Shqipëria po promovohet në mënyrën briliante në serialin holandez ‘Wie is de Mol’, arrihen shifra rekord të audiencës

Njëri ndër spektaklet më të famshme në Holandë “Wie is de Mol” kishin zgjedhur Shqipërinë si sheshxhirimi, dhe në episodat e para kanë arritur shifra rekord të audiencës, shkruan KultPlus.

Ministrja e Kulturës në Shqipëri, Elva Margariti, ka shkruar në llogarinë zyrtare se kjo padyshim që është një promovim perfekt për vendin e saj.

“Kur mësuam se producentët e spektaklit të famshëm “Wie is de Mol?” ne Hollandë kishin zgjedhur Shqipërinë si sheshxhirimi, padyshim menduam që ky ishte promovimi perfekt për vendin tonë, te një vend tjetër që me shumë gjasë dinte pak ose aspak për të”, thuhet në shkrimin e saj.

Në 4 episodet e parë është arritur një numër rekord i audiencës, derisa shihet se Shqipëria ka ngjallur një kuriozitet të jashtëzakonshmëm te publiku.

“Me siguri rezultatet do t’i shohim gjatë sezonit turistik”, shton në fund ministrja. /KultPlus.com

Rama: ‘Wie is de Mol’ emisioni më i ndjekur në Holandë befason publikun me bukuritë shqiptare

Nga qyteti verior i Shkodrës nisi Viti i Ri i ekranit holandez me programin e famshëm “Wie is de Mol”, filmuar në Shqipëri në 2021.

Kryeministri Edi Rama ndau sot pjesë nga ky emision, më i ndjekuri televiziv në Holandë.

“Nga Shkodra nisi Viti i Ri i ekranit holandez me programin e famshëm “Wie is de Mol” – filmuar në Shqipërinë 2021. Emisioni më i ndjekur televiziv në Holandë ka befasuar publikun me bukuritë shqiptare, çka  pritet të rrisë ndjeshëm këtë verë numrin e turistëve holandezë në Shqipëri”, thekson Rama.

Shqipëria u përzgjodh si destinacion për xhirimet e 12 serive të sezonit 22 për vitin 2022 të emisionit televiziv më të shikuar në Holandë,  (Cili është i infiltruari?).

Në emisionin me audiencë prej mbi 4 milionë shikuesish, 11 konkurrentë, personazhe VIP holandezë erdhën në Shqipëri dhe xhiruan lojërat me sfida dhe aventura, në vendet më të bukura dhe mbresëlënëse të Shqipërisë./atsh /KultPlus.com