Muriqi e akuzon Spanjën për diskriminim ndaj Kosovës: Familja ime s’mund të vijë këtu

Spanja nuk e njeh ende Kosovën si shtet dhe ky fakt është bërë një problem serioz për Vedat Muriqin.

Futbollisti kosovar ndihet i shqetësuar për faktin se familja dhe miqtë e tij nuk po mund ta vizitojnë në Mallorca për faktin se shtetasit e Kosovës nuk kanë të drejt të futen në territorin spanjoll përkundër pajisjes me viza “schengen”.

Në një intervistë për të përditshmen spanjolle “Ultimahora”, “Pirati” theksoi se ky është një diskriminim dhe shkelje e të drejtave të njeriut, duke kërkuar nga autoritetet spanjolle që të reflektojnë, përcjell “Gazeta Express”.

“Së shqetëson shumë ky fakt sepse kjo do të thotë se familja ime ose miqtë nuk mund të vijnë këtu. Duhet të marrësh vizë nga Maqedonia, por del se vizat janë vetëm për maqedonasit. Unë vetë pata shumë probleme me lejen e qëndrimit dhe arrita në një pikë që thashë: Do të flas me klubin dhe po iki. Në fund u rregullua. Gjithashtu nuk më pëlqen që La Liga nuk na njeh. Një gjë është politika dhe një tjetër, sporti. Pastaj flitet shumë për ‘Jo për racizmin’, por ky është racizëm. Sporti duhet të shërbejë për t’i bashkuar njerëzit, jo për t’i ndarë ata”, deklaroi njëri prej sulmuesve më të mirë të La Ligas.

Muriqi edhe pak kohë më parë kishte bërë thirrje nga Spanja që ta njohë shtetin e Kosovës.

Ai po luan me sukses tek Mallorca me të cilën e i ka realizuar 12 gola dhe i ka bërë dy asistime, duke shkuar me hapa të sigurt drejt thyerjes së rekordeve në klubin ishullor. / KultPlus.com

MALLORCA, SPAIN – MAY 15: Vedat Muriqi of RCD Mallorca celebrates scoring his team’s first goal during the LaLiga Santander match between RCD Mallorca and Rayo Vallecano at Estadio de Son Moix on May 15, 2022 in Mallorca, Spain. (Photo by Rafa Babot/Getty Images)

Muriqi po shijon formën e jetës, ka shënuar më shumë se gjysmën e golave ​​për Mallorcan

Futbollisti nga Kosova, Vedat Muriqi, po tregon një formë shumë të lartë në ekipin e tij në Spanjë, RCD Mallorca, shkruan KultPlus.

Muriqi ka arritur të ketë shumë suksese këtë sezon, duke arritur të shënojë tetë gola në La Liga.

Klubi Mallorca, të cili padyshim i mungojnë golat, ka shënuar gjithsej 15 gola në total këtë sezon.

Është pikërisht Muriqi ai që i ka dhënë shtysë të madhe klubit, duke shënuar më shumë se gjysmën e golave.

Majorca pret disa ndeshje të vështira në të ardhmen, fillimisht duhet të pres Real Madridin në shtëpi, më 5 shkurt.

Për të udhëtuar më pas në Sevilla, për t’u përballur me ekipin e Jorge Sampaolit më 11 shkurt. /KultPlus.com

La Liga shfaq flamurin e Kosovës në faqen zyrtare, Muriqi flet për kohën e luftës dhe fëmijërinë e tij (VIDEO)

Vedat Muriqi, i cili në Spanjë njihet si “Pirati”, është një nga futbollistët më të mirë të RCD Mallorca, klubi që aktualisht është në vendin e 10-të në një nga ligat më të forta në botë, atë spanjolle, shkruan KultPlus.

Futbollisti nga Prizreni i Kosovës, është paraqitur së fundmi në një intervistë për “La Ligan”, duke përmendur kështu edhe kohën kur ai ishte një fëmijë dhe luftën që e preku vendin e tij, e gjithashtu bisedoi edhe për një prej vendimeve më të mira që ai ka marrë në karrierë.

“Prindërit më thanë se para luftës ishte mirë. Më kujtohet se çfarë ndodhi gjatë luftës, ishte një kohë e tmerrshme. Unë gjithmonë them që asnjë njeri nuk duhet ta përjetojë këtë gjë. Ne lamë shtëpitë tona për të shkuar në Shqipëri. Ne jetonim në një shtëpi me 50 persona të tjerë”, tregoi Muriqi për “La Liga”, pas intervistës ai pati në gazetën e famshme spanjolle, “Marca”.

Ai thotë se përvoja e fituar ndër vite, e ka ndihmuar atë që të arrijë këtu ku është tani.

“Të gjithë ne që kemi jetuar luftën i vlerësojmë gjërat shumë më tepër. Është kjo përvojë që më ka ndihmuar të arrij këtu. Gjtihmonë them se para se të mbërrija këtu kam pasur dyshime sepse më duhej të ndërroja shtet dhe më duhej të lija miqësitë e mia. Por tani mund të them se kam bërë zgjedhjen e duhur të jetës sime, sepse edhe familja ime dhe unë jemi të lumtur në Spanjë. Ata më bënë të ndihem i mirëpritur që në momentin e parë që mbërrita. Kjo më dha shumë besim”, ka thënë sulmuesi kryesor i kombëtares së Kosovës.

Në 15 ndeshje të zhvilluara këtë sezon në “La Liga”, Muriqi ka arritur që të realizojë tetë gola dhe të dhurojë edhe një asistim për gol te bashkëlojtarët e tij.

Fansat e Mallorcas kanë rënë në dashuri me mënyrën se si Muriqi i ka ndihmuar ata, fillimisht të mbijetojnë në Spanjë, dhe tani të ngjiten në vendin e 10-të. /KultPlus.com

Muriqi në histori të Mallorcas, e barazon rekordin e Eto’os

Vedat Muriqi po lë gjurmë në fanellën e Mallorcas.

Futbollisti kosovar i ka mahnitur të gjithë në këtë fillim-sezoni me klubin ishullor spanjoll.

28 vjeçari i dha fund eksperiencës dëshpëruese në Lazio dhe më pas i dështoi transferimi në Club Brugge, shkruan “Gazeta Express”.

Por, kjo i doli më mirë përfaqësuesit kosovar, i cili ka shpërthyer këtë vit në Spanjë.

Fillimisht, i realizoi 5 gola dhe i bëri 3 asistime në gjysmë-sezonin e kaluar, duke e ndihmuar Mallorcan të shpëtojë pa rënë nga liga.

E atë rrugë e vazhdoi edhe në edicionin 2022/23.

“Pirati” madje ka hyrë në histori të Mallorcas.

Ish-futbollisti i Rizesporit dhe Fenerbahçes e ka barazuar një rekord të rëndësishëm të klubit, duke i realizuar 6 nga 10 golat e Mallorcas në 12 xhirot e para, më saktësisht 60 për qind të golave të ekipit.

Sipas “Copa”, përcjell “Gazeta Express”, kjo arritje e futbollistit kosovar bëhet njëra prej katër statistikave më të mirë në shekullin 12 të skuadrës spanjolle, duke e barazuar kështu rekordin që e mbajnë lojtarët si Eto’o, Pandiani e Güiza Hamed. /KultPlus.com

Vedat Muriqi i jep epërsinë Kosovës, shënon super gol (VIDEO)

Kosova ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Irlandës së Veriut, shkruan KultPlus.

Golin e ka shënuar bomberi Vedat Muriqi.

Ky takim po zhvillohet në kuadër të Ligës së Kombeve. /KultPlus.com

Vedat Muriqi futet në histori të klubit të Mallorcas

Vedat Muriqi dhe transferimi i tij te Mallorca, tanimë është mbyllur, përcjell KultPlus.

Siç raporton e famshmja madriliene, MARCA, Muriqi do të nënshkruajë shumë shpejt kontratën e re me klubin Mallorca, e cila do të kap vlerën mbi 9 milionë euro, duke përfshirë bonuset në kontratë.

Edhe pse në fillim qëndrimi i Muriqit te Mallorca dukej i pabesueshëm, një gjë e tillë ndodhi.

Dashuria e madhe që tifozët e shfaqen për “Piratin” e tyre, duket se do të vazhdojë edhe për disa sezone të tjera.

Për katër sezone të tjera, Muriqi do të vazhdojë të marrë pagë pothuajse të njëjtë sikurse te Lazio, por tani me synime të reja te një klub i ri, por jo i panjohur për të. /KultPlus.com

Flamuri i Kosovës në Spanjë falë shkëlqimit të Muriqit

Kosova përmes sportit ka arritur të ngrejë flamurin në vendet që nuk e kanë njohur pavarësinë e saj, gjë që Vedat Muriqi e ka bërë së fundmi, shkruan KultPus.

Muriqi si pjesë e Mallorca është shpallur lojtari më i mirë i muajit maj në një nga ligat më të mira në botë, La Liga.

Vedat Muriqi ka dalë para mediave, ku ka folur edhe për karrierën e tij dhe klubin ku do të vazhdojë të ardhmen si futbollist.

“Për momentin jam i lodhur psiqikisht nga lufta për mbijetesë, kam kontratë me Lazion do e shoh pas pushimit për të ardhmen time”, tha fillimisht Muriqi.

Muriqi ka folur edhe për çmimin e fituar në La Liga si lojtari më i mirë i muajit maj, duke potencuar se në një shtet si Spanja që nuk e ka njohur Kosovën ai është një amabasador i shtetit atje.

“Jam ambasador i shtetit atje, e dimë situatën politike me Spanjën, kur u zgjodha si lojtari i muajit, u shfaqë edhe flamuri i Kosovës, kështuqë flamuri ynë është shfaqur në një ligë që është në top5 më të mirë në botë”, përfundoi Muriqi.

Kosova nesër do të luajë kundër Greqisë në kuadër të Ligës së Kombeve. /KultPlus.com