mbretërinë e Bashkuar

Ekspozita e titulluar ‘’Twitter Art Exhibit’’ në Mbretërinë e Bashkuar ka mbledhur rreth vetes një mijë artistë nga vende të ndryshme të botës, e në mesin e tyre për herë të parë është edhe artistja kosovare Mimoza Zajmi me punimin e saj të titulluar ‘’Red Sky’’, përcjellë KultPlus.

Të shtunën është hapur ekspozita bamirëse me kartolina origjinale dhuruar nga artistët pjesëmarrës në forma të ndryshme artistike. “Përmes artit mund të ndryshojmë botën”, është moto e ekspozitës e cila është hapur në Chelteham të Mbretërisë së Bashkuar.

Të gjitha fondet e mbledhura nga shitja e kartolinave do të shkojnë për mbështetjen e pacientëve që janë duke u trajtuar për leukemi.

Pas ekspozitës fizike, shitja e kartolinave origjinale do të vazhdoj online në faqen zyrtare të Twitter Art Exhibit. / KultPlus.com

Kënga e re e Rita Orës, e treta në Mbretërinë e Bashkuar

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, javën e kaluar ka publikuar këngën e saj më të re, përcjell KultPlus.

Kënga mban titullin ”You for me” dhe vjen në bashkëpunim me DJ-n e famshëm britanik, Sigala. Ndërkaq, kënga është e publikuar në Youtube vetëm si audio, kurse klipi pritet të lansohet në ditët e ardhshme.

Për momentin, kjo këngë renditet e treta në top listën zyrtare të këngëve të reja më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar, nga platforma Spotify.

Ka qenë vet këngëtarja shqiptare ajo e cila ka publikuar në InstaStory një imazh të këtij suksese, duke treguar kështu mirënjohjen për të gjithë ata që po dëgjojnë këngën e saj të re. / KultPlus.com

‘Earth Goddess’, skulptura më e lartë qeramike në Mbretërinë e Bashkuar që do ngrihet në Cornwall

Skupltura me emrin Goddess Earth, nga artistja Sandy Brown, mendohet të jetë rreth 10.5m i lartë dhe në fakt ishte pjesë e një projekti për të rigjeneruar qytetin e Shën Austell, i cili dikur kishte një industri të lulëzuar të argjilës së Kinës, kurse tani është shndërruar në skulpturën më të lartë qeramike në Mbretërinë e Bashkuar që do të ngrihet në Cornwall, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Artistja Brown thotë se krijimi i saj, i cili nuk është krijuar për tu dukur si një figurë njerëzore konvencionale, por është krijuar për të festuar të qenit grua.

“Unë me të vërtetë doja që kjo skulpturë të bënte një ndikim dhe doja që ajo të ishte femër dhe të ketë një ndikim. Ne kemi shumë skulptura nga artistë të njohur të gjinisë mashkullore, të cilët po bëjnë një punë vërtet të fuqishme. Le të kemi edhe një prani të femrës”, i tha ajo korrespondentes të arteve të BBC Rebecca Jones.

‘’Hyjnesha e Tokës’’, është krijuar nga një seri prej pesë qarqeve të mëdha prej balte, secila e ndërtuar në tre pjesë, të vendosura njëra mbi tjetrën, si rruaza gjigande qeramike në një shtyllë metalike. Me krahët jashtëzakonisht të zgjatur, rreth 6 metra të gjerë, skulptura do të zbukurohet me blloqe me ngjyra të ndritshme dhe të guximshme.

Kur u pyet saktësisht pse ajo donte të bënte një formë gjigande femërore, Brown u përgjigj: “Për shkak se unë nuk mendoj se kemi një të tillë, apo jo? Dhe kjo disi më ktheu menjëherë tek nëna ime sepse ajo u kritikua nga prindërit e saj për arsye se ishte vajzë. Ata ishin fermerë, ata donin djem. Dhe kështu nëna ime nuk ishte në gjendje të festonte kurrë të qenit femër, kështu që unë mendoj se është koha që e bëmë.”

Brown ishte dakord që projektet ambicioze nga artiste femra shpesh anashkalohen dhe kanë tendencë të krijojnë më pak bujë sesa ato të bëra nga homologët meshkuj, të tillë si: Antony Gormley ose Anish Kapoor.

“Unë mendoj se ndoshta vetëm kur puna ime u bë shumë më e madhe dhe shumë më ambicioze, atëherë mund të them se nuk është një fushë loje e barabartë në të njëjtën mënyrë”, tha ajo.

Skulptura, e cila do të zbulohet në vjeshtë, është një nga 18 veprat e artit publik të porositura nga Projekti Austell për të festuar historinë e qytetit Cornish për prodhimin e argjilës dhe porcelanit e po ashtu për të promovuar krenarinë në komunitetin lokal.

“St Austell është i famshëm për argjilën e saj të kinës dhe ka qenë që nga viti 1840, por qyteti si një zonë ka pasur rënie në fatin e saj ekonomik për shkak të kërkesës më të ulët për argjilën e Kinës, dhe kjo dërgoi në papunësi,” vuri në dukje kuratori Alex Murdin.

I gjithë qëllimi i asaj që është krijuar ka qenë inkurajimi i njerëzve për të menduar ndryshe për vendin e tyre dhe ta shohin atë ndryshe gjithashtu. / KultPlus.com