Taylor Swift do të marrë shpërblimin artistja e dekadës në AMA

Taylor e nominuar edhe për një çmim tjetër të rëndësishëm.

Këngëtarja Taylor Swift do të marrë shpërblimin artistja e dekadës në American Music Awards muajin e ardhshëm.

Dick Clark Productions bëri të ditur që Taylor do të nderohet gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë në ABC më 24 nëntor në teatrin Microsoft në Los Angeles. Në ceremoni, ajo ka rastin të thyejë rekordin e Michael Jackson për më së shumti shpërblime të fituara, shkruan rtv21.tv

Taylor i ka fituar 23 çmime AMA dhe pesë nominime për sivjet, Michael e mban rekordin për më së shumti shpërblime të fituara me 24 trofe.

Këngëtarja amerikane ka fituar më shumë shpërblime në këtë ceremoni sesa çdo kush tjetër gjatë kësaj dekade. Për të kremtuar karrierën e saj, Taylor pritet të dalë në skenë për të performuar disa nga hitet e saj më të mëdha. Taylor, Post Malone, Ariana Grande, Drake dhe Halsey janë nominuar për çmimin “Artisti i vitit”./ KultPlus.com

LAS VEGAS, NEVADA – MAY 01: Taylor Swift attends the 2019 Billboard Music Awards at MGM Grand Garden Arena on May 01, 2019 in Las Vegas, Nevada. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

Swift, këngëtarja me më së shumti çmime në historinë e AMA-së

Taylor Swift është bërë artistja me më së shumti çmime të fituara në histori të American Music Awards.

Pasi fitoi tre çmime për edicionin e sivjetmë, Swifti tani ka 22 trofe të AMA-së, duke tejkaluar edhe këngëtaren legjendare Whitney Houston që ka 21 trofe.

“E kuptoj sa me fat jam që kam njerëz që kujdesen për mua apo muzikën time”, ka thënë Swift pasi mori çmimet.

“Sa herë që kam qenë me fat që të ngjitem në skenë dhe të marrë diçka shkëlqyese dhe t’u falënderoj, çdo herë do të thotë diçka ndryshe për mua. Kësaj here përfaqëson kurajën dhe motivimin që të jem më e mirë, të punoj më shumë dhe t’u bëj krenar”, ka thënë ajo./ KultPlus.com

American Music Awards do të frymojë shqip

Përpara ceremonisë vjetore të American Music Awards , kush nga yjet botërore do të prezantojnë eventin e madh muzikor.

Një mori personazhesh të famshëm do të moderojnë AMA-s dhe përfshijnë disa prej emrave më të mëdhenj në muzikë, televizion dhe film.

Më parë u lajmërua se një nga prezantueset do të jetë Rita Ora, ndërsa vjen edhe lajmi se midis tyre është dhe Bebe Rexha.

Një sukses i jashtëzakonshëm ky për këngëtaren me origjinë shqiptare.

Ndërsa, këngëtarja tjetër shqiptare, Dua Lipa pritet të performojë në AMA-s dhe paralajmëroi se do të vijë plot surpriza.

Midis yjeve që do prezantojnë janë: The Chainsmokers, Normani, Rita Ora, Sara Gilbert, Macaulay Culkin, Billy Eichner, Amber Heard, Heidi Klum, Tyra Banks, Busy Philipps, John Stamos dhe Constancewu.

Kurse, personazhet që do performojnë janë: Taylor Swift, Camila Cabello, Cardi B, Mariah Carey, Halsey, Jennifer Lopez, Ella Mai, Shaën Mendes me Zedd, Carrie Underëood, Khalid, Ciara, Post Malone dhe shumë të tjerë./KultPlus.com