‘Batman’ kryeson me 128 milionë dollarë në Amerikën e Veriut

“Batman”, me aktorë Robert Pattinson dhe Zoe Kravitz, është filmi numër një në Amerikën e Veriut, duke fituar 128.5 milionë dollarë të ardhura këtë fundjavë, njoftoi BoxOfficeMojo.com.

Në vendin e dytë është “Uncharted” me 11 milionë dollarë, i ndjekur nga “Dog” me 6 milionë dollarë, “Spider-Man: No Way Home” në të katërtin me 4.4 milionë dollarë dhe “Vdekja në Nil” në vendin e pestë me 2.7 milionë dollarë.

Në përmbylljen e nivelit të parë janë “Sing 2” në pozitën e gjashtë me 1.5 milionë dollarë, “Jackass Forever” në të shtatën me 1.4 milionë dollarë, pasuar nga ” Cyrano” me 684 mijë dollarë, “Gangubai Kathiawadi” në pozitën nëntë me 592 mijë dollarë dhe “Scream” në të dhjetën me 570 dollarë./ KultPlus.com

The Batman, njëri prej filmave të shumëpritur po arrin në Cineplexx me eventin Premiere Night

Më 3 mars Cineplexx organizon premierën e filmit të shumëpritur për këtë vit me një atmosferë tapeti të kuq për fansat e The Batman. Eventi do të fillojë nga ora 18:00 ku do të mbahet në kinemanë në Prishtinë dhe Prizren.  

Regjisori Matt Reeves, i njohur për filmin e tij War for the Planet of the Apes, rinis një nga ekskluzivitetet më të mëdha të super-heronjve në historinë e kinematografisë, The Batman nga studio Warner Bros i cili do të shfaqet në kinemanë Cineplexx këtë të enjte. Pas suksesit të regjisorit Christopher Nolan me The Dark Knight, Matt Reeves premton për të përmbushur në vazhdim një Batman me një galeri mashtruesish gjithnjë në rritje dhe super-kastë të personazheve mbështetës, duke e bërë këtë filmin e Batman më të shumëpritur deri tani. Sipas faqes së kritikëve të filmave Rotten Tomatoes, The Batman jo që vetëm po vlerësohet si një film i mirë mirëpo po vlerësohet si njëri nga filmat nga librat komik më i mirë ndonjëherë.

Ngjarja e filmit The Batman zhvillohet në fillim të karrierës së Bruce Wayne si Batman luajtur nga aktori Robert Pattinson, ku ai duhet të bashkohet me aleatë të pamundur për të shpëtuar Gotham nga kaosi. Kur Riddler, një vrasës serial sadist, fillon të vrasë figurat kryesore politike në Gotham, Batman detyrohet të hetojë korrupsionin e fshehur të qytetit dhe të vërë në dyshim përfshirjen e familjes së tij. Një triller me detektivë nga fillimi në fund, plot mistere mbi mini-mistere. Pas Robert Pattinson aktorët kryesorë të tjerë janë: Zoë Kravitz (Catwoman), Paul Dano (Riddler) dhe Colin Farrell (Penguin).

Për më tepër informata rreth orareve vizitoni webfaqen e Cineplexx , ndërsa biletat mund t’i bleni përmes aplikacionit Cineplexx KS apo direkt në kinema prej orës 15:00. /KultPlus.com

Traileri i ri i ‘The Batman’ shfaq një Robert Pattinson dhe Zow Kravitz shumë të bashkuar

Warner Bros ka publikuar një trailer të ri për adaptimin e saj të ardhshëm të DC “The Batman”, ku interpreton Robert Pattinson si heroin vigjilent dhe Zoë Kravitz si aleaten e tij Selina Kyle, e njohur ndryshe si Catwoman.

Traileri i ri fokusohet në marrëdhënien midis dy personazheve, duke shfaqur sekuenca të Batman-it dhe Catwoman-it që luftojnë njëri-tjetrin, si dhe shkëmbime më të pasionuara dhe të ngurta.

“Ke shumë mace,” i thotë Batman Kyle, duke vizituar apartamentin e antiheroit. “Kam një gjë për endacakët,” përgjigjet ajo, duke mbajtur në dorë atë që duket të jetë një gotë qumësht.

Riddler interpretuar nga Paul Dano gjithashtu merr një rol të spikatur në trailer.Warner Bros po vazhdon ta mbajë disi të fshehur antagonistin në marketingun e “The Batman”, duke u fokusuar më shumë në trupat e vdekur dhe videot e dhëna që ai lë pas vdekjes së tij.

“Unë jam këtu vetëm për të demaskuar të vërtetën për këtë gropë që ne e quajmë qytet,” thotë Riddler.

Pamja e re përmban gjithashtu pamje të Batman duke lundruar në një nëntokë të përmbytur Gotham, shpërthime përgjatë vijës bregdetare të metropolit dhe një sulm në atë që duket të jetë një tubim i fushatës politike. Traileri përfundon me Batman dhe Catwoman që luftojnë kundër një turme burrash të armatosur në një pasarelë industriale./ lapsi.al/ KultPlus.com

Fëmijët ne Klinikën e Pediatrisë vizitohen nga superheronjtë e preferuar

Klinika e Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është “pushtuar” nga superheronjtë, të cilët u përkujdesën që të befasojnë fëmijët në mënyrën më të mirë të mundshme, shkruan KultPlus.

Klubi Alpin “Prishtina” janë maskuar sikur superheronjë dhe kanë bërë një lëshim nga ndërtesa e spitalit me idenë se të preferuarit e fëmijëve janë duke i vizituar ata.

Kjo ngjarje është organizuar nga Care For Kosovo Kids, organizatë e cila siguron ilaqe për fëmijët e prekur nga kanceri.

Këtij reparti pritet t’i dhurohen edhe dy pajisje diagnostikuese, ndërsa ky organizim është edhe një lloj thirrje për institucionet dhe të gjithë personat apo bizneset që të kontribuojnë për fëmijët me kancer.

Fotografitë nga perspektiva se si fëmijët e shohin ngjarjen, janë realizuar nga fotografi Arben Llapashtica./KultPlus.com

FOTO: Arben Llapashtica
FOTO: Arben Llapashtica

Aktori i filmit Batman kërkon foto nga Kosova për projektin e tij

Aktori i njohur hollivudian, Joseph Gordon-Levitt, pak orë me parë ka publikuar një kërkesë në profilin e tij në Facebook nëpërmjet së cilës kërkon fotografi interesante nga Kosova.

Levitt nuk jep shpjegime por thotë se bëhet fjalë për një projekt të ri shumë intersant.

Ylli i njohur i filmave: “The Dark Knight Rises”, “Snowden”, “Don Jon”, “The Walk”, “Inception” dhe “The Trial of the Chicago 7”, në rrjetin social Facebook kërkon nga banorë të Kosovës dhe jo vetëm, fotografi nga lokacione të ndryshme.

Në krah fotos së realizuar në Kosovë ai shkruan:

Hey Kosova!  Jam duke kërkuar fotografi interesante të realizuara nga kudo në Kosovë për një projekt të ri. Kështu që gjeni një foto tuajën dhe dërgojeni në këtë Link. / KultPlus.com

Vdes Joel Schumacher, regjisori i mirënjohur i dy filmave “Batman”

Joel Schumacher, regjisori i dy filmave “Batman” dhe i filmit “Gjenerata e Humbur”, vdiq nga kanceri në moshën 80-vjeçare, njoftuan personat përgjegjës për komunikimin.

Schumacher, që e nisi karrierën e tij si kostumograf, para se të bëhej një emër i madh në Hollywood, vdiq paqësisht në Nju Jork, pas një viti luftë kundër kancerit”, thanë ata në një deklaratë.

“Zjarri i Shën Elmos” (1985) ishte suksesi i parë i Schumacher-it si regjisor.

Atë e ndoqën “Gjenerata e Humbur” (1987) dhe “Përvoja e Ndaluar” (1990), përpara se të niste seritë “Batman” për Warner Bros, “Batman Forever” (1995) dhe “Batman and Robin” (1997)./atsh / KultPlus.com