Tre vajza shqiptare përfundojnë programin e shkëmbimit TechGirls në SHBA

Tre vajza të reja shqiptare, Keona, Samanta dhe Sidorela përfunduan programin e shkëmbimit TechGirls në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ambasada e SHBA në Tiranë njoftoi sot se, të rejat përfaqësuan Shqipërinë gjatë këtij shkëmbimi veror me bazë në SHBA i cili fuqizon dhe mbështet vajzat e moshës 15-17 vjeç ndërsa ato ndjekin arsimin e lartë dhe karrierën në shkenca, teknologji, inxhinieri dhe matematikë (STEM).

Të treja vajzat ndoqën leksione të lidhura me teknologjinë dhe u lidhën me bashkëmoshatarët e tyre nga e gjithë bota përmes seminareve inovative dhe trajnimeve me teknologë amerikanë.

Si pjesë e programit vijues TechGirls, tre vajzat tani po punojnë me Bruna Rizvanollin këtu në Shqipëri në projekte për të përmirësuar komunitetet e tyre lokale.

“Ambasada e SHBA-së është krenare të mbështesë iniciativat që ndihmojnë vajzat e reja të bëhen brezi i ardhshëm i grave udhëheqëse në STEM. Urime vajza që përfaqësuat kaq mirë Shqipërinë!”, përfundon njoftimi ambasadës amerikane./ atsh / KultPlus.com

Vajza shqiptare

Poezi nga Ali Asllani

Kush të ka dërguar, hëna apo djelli?
Pa më thuaj, të lutem, sa pate ka qjelli?
Nëpër ato pate, madhëri e artë,
Ka të tilla shtate, si të zotris’ sate?

Në je ndonjë ëngjëll, udhën ke lajthitur,
Apo sjell melhemin zemrës së goditur?
Në je ndonjë valë, kush ësht’ ai mall,
Që të ndez e derdhe e utrin’ mbi zall?

Në je ndonjë çupë, do të mbaj mbi sup,
Do të ngjesh në zemër, do të pi me kup’!
Në je ndonjë lule, e ku do keç mbirë,
Si mundet e bënet lulja kaq e mirë?

Në se je sorkadhe, lumthi kush ka çapa,
Lum ai q’i vete zotris’ sate prapa!
Kush të paska rritur, kush të ka selitur?
Trupi i yt i bukur si flori i situr!

Në je ndonjë xhinde, xhinde e arratisur,
Cilin ke vithisur, kujt i je kolisur?
Ku është ai pyll, ku është ai mur
ku ti vete fute dhe qëllon me gur?

II
Kush të ka dërguar, Hëna apo Djelli?
Pa më thuaj, të lutem, sa yje ka qjelli?
Ka të tilla pyje nëpër ata yje?
Ka të tilla xhinde nëpër ata pyje?

Qofshi të ërgjënda, ka të tilla xhinde?
Rrofsh e qofsh, sa malet, zotrote ku linde?
Desha që ta dija ku është ylli yt,
Desha që ta dija ku ësht’ pylli yt!

Në je ndonjë dritëz, dritëz perëndie,
Lum kush të ka afër, kurse nata bie;
Në je ndonjë hije, hije hyjënore,
Kthema zemrën time, zemrën që ma more!

Në je ndonjë erë, një veri në ver’,
Nga se po të digjet trupi ylyver?
Në je ndonjë ëndërr, shum’ të lutem shum’,
Në të dasht’ qejfi të të shoh në gjum’!

Në je xhevahire, nga se ku je dukur?
Nga se xhevahiri rri në kuti futur?
Në je ndonjë flutur, kush të ka qëndisur?
Kush është ajo dorë, që të ka stolisur?

Pa le ta dëgjojmë një herë e dy herë,
fol, moj dallëndyshe, që këndon mbi derë!
Fol moj dallëndyshe, se sa më vjen mirë,
Mos je ndonjë vajzë nga një vend i lirë?

– Un’ jam një arbreshe, rroj këtu në rrëza,
Një gjak e një gjuhë kemi me thëllza;
Pullumb e sorkadhe jemi farë e fis,
Kemi dhe shqiponjën gjyshen e shtëpisë!

Çdo të mira kemi, djelli si ar
Derdhet përmbi neve nga çdo vënd më par’,
Lul’ e vëndit tënë katër stinat çel
Edhe erë e bukur na deh e na vel!

A e more vesh kush më ka qëndisur?
Është dritë e djellit që më ka stolisur,
Është drtië e djellit, është dritë e hënës,
Më shum’ nga të gjithë është sisë e nënës!./ KultPlus.com

Media franceze: Historia prekëse e kosovares, ish-kandidate për Miss Franca

Media franceze “Purepople” ka shkruar historinë e një vajze shqiptare, e ikur nga lufta e fundit në Kosovë gjatë vitit 1999, transmeton KultPlus.

Një ish-kandidate për Miss France, një refugjate lufte kosovare që ndau një histori prekëse të ikjes nga Kosova.

Kleofina shpërndau një postim mërzitës në Instagram disa ditë më parë. Ish-kandidatja për Miss France dhe “Pekin Express”, ku e kujtoj fëmijërinë së saj të kaluar në Kosovë para se të duhej detyrimisht të largohej nga vendi, në një kohë kohë lufte.

Ajo tashmë është një nga bukuroshet më të bukura dhe kërkuara në tregun e modelimit në Francë. Në vitin 2017, ajo përfaqësoi “Provence” dhe shpresonte të bëhej ambasadorja e re e Francës për vitin 2018. Sidoqoftë, të gjithë mund ta mos e dinë atë, por bukuroshja 26-vjeçare është lindur në Kosovë, më 23 korrik 1994, në Gjakovë të Kosovës. Por, si shumë familje, Kleofina u desh të linte tokat e saj amtare me familjen e saj me nxitim për shkak të luftës që shpërtheu në fund të viteve 1999. Me rastin e 13 vjetëve të pavarësisë së vendit, Kleofina ka dashur të ndajë historinë e saj me ndjekësit e saj në Instagram.

Për këtë rast, ish-kandidati i Pekinit Express zbuloi një foto, “një nga të paktat” që ka mundur të gjejë, që daton nga fëmijëria e saj në Kosovë, ku shfaqet së bashku me vëllain e saj të vogël Kresh. “1999 – Lufta në Kosovë. Një luftë e cila detyroi familjen time dhe unë të largoheshim nga vendi ynë brenda natës pa ditur nëse do të arrinim të dilnim të gjallë apo të ktheheshim një ditë”, tha ajo. filloi historinë e tij. Dhe, për të vazhduar: “Do të ishte një gënjeshtër të thuash,” Unë mbaj mend gjithçka “, por mbaj mend mjaft gjëra për të ditur se është një nga ndjenjat më të vështira që një njeri mund të durojë. E megjithatë ne ishim ndër ata me fat.” Në koha e largimit të madh, Kleofina nuk e bëri. Dhe në vend që të rritet në pakujdesi dhe pafajësi, zeshkania e bukur “ndihej në rrezik, tashmë shumë e pjekur dhe e brishtë”. Prandaj është në Francë që ajo gjeti strehë me familjen e saj, “një vend që na adoptoi, na shpëtoi dhe që na lejoi të rindërtojmë gjithçka nga zero”.

Kur jam në Francë, zemra ime është në Kosovë

Nëse largimi nga Kosova ishte një nga sprovat më të vështira të jetës së tij, ajo përsëri e lejoi atë të arrinte ëndrrat e tij më të egra. Sepse me të vërtetë, në Francë, Kleofina ka bërë emër për veten e saj duke u bërë Miss Provence për një vit, por edhe duke filluar projekte që i ishin dashur për zemrën e saj, siç ishte dalja në treg e albumit të saj të parë, në “ngulitja e shpirtit” , siç u besoi në rrjetet e saj sociale. Por Kleofina mbetet shumë e shënuar nga plagët e së kaluarës. “Unë jam me fat që këtë vend ta quaj vendi im. Por me mendje larg mendoj se një refugjat lufte nuk do të ndihet kurrë më në shtëpi askund më. Kur të jem në Francë, zemra ime është në Kosovë dhe kur jam në Kosovë zemra ime është në Francë”, është shprehur ajo.

Kloefina e përmbylli mesazhin e saj duke nderuar Kosovën për vitin e saj të 13-të të pavarësisë dhe duke u bërë thirrje përdoruesve të Internetit për këtë temë.

“Një pavarësi më shumë se e merituar, e cila ka kushtuar jetën e shumë njerëzve të pafajshëm… Shumë nuk e dinë ende se ku është gjeografikisht ky vend, por unë do të doja, nëse kjo është rasti edhe për ju, që të shkoni ta shikoni në Google Maps. mattersshtë shumë e rëndësishme për mua, sepse pa marrë parasysh se sa i pavarur e quan një vend vetë, ai duhet të jetë i pavarur edhe në sytë e të tjerëve. Shumë vende nuk e kanë njohur atë ende si të tillë, dhe se pavarësisht nga duke kaluar vite, përkundër masakrës … Kosova nuk është Jugosllavi, nuk është Serbi, është Kosovë; një vend i pavarur sot dhe përgjithmonë”.

Historia dhe dëshmia e saj preku shumë shoqërinë franceze, të cilët komentuan masivisht, në një mënyrë dashamirëse, dhe duke i dhënë mbështetjen e tyre të plotë. /albinfo/ KultPlus.com

‘Vajza shqiptare’ e holandezit Jan Frederik Pieter Portielje

Nuk mund të idealizohej bukuria e femrës shqiptare më përsosmërisht se kaq. Asnjë adhurim hijeshije dhe blatim artistik, nuk mund ta tejkalonte këtë dlirësi hyji të sharmit dhe finesës femërore.

Çdo ëndje rrëmbimi dalldisës e këtij çasti, do të ishte e denjë për këtë kumt shprehës, siç do të ishte e përligjur çdo poetikë këndimi e kësaj përkorjeje.

Tabloja e titulluar, “Vajza shqiptare” (77.5 x 63.5 cm) e piktorit të shquar holandez, Jan Frederik Pieter Portielje, realizuar në vitin 1870, ndoshta është nga më interesantet dhe më përfaqësueset e galerisë së punëve të mjeshtrit të penelit.

Pesha meditative e modeles deshifrohet qartë, në prarimin e tendosur të gjendjes që shkreh në një ansambël komponentësh kumtues artistik. Një droje që nuk e lejon atë të shoh piktorin, ndërsa ai rreket ta nxjerrë nga imagjinata, e bën më mikluese femrën tek ajo, dhe më të përkorë fisniken që mëton kjo shprehshmëri e kulluar estetike.

Impresionuese mbeten gjithashtu ngjyrat e ndezura, karakteristike për punët e piktorit, në të njëjtën kohë evidentim i elementeve të veshjes së gruas shqiptare, gruas së stolisur, gruas që dëshmon saora pragun e një solemniteti, sepse e tillë është gjithçka që tipizon kuadrin.

Tiparet e portretit dhe ato fizike, bashkëshoqërojnë këtë harmoni të përsosur me veshjen, krejt atë sublime që shpreh në vetvete tabloja.

E vendosur në një sfond të errët, çdo element i ngjyrave të ndezura dhe dritës, plazmon duke mos lënë asgjë të hirit të kësaj bukurie të dlirë të shterrojë.“Vajza shqiptare” e holandezit, Jan Frederik Pieter Portielje, është dhe do të mbetet një emblemë e asaj bukurie që e shenjtëron piktura, e përjetëson arti. /albertvataj/ KultPlus.com

Vajza me kostum tradicional të Tiranës në “National Geographic”

Foto e realizuar në Tiranë në vitin 1928 nga fotografi italian Luigi Pellerano, punonjës i “National Geographic”.

Pozicioni me shumë krenari i kësaj vajze rome, e veshur me kostumin tradicional të Tiranës tërhoqi interesimin e fotografit, duke e bërë atë të tërheqë interesimin e fotografit për të shkrepur këtë imazh në Urën e Tabakëve.

Në atë kohë ishte zakon që fëmijët romë të adoptoheshin nga familjet e pasura të Tiranës ose kishte raste që një familje e tërë rome punësohej nga të pasurit e vendit./ diaspora shqiptare/ KultPlus.com

U mbajt gara e Miss Universe 2019, vajza shqiptare në top 20-she (VIDEO)

Është mbajtur mbrëmë eventi i bukurisë, Miss Universe 2019. Steve Harvey kurorëzoi fituesen mbrëmë në Atlanta, Georgji. Fituesja e këtij viti u zgjedhë Zozibini Tunzi nga Afrika e Jugut. Ndërsa fituesja e vitit të kaluar Catriona Gray, nga Filipinet ishte prezente për t’ia kaluar kurorën fitueses së ardhshme, shkruan KultPlus.

Në mesin e vajzave konkurrente ishte edhe vajza shqiptare, Cindy Marina e cila hyri në 20-shen më të mirë të këtij eventi.

Ajo u ftua në skenë pasi u shpallë që ka hyrë në 20-she dhe performanca e saj nuk kaloi pa vëmendje, mes duartrokitjesh vajza nga Shqipëria shkëlqeu në prezantimin e saj. / KultPlus.com

https://twitter.com/TeamAlbanians/status/1203847635322294272