“The Woman King”, filmi epik që ia definoi karrierën aktores Viola Davis

Realizimi i filmit, “The Woman King”, mori kohë për t’u xhiruar, por aktorja Viola Davis thotë se pritja për këtë projekt ia ka vlejtur.

“Në jemi në qendër të tregimit. Gratë me ngjyrë, me flokë të çuditshme, gratë zezake. Në këtë film nuk ka shpëtimtarë të bardhë. Ne nuk jemi mikesha të ngushta me askënd, e kemi autonominë tonë dhe agjencinë tonë. Ky nuk është vetëm një film aksion, por e sjell edhe një histori të fuqishme. Është një dramë historike dhe na lejon t’i humanizojmë gratë që zakonisht nuk janë humanizuar. Shumë prej aktoreve i kanë përjetuar disa nga të njëjtat gjëra sikurse personazhet e filmit, të ndihen të padëshiruara, jo të adhuruara, të ndihen të lëna anash, por sërish e kanë gjetur forcën brenda vetes për të qenë luftëtare. Është një tregim femëror por edhe i fuqishëm. Për mua, mund të them se është filmi i cili e ka definuar karrierën time”, tha Davis.

“The Woman King” është një film epik dhe aksion i realizuar me një buxhet prej 50 milionë dollarësh. Ngjarja zhvillohet në Afrikën Perëndimore në vitin 1820, dhe flet për një ushtri të grave në mbretërinë Dahomey. Krijuar kryesisht nga gratë dhe me një kastë aktoresh pothuajse të gjitha afrikano-amerikane, “The Woman King” është ndryshe nga çdo gjë që Hollywoodi e ka prodhuar deri më tani.

Krahas Davisit, në film me rol protagonist vjen edhe aktorja nga Afrika Jugore, Thuso Mbdeu, e cila pati vetëm fjalë të mira për kolegen e saj.

“Viola ishte e mahnitshme dhe unë gjithmonë them se kjo ndodhë për shkak të personit që ajo është. Unë pata mundësi të mësoj shumë nga ajo sepse Viola është një person që nuk i kursen këshillat, të ndihmon, të edukon dhe është bujare me të gjithë aktorët. Nga momenti i parë që e kam takuar atë, nuk më la fare hapësirë që të ndihem e frikësuar, sepse më priti me ngrohtësi”.

Viola tha se është krenare që filmi është realizuar, duke treguar se është shumë vështirë që projektet me kastë aktorësh afrikano-amerikanë të zënë vend në Hollywood.

“Nuk kemi mjaftueshëm orë apo ditë në dispozicion, për ta përshkruar se sa e vështirë është ta realizosh një film në Hollywood, i cili përfshinë aktorë të komunitetit afrikano-amerikan, e veçanërisht kur ato janë gra me ngjyrë. Asnjë fjalë nuk mund ta shpjegojë këtë gjë. Dhe do të doja të kishte mikrofona në dhomë. Do të doja të kishte kamera në dhomë që të mund ta shihni se çfarë lufte e përditshme bëhet për t’i prodhuar këta filma, dhe që ta kuptoni se ky projekt është diçka që duhet ta festojmë të gjithë ne”.

“The Woman King” filloi së shfaquri nëpër kinema të premten më 16 shtator./koha/ KultPlus.com

Fjalimi i Viola Davis pasi fitoi çmimin në Festivalin e Kanës

Aktorja 56 vjeçare Viola Davis u nderua me çmimin ”Women in Motion” në edicionin e ri të festivalit të Kanës për ketë vit i mbajtur në Francë.

Përderisa e pranoi çmimin, aktorja mbajti një fjalim motivues të cilin e gjeni më poshtë:

Kjo do të thotë të pranoj trashëgiminë time, në të cilën dua të rrëfej historinë e grave me ngjyrë. Nuk është e pranueshme që të definohemi prej burrave, të definohemi prej cilësdo strukturë pos vetës, u bë e qartë për mua për gjatë karrierës sime që duhej të isha unë ndryshimi që dëshiroja ta shihja dhe për ketë arsye filluam këtë. Dua t’i shoh gratë me ngjyrë për të bukurën e komplikuar që ato janë”, tha Davis.

Në përkrahje të Viola Davis ishte bashkëshorti i saj Julius Tennon. Po ashtu e pranishme ishte edhe regjisorja suedeze që u nderua me çmimin “Women in Motion Young talent”.

Të pranishëm në këtë mbrëmje ishin edhe shumë yje nga kinematografia botërore.

Marrë nga Justjared / KultPlus.com

Viola Davis nderohet me çmimin “Women in Motion” në Cannes

Në kuadër të festivalit të filmit që po mbahet në Kanë të Francës u ndanë disa çmime dedikuar gruas në film, që janë “Women in Motion”. Me këtë çmim kësaj radhe u nderua aktorja Viola Davis.

Kjo 59 vjeçare mbajti një fjalim goxha fuqizues, ku tha se ky çmim do të thotë mirënjohje për trashëgiminë e saj, pra mirënjohje edhe për gratë tjera me ngjyrë.

Davis po ashtu ka thënë se gratë tashmë nuk presin që të definohen nga meshkujt apo ndonjë strukturë tjetër, por vetëm nga vetja e tyre, dhe kjo është bërë e qartë gjatë progresit të saj në karrierë, progres ky të cilin e arriti për të bërë ndryshimin që ka dëshiruar të shihte, pra për gratë. Ajo ka thënë se dëshiron t’i sheh edhe gratë tjera me ngjyrë duke arritur, ashtu si qenie të komplikuara të bukura që janë.

Në këtë ngjarje, Davis u shoqërua nga bashkëshorti i saj, Julius Tennon.

Atje me çmim u nderua edhe regjisorja suedeze Ninja Tiberg, në kategorinë “Women in Motion Young Talent Award”.

Çmimin “Women in Motion” në festivalin e filmit në Kanë të Francës e ndanë kompania franceze Kering dedikuar arritjeve të grave në film.

Ky çmim ndahet prej vitit 2015./21Media / KultPlus.com

Viola Davis do të luajë rolin e Michelle Obama-s në serialin e ri, aktorja tregon frikën e madhe

Për ata që pyesin, po, edhe një nga aktoret më të dekoruara moderne të Amerikës ende merr ‘flutura në stomak’ kur vendos të kryej një rol të ri, veçanërisht kur ajo luan një nga gratë më ikonike në historinë amerikane.

Në një bisedë me mediat të mërkurën, aktorja fituese e çmimit Oscar, Viola Davis tha se luajtja e ish-zonjës së parë, Michelle Obama në serialin e ardhshëm “The First Lady” përfshin “një sasi të madhe frike”.

Si aktorja e vetme që luan zonjën e parë (që është ende gjallë), Davis u pyet nëse ndjente presion duke e ditur se Obama mund të shihte punën e saj.

Davis tha jo vetëm që ajo e pranon këtë fakt, por “të mban zgjuar natën“

“Ju nuk doni t’i ofendoni ata me portretizimin tuaj. Por, për t’iu përgjigjur pyetjes: Tmerruese.“- u shpreh aktorja.

Davis u sfidua të portretizonte jo vetëm gruan që njerëzit panë para kamerës, por gjithashtu të vinte në performancë thelbin e saj.

“Ajo dukej si një pemë me rrënjë, një pemë lisi me rrënjë,” tha ajo. “Nuk kishte asgjë tek ajo që ndihej dytësore, ose se ajo mund të fshihej pas imazhit të burrit të saj. Ajo dukej absolutisht si një person që ka një ndjenjë të vetvetes.“- u shpreh ajo./ KultPlus.com

Viola Davis do ta publikojë një libër me kujtime në prill 2022

Aktorja e njohur hollywoodian, Viola Davis, do ta publikojë një libër kujtimesh vitin e ardhshëm.

Ylli 55-vjeçar i kinematografisë ka bërë të ditur se do ta publikojë librin me titull, “Finding Me”, më 19 prill 2022 përmes shtëpisë botuese “HarperOne”. Libri e rrëfen historinë e ngritjes së saj, nga një fëmijë i rritur në një familje të varfër dhe të dhunshme në Rhode Island, në shndërrimin e një prej aktoreve më të suksesshme dhe të kërkuara në botë.

“Unë besoj se tregimet tona dhe guximi për t’i ndarë ato me publikun, janë mjeti më i fuqishëm që e posedojmë. Kjo është historia e jetës sime, e rrëfyer drejtë dhe pa rezerva”, ka deklaruar Davis përmes një komunikate për media.

“Finding Me” do të publikohet në bashkëpunim edhe me shtëpinë e botimeve “Ebony Magazine Publishing”.

Botuesja dhe drejtoresha e shtëpisë “HarperOne”, Judith Curr, tha përmes një tjetër komunikate: “Viola Davis është një rrëfyese e fuqishme e së vërtetës, përmes punës së saj në skenë, ekran por edhe në jetë. Mezi pres të punojë me të në realizimin e këtij libri, i cili në mënyrë të fuqishme i zbulon rreziqet me të cilat përballet një grua afrikano-amerikane, e cila e jeton jetën me një talent të jashtëzakonshëm dhe aftësi të mahnitshme”.

Ndërkohë, në të kaluarën Viola Davis ka treguar se kur flet me vajzën e saj 8-vjeçare, Genesis, ajo është gjithmonë e sinqertë për të kaluarën e saj dhe të gjitha gjërat që i ka përjetuar në jetë.

Ylli i filmit “Ma Rainey’s Black Bottom” thotë se mundohet t’ia kujtojë së bijës, se teksa rritet ajo patjetër do t’i bëjë disa gabime trashanike në jetë.

Davis rikthehet shumë shpejt në ekran të madh me filmin e mbushur me aktorë yje, “The Suicide Squad 2”, i cili fillon së shfaquri nga 6 gushti i këtij viti. / koha.net / KultPlus.com

@Invision/AP/REX/Shutterstock