“Back to Black”, koleksioni i ri i disenjatores Artinë Ahmeti shpalos një elegancë autentike

Jeta Zymberi

Në një botë mode që ndryshon me shpejtësi, disenjatorja Artinë Ahmeti ka sjellë një frymë të re në këtë stinë të nxehtë vere, nëpërmjet koleksionit të saj të ri të fustaneve elegantë titulluar “Back to Black”. Ky koleksion e thekson thelbin e elegancës së thjeshtë dhe autentike, duke ofruar kreacione të dizajnuara me një shikim të qetë në pamje të parë, por që fshehin thesaret e detajeve të punuara me punim dore, të cilat i japin fustaneve një bukuri të veçantë, shkruan KultPlus.

Qëndresa ndaj autenticitetit dhe inspirimit është pikërisht ajo që bën këtë koleksion të veçantë. Ahmeti e ka shfrytëzuar me mjeshtëri këtë koncept, duke krijuar fustane që shënojnë një epokë të mirëfilltë e të qëndrueshme në modën e veshjeve elegante. Thjeshtësia e fustaneve është kthyer në një forcë të madhe, duke lejuar secilën grua të ndjehet e sigurtë dhe e sofistikuar në kohën e saj.

Çdo fustan është një vepër arti, me detaje të veçanta që shpërfaqin talentin dhe pasionin e disenjatores Ahmeti për modën. Kombinimi i formave të thjeshta me elemente unike të punuara me dorë, dhe zgjedhja e ngjyrës së zezë, janë disa nga elementet kyçe që e bëjnë këtë koleksion të jashtëzakonshëm.

“Koleksioni “Back to Black” ka fustane të dizajnuara me një thjeshtësi në pamje të parë, por që kanë detaje të punuara me punim dore të cilat e kompletojnë pamjen, por patjetër kemi dashur që ta ruajmë autencitetin e inspirimit të linjës që çdo grua duhet të ketë një fustan elegant, të thjeshtë, që do t’i mbijetoj ndryshimit të trendit dhe që mund ta përdor në çdo rast”, është shprehur disenjatorja Artinë Ahmeti për KultPlus.

Njëra nga tiparet kryesore të koleksionit “Back to Black” është që këto fustane mund të përdoren në raste të ndryshme sepse qëndrueshmëria e tyre ishte qëllimi kryesorë i disenjatores e cila ka arritur të krijojë një koleksion të gjallë dhe të përshtatshëm për shijet e shumë grave, duke u bërë një zgjidhje e sigurtë për to. Për KultpLus, ajo ka shpalosur edhe veçantitë e tjera të këtyre kreacioneve.

“Materialet e përdorura janë gomat me një kualitet super të mirë, dhe po ashtu detajet të punuara të gjitha me dorë, me gurë dhe kristale. Një element të veçantë që e kemi përdorur në këtë koleksion janë format e ndryshme në prerje dhe dizajnim, dhe po ashtu korsetat e fshehura të cilët janë të vendosur në çdo fustan por që fustani në pamje të parë duket pa prerje”, shprehet disenjatorja.

Në këtë koleksion, Ahmeti ka bërë një hap tjetër drejt vërtetësisë dhe elegancës së kohëve të kaluara, duke iu kujtuar të gjithëve se një stil i thjeshtë, por i sofistikuar, nuk njihet kurrë si demode. Koleksioni “Back to Black” është një manifest i fuqisë së kohës së patundur të modës së veshjeve elegante dhe një frymëzim i vërtetë për të përjetuar elegancën nëpërmjet thjeshtësisë.

Ahmeti na ka treguar se moda është një mënyrë për të shprehur identitetin, individualitetin dhe për të shënuar kohën me një veshje unike dhe të bukur. Duke na sjell “Back to Black”, ajo na inkurajon të vazhdojmë të eksplorojmë elegancën autentike dhe të shijojmë kohën duke mbajtur një stil që do të vazhdojë të konsiderohet klasik dhe modern njëkohësisht.

Krejt për fund ajo ka zbuluar se bashkë me ekipin e saj janë duke punuar në disa projekte njëkohësisht, dhe shumë shpejtë do të vijmë me koleksione të reja dhe risi në botën e modës. / KultPlus.com

‘Back to Black, një nga perlat e Amy Winehouse (VIDEO)

Amy Winehouse ishte një këngëtare dhe krijuese angleze. Ajo ishte e njohur për vokalin e saj të thellë dhe përzierjen e saj eklektike të zhanreve muzikore. Albumi debutues i Winehouse, Frank (2003), ishte një sukses i madh në Mbretërinë e Bashkuar.

Albumi i saj vijues, Back to Black (2006), çoi në pesë çmime Grammy 2008, duke lidhur rekordin e atëhershëm për më shumë fitore nga një artiste femër në një natë të vetme, dhe e bëri atë gruan e parë britanike që fitoi pesë çmime Grammy.

Winehouse fitoi tre çmime Ivor Novello nga Akademia Britanike e Këngëtarëve, kompozitorëve dhe autorëve: në 2004, Kënga më e mirë Bashkëkohore për “Më e fortë se unë”; në vitin 2007, kënga më e mirë bashkëkohore përsëri, kësaj here për “Rehab”; dhe në vitin 2008, kënga më e mirë muzikore dhe lirike për “Dashuria është një lojë e humbur”.

Amy njihej për varësi nga droga dhe alkooli. Ajo vdiq nga helmimi me alkool në 23 korrik 2011 në moshën 27 vjeç. Pas vdekjes së saj, albumi i saj Back to Black u bë, për një kohë, albumi më i shitur në Mbretërinë e Bashkuar i shekullit të 21-të. Ishte renditur gjithashtu si një nga albumet më të shitur në historinë e Mbretërisë së Bashkuar.

Sot KultPlus sjell këngën ”Back to Black, një nga hitet e saj më të njohura. / KultPlus.com

Publikohet traileri i dokumentarit “Amy Winehouse – Back to Black” (VIDEO)

Eagle Vision ka njoftuar ditë më parë se në fillim të muajit nëntor, do të publikohet dokumentari më i ri për Amy Winehouse, ndërsa së fundmi është publikuar traileri i tij, përcjellë KultPlus.

Dokumentari, i titulluar “Amy Winehouse – Back to Black”, tregon prapaskenat e këngëtares së ndjerë, duke treguar sekuenca të jetës së saj personale gjatë kohës kur po realizonte edhe albumin e saj të fundit.

Dokumentari i ri përmban pamje të pazbuluara më parë nga jeta e Winehouse, si dhe intervistat me Mark Ronson dhe Salaam Remi. Dokumentari do të përfshijë edhe filmime nga “Një Mbrëmje në Londër”, një shfaqje private që Winehouse organizoi për miqtë e saj, të njëjtën natë kur mori pesë çmime Grammy.

Filmi do të lëshohet në mënyrë digjitale, nëpërmjet DVD-së dhe Blu-Ray-së, dhe tani është në dispozicion për parapagim. Ai do të shfaqet më 2 nëntor./ KultPlus.com

Festina Mejzini për ditëlindjen e Amy Winehouse sjellë coverin e këngës “Back To Black” (VIDEO)

Artistja Amy Winehouse e cila sot do të shënonte ditëlindjes e 34-të, po vazhdon të mbetet ndër më të preferuarat për shumë artistë, kjo falë veçantisë që kishte dhe këngëve të saj të papërsëritshme, shkruan KultPlus.

Këngëtarja e cila vdiq në vitin 2011 dhe këngët e saj, do të ketë zë edhe në brezat e ardhshëm.

Në këtë ditëlindje të 34-të të saj, këngëtarja Festina Mejzini ka vendosur ta kujtojë atë në një mënyrë të veçantë.

E si mund të shprehet një artistë më bukur se sa përmes muzikës. Andaj, Mejzini ka sjellë coverin e këngës “Back To Black” të Amy Winehouse, duke uruar kështu për ditëlindjen e artistes dhe duke treguar që Amy do të mbetet një idhull i pavdekshëm për të.

“Amy Winehouse mbetet gjithmonë një idhull i pavdekshëm për mua, inspirim për ngjyrën e vokalit dhe stilin që ajo kishte. Zgjodha këngën “Back To Black” sepse ndoshta është një ndër këngët më të ndjera të saj, një këngë që shpreh shpirtin e saj artistik dhe më duket një ndër më të veçantat për ta uruar ditëlindjen e saj”, është shprehur Mejzini për KultPlus.

Në një mënyrë të tillë, yllin e muzikës e ka kujtuar edhe Dua Lipa dhe Gallant të cilët sollën coverin e këngës “Tears Dry On Their Own” të Amy Winehouse dhe e gjithë kjo sipas Mejzinit ishte një rastësi e bukur. / KultPlus.com