Unum Festival publikon pjesën e parë të emrave performues për vitin 2022

Edicionit të tretë i shtohen dy ditë më shumë dhe përformuesit janë emra të njohur si Praslea, Raresh, Rhadoo, Ricardo Villalobos, Shonky, Dyed Soundorom.

85 artistë. Tre faza. 24 orë muzikë pa ndalë. Mirë se vini në Unum Festival, një manifestim kulturor në një cep të fshehtë dhe të pashfrytëzuar të Evropës, i vendosur midis pyjeve me pisha, plazheve të mbuluara nga dielli dhe sfondeve malore. Vitin e kaluar ishte ngjarja e parë e duhur underground që u zhvillua pas Covid-it dhe sot njofton se edicioni i shumëpritur i vitit 2022 zgjat pothuajse dy ditë më shumë se edicionet e mëparshme nga e mërkura 1 qershor deri të hënën 6 qershor. Performuesit e Fazës së Parë janë Priku, Praslea, Raresh, Rhadoo, Ricardo Villalobos, Shonky, Sonya Moonear, Traumer, tINI, Cristi Cons, Dyed Soundorom, Fumiya Tanaka, Anthea, John Dimas, Vera, Seth Troëler dhe më shumë. Drejtohuni te unumfestival.com për detaje të plota dhe informacione për biletat.

Me edicionet e para, UNUM fitoi menjëherë zemrat e adhuruesëve të muzikës elektronike dhe edicioni i dytë vitin e kaluar rifilloi zyrtarisht skenën e festivaleve evropiane si ngjarja e parë që ndodhi në mënyrë të sigurt pas pandemisë Covid. Është një festival që është një festë për të gjitha shqisat – bukurinë natyrore të perëndimit, nëehtësinë e diellit, shpirtin që pasuron kulturën lokale që e bën të gjithë ngjarjen një eksperiencë shumëngjyrëshe udhëtimi si dhe një festë muzikore të menduarit përpara. Pjesëmarrësit vijnë nga e gjithë Evropa. Vitin e kaluar, veçanërisht, atmosfera ishte joreale duke pasur parasysh që kishte shumë kohë që njerëzit nuk kishin kërcyer së bashku me shumë performanca ikonike të DJ-ve dhe momente magjike që mbeten gjatë në kujtesë.

Në vitin 2022, festivali zgjatet me gati dy ditë për të bërë një udhëtim edhe më të paharrueshëm në Shqipërinë e bukur. Është një cep i qetë i Evropës, në bregdetin idilik shqiptar me sfonde malore, plazhe të gjata me rërë floriri dhe peizazhe të pluhurosura që janë një milion milje larg realitetit të përditshëm. Festivali premton muzikë pa ndal♪ natën dhe ditën, plus një sërë sportesh ujore të mrekullueshme, ushqime të shijëshme dhe pije lokale dhe shumë gjire dhe zona të izoluara pyjore për t’u eksploruar.

Skena më e famshme është Unum’s Pine Stage, e cili është bërë një nga mjediset më ikonike të muzikës underground. Është një parajsë e izoluar e rrethuar nga një natyrë mahnitëse dhe aroma e ëmbël e pishave, të gjitha me DJ-të më të mirë në botë. Përveç kësaj, ka muzikë në skenën kryesore dhe një mori festash në plazh që përfitojnë nga perëndimet dhe agimet mahnitëse të diellit me DJ që ofrojnë kujtime të veçanta muzikore.

Organizatori i UNUM-it, Kushtrim Sahiti, thotë: “Përvoja se si u zhvillua Unum 2021, në kontekstin e një pandemie globale, do të thotë që mijëra njerëz ndanë një pjesë të vogël të magjisë unike që do të mbetet pjesë e historisë së festivalit përgjithmonë. Këtë vit për Unum 2022, ne do të ndërtojmë në mënyrë aktive mbi të njëjtën frymë dhe etikën tonë që nga dita e parë e “BECOME ON”. Mbi këtë bazë, ne kemi shtuar një ditë tjetër në fillim dhe festivali do të zgjasë edhe të hënën. , sepse njerëzit thjesht nuk donin të ndalonin së kërcyeri! Ne gjithashtu do të shijojmë Beach Stage me disa tinguj të rinj këtë vit dhe do të shtojmë disa fytyra të reja, të freskëta në Pine Stage.

Kjo është vetëm pjesa e parë me shumë emra të tjerë që do të shpalosen në fazën e dytë, kështu që ruajeni datën dhe sigurohuni që të jeni pjesë e festivalit të ri më emocionues në Evropë verën e ardhshme.

SOCIALE

www.unumfestival.com/

www.instagram.com/unumfestival/?hl=en

www.facebook.com/unumfestival/

www.twitter.com/unumfestival

LINE UP (A-Z)

Alan Hidini

Alex Kostic

Altin Boshnjaku

Anthea

Cesar Merveille

Cezar

Cristi Cons

Digby

DJ Reas

Dona K

Dyed Soundorom

Franco Cinello

Fumiya Tanaka

Garance

Jay Fase

John Dimas

Jonny N Travis

Laolu

leke

Liburn

Minimim

Molly

Praslea

Priku

Puma Space

Raresh

Rhadoo

Ricardo Villalobos

Rrron

Say Ferrer

Secret 47

Seth Troxler

Shimza

Shonky

Sonya Moonear

tINI

Traumer

Traumer

Uran B

Vera

Xhorxho

Jehonë në Europë e Festivalit UNUM në Shëngjin

Kryeministri Edi Rama publikoi sot kronikën e Euronews, e cila i bën jehonë suksesit që pati festivali UNUM në Shëngjin.

“Jehonë e bukur në Europë e Festivalit UNUM në Ranën e Hedhun në Shëngjin, me pjesëmarrje të 75 artistëve ndërkombëtarë dhe mbi 10 mijë të rinjve nga e gjithë Europa”, theksoi Rama.

“5 netë nën ritmin e muzikës dhe argëtimit në breg të detit, njësoj si përpara pandemisë. Në Shqipëri Festivali UNUM, festivali tradicional i muzikës house dhe techno, gjallëroi mbrëmjet e të rinjve, ndërsa vendi lehtëson kufizimet falë rënies së infektimeve”, thekson Euronews në kronikë.

“Është fantastike të jesh këtu, ndihem e lirë, një person normal. Asnjë event nuk mund të më bëjë të ndihem më mirë se një festival, veçanërisht nëse është buzë detit”, shprehet një turiste e huaj pjesëmarrëse në festival.

“Vende të ndryshme, të gjitha spektakolare për festivalin UNUM, i cili u anulua vitin e kaluar. Edhe pse me masa paraprake për shkak të COVID sektori përpiqet të rifillojë pas muajsh bllokimi”, thekson Euronews.

“Evente si ky janë të domosdoshme për shëndetin tonë mendor. Shumë persona humbën mendjen gjatë pandemisë”, na tregoi DJ. “Ka shumë njerëz që nuk i kushtojnë vëmendjen se si janë psikologjikisht, por kjo është thelbësore për mirëqenien e të gjithë trupit”, vijon kronika e Euronews.

“Organizatorët kanë shitur të gjithë 10.000 bileta. Të gjitha të planifikuara në përpikëri. Mund të futeshe vetëm me një test negativ COVID. Byzylykët e dorës si biletë hyrëse dhe pagesat vetëm me kartë krediti. Një hap i rëndësishëm për një kthim në jetë”, thuhet në kronikën e Euronews.

I shtyrë një vit më parë për shkak të pandemisë COVID-19 Festivali Ndërkombëtar i Muzikës Elektronike UNUM u rikthye në Shqipëri si i pari festival europian që organizohet në periudhën pas pandemisë./atsh/KultPlus.com

Rikthehet UNUM Festival, Shëngjini shndërrohet në kryeqytet turistik

I shtyrë një vit më parë për shkak të pandemisë COVID-19 është rikthyer Festivali Ndërkombëtar i Muzikës Elektronike UNUM në Shqipëri.

I pari festival europian që organizohet në periudhën pas pandemisë, UNUM nisi mbrëmjen e të enjtes për të zgjatur për rreth 4 ditë me radhë në zonën e Ranës së Hedhun në Shëngjin të Lezhës.

Të rinj nga vendi, rajoni, Europa por edhe nga vende të ndryshme të botës u bënë pjesë e këtij festivali duke respektuar masat antikovid.

Çdo person pjesëmarrës në këtë festival, i cilësuar si një ndër ngjarjet më të bukura kulturore në Ballkan dhe Europë është testuar negativ për Covid ndërsa i gjithë stafi është i vaksinuar.

Mbi 75 artistë me famë botërore, përgjatë 24 orëve luajnë muzikë në skenat e improvizuara në zonën e Ranës së Hedhun duke çelur edhe aktivitete e sezonit turistik në Shëngjin. Edhe për organizatorët e UNUM, ky event i ka tejkaluar pritshmëritë  ku janë shitur rreth 10 mijë bileta.

Mbi 60% e pjesëmarrësve janë të shtetas të huaj nga Holanda, Zvicra, Blegjika, Italia, Anglia, Gjermani, Franca por edhe nga vendet e rajonit për të shijuar jo vetëm muzikën, por edhe Shqipërinë turistike. /atsh/ KultPlus.com

Shtyhet UNUM Festival, edicioni i dytë do të mbahet vitin tjetër

Ndonëse ishte bërë çdo përgatitje që festivalit të mbahet në fund të muajit maj të këtij viti, për shkak të situatës së krijuar nga Koronavirusi, organizatorët janë detyruar që ta rivendosin për vitin e ardhshëm.

Në njoftimin zyrtar që është bërë nga festivali, bëhet e ditur se çdo biletë e blerë për këtë vit, mund të shfrytëzohet për vitin e ardhshëm.

Mirëpo, në rast se dikush dëshiron që ta kthejë atë, kjo do të jetë e mundur përmes kontakteve zyrtarë nga festivali.

Më poshtë gjeni njoftimin zyrtar të publikuar në rrjetet sociale:

View this post on Instagram

UNUM FESTIVAL 2020 – OFFICIAL STATEMENT Driven by the greatest feedback, unimaginable support and purest love we received from you after the first edition of UNUM Festival, we have been working tirelessly year-round for the second edition – UNUM 2020. Everything pointed to a wondrous start of the summer season, until everything halted so abruptly. With a very sad heart we write this announcement. We have decided to officially cancel UNUM 2020 – foreseen to take place this summer – due to the COVID-19 pandemic. After the restrictions issued by the Albanian Government, and by closely monitoring the evolving situation around the globe, it is only right that we cancel UNUM 2020. Apart from the health issues that would arise from the gathering of thousands, the whole process of preparation would have been both logistically impossible and morally wrong for the entire team. We were looking forward to bringing you an otherworldly second edition, since the first one was nothing short of amazing, and motivating to us. With this in mind, we are already planning ahead for next year. UNUM Festival is coming back in the summer of 2021, from June 3 to June 7. All ticket holders are eligible for a refund at the point of purchase. Buyers have a chance to transfer their booking to the UNUM 2021 edition. The crew will inform you via email about both refund and transfer details, soon. The times are hard, but we promise you that our spirit to BECOME ONE will never bow down to any virus or other-worldly force. This too shall pass, and we will see each other again under the pines, by the beach, or the main dance floor. Until then, please follow the rules of your respective governments and stay inside. Blast the music in your rooms, the virus got nothing on sound after all. Love, UNUM Festival Team

A post shared by UNUM Festival (@unumfestival) on

Shëngjini bëhet gati për festivalin ndërkombëtar të muzikës elektronike, priten 30 mijë turistë

Shëngjini po bëhet gati të presë rreth 30 mijë turistë në fund tëmuajit pasi kohë më parë u përzgjodh si vendi ku do të mbahet festivali ndërkombëtar i Muzikës Elektronike UNUM.

Festivali do të zhvillohet nga datat 31 maj deri me datën 3 qershor tek Rana e Hedhun në Shëngjin. Menaxherët e hoteleve pohojnë se, po bëhen përgatitjet për të për të pritur turistët tëcilët janë të shumtë në numër.

Të gjitha hotelet nga Rana e Hedhun deri, në Lezhë Qytet, Kune Vain dhe deri në Tale janë të zëna për ditët e para të qershorit.

Menaxherët e hotel Rafaelo, i cili është edhe njësia më e madhe hoteliere në zonë pohuan se, janë prenotuar rreth 1800 vende për pesë ditë.

Festivali do të sjellë kryesisht të rinj nga Europa Perëndimore, ndaj hotelet në zonën e Shëngjinit e shohin këtë si një mundësi të artë për ti tërhequr pjesëmarrësit si turistë në të ardhmen. Por rrezikohet edhe kundërta që për shkak të pjesëmarrjes së lartë tëmos ketë mjaftueshëm shërbime dhe kjo të rrezikojë imazhin e zonës në vijim.

Paketat e qëndrimit janë pesë ditore dhe çmimet variojnë nga 20 euro deri në 40 euro person në natë.

UNUM FESTIVAL është me përmasa ndërkombëtare dhe idedikohet muzikës elektronike. Këtë vit ai është konceptuar nga pesë elementë të thjeshtë të jetës; muzika, rëra, pisha, deti dhe malet. Dhe Shëngjini ishte vendi perfekt për këtë kanë pohuar organizatorët.

Festivali do të mbahet tek Rana e Hedhun, me tre faza, ku do të organizohen 60 shfaqje ndërkombëtare dhe vendore gjatë 4 ditëve dhe 3 netëve.

UNUM në latinisht do të thotë “Një”, jo një si një numër apo njësi matje, por “Një” si një e tërë.

Organizatorët e festivalit thonë se Shqipëria riviera e vendit është pamja e fundit e paprekur në Evropë, e mbushur me gjire të izoluara dhe plazhe të arta.

Rana e Hedhun ndodhet në cepin veriperëndimor të vendit.“Është vendi ku emri i festivalit me të vërtetë ka kuptim, me muzikën dhe skenën që vijnë së bashku për të formuar një ëndërr. Rrezet e diellit shndritin në det ndërsa ndieni rërën nën këmbët tuaja dhe zhurma erës si në parajsë vjen nga pemët mëpisha. Skena e vendosur përballë sfondit malor, është hapësirë ​​e përkryer për të dëgjuar artistë të respektuar nga e gjithë bota” sipas përshkrimit qe kanë dhënë organizatorët.

Turistët perëndimorë do të vijnë kryesisht nga Rinasi dhe aeroporti Podgoricës me avion./KultPlus.com

“UNUM” thërret për katër ditë te “Rana e Hedhun”

Festivali më i madh ndërkombëtar “UNUM” do të mbahet për herë të parë në Shqipëri, derisa plazhi i bukur i Shëngjinit do të jetë hapësira ku do të organizohen aktivitetet e shumta të këtij festivali.

Festivali do të zgjasë 4 ditë, dhe do të vendoset tek “Rana e Hedhun” në Shëngjin, i përcjellë me muzikë gjatë tërë kohës, nën shoqërinë e mbi 75 DJ-ve.

Kështu bënë të ditur në një konferencë për media përfaqësues të festivalit e ku morën pjesë edhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Blendi Klosi dhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit në Shqipëri, Blendi Klosi, tha se Shqipëria dhe Kosova e kanë së bashku bregdetin e bukur shqiptar.

“Do të jetë një gjë fantastike futja e Shqipërisë në festivale rinore ndërkombëtare. Sot me ministrin Shala kemi pasur një ditë mjaft intensive për përgatitjen e një pakoje të përbashkët turistike matanë bjeshkëve. Besojmë se do të jetë një javë e bukur plazhi dhe do të jetë një nismë shumë e mirë për të nisur me sukses turizmin për vitin 2019”, tha Klosi.

E ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, tha se është shumë e mirëseardhur që një organizim i tillë të bëhet edhe në Kosovë, gjatë kohës kur mund të promovohen pikat turistike.

Drejtoresha e festivalit, Viviene Pitarka, tha se bashkëpunimi i të rinjve të Shqipërisë dhe atyre të Kosovës, është dëshmia më e mirë e bashkimit të dy vendeve. Ajo bëri të ditur se puna ka filluar kaherë dhe tashmë janë duke u bërë përgatitjet e fundit për festivalin. Rëra, mali, pisha dhe deti janë konceptet që sipas saj, e definojnë festivalin.

“Festivali do të zhvillohet tek ‘Rana e Hedhun’ në Shëngjin, dhe ka për qëllim të bashkojë të gjithë të rinjtë. Ajo që synojmë është që të krijojmë hapësirë për Shqipërinë në hartën e festivale”, tha Pitarka./KultPlus.com

UNUM, festivali që do të “elektrizojë” Ranën e Hedhun

Shqipëria me natyrën e bukur, plazhet mahnitëse dhe monumentet e kulturës po tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e turistëve të huaj.

Turizmi i aventurës, bregdeti dhe çmimet e lira janë disa ndër arsyet që kanë bërë për vete turistët e huaj nga vendet e Europës, por jo vetëm.

Përveç natyrës, edhe eventet kulturore po tërheqin turistë. Festival i ri, ndryshe nga herët e tjera, kur organizime të tilla janë bërë në rivierën shqiptare, këtë herë festivali do të bëhet në plazhin e Shëngjinit.

Prej 31 majit – 2 qershor 2019, në bregun shqiptar do të zhvillohet një festival i ri i muzikës elektronike në natyrë “UNUM””.

UNUM është një festival i ri në Shqipëri, duke premtuar të shfaqë “50 veprat më të mira ndërkombëtare dhe vendore” për tri ditë e netë.

Ai do të mbahet tek Rana e Hedhun në qytetin e Shëngjinit nga 31 maji deri në 2 qershor 2019. Vendndodhja është pjesë e Rivierës Shqiptare, e përshkruar si “pamja e fundit e paprekur në Europë”.

“UNUM në latinisht do të thotë ‘Një’, jo një si numër apo matje, jo një si njëjës, por Një si një e tërë”. Është vendi ku emri i festivalit ka kuptim, me muzikën dhe peizazhin që vijnë së bashku për të formuar një ëndërr të lumtur; të erës që fluturon butësisht nëpër pemë pishe.

Të gjitha të vendosura në një sfond malor, hapësirë ideale për të dëgjuar shumë artistë të njohur nga e gjithë bota si Craig Richards, Ricardo Villalobos, Luciano, Neverdogs, Cesar Merveille, Butch, Petre Inspirescu, Praslea, Sonja Moonear DeWalta etj.

Festivali UNUM organizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Turizmit të Shqipërisë./k.s/ KultPlus.com