Rita Ora dëshiron që njerëzit të kujtojnë se ajo shkoi në Angli si refugjate

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora, ka shpjeguar pse dëshiron t’i kujtojë publikut se ka qenë refugjate para se të bëhej një superstar botëror.

32-vjeçarja u largua nga vendi i saj i lindjes, Kosova në fillim të viteve ’90 përpara se të kërkonte strehim në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan metro.co.uk, transmeton klankosova.tv.

Pas 10 vjetësh në industrinë e muzikës, ajo mendoi se ishte e rëndësishme të përhapte histori pozitive për refugjatët dhe t’i kujtonte të gjithëve se nga vinte.

Ajo foli për të kaluarën e saj në një intervistë të re me ‘Big Issue’ dhe rrëfeu për udhëtimet e saj në Mbretërinë e Bashkuar para se t’ia dilte mbanë.

Ylli i popit zbuloi: “Në këtë pikë të karrierës sime – unë jam në lojë qe 10 vjet – ndjeva se ishte e rëndësishme t’i kujtoja publikut, si dhe vetes, udhëtimin”.

Rita vazhdoi duke thënë se donte të theksonte “perceptimin e njerëzve për një vajzë si unë që vjen nga një vend i botës së tretë si Kosova, dhe po, të qenit refugjate dhe ardhja në MB dhe ëndrrat e mia të realizoheshin”.

Këngëtarja ‘Let You Love Me’ foli për mundësitë e saj dhe vuri në dukje rëndësinë e ruajtjes së gjithçkaje që i është dhënë deri më tani.

“Nëse nuk do të kisha mundësi të shkoja në Londër dhe prindërit e mi nuk do ta bënin atë ndryshim të guximshëm, nuk do të mund të ulesha këtu dhe të flisja me [Norman Cook], një nga heronjtë e mi, filloi fytyra e famshme”.

“E di që e meritoj sepse punoj shumë. Por ka shumë fëmijë si unë, prej nga jam, për të cilët nuk ndodh vërtet. Kështu që nuk e marr kurrë si të mirëqenë”./klan kosova/KultPlus.com

“Unë jam një refugjate”, Rita Orës i vendoset pllakatë në shenjë mirënjohjeje në shkollën e saj fillore në Londër

Artistja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, i ka bërë një vizitë shkollës së saj fillore në Londër.

Ajo është fotografuar e buzëqeshur pranë një pllakate, e cila është vendosur për nder të saj në murin e shkollës, shkruan The Sun.

Përveç emrit të saj me shkronja të mëdha, në pllakate shkruhet edhe: “Këngëtarja dhe aktorja iku nga lufta në Kosovë dhe studioi këtu pasi mbërriti në Britaninë e Madhe në vitin 1991”.

Rita e cila sot është 30 vjeçe ka një karrierë të suksesshme mbarë globale si këngëtare, aktore dhe modele.

Ajo shkrepi disa fotografi aty pranë pllakatës në shkollën fillore “St Cuthbert” në Londrën Perëndimore.

Anëtarja e jurisë së spektakleve “The Voice Australia” dhe “The Masked Singer” më pas vizitoi shkollën “Sylvia Young Theatre School”, në të cilën përfundoi shkollimin e mesëm. / KultPlus.com

Media franceze: Historia prekëse e kosovares, ish-kandidate për Miss Franca

Media franceze “Purepople” ka shkruar historinë e një vajze shqiptare, e ikur nga lufta e fundit në Kosovë gjatë vitit 1999, transmeton KultPlus.

Një ish-kandidate për Miss France, një refugjate lufte kosovare që ndau një histori prekëse të ikjes nga Kosova.

Kleofina shpërndau një postim mërzitës në Instagram disa ditë më parë. Ish-kandidatja për Miss France dhe “Pekin Express”, ku e kujtoj fëmijërinë së saj të kaluar në Kosovë para se të duhej detyrimisht të largohej nga vendi, në një kohë kohë lufte.

Ajo tashmë është një nga bukuroshet më të bukura dhe kërkuara në tregun e modelimit në Francë. Në vitin 2017, ajo përfaqësoi “Provence” dhe shpresonte të bëhej ambasadorja e re e Francës për vitin 2018. Sidoqoftë, të gjithë mund ta mos e dinë atë, por bukuroshja 26-vjeçare është lindur në Kosovë, më 23 korrik 1994, në Gjakovë të Kosovës. Por, si shumë familje, Kleofina u desh të linte tokat e saj amtare me familjen e saj me nxitim për shkak të luftës që shpërtheu në fund të viteve 1999. Me rastin e 13 vjetëve të pavarësisë së vendit, Kleofina ka dashur të ndajë historinë e saj me ndjekësit e saj në Instagram.

Për këtë rast, ish-kandidati i Pekinit Express zbuloi një foto, “një nga të paktat” që ka mundur të gjejë, që daton nga fëmijëria e saj në Kosovë, ku shfaqet së bashku me vëllain e saj të vogël Kresh. “1999 – Lufta në Kosovë. Një luftë e cila detyroi familjen time dhe unë të largoheshim nga vendi ynë brenda natës pa ditur nëse do të arrinim të dilnim të gjallë apo të ktheheshim një ditë”, tha ajo. filloi historinë e tij. Dhe, për të vazhduar: “Do të ishte një gënjeshtër të thuash,” Unë mbaj mend gjithçka “, por mbaj mend mjaft gjëra për të ditur se është një nga ndjenjat më të vështira që një njeri mund të durojë. E megjithatë ne ishim ndër ata me fat.” Në koha e largimit të madh, Kleofina nuk e bëri. Dhe në vend që të rritet në pakujdesi dhe pafajësi, zeshkania e bukur “ndihej në rrezik, tashmë shumë e pjekur dhe e brishtë”. Prandaj është në Francë që ajo gjeti strehë me familjen e saj, “një vend që na adoptoi, na shpëtoi dhe që na lejoi të rindërtojmë gjithçka nga zero”.

Kur jam në Francë, zemra ime është në Kosovë

Nëse largimi nga Kosova ishte një nga sprovat më të vështira të jetës së tij, ajo përsëri e lejoi atë të arrinte ëndrrat e tij më të egra. Sepse me të vërtetë, në Francë, Kleofina ka bërë emër për veten e saj duke u bërë Miss Provence për një vit, por edhe duke filluar projekte që i ishin dashur për zemrën e saj, siç ishte dalja në treg e albumit të saj të parë, në “ngulitja e shpirtit” , siç u besoi në rrjetet e saj sociale. Por Kleofina mbetet shumë e shënuar nga plagët e së kaluarës. “Unë jam me fat që këtë vend ta quaj vendi im. Por me mendje larg mendoj se një refugjat lufte nuk do të ndihet kurrë më në shtëpi askund më. Kur të jem në Francë, zemra ime është në Kosovë dhe kur jam në Kosovë zemra ime është në Francë”, është shprehur ajo.

Kloefina e përmbylli mesazhin e saj duke nderuar Kosovën për vitin e saj të 13-të të pavarësisë dhe duke u bërë thirrje përdoruesve të Internetit për këtë temë.

“Një pavarësi më shumë se e merituar, e cila ka kushtuar jetën e shumë njerëzve të pafajshëm… Shumë nuk e dinë ende se ku është gjeografikisht ky vend, por unë do të doja, nëse kjo është rasti edhe për ju, që të shkoni ta shikoni në Google Maps. mattersshtë shumë e rëndësishme për mua, sepse pa marrë parasysh se sa i pavarur e quan një vend vetë, ai duhet të jetë i pavarur edhe në sytë e të tjerëve. Shumë vende nuk e kanë njohur atë ende si të tillë, dhe se pavarësisht nga duke kaluar vite, përkundër masakrës … Kosova nuk është Jugosllavi, nuk është Serbi, është Kosovë; një vend i pavarur sot dhe përgjithmonë”.

Historia dhe dëshmia e saj preku shumë shoqërinë franceze, të cilët komentuan masivisht, në një mënyrë dashamirëse, dhe duke i dhënë mbështetjen e tyre të plotë. /albinfo/ KultPlus.com

Historia e jashtëzakonshme e Valdetes, refugjates nga Kosova që sot është pilote e Ushtrisë Amerikane

Shqiptarja nga Kosova, Valdete Mehanja ka një histori jete të jashtëzakonshme. Familja e saj u bë refugjate lufte gjatë konfliktit në Kosovë dhe përfunduan në kampet e refugjatëve në Gjermani.

Pas çlirimit u kthyen në atdhe, por përvoja i kishte lënë një përshtypje të jashtëzakonshme Valdetes e cila vendosi të angazhohej për të kontribuar për njerëz e popuj të tjerë që kalonin vuajtje të ngjashme. Ajo u angazhua si vullnetare e OKB-së në zona konfliktesh me refugjatë.

Në vitin 2004, u punësua si kontraktore nga Shtetet e Bashkuara dhe u vendos në Irak e më vonë në Afganistan. Ishte aty që i lindi dëshira për një karrierë ushtarake dhe për fluturimin.

Në 2010, ai nisi ta bënte këtë ëndërr realitet kur erdhi si studente në SHBA për të kryer studimet në Universitetin e Aeronautikës Embry Riddle, Daytona Beach, Florida.

Pas diplomimit shërbeu në disa formacione të Ushtrisë Amerikane si dhe iu bashkua në programit (MAVNI) që angazhohet për interesa jetike kombëtare amerikane.

Sot, refugjatja nga Kosova është Lejtënante e Dytë e ushtrisë amerikane dhe po përgatitet si pilote e helikopterëve Black Hawk.

Në korrik, Këshilli Amerikan i Emigracionit e nderoi me Çmimin e Trashëgimisë Amerikane, që e kanë marrë edhe figura si Gjenerali Colin Powell, Senatori i Amerikës Daniel Inouye, dhe shkrimtarja e aktivistja Gerda Weissman Klein.

Valdetja përkrah studimeve dhe shërbimit në ushtria ka gjetur gjithmonë kohë për të ndihmuar kauzën e emigrantëve në SHBA.

Valdete Mehanja ia ka përkushtuar jetën përparimit të Shteteve të Bashkuara. Për arsye se nuk u dorëzua kurrë dhe sepse njerëzit që e ndihmuan nuk hoqën dorë kurrë, Valdete Mehanja realizoi ëndrrën e saj për t’u bërë nënshtetase amerikane, një oficere e lartë e komisionuar dhe tani po stërvitet që të bëhet pilote e Black Hawk”, tha me rastin e dhënies së dekoratës, Beth Werlin, drejtoresha ekzekutive e Këshillit Amerikan të Emigracionit.

Valdete Mehanja i është mirënjohëse Amerikës që çliroi vendlindjen e saj dhe shpëtoi popullin e saj. Tani, është ajo që punon për ta bërë Amerikën më të fortë./ KultPlus.com

20 vjet më parë iu hap dera si refugjat në Kukës, dje shërbeu në Thumanë si polic i Kosovës

 

Shqipëria u godit nga një tërmet me 6.4 shkallë të Rihetrit mëngjesin e së martës.

Ky tërmet mori jetën e shumë njerëzve, lëndoi shumë të tjerë dhe nën rrënojat e ndërtimeve të shkatërruara vazhdojnë të jenë ende shumë njerëz.

Thumana dhe Durrësi ishin dy qytetet më të prekura nga lëkundjet e tokës, të cilat vazhdojnë edhe sot por me Rihter më të ulët.

Për t’i dalë në ndihmë Shqipërisë në këtë situatë shumë të vështirë për t’u përballur nga Kosova shkuan shumë policë, ushtarë e zjarrfikës, duke mos harruar edhe njerëzit vullnetarë.

Një gjë e veçantë ndodhi me njërin nga pjesëtarët e Njësisë Speciale të Kosovës, shkruan Indeksonline.

Hasan Mulaj është pjesëtari i PK-së që në vitin 1999 ishte refugjatë në Kukës, aty ku kërkoi ndihmë përderisa Kosova po përballej me gjendje lufte.

Dyert e mikpritjes dhe mirësisë Hasanit iu hapën në vitin 1999 në Shqipëri, ndërsa ai këtë herë shërbeu në Thumanë, për të kthyer të mirën 20 vjet më vonë.

“I njëjti destinacion, i njëjti qëllim. Dora për ndihmë. 20 vjet më parë për ta kërkuar, 20 vjet më pas ta kthyer. Gjithmonë mirënjohës”, u shpreh Mulaj nga Skenderaj./KultPlus.com

Serbia i ofron shtetësi ‘Pikasos’ afgan

Serbia i ka ofruar shtetësinë serbe, familjes së 10 vjeçarit afgan, Fahrad Noory, i cili tashmë njihet si “Pikaso i Vogël”, për shkak të krijimeve të tij artistike.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i ka bërë ofertë 10 vjeçarit dhe familjarëve të tij, pas një takimi me të, në Beograd. Ai po ashtu i ka premtuar bursë për zhvillimin e talentit të tij për art, si dhe punësimin e babait të tij.

Noory dhe familja e tij janë duke jetuar për 8 muaj në një kamp të refugjatëve në Beograd.

Portretet e kancelares gjermane, Angela Merkel, piktorit, Salvador Dali, dhe shumë të tjera, e kanë bërë djaloshin, yll në mediat lokale, shkruan Europa e Lirë.

Javën e kaluar është mbajtur një ekspozitë me pikturat e tij në Beograd, duke dërguar të gjitha fondet për një fëmijë, i cili po trajtohet nga kanceri një tru.

Familja e Nooryt ka arritur në Serbi gjatë valës së madhe të migrantëve për të nisur një jetë të re në vendet perëndimore evropiane, mirëpo ka mbetur në Beograd, pas mbylljes së të ashtuquajturave “Rrugët Ballkanike”.

“Ne nuk jemi të pasur sikur zviceranët, mirëpo Beogradi është qyteti i mirë, dhe nëse dëshironi të jetoni këtu, ne do t’ju japim menjëherë shtetësinë serbe”, ka thënë Vuçiq.

Familja nuk është deklaruar nëse do ta pranojë ofertën e presidentit serb. Autoritetet serbe kanë thënë se afro gjysma e 4,000 refugjatëve që jetojnë në Serbi, janë fëmijë. / KultPlus.com