Greva e vitit 1989 e minatorëve në Trepçë (FOTO)

Në maj të vitit 1989, minatorët e Trepçës kishin filluar grevën e urisë për të mbrojtur Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit, duke shënuar kështu fillimin e zhbërjes së Jugosllavisë.

Ishin rreth 1,300 minatorë që kishin hyrë në këtë grevë, për të mbrojtur ekzistencën e Kosovës dhe autonominë e saj.

Greva historike e minatorëve të “Trepçës” e vitit 1989 qe shndërruar në rezistencë gjithë popullore demokratike e paqësore, kundër presioneve të Serbisë për ta ripushtuar Kosovën. / KultPlus.com

E marrë nga Shenida Bilalli / Facebook

Fotografi e një dasme në Kosovë, viti 1989

Një ndër fotografët më të famshëm amerikanë, Steve McCurry, kishte realizuar një fotografi të bërë në Kosovë.

Fotografia është shumë e rrallë dhe diçka si kjo nuk kemi parë shpesh në vendin tonë.

Në atë fotografi janë disa krushq, por përshtypje bën flamuri i cili ishte “zyrtari” i shqiptarëve në Jugosllavi – me një yll.

Foto është realizuar në vitin 1989.

“Një person valëvit flamurin e minoritetit shqiptar të Kosovës rrugës për në dasmë. Kosovë, ish-Jugosllavi, 1989”, thuhet në përshkrimin e fotos./ KultPlus.com

Diellza Kolgeci kishte kënduar edhe kur ishte fëmijë, një video e këngës së saj nga viti 1989 (VIDEO)

Këngëtarja dhe modelja shqiptare Diellza Kolgeci, që nga fëmijëria nuk u është ndarë ekraneve televizive, shkruan KultPlus.

Ajo në një moshë të njomë kishte filluar të këndoi e më pas, saktësisht në vitin 1996, u zgjodh Miss Kosova.

Sot po kthehemi edhe më shumë në kohë, në vitin 1989, kur Diellza Kolgeci kishte interpretuar një këngën me Flutura Gërmizaj.

Kjo video e rrallë e Kolgecit, e marrë nga arkiva e RTK-së, e shfaqë atë me një pamje të këndshme e një zë magjik.

Shikoni videon e vitit 1989, ku këndon Diellza Kolgeci./ KultPlus.com

Flutura Gërmiza & Diellza Kolgeci – 1989

A post shared by iRTK (@rtklivecom) on