Dua Lipa artistja e katërt më e dëgjuar në ‘Spotify’, tejkalon Rihannën

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, me muzikën e saj ka bërë për vete dëgjues nga e gjithë bota, shkruan KultPlus.

Duke jetuar e vepruar në Britani të Madhe, Lipa po shijon suksese të mëdha në njërën prej platformave më të madhe në botë, Spotify.

Së fundmi është bërë e ditur se 26 vjeçarja është bërë artisjta e katërt grua më e dëgjuar në këtë platformë.

Me 18.229 miliardë dëgjime nga e gjithë bota, Lipa tanimë ka më shumë dëgjime sesa ylli i muzikës, Rihanna (18.226). E para saj janë vetëm Taylor Swift, Ariana Grande dhe Olivia Rodrigo.

Në anën tjetër, Lipa është artistja e 21-të në listën e këngëtarëve më të dëgjuar ndonjëherë. /KultPlus.com

Taylor Swift feston ditëlindjen, 5 këngët e saj më të vlerësuara

Ikona e popit amerikan dhe këngëtarja dhe kompozitorja e shumëfishtë Grammy, Taylor Swift, feston sot ditëlindjen e saj të 32-të, transmeton KultPlus.

E lindur në Wyomissing, Pennsylvania, Taylor e filloi karrierën e saj si një këngëtare adoleshente e kantri, këngët e së cilës rezonuan me një brez të tërë fansash që e quajnë veten “Swifties”.

Me kalimin e viteve, Taylor është marrë me zhanre të ndryshme të muzikës dhe ka përdorur aftësitë e saj në shkrimin e këngëve për të përcaktuar pikëllimet e një brezi.

Disa prej këngëve që cilësohen sikurse të paharrueshme të publikuara nga Swift janë këto: “The lakes, All Too Well, Fifteen, Blank Space, Willow”. /KultPlus.com

Taylor Swift 30th Birthday Has 'Most Aggressive Holiday Party' | PEOPLE.com

Apple dhe Spotify zbulojnë këngët më të dëgjuara të vitit 2021

Yjet e popit Ed Sheeran, Taylor Swift dhe Bad Bunny ishin ndër artistët më të transmetuar të vitit 2021, sipas shifrave nga Apple Music dhe Spotify, transmeton KultPlus.

Por ishte e sapoardhura Olivia Rodrigo ajo që zuri vendin e parë në MB – me himnin e saj punk-pop Good 4U ku u shfaq si kënga më e luajtur në të dy shërbimet.

Globalisht, hiti i saj debutues ‘Drivers License’ ishte kënga më e madhe për përdoruesit e Spotify.

Publiku i Apple preferoi pop-in e shkëlqyeshëm të BTS, kënga e së cilës Dynamite ishte kënga më e luajtur e vitit.

Fillimisht e lëshuar në vitin 2020, kënga Dynamite nuk arriti të hynte në pesëshen më të mirë të Spotify – me sa duket sepse shërbimi i transmetimit u lançua vetëm në Korenë e Jugut vendase të grupit këtë vit (pa opsionin e shërbimit të tij të njohur, falas të financuar nga reklamat)./KultPlus.com

Blake Lively shënon debutimin regjisorial me videoklipin e ri të Taylor Swiftit

Aktorja e njohur amerikane, Blake Lively, do ta shënojë debutimin regjisorial me videoklipin e ri të këngëtares, Taylor Swift.

Kantautorja 31-vjeçare, Swift, e bëri të ditur lajmin se mikesha e saj e mirë e ka marrë përsipër rolin e regjisores së videoprojektit të ardhshëm me titull, “I Bet You Think About Me”. Kjo është kënga e re e cila i është shtuar albumit “Red (Taylor’s Version)”, të cilin e lansoi të premten e kaluar.

Ylli i hitit “Shake it Off” në një postim të fundit në Instagram shkroi: “BEFASI! Videoklipi i ri muzikor lansohet nesër në ora 16:00. Më në fund më erdhi rasti të punojë me të mrekullueshmen, të guximshmen dhe personin me një sens fantastik të humorit, Blake Lively, në atë që do të jetë debutimi i saj regjisorial”.

Dy mikeshat u fotografuan bashkë me burrin e Livelyt, Ryan Reynolds, pas emisionit të fundit “Saturday Night Live” ku Taylor e interpretoi versionin dhjetë minutash të këngës së preferuar të fansave nga ky album, “All Too Well”, për të cilën spekulohet se flet për romancën vitit 2011 të këngëtares me aktorin, Jake Gyllenhaal.

Gjatë kësaj performance live në skenën e shout “SNL”, në sfond shfaqej filmi i shkurtër i drejtuar nga Swifti dhe në të cilin luajnë aktorët, Sadie Sink dhe Dylan O’Brien.

Videoprojekti “I Bet You Think About Me” e përfshinë edhe kantautorin 43-vjeçar, Chris Stapleton, dhe është njëra nga nëntë këngët që i janë shtuar versionit të ri të albumit të lansuar në vitin 2012.

Këngëtarja e shpërblyer me “Grammy” është duke i riincizuar albumet e fillimeve të karrierës kjo pasi menaxheri i njohur i artistëve, Scooter Braun, e bleu ish-labelin e saj diskografik, “Big Machine Label Group”, për 300 milionë dollarë dhe me të i fitoi të drejtat për katalogun e saj të kaluar muzikor.

Albumi i parë “Red” ishte publikuar në vitin 2012 dhe i përfshinte 16 këngë, kurse albumi i ri “Red (Taylor’s Version)” i përmban gjithsej 30 këngë.

Në një intervistë të fundit, Swift deklaroi se rimarrja në pronësi e punës së vjetër, ka qenë një eksperiencë shumë e mirë dhe fuqizuese për të. / KultPlus.com

Taylor Swift bëhet artistja më e dëgjuar në Spotify

Artistja me famë botërore, Taylor Swift, ka shënuar një tjetër rekord me këngët e saj.

Albumi i ri-regjistruar i Swift që mban titullin “Red” ka thyer rekorde që në ditë ne parë të publikuar në platformën muzikore Spotify.

Për më tepër, me publikimin e së premtes të “Red” (Versioni Taylor), Swift u bë femra më e transmetuar në një ditë në historinë e Spotify, me më shumë se 122.9 milionë transmetime.

Swift aktualisht ka mbi 47 milionë dëgjues mujor në Spotify./KultPlus.com

Taylor Swift paralajmëron albumin e ri

Taylor Swift po përgatit fansat e saj për publikimin e Red (Versioni Taylor) duke shpërndarë një Reel në Instagram të premten (22 tetor) e veshur e tëra në të kuqe.

Në Reel-in e saj të parë, këngëtarja, 31 vjeçe, kalon nëpër një sërë artikujsh të kuq, duke përfshirë një bluzë me mëngë të fryrë që ka veshur, thonjtë e saj të kuq, disa lule, një fustan në një varëse rrobash, këpucë, bizhuteri dhe në fund një të mbështjellë, të kuqe dhe një pjesë e ri-regjistrimit të saj për këngën “Red” luhet në sfond, shkruan People.

“21 ditë deri më 12 nëntor dhe unë * premtoj * ia vlen të presësh”, ka shkruar Taylor në mbishkrimin e postimit.

Dita e premte shënoi gjithashtu nëntë vjet që nga publikimi i parë i albumit origjinal. Muajin e kaluar, Swift i befasoi fansat e saj duke thënë se albumi do të publikohej një javë më herët se sa ishte parashikuar.

“Kam disa lajme që mendoj se do t’ju pëlqejnë. Versioni im i Red do të dalë një javë më herët se sa ishte planifikuar më 12 nëntor!”, kishte thënë Swift.

Swift njoftoi në gusht se Red (Versioni Taylor) do të përfshijë bashkëpunime me Phoebe Bridgers, Chris Stapleton dhe Ed Sheeran.

“Nuk mund të shpreh mirënjohjen time sa duhet për këta artistë që më ndihmuan t’i sjell këto këngë në jetë. Mezi pres derisa të mund të heqim pluhurin nga shpresat tona më të larta dhe t’i rijetojmë këto kujtime së bashku. Ne gjithashtu jemi duke bërë gjithashtu një mori projektesh të reja, pasi Red (Versioni Taylor) përfshin kaq shumë këngë që nuk i keni dëgjuar ende”, tha këngëtarja amerikane.

“Deri atëherë, unë do të numëroj mbrapsht dhe do t’i përfytyroj të gjitha në kokën time”, shtoi ajo.

Red (Taylor’s Version) do të pasojë publikimin e Fearless (Versioni Taylor) të kësaj pranvere.

Vendimi i Swift për të ri-regjistruar gjashtë albumet e saj të para erdhi pasi Scooter Braun bleu ish-labelën diskografike të Swift-it “Big Machine”.

Më pas ajo refuzoi të punonte me kompaninë private të kapitalit pasi ata arritën marrëveshjen pas blerjes pasi “Ithaca Holdings” e Braun do të përfitonte ende nga muzika e saj e vjetër për shumë vite.

Red i ri-regjistruar i Taylor Swift (Taylor’s Version) del më 12 nëntor./KultPlus.com

10 muzikantë legjendarë që nuk mësuan kurrë të lexojnë muzikë

Ju nuk keni nevojë të jeni në gjendje të lexoni muzikë në mënyrë që të jeni një muzikant i shkëlqyeshëm.

Gjithnjë e më shumë muzikantë po mësojnë të luajnë përmes internetit, gjë që mund të dëshmohet nga rritja e aplikacioneve dhe mësimeve online për fëmijët, të cilat nuk përfshijnë domosdoshmërisht të mësuarit për të lexuar muzikë.

Këto fytyra të famshme do t’ju bëjnë të pyesni se sa edukim muzikor nevojitet për të arritur madhështinë:

Jimi Hendrix
Kantautori Jimi Hendrix thuhet se mësoi veten të luante me kitarë elektrike me vesh dhe do të përdorte fjalë dhe ngjyra për të shprehur se si ai donte që tingëllonte muzika.

Stevie Wonder
Stevie Wonder ka qenë i verbër që menjëherë pas lindjes së tij. Ai luajti instrumente të shumta që në moshë të re, duke përfshirë piano, harmonikë dhe daulle.

Hans Zimmer
Një nga kompozitorët më të famshëm të filmit në historinë e muzikës, Hans Zimmer nuk mund të lexojë shënime muzikore konvencionale. Ai filloi të luante piano për grupet para se të bëhej një shkrimtar jingle, ku ai vlerëson zhvillimin e aftësive të tij kompozicionale.

Danny Elfman
Një kompozitor tjetër i filmit, Danny Elfman, i cili njihet për këngët e tij duke përfshirë Batman, Edward Scissorhands dhe Charlie and the Chocolate Factory, kaloi një pjesë të madhe të karrierës së tij duke mos qenë në gjendje të shkruajë ose lexojë muzikë.

Taylor Swift
Taylor Swift arriti të bëhej yll me albumin e saj të parë në moshën 17 vjeç. Ndërsa ishte një multi-instrumentiste e talentuar, Swift zbuloi në një intervistë me Rolling Stone se nuk lexon muzikë. Ajo thotë: “Unë nuk do të isha diplomuar në muzikë sepse kur muzika bëhet teknike për mua nuk më pëlqen ajo pjesë e saj.”

Bob Dylan
Kantautori amerikan, Bob Dylan konsiderohet nga disa si një nga kompozitorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Veçanërisht, Dylan u fut në ‘Sallën e Famës’ pa ditur të lexonte muzikë.

Aretha Franklin
Aretha Franklin nuk mund të lexonte muzikë. Ajo muzikon me vesh, pasi e ka përsosur këtë talent duke kaluar fëmijërinë e saj duke kënduar ungjill në Kishën Baptiste të Bethelit të Ri në Detroit, Michigan.

The Beatles
“Askush prej nesh nuk mund të lexojë muzikë … Asnjëri prej nesh nuk mund ta shkruajë atë.” John Lennon e pranoi këtë për grupin në një intervistë të Playboy në vitin 1980, “por si muzikantë të pastër, si njerëz të frymëzuar për të bërë zhurmë, ata [Paul McCartney dhe Ringo Starr] janë po aq të mirë sa çdokush.”

Eric Clapton
Kitaristi, këngëtari dhe kompozitori anglez i zhanrit rock dhe blues, Eric Clapton u rendit i dyti në listën e Rolling Stone të “100 Kitaristëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave” pavarësisht se nuk ishte në gjendje të lexonte muzikë.

Elvis Presley
‘Mbreti i Rock and Roll’ Elvis Presley luajti kitarë, bas dhe piano të gjitha me vesh. Ai nuk mund të lexonte ose shkruante muzikë dhe nuk kishte mësime zyrtare, por mund të dëgjonte një këngë dhe thuhet se e luante atë vetëm pas një dëgjimi./ KultPlus.com

Taylor Swift do të nderohet me shpërblimin ‘Ikonë Globale’

Ylli amerikan i muzikës do të nderohet me çmimin special “Ikonë Globale”, në edcionin e sivjetmë të ndarjes së shpërblimeve “BRIT Awards 2021”.

Ngjarja e njohur muzikore do të mbahet në arenën “O2” të Londrës, të marten më 11 maj dhe do t’i mirëpres rreth 4 mijë njerëz në sallë, si pjesë e programit hulumtues që po testohet aktualisht nga Qeveria britanike për ta shqyrtuar rrezikun e bartjes së COVID-19 në këtë ngjarje. Rreth 2.500 bileta u janë ofruar falas punëtorëve shëndetësorë, që shërbyen në frontin e parë gjatë pandemisë.

Swift do të bëhet artistja e parë që është nderuar me shpërblimin “Ikonë Globale”, një prej nderimeve më të larta të cilat i ndanë ceremonia “BRIT”. Me këtë çmim në të kaluarën ishin nderuar yje të tillë si David Bowie, Elton John dhe Robbie Williams.

Kantautorja e famshme amerikane po nderohet por ndikimin e madh në muzikë anembanë botës, repertorin e pasur muzikor si dhe arritjet e jashtëzakonshme në karrierën e saj.

“Karriera e Tylor Swiftit është e pakrahasueshme dhe muzika dhe ndikimi i saj, ka bërë jehonë tek miliona njerëz në të gjithë botën. Ajo e ka shfrytëzuar platformën e saj për të tërhequr vëmendje ndaj disa çështjeve të rëndësishme globale, dhe së fundmi është vlerësuar lartë për angazhimin në promovimin e pranimit të komunitetit LGBTQ”.

Bendi i muzikës rok, “Coldplay”, do ta hap ceremoninë me një performancë të veçantë. Ata do të interpretojnë në një skenë të montuar në lumin “Thames” të Londrës, që gjendet afër arenës “O2” ku mbahet ngjarja. Ndër yjet e tjerë të clët do të performojnë gjatë mbrëmjes janë: The Weeknd, Dua Lipa, Olivia Rodrigo, Arlo Parks, Headie One, Rag’n’Bone Man, P!nk dhe të tjerë.

Ceremonia do të prezantohet nga komediani, Jack Whitehall, kurse do të transmetohet live në kanalin “ITV” dhe në platformën “ITV Hub”. /koha/ KultPlus.com

Taylor Swift thyen rekordin britanik të “The Beatles”

 Riregjistrimi i Taylor Swift i albumit të saj “Fearless” ka kryesuar listën britanike të albumeve muzikore dhe ka rrëmbyer një rekord të mbajtur prej The Beatles.

Albumi, i titulluar “Fearless (Taylor’ Version)”, u regjistrua pas një grindjeje të profilit të lartë në lidhje me pronësinë e regjistrimeve të saj master me menaxherin e shquar të talenteve Scooter Braun.

“Është albumi i saj i tretë në krye të klasifikimit në vetëm 259 ditë, pas publikimeve të befasishme “Folklore” në korrik dhe “Evermore” në dhjetor dhe ka vendosur një rekord të ri për grumbullimin më të shpejtë të tre këngëve numër një në klasifikim”, tha Kompania e Listave Zyrtare.

Rekordi për periudhën më të shkurtër për të nxjerrë tre albume kryesuese të top-charteve mbahej prej 54 vjetësh nga The Beatles, me këngët “Help!”, “Rubber Soul” dhe “Revolver”.

Swift është artistja e parë solo që grumbullon tre albume numër një në hapësirën e një viti.

Albumi origjinal “Fearless” u publikua në vitin 2008, kur Swift ishte 18-vjeçare dhe yll i muzikës country.

“Fearless (Taylor’s Version)” grumbulloi më shumë se 21 000 shitje në tabelat e kryesimeve për t’u bërë albumi i shtatë britanik numër një.

Swift, gjithashtu, ka kryesuar më parë në renditjen e Listave Zyrtare të Kompanisë me “Red” (2012), “1989” (2014), “Reputation” (2017), “Lover” (2019), “Folklore” (2020) dhe “Evermore” (2020)./ atsh/ KultPlus.com

Beyonce dhe Taylor Swift bëjnë histori në Grammy Awards

Beyonce thyen rekord me fitoren e saj të 28-të, në Grammy Awards.

Beyonce tani është  gruaja më e shpërblyer në historinë  e Grammy-t, duke kaluar këngëtaren bluras Alison Krauss. “Jam shumë e nderuar, jam shumë e ngazëllyer”, tha ajo teksa pranoi trofeun e saj për performancën më të mirë të R&B.

Grammy i 28-të, i Beyonces u prezantua për nder të Paradës së  zezë, një  festë  e fuqisë  së zezë, të  cilën e shfaqi në Qershor të vitit të kaluar.

“Si artiste, besoj se është detyra ime të pasqyroj kohën dhe ka qenë një kohë kaq e vështirë,” tha ajo ndërsa mblodhi çmimin. Kështu që unë doja të lartësoja, inkurajoja, festoja të gjitha mbretëreshat e bukura të zeza dhe mbretërit që vazhdojnë të më frymëzojnë dhe frymëzojnë botën”.

Ajo tani është barazuar me 28 Grammy të super-producentit Qunicy Jones. Vetëm dirigjenti klasik Sir Georg Solti ka më shumë, gjithsej 31.

Talyor Swift gjithashu bëri histori në ceremoninë  e së  Dielës, duke u bërë  artistja e parë  femër që ka fituar albumin e vitit, tre herë .

Taylor u shpërblye për albumin e saj, Folklore, pas fitoi më parë me albumin Fearless në 2010 dhe opusin pop 1989 në 2016.

Çmimin e albumit të vitit, tre herë  e kanë fituar vetëm tre artistë të tjerë siç jane: Frank Sinatra, Paul Simon dhe Stevie Wonder.

Beyonce ishte gjithashtu pjesë e një momenti tjetër historik , kur Megan Thee Stallion u bë artistja e parë femër që fitoi çmimin e këngës më të mirë rap.

Muzikanti i Hjustonit mori çmimin për hitin e saj të parë Savage (Remix), në të cilin Beyonce jep një varg të ftuar. / KultPlus.com

“Grammy” i pazakontë

Pa publik dhe nën kushte të pandemisë, ceremonia e sivjetme është cilësuar si më e pazakonta dhe më e paparashikueshmja, për shkak të konkurrencës së madhe mes artistëve

Ceremonia e 63-të e Çmimeve Grammy mbahet në Los Anxhelos të dielën mbrëma, ku do të paraqiten Billie Eilish, BTS, Taylor Swift, Dua Lipa, Harry Styles dhe Cardi B.

E cilësuar tradicionalisht si “nata më e madhe e muzikës”, ceremonia e këtij viti do të jetë pak më ndryshe për shkak të pandemisë.

Nuk do të ketë publik dhe interpretuesit do të ndahen në pesë skena, të rregulluara në një rreth brenda Qendrës së Kongresit të Los Anxhelos për ta ruajtur distancën.

“Nuk është Zoom, nuk është ‘pandemike’”, tha drejtuesi Trevor Noah. “Bendet do të performojnë për njëri-tjetrin”, si një version i yjeve i “Later … With Jools Holland”, pa piano boogie-woogie.

Duke e thyer traditën edhe një herë, çmimet do të shpërndahen nga banakierë, roje sigurie dhe pastrues nga vendet e koncertit, që janë detyruara të mbyllen për shkak të COVID-19.

Këtë vit, Beyonce kryeson nominimet – gjithsej nëntë – duke përfshirë katër për himnin e saj të të drejtave civile “Black Parade”, e cila u publikua në kulmin e protestave “Black Lives Matter” vitin e kaluar. Taylor Swift dhe Dua Lipa vijnë më pas, secila me nga gjashtë nominime. Të gjithë ata janë pretendentë të fortë, por, siç e dinë shikuesit e “Grammy”, presioni për t’i vendosur çmimet i ngazëllen tepër votuesit.

Pretendimet e Swiftit

Projekti befasues i Taylor Swift, “Folklore”, është konkurrenti kryesor për çmimin e albumit e vitit. Fitimi i këtij çmimi nuk do të ishte vetëm rikthim për të, por do të hynte në histori duke u bërë gruaja e parë që e ka fituar këtë çmim tri herë radhazi.

Edhe Beyonce shpreson ta thyejë rekordin duke fituar katër çmime nga nëntë nominime, rekord të cilin e mban Alison Krauss.

BTS, grupi i parë K-pop

Edhe nëse nuk e fiton çmim, grupi BTS tashmë kanë hyrë në histori si grupi i parë K-pop që është nominuar në një kategori kryesore.

Bendi garon për performancën më të mirë të një grupi pop me këngën që ka qenë e para në lista muzikore në ShBA, “Dynamite”.

Kjo kategori është goxha e vështirë, pasi ka emra të mëdhenj.

“Sinqerisht, nuk po presim diçka”, ka thënë reperi/këngëtari RM. “Nuk duam të dëshpërohemi pasi kemi konkurrentë yje si: Lady Gaga, Taylor, Bieber.

Eurovision rikthehet në Grammy

Vetëm një këngë nga Eurovisioni ka fituar çmim Grammy: “Nel Blu, Dipinto Di Blu” nga Domenico Modugno. Balada, që e zuri vendin e tretë në Eurovision më 1958, fitoi dy çmime Grammy më 1959: kënga dhe projekti më i mirë.

Dhe që nga atëherë nuk ka pasur asnjë pikë për këto këngë. Këtë vit rikthimi bëhet me këngën e një filmi, “The Story Of Fire Saga”, që është nominuar për çmimin “kolona zanore më e mirë për mediat vizuale”.

A do ta ndajë çmimin e saj Fiona Apple?

Për herë të parë, vetëm gra janë të nominuara në kategorinë më të mirë të performancës rock, me Pheoebe Bridgers, Haim, Brittany Howard, Big Thief, Grace Potter dhe Fiona Apple. Nëse ajo fiton, Apple thotë se dëshiron ta ndajë çmimin me koleget e saj të nominuara.

“Unë do të merrja Grammyn dhe do ta ndaja në copa mjaftueshëm sa për ta marrë të gjitha dhe do t’i ftoja të gjitha zonjat që ta bëjnë të njëjtën gjë”.

Meryl Streep dhe merimanga

Meryl Streep është aktorja më e nominuar në historinë e çmimeve Oscar –ajo është edhe pretendente e rregullt në Grammy – falë kolonës zanore Mamma Mia, ndër të tjerash. Ajo është përmendur së fundmi në kategoritë e librave audio – falë rrëfimit të saj për librat për fëmijë, si “Lepuri Velveteen”, “Përralla e Lepurit Peter” dhe vepra të tjera që nuk kanë lidhje me lepujt. Këtë vit ajo garon me librin audio të “Charlotte’s Web”, historia klasike e një derri që krijon një miqësi me një merimangë.

Reperja me synime të mëdha

Asnjëra nga reperet si Roxanne Shante, Salt’N’Pepa, Queen Latifah, Lil’ Kim, Left Eye, Missy Elliot, Eve, Lauryn Hill, Nicki Minaj, Cardi B, nuk ka fituar çmim për këngën më të mirë rep.

Kjo mund të ndryshojë këtë vit, pasi kënga e Megan Thee Stallionit, “Savage(Remix)”, po konsiderohet si konkurrentja kryesore për çmim.

Do të ishte domethënëse fitorja e këtij çmimi, pasi vetëm një këngë e zhanrit rep (“This Is America” nga Childish Gambino) e ka fituar këtë çmim.

Pakënaqësi e skandale

Në mesin e shumë kategorive për çmim Grammy, fokusi është gjithmonë te “katërshja e madhe” – kënga e vitit, projekti i vitit, albumi i vitit dhe artisti më i mirë i ri.

Edhe këtë vit ka shumë gjëra kundërthënëse. Skandali më i madh është nominimi për projektin e vitit të këngës “Say So” nga Doja Cat. Kënga e saj është shkruar në bashkëpunim me Lukasz “Dr Luke” Gottwald, pasi ishte akuzuar për ngacmim ndaj Keshas.

Ndërsa, ylli kandez The Weeknd është shprehur i pakënaqur pasi nuk është nominuar për asnjë çmim me këngën “Blinding Lights” dhe për këtë arsye do t’i bojkotojë të gjitha ceremonitë e ardhshme. Kënga e tij ishte kënga më e shitur e vitit.

Për shkak se janë disa kategori, do të mbahen dy ceremoni të dielën.

E para e quajtur “Grammy Awards Premiere” do të mund të shikohet drejtpërdrejt prej orës 19:30 (GMT) /15:30 (ET) të dielën, 14 mars.

Tani për tani, asnjë transmetues britanik nuk ka plane ta transmetojë ceremoninë, mirëpo do të mbulohet plotësisht nga uebfaqja BBC News gjatë natës të dielën./koha/KultPlus.com

Taylor Swift rikompozon këngën e saj ‘Love Story’

Taylor Swift ka rikompozuar versionin e këngës së saj hit “Love Story” si përpjekje për të marrë kontrollin mbi veprat e saj.

Incizimet origjinale të Swftit ishin shitur më 2019 pa dëshirën e saj dhe kjo ka shtyrë atë të kthehej në studio dhe të incizonte sërish gjashtë albumet e saja të para, shkruan BBC-ja të premten.

Këngëtarja do jetë pronare e këtyre incizimeve për të cilat ajo shpreson që mund t’i zëvendësojnë origjinalet.

Po cilat janë ndryshimet e këngës “Love Story” të vitit 2008 me atë të vitit 2021?

Teksti është i njëjtë, por jo edhe muzika.

“Më të vërtet doja që grupi im muzikor ta luante këtë këngë në këtë version”, ka thënë Swift. “Sepse ka vite që ata luajnë këtë këngë sërish dhe sërish”.

Gjithçka tingëllon më e mprehtë dhe ka më shumë ndërprerje në mes të instrumenteve. Kjo ju lejon që të vëreni disa detaje të vogla që ju kishin ikur te kënga origjinale.

Zëri i Swiftit është pjekur gjithashtu. Ka shumë thellësi dhe ngrohtësi në vokalet e saj; dhe ajo këndon më qartë (krahasoni ndarjen midis fjalëve “sytë e mi” në vargun hapës). Sidoqoftë, ajo bën një punë të mirë për të kapur pafajësinë romantike që ajo përçoi së pari si një 18-vjeçare.

Ka edhe detaje të tjera të vogla. Kitarat elektrike në dekorimin e këngës janë pak më pak të ashpra. Një violinë që ishte shumë më e lehtë tani është papritmas shumë më e spikatur.

Por ju mund të kaloni midis dy këngëve dhe mezi të vëreni ndryshimin. Çka është pikërisht ajo që dëshironte Swift? Regjistrimet e reja synojnë të zvogëlojnë vlerën e këngëve të saj origjinale. /Koha/ KultPlus.com

E quajnë rregulli i Taylor Swift, koincidenca e habitshme e fitoreve të Corinthians

Parashikimi i rezultateve është diçka që shumë njerëz e ëndërrojnë dhe sidomos kur bëhet fjalë për ekipin e tyre të zemrës. Mesa duket tifozët e klubit brazilian të Corinthiansit e kanë gjetur një mënyrë për të zbuluar se kur do të fitojë ekipi i tyre.

Tifozi Timao Dados vuri re ata nuk e kanë humbur kurrë ndeshjen e tyre të fundit para datës së publikimit të një albumi të Taylor Swift apo ndeshjen pas publikimit. Ky “rregull” në fakt ka 15 vite që është i tillë, kur Corinthians mposhte Cruzeiron dhe Palmeriasin me rezultatet 1-0 në datat e mësipërme.

Kjo gjë ndodhi dhe të premten e kaluar kur këngëtarja publikoi albumin e saj të dytë për vitin 2020. Corinthians luante me rivalët e qytetit, me Sao Paulon, dhe arritën të fitonin 1-0. Edhe pse ata vinin në këtë ndeshje nga disa rezultate radhazi negative, përsëri rregulli i albumit i ndihmoi ata./ KultPlus.com

Taylor Swift sjell remixin e këngës kryesore në albumin më të ri

Pas lansimit të albumit të saj më të ri, Taylor Swift ka gëzuar artdashësit e saj nëpërmjet një interpretimi ndryshe të këngës së saj, shkruan KultPlus.

Në datëlindjen e 31-të të Swift, ka publikuar remixin e këngës “Willow” e cila është kënga kryesore në albumin “Evermore”.

Taylor lajmin e ka bërë të ditur nëpërmjet një postimi në facebook, teksa ka njoftuar se remixi është realizuar nga Elvira. / KultPlus.com

Taylor Swift, fituese e çmimit të ndarë nga “Apple Music”

Këngëtarja Taylor Swift ka fituar çmimin “Kantautor i Vitit”, që ka të bëjë me tekstin e këngës më të mirë të vitit 2020, të ndarë nga Apple Music.

Ajo ka deklaruar se ky çmim këtë vit është më i veçantë për arsye se gjatë qëndrimit në izolim, nuk kishte çfarë të bëntë tjetër përpos të shkruante.

“Të fitosh çmim në çdo vit është emocionuese, mirëpo mendoj se është më të vërtetë e veçantë sepse ky ishte një vit kur ndihesha sikur shkrimi i këngëve, është e vetmja gjë që mund të më mbante të lidhur me fansat, pa mbajtur koncert”, ka thënë ajo për media të Apple Music.

Fituesja e 10-të herë e Grammyt, ka thënë se shkrimi i këngëve dhe reagimet e fansave, kanë ndihmuar në mbajtjen e shpirtit gjatë këtyre kohëve të pasigura, që kur koronavirusi ishte përhapur si pandemi. / KultPlus.com

NEWARK, NEW JERSEY – AUGUST 26: Taylor Swift attends the 2019 MTV Video Music Awards at Prudential Center on August 26, 2019 in Newark, New Jersey. (Photo by Jamie McCarthy/Getty Images for MTV)

Taylor Swift thyen rekordin e Whitney Houston në “Billboard 200”

Taylor Swift ka vënë tashmë një rekord të ri, albumi i saj i fundit “Folklore” kryeson klasifikimin e “Billboard 200” për të shtatën javë rradhazi, ndërkohë që, në nivel karriere, ajo ka arritur të jetë për 47 javë numri një.

Ylli i popit ka thyer kështu rekordin e mëparshëm që mbahej nga një tjetër kërgëtare e famshme, Whitney Houston, që qëndron me 46 javë.

Houston qëndroi në vendin e parë me “Whitney Houston”, albumi debutues në vitin 1986 dhe pastaj me “Whitney”, “The Bodyguard”, gjithashtu kolonë zanore e filmit me të njëjtin titull dhe me “I Look to you”.

Vendin e tretë në këtë klasifikim e zë Adele.

Klasifikimet “Billboard 200” gjykojnë albumet më të njohura, duke u bazuar në shitjet e tyre në SHBA./atsh/KultPlus.com

Taylor Swift thyen rekord me albumin “Folklore”

Këngëtarja e njohur amerikane, Taylor Swift e ka thyer edhe një rekord tjetër. Tani ajo e gëzon titullin e artistes femër e cila i ka kaluar më së shumti javë në pozitën e parë të toplistës “Billboard” të 200 albumeve më të mira, transmeton Koha.

Albumi i saj i fundit me titull “Folklore” u rikthye në pozitën e parë të toplistës “Billboard” këtë javë, pas shitjes së 87 mijë kopjeve ekstra nënë javë pas lansimit të tij. Kështu, Swift tani i numëron në total 47 javë të qëndrimit në pozitën e parë të kësaj topliste, gjatë karrierës së saj.

Në të kaluarën këtë rekord e mbante ikona e muzikës, Whitney Houston, e cila e kishte arritur këtë sukses në vitin 1987 me albumin e saj të dytë të incizuar në studio, “Whitney”.

Ndërkaq, para pop këngëtares Swift në renditjen e artistëve që kanë kaluar më së shumti javë në pozitën e parë të “Billboard 200” prijnë: grupi “The Beatles” me 132 javë, Elvis Presley me 67 javë, Garth Brooks me 52 javë dhe Michael Jackson me 51 javë. Këta janë artistët meshkuj të cilët me albumet e tyre kanë kaluar më së shumti javë në maje të toplistës së njohur muzikore.

Sipas toplistës “Billboard”, Swift tani ka shënuar rekord të qëndrimit për më së shumti javë në pozitën e parë, që nga lansimi i albumit të reperit Drake, “Views” në vitin 2016.

“Folklore” po ashtu e mban rekordin e albumit të vetëm jo R&B ose hip-hop nga një artiste femër, që e ka shënuar një sukses të këtillë, që nga lansimi i albumi “25” nga ylli i muzikës Adele.

Albumi i vetëm i Taylor Swiftit që nuk është pozicionuar në vendin e parë ishte ai me të cilin këngëtarja debutoi në muzikë në 2006.

Albumi i tetë i këngëtares i incizuar në studio erdhi si befasi në korrik të këtij viti, dhe është krijuar në bashkëpunim me themeluesin e bendit “The National”, Aaron Dessner dhe vokalistin e grupit “Bleachers”, Jack Antonoff.

Taylor Swift shënon suksese të jashtëzakonshme me albumin e ri “Folklore”

Albumi i Taylor Swiftit, “Folklore” është bërë albumi i parë në katër vjetët e fundit, që e kryeson toplistën “Billboard 200” për gjashtë javë rresht.

Albumi i tetë i këngëtares i incizuar në studio erdhi si befasi në korrik të këtij viti, dhe është krijuar në bashkëpunim me themeluesin e bendit “The National”, Aaron Dessner dhe vokalistin e grupit “Bleachers”, Jack Antonoff.

Sipas toplistës “Billboard”, Swift tani ka shënuar rekord të qëndrimit për më së shumti javë në pozitën e parë, që nga lansimi i albumit të reperit Drake, “Views” në vitin 2016.

“Folklore” po ashtu e mban rekordin e albumit të vetëm jo R&B ose hip-hop nga një artiste femër, i cili e ka shënuar një sukses të këtillë, që nga lansimi i albumi “25” nga ylli i muzikës Adele, transmeton Koha.

Dominimi i këtij incizimi në toplistat muzikore do të thotë se, Swift tani barazohet me ikonën e muzikës, Whitney Houston, si artistja me albumin që ka qëndruar më së shumti javë në maje të toplistës “Billboard”. Të dyja artistet i kanë kaluar nga 46 javë në pozitën e parë të kësaj liste, gjatë karrierës së tyre muzikore.

Albumi i vetëm i Taylor Swiftit që nuk është pozicionuar në vendin e parë, ishte ai me të cilin këngëtarja debutoi në muzikë në vitin 2006.

Taylor Swift surprizon fansat, nxjerr papritur albumin e saj të tetë ‘Falklore’

Titullohet ‘Falklore’ surpriza që Taylor Swift ka përgatitur për fansat e saj. Mbretëresha e muzikës pop ka nxjerrë në mesnatë albumin e saj të tetë, të përbërë tërësisht nga këngë të reja.

‘Shumë nga gjërat që kisha përgatitur të bëja këtë verë nuk janë realizuar, por kam diçka që nuk e kisha programuar dhe që në fakt ndodhi’, ka shkruar fituesja e dhjetë çmimeve Grammy në profilin e saj Instagram. Koleksioni i këngëve përfshin tituj si “Epiphany”, “Peace”, “The Last Great American Dinasty” e “Illicit Affairs”, dhe është albumi i tetë i artistes dhe e para pas ‘Lover’ të 2019.

Një disk që lindi në Lockdown. “Sonte në mesnatë do të publikoj një album tërësisht të ri, në të ciin kam rezervuar çdo kapriço timen, ëndërr, frikë dhe meditim”, kishte shkruar disa orë më parë Swift në rrjetet sociale.’Kam shkruar dhe e kam regjistruar këtë muzikë në izolim, por kam arritur të bashkëpunoj me disa nga miqtë e mi heronj muzikor’, mes të cilëve Jack Antonoff, Bon Iver, Aaron Dessner i grupit “The National’ dhe William Bowery”. / KultPlus.com

Taylor Swift anulon të gjitha koncertet për këtë vit

Taylor Swift ka përfunduar punë për këtë vit, falë koronavirusit.

Swift anuloi të gjitha paraqitjet live dhe shfaqjet për pjesën tjetër të vitit 2020, në një veprim që u tha se ishte një përpjekje për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

“Jam shumë e trishtuar që nuk do të jem në gjendje t’ju shoh në koncert këtë vit, por e di se ky është vendimi i duhur. Ju lutem, ju lutem qëndroni të shëndetshëm dhe të sigurt. Do t’ju shoh në skenë sa më shpejt që të mundem, por tani ajo që është e rëndësishme është përfundimi i kësaj karantine, për hir të të gjithëve”.Taylor Swift@taylorswift13

Shfaqjet e planifikuara më parë do të zhvillohen në vitin 2021 dhe do të shpërndahen bileta të reja atëherë.

Rimbursimet për shfaqjet në SHBA do të jenë në dispozicion më 1 maj, sipas kushteve të Ticketmaster.

Taylor Swift dhuroi 1 milion dollarë për viktimat e tornados në Tennessee

Ylli amerikan i muzikës, Taylor Swift, i ka dhuruar 1 milion dollarë për fondacionin “Middle Tennessee Emergency Response Fund”, pas tornados shkatërrues që e preku vendin gjatë javës.

Këngëtarja 30-vjeçare, e cila si fëmijë ishte shpërngulur në Tennessee dhe e konsideron këtë vend si shtëpinë e saj, e ka dhuruar këtë shumë të lartë të hollash për t’i ndihmuar personat e prekur nga tornado, transmeton KultPlus.com

Përmes një postimi në Instagram, Swift ka deklaruar: “Nashville është shtëpia ime dhe fakti që aq shumë njerëz në Tennessee i kanë humbur shtëpitë e tyre dhe shumë më shumë, më ka prekur tej mase. Prandaj kam vendosur t’i dhuroj para fondacionit ‘Middle Tennessee Emergency Response Fund’. Nëse jeni të interesuar të veproni njësojë, ndiqni këta hapa,” kishte shkruar pop këngëtarja në mesazhin e saj, të përcjellë me linkun ku të interesuarit mund t’i bëjnë donacionet.

Edhe pse Swift nuk e ka potencuar shumën e të hollave që i ka dhuruar, organizata në fjalë ka bërë të ditur se ajo i ka dhuruar plot 1 milion dollar.

Sipas fondacionit, të hollat e grumbulluara nga këto donacione, do t’i dedikohen organizatave joprofitabile të cilat i ndihmojnë viktimat e kësaj katastrofe natyrore, që i la të vdekur 24 persona. / KultPlus.com

Taylor Swift artistja me shitjen e më së shumti këngëve në dekadën e fundit

Një raport i ri e ka zbuluar se ylli i muzikës Taylor Swift, në dekadën e fundit, ka shitur më shumë këngë se çdo artist tjetër.

Këngëtarja e njohur amerikane e shpërblyer me çmime të shumta gjatë karrierës së saj muzikore, ka arritur t’i shes 75,893,000 këngë në këto dhjetë vjetët e fundit. Kështu ka bërë të ditur revista “Forbes”.

Swift i ka lansuar katër albume nga ai i vitit 2010, “Speak Now”, dhe secili prej tyre ka shënuar suksese të jashtëzakonshme në treg, transmeton Koha.net.

Albumi i fundit i këngëtares, “Lover”, tashmë I ka shitur më shumë se 5 milionë kopje dhe këngët, “Me!”, “You Need To Calm Down” dhe “Lover”, janë vlerësuar me certifikatën “Platinum”.

Në vendin e dytë të kësaj liste është renditur reperi, Eminem, me shitjen e 63,501,000 këngëve në dekadën e fundit. /KultPlus.com

Për të pestën herë Taylor Swift zgjedhet artistja e vitit në AMA

Këngëtarja e njohur, Taylor Swift, është zgjedhur artistja më e mirë e vitit në American Music Awards, transmeton Klan Kosova, shkruan KultPlus.com

Kjo është hera e pestë që Taylor e fiton këtë çmimim, ajo e fitoi këtë në vitet 2009, 2011, 2013 dhe 2018.

Këngëtarja tha se ky vit për të ka qenë shumë i bukur por edhe me shumë mundime.

“Ka pasë shumë të mira, ka qenë një vit shumë i komplikuar, edhe për mua edhe për familjen time, ju faleminderit të gjithëve për kujdesin dhe që keni qenë aty për mua”, tha Swift.

Taylor Swift u bën thirrje yjeve të bëjnë më shumë për autorët e këngëve

Taylor Swift u ka bërë thirrje super-yjeve të tjerë të popit që të luftojnë për marrëveshje më të mira për artistët dhe kompozitorët e panjohur.

Krijuesja e hitit “Bad Blood” e nënshkroi një marrëveshje revolucionare me Republic Records të Universal Music Group vitin e kaluar (19), e cila jo vetëm që ia garantoi asaj pronësinë e master-versioneve të saj, por gjithashtu siguroi që artistët e tjerë të Universal t’i fitonin të ardhurat e shitjeve prej aksioneve në Spotify.

Duke folur për revistën Music Week në Britani, këngëtarja 29-vjeçare tha se beson se yjet duhet ta përdorin fuqinë e tyre në kompanitë e regjistrimit për t’i ndihmuar artistët, tekstshkruesit dhe producentët më pak të njohur për t’iu mundësuar atyre marrëveshje më të mira nga shtëpitë diskografike dhe shërbimet streaming, shkruan KOHA Ditore.

“Unë jam një nga njerëzit e vetëm në sferën e artistëve që mund ta ngris zërin për këtë,” tha ajo. “Njerëzit që janë në albumin e tyre të pestë, të gjashtë ose të shtatë, ne jemi të vetmit që mund të flasim, sepse artistët, producentët dhe tekstshkruesit e rinj duhet të punojnë.

“Ata detyrohen të jenë të dashur dhe të pëlqyeshëm dhe të jenë në dispozicion për etiketat e tyre diskografike dhe shërbimet streaming në çdo kohë. Artistët të cilët kanë qenë të pranishëm më gjatë në skenën muzikore duhet të thonë: “Producentët, tekstshkruesit dhe artistët janë ata që po e bëjnë muzikën ajo që është”. Dhe aktualisht kemi muzikë të mirë falë tyre.” / KultPlus.com