Kriza ushqimore, këtë vit u dyfishua numri i personave në botë që vuajnë nga uria

Një krizë e paprecedentë ushqimore përfshiu botën në vitin 2022. Në fakt, numri i njerëzve që vuajnë nga uria është rritur me pothuajse 57%, duke u rritur nga 16.1 milionë në 25.3 milionë në tetë vendet më të prekura në tre vitet e fundit.

Sipas raporteve të Save the Children. Afganistani, Republika e Afrikës Qendrore, Republika Demokratike e Kongos, Haiti, Somalia, Sudani i Jugut, Sudani dhe Jemeni janë vendet ku popullsia po përpallet më kushtet më të vështira, përfshirë aksesin në ushqime./abcnews/ KultPlus.com

OKB paralajmëron se 6 milionë afganë janë në rrezik nga uria

Shefi i Kombeve të Bashkuara për ndihmë humanitare u bëri thirrje donatorëve që të rinisin financimin e Afganistanit, duke paralajmëruar se 6 milionë afganë janë në rrezik nga uria.

Sipas Martin Griffiths, mbi gjysma e popullsisë afgane prej 39 milionë banorësh ka nevojë për ndihmë humanitare.

“Varfëria po thellohet, popullsia ende po rritet dhe autoritetet de fakto nuk kanë buxhet për të investuar për të ardhmen e tyre. Për ne është e qartë se nevojitet që të rikthehet njëfarë mbështetje e zhvillimit”, tha Griffiths gjatë Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 29 gusht.

Talibanët u rikthyen në pushtet në gusht të vitit 2021 pasi koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara u tërhoq nga vendi dhe Qeveria paraprake afgane kolapsoi shumë shpejt pas kësaj. Komuniteti ndërkombëtar nuk ka njohur qeverinë e talibanëve, e cila po shtyp të drejtat e grave.

Qëkur talibanët morën pushtetin, ndihma ndërkombëtare – që përbënte 80 për qind të buxhetit të Afganistanit – është ndalur.

Talibanët janë subjekt të sanksioneve ndërkombëtare, që sipas OKB-së dhe grupeve të ndihmës tani po pengojnë operacionet humanitare në Afganistan.

“Autoritetet de fakto të Afganistanit duhet të bëjnë pjesën e tyre. Ndërhyrjet burokratike dhe procedurat ngadalësojnë ndihmën humanitare, e cila është e nevojshme. Punëtoret e ndihmës humanitare… duhet të lejohen të punojnë të papenguara. Dhe vajzat duhet të lejohen të vazhdojnë edukimin e tyre”, tha Griffiths.

Pavarësisht sfidave, ai tha se agjencitë e OKB-së dhe organizatat partnere kanë pasur “një përgjigje të paprecedent” gjatë vitit të fundit, duke ndihmuar pothuajse 23 milionë banorë.

Zyrtari i OKB-së tha se duhen urgjentisht 614 milionë dollarë për t’u përgatitur për dimër, përfshirë edhe për riparimin e strehimoreve dhe ofrimin e rrobave dhe batanijeve të ngrohta. Sipas Griffiths, edhe 154 milionë dollarë shtesë nevojiten për furnizim me ushqim dhe gjëra të tjera, para se moti i keq të pamundësojnë qasjen në disa zona të caktuara./rel / KultPlus.com

Shfaqen problemet sociale në Gjermani: Një në gjashtë vetë rrezikohet nga varfëria 

Vitin e kaluar, në Gjermani ishin në rrezik për të rënë në varfëri rreth 13 milionë vetë. Siç ka njoftuar Zyra Federale e Statistikave, mbi të gjitha janë të prekura familjet me një prind dhe personat që jetojnë vetëm.

Numri i njerëzve në rrezik të varfërisë në Gjermani ra vetëm pak në vitin 2021. Siç raportohet nga Zyra Federale e Statistikave, vitin e kaluar nga varfëria u rrezikuan rreth 13 milionë vetë. Kjo korrespondon me 15.8 për qind të popullsisë dhe ose me afërsisht një në gjashtë qytetarë që jetojnë në Gjermani. Në vitin 2020, kjo shifër ishte 16.1 për qind me 13.2 milionë vetë.

Sipas përkufizimit të BE, një person konsiderohet i rrezikuar nga varfëria kur ka më pak se 60 për qind të të ardhurave mesatare të të gjithë popullsisë. Në vitin 2021, ky prag ishte 15.009 euro neto në vit për një person që jeton vetëm në Gjermani, dhe 31.520 euro neto për dy të rritur me dy fëmijë nën moshën 14 vjeç.

Pamje problematike e situatës sociale në Gjermani

Në varësi të llojit të familjes, numri i njerëzve që jetojnë në familje me një prind dhe i njerëzve që jetojnë vetëm dhe që rrezikohen nga varfëria është dukshëm më i lartë se mesatarja kombëtare. Në vitin 2021, më shumë se një e katërta e njerëzve që jetonin në familje me një prind (26.6%) kërcënoheshin nga varfëria. Për njerëzit që jetojnë vetëm, kjo shifër ishte 26.8 për qind.

Për njerëzit që jetojnë në familje të përbëra nga dy të rritur dhe një fëmijë (9.0%) ose me dy fëmijë (11.4%) si dhe për familjet e përbëra nga dy të rritur pa fëmijë (11.5%), shkalla e rrezikimit nga varfëria në vitin 2021 ishte më e ulët se mesatarja kombëtare.

Në të kundërt, njerëzit që jetonin në një familje me dy të rritur me tre ose më shumë fëmijë kishin një shkallë të rrezikimit nga varfëria prej 23.6 përqind, dukshëm më e lartë se mesatarja kombëtare. Me 16.2 për qind, fëmijët dhe të rinjtë në Gjermani ishin më të rrezikuar nga varfëria se mesatarja.

Vitin e kaluar, bazuar në statusin mbizotërues të aktivitetit të personave 18 vjeç e lart, pothuajse një në dy persona rrezikohej nga varfëria në grupin e të papunëve, ose 47.0 për qind. Nga ana tjetër, ky proporcion ishte vetëm 8,6% tek ata që kryenin një veprimtari profesionale.

Një në pesë pensionistë rrezikohet nga varfëria

Për pensionistët, shkalla e rrezikut nga varfëria ishte 19.3 për qind. Në mesin e grave të moshës 65 vjeç e lart, rreziku i varfërisë ishte dukshëm më i lartë në vitin 2021 (21.0%) sesa tek burrat në të njëjtën grupmoshë (17.4%). Të ardhurat më të ulëta të grave në krahasim me burrat shpjegohen, për shembull, me ndërprerjen e karrierës profesionale dhe rrjedhimisht me të drejtat më të ulëta të pensionit, shpjegoi Zyra Federale e Statistikave. Gjithsej 16.5 për qind e femrave dhe 15.1 për qind e meshkujve rrezikoheshin nga varfëria në vitin 2021. /Express / KultPlus.com

OKB: Mbi 71 milionë persona jetojnë në varfëri

Rritja e çmimeve të ushqimit dhe energjisë ka shtyrë mbi 71 milionë persona në mbarë botën në varfëri që nga fundi i shkurtit kur Rusia nisi luftën ndaj Ukrainës, tha një agjenci e Kombeve të Bashkuara.

Në raportin e Programit për Zhvillim i OKB-së (UNDP), i publikuar më 7 korrik, gjithashtu paralajmërohet për rrezikun e trazirave shoqërore në disa vende për shkak të trazirave ekonomike.

Achim Steiner, administrator i kësaj agjencie, tha se analizat e bëra në 159 shtete në zhvillim tregojnë për rritje të çmimeve të mallrave këtë vit që kanë goditur pjesë të Ballkanit, Afrikës Nën-Sahariane, Azisë dhe gjetkë.

“Kostoja e jetesës po çon miliona njerëz në varfëri dhe madje edhe uria po përhapet me shpejtësi marramendëse”, tha ai përmes një deklarate.

“Me këtë, kërcënimi i rritjes së trazirave shoqërore po rritet nga dita në ditë”, shtoi ai.

Ukraina është një prodhuese e madhe e drithërave dhe eksportuese e këtyre produkteve dhe dërgesat e saj ushqimore janë kritike për shumë shtete në Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Por, portet e saj në Detin e Zi janë bllokuar nga forcat ruse, duke bërë që të rriten çmimet e ushqimeve dhe duke shtyrë dhjetëra-miliona njerëz drejt varfërisë.

Rusia dhe Ukraina së bashku përbëjnë pothuajse çerekun e eksporteve globale të grurit dhe mbi gjysmën e eksporteve të vajit të lulediellit.

Çmimet e energjisë po ashtu janë rritur pas paqartësive lidhur me luftën, por po ashtu për shkak se Rusia ka ndërprerë disa eksporte të naftës dhe gazit. Para luftës, Rusia ishte eksportuesja më e madhe në botë e gazit natyror dhe eksportuesja e dytë e naftës së papërpunuar.

Sanksionet perëndimore ndaj Rusisë, që janë vendosur për ta ndëshkuar Moskën për shkak të pushtimit të Ukrainës, kanë përkeqësuar gjithashtu presionet inflacioniste.

Disa shtete janë goditur më së keqi nga inflacioni, tha kjo agjenci e OKB-së, përfshirë Haitin, Argjentinën, Egjiptin, Irakun, Turqinë, Filipinet, Ruandën, Sudanin, Kenian, Shri Lankën dhe Uzbeksitanin.

Në shtetet si Afganistani, Etiopia, Mali, Nigeria dhe Jemeni, ndikimi i inflacionit është më i madh, për shkak se këto shtete veçse kanë nivele të larta të varfërisë.

Numri i përgjithshëm i personave që jetojnë në varfëri ose janë në prag të varfërisë është mbi 5 milionë ose nën 70 për qind e popullsisë së botës, tha UNDP./REL / KultPlus.com

17 tetori shënon Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë

Sipas Kombeve të Bashkuara, 17 tetori i çdo viti shënon Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë.

Që prej vitit 1993, ndërgjegjëson njerëzit për nevojën e zhdukjes së varfërisë në mbarë botën dhe veçanërisht në vendet në zhvillim. Organizata të ndryshme jo qeveritare dhe komunitetet e bamirësisë mbështesin këtë Ditë duke u bërë thirrje drejtuesve dhe qeveritarëve që në agjendën e tyre lufta kundër varfërisë të ketë prioritet.

Në 17 tetor të vitit 1987, më shumë se 100 mijë persona u mblodhën në Paris për të nderuar viktimat e varfërisë ekstreme , dhunës dhe urisë. Që prej atij momenti individë dhe organizatat në mbarë botën e shikonin 17 tetorin si një ditë ku mund të rikujtonin përkushtimin e tyre për t’i dhënë fund varfërisë. / KultPlus.com

17 tetori shënon Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë

Sipas Kombeve të Bashkuara, 17 tetori i çdo viti shënon Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë.

Që prej vitit 1993, ndërgjegjëson njerëzit për nevojën e zhdukjes së varfërisë në mbarë botën dhe veçanërisht në vendet në zhvillim. Organizata të ndryshme jo qeveritare dhe komunitetet e bamirësisë mbështesin këtë Ditë duke u bërë thirrje drejtuesve dhe qeveritarëve që në agjendën e tyre lufta kundër varfërisë të ketë prioritet.

Në 17 tetor të vitit 1987, më shumë se 100 mijë persona u mblodhën në Paris për të nderuar viktimat e varfërisë ekstreme , dhunës dhe urisë. Që prej atij momenti individë dhe organizatat në mbarë botën e shikonin 17 tetorin si një ditë ku mund të rikujtonin përkushtimin e tyre për t’i dhënë fund varfërisë. / KultPlus.com

‘Skamja nënshtron barkun, por jo kokën’

Sonte kemi përgatitur një koleksion të ndritshëm të mençurisë arabe, jemi të bindur se kemi akoma shumë për të marrë nga nektari i urtësisë së tyre.

Tri gjëra njeriut ia zgjatin jetën: shtëpia e madhe, kali i shpejtë dhe gruaja e mirë.

Qorri bëri djalë dhe, duke dashur t’ia gjejë sytë, ia qiti dhe atij ato që kish.

Rinia është marrëzi, të cilën mund ta shërojë vetëm pleqëria.

Ruaju nga ai që të sjell fjalët e të tjerëve; do t’u shpjerë atyre edhe fjalë të tjera.

Ruaju të nguturit, sepse ajo shkakton pendimin.

Rrezet e diellit nuk ndoten, edhe nëse bien në baltë.

Rrobat e reja të mbushin me madhështi, të vjetrat me turp.

Rrushtë piqen duke parë njëri-tjetrin (Varianti në shqip: Shih rrushi-rrushin e piqet).

Secili shpie meritat në shportën e vet.

Secili ndien kënaqësi siç i përshtatet.

Sikur mendtë të qiteshin në pazar, prapë secili do t’i blinte të vetat.

Sekreti i vetëm që gruaja e vuan është mosha e saj.

Sikur të shisja qefin, s’do të vdiste njeri.

S’ka arritje pa mundime.

Skamja nënshtron barkun, por jo kokën.

S’ka njeri të lodhur ditën e fitores.

S’mund të marrësh përgjigje pa trokitur portën.

Soditja e vazhdueshme e vesit është thes.

Streho beduinin e do t’i vjedhë rrobat.

Syri i shikon të gjitha, por veten jo.

Sytë e dashurisë janë të verbër, puthja hymni i saj.

Sytë nuk i shërbejnë për asgjë një truri të verbër.

Shëndeti kalon në vrimë të gjilpërës, kurse sëmundja vjen si rrufe.

Shfajsimet janë të përziera gjithnjë me gënjeshtra.

Shikojeni në fytyrë tjetrin kur flet dhe kushtojini kohë të dëgjuarit të tij.

Shkoi gomari për brirë e humbi veshët.

Shpata e pushtetit është e gjatë.

Shpotitu me robin dhe ai shumë shpejt ka për të ta kallëzuar.

Shqetësimet e së nesërmes i përkasin së nesërmes.

Të gjitha dashuritë që vijnë pas dashurisë së parë janë shembëllim dhe variante të saj

Të gjitha defektet që i pëlqen sulltani quhen cilësi.

Të kesh frikë nga ai njeri që s’ka frikë nga Perëndia.

Të këqinjtë njihen mes vetes.

Të mësuarit në pleqëri është si të shkruarit në rërë, të mësuarit në rini është si të gdhendurit në gur.

Tri gjëra e shkatërrojnë njeriun: pasuria, kopracia dhe jopjekuria.

Të thuhet e vërteta e bën njeriun e madh.

Thuaje gjithmonë të vërtetën në formë loje.

U mboll fara “nesër” por asnjëherë nuk çeli.

Urrejtjen dhe neverinë gruaja e tregon menjëherë, ndërsa dashurinë e fsheh edhe dyzetë vjet.

Uthulla e falur vlen më shumë se mjalti i blerë.

Vajza me djep ari s’rri gjatë në shtëpinë e babait.

Varfanjaku edhe në vendin e vet është i huaj.

Varfëri nuk do të thotë vetëm kur nuk ke para, por edhe mungesa e diturisë, mendimit dhe talentit janë secila më vete varfëri.

Vdekja e dërgon sfidën e vet me një flok të bardhë.

Vdekja ëhtë së tepërmi afër, kurse koha për mirëbërje është e kufizuar.

Vetëm dashuria e parë është e vërtetë.

Vizitat e rralla e shtojnë miqësinë.

Xhamia më e mirë është ajo e ndërtuar në shpirt.

Zemërimi i të dashuruarve është si shiu i pranverës.

Zemërimi nis me çmenduri dhe mbaron me pendim.

Zemra e dashuruar askund nuk mund të gjejë qetësi e gëzim, derisa dashuria e mban në kthetrat e veta.

Zemra e njeriut nuk është çarçaf që t’i shtrohet çdokujt.

Zoti banon këtu ndër ne. /shkollaesuksesit/ KultPlus.com

“Mbi gjithë nevojat, varfëria është ajo që na mëson më tepër”

Disa thënie të veçanta nga Zhyl Vern

“Duket si diçka e zgjuar të marrësh parasysh çdo gjë të keqe nga fillimi dhe të lësh çdo gjë të mirë të vijë si një surprizë”.

“Vetmia, izolimi janë gjëra të dhimbshme dhe shkojnë përtej asaj që një njeri mund të përballojë”.

“Me lirinë, librat, lulet dhe hënën, kush nuk do të ishte i lumtur?”

“Liria është diçka, për të cilën ia vlen të paguash që ta kesh”.

“Nuk ka pengesa të pamundura. Ka thjesht vullnete të forta dhe të dobëta”.

“Gjithçka që duket e pamundur, është duke pritur që të arrihet”.

“Shkenca është e përbërë edhe nga gabime, të cilat janë të vlefshme të bëhen, sepse ato të çojnë hap pas hapi drejt së vërtetës”.

“Deti është gjithçka…”

“Në Tokë nuk ka parajsë, por ka copëza të saj”.

“Mbi gjithë nevojat, varfëria është ajo që na mëson më tepër”.

/ bota.al