Publikohet traileri i filmit të animuar “Spider-Man: Across the Spider-Verse”

Traileri i filmit të ri të animuar “Spider-Man: Across the Spider-Verse” ofron skena nga personazhi i Miles, rolin e të cilit e luan aktori Shameik Moore.

Ai niset në një aventurë në multivers me një ekip të ri të njerëzve merimanga. Ata janë në detyrë për të mbrojtur jetën e tyre.

Regjinë e këtij filmi e kanë bërë:  Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin Thompson

Me fjalë të tjera, “Spider-Man Across the Spider-Verse” është vazhdim i filmit ‘Spider-Man Into the Spider-Verse”, të realizuar në vitin 2018.

Ai do të lansohet në SHBA më 2 qershor 2023./21Media/ KultPlus.com

Kina ndalon shfaqjen e ‘Spider-Man: No Way Home’ për shkak të skenës me Statujën e Lirisë

Dikur ishte praktikë standarde që studiot e filmit të ndryshonin filmat e tyre në mënyrë që të mund të qetësonin censuruesit në Kinë, që shihet si tregu më i madh në botë. Por, pavarësisht rritjes së mundshme të arkëtarëve, kërkesat e rregullatorëve shpesh mund të jenë shumë ekstreme. Sipas Puck News, për shembull, Spider-Man: No Way Home nuk mori një publikim kinez sepse autoritetet e vendit donin që Marvel/Sony të hiqte Statujën e Lirisë nga filmi, transmeton KultPlus.

Për ata që ende nuk e kanë parë blockbusterin (dhe Doctor Strange dhe Multiverse of Madness do të dalë këtë fundjavë, kështu që çfarë po prisni?!), e gjithë beteja përfundimtare zhvillohet mbi, mbi dhe rreth Statujës së Lirisë. . Filmi e sheh pikën referimi duke u ridizajnuar për të nderuar kapitenin e ndjerë të Amerikës, dhe treshja e Spider-Men përdorin skelat në avantazhin e tyre ndërsa luftojnë grupin e supervillanëve. Fjalë për fjalë, është një sekuencë kulmore 20-minutëshe në të cilën vendoset Statuja e Lirisë.

Do të ishte një arritje qesharake të fshihej Statuja nga filmi, kështu që për meritë të studiove, ata e refuzuan menjëherë kërkesën. Censorët kinezë u kthyen më pas duke thënë se studiot thjesht mund të “minimizonin” përhapjen e Statujës, duke prerë disa të shtëna “patriotike” në majë të kurorës ose duke errësuar fytyrën e Liberty me ndriçim më të errët. Sony/Marvel me sa duket e konsideroi këtë, sipas burimeve të Puck, por në fund zgjodhi të hiqte dorë nga një lëshim kinez.

Është e vërtetë që Sony/Marvel mund të kishte bërë ndryshimet dhe të kishte marrë atë arkë kineze, por heqja e një simboli kaq ikonik amerikan do të ishte një pamje e keqe për studiot. Plus, nuk kishte asnjë garanci që modifikimet do të kënaqnin edhe rregullatorët e Kinës.

Për më tepër, tregu kinez thjesht nuk është ai që ka qenë. Autoritetet e censurës atje janë bërë shumë më të rrepta vitet e fundit, ndërkohë që nevoja për audiencën kineze për të rritur bruto nuk është më aq e fortë. No Way Home, për shembull, ka fituar 1.9 miliardë dollarë në mbarë botën deri më tani; Kina mund ta ketë ndihmuar atë të kapërcejë kufirin e 2 miliardë dollarëve, por çfarë janë disa qindra milionë mes miliardësh?./ KultPlus.com

Një faqe e librit vizatimor të Spiderman shitet për 3,36 milionë dollarë

Një faqe e librit vizatimor të Spiderman-it është shitur për 3,36 milionë dollarë në një ankand në Dallas të Teksasit.

Bëhet fjalë për faqen e 25-të të botimit të vitit 1984 të librit vizatimor “Spiderman”.

Çmimi fillestar ishte 330.000 dollarë, kurse në ditën e parë të ankandit, faqja u shit për më shumë se tre milionë dollarë.

Në të njëjtën ditë, një nga numrat më të vjetër të librit vizatimor “Spiderman” u shit për 3,18 milionë dollarë.

Identiteti i klientit nuk është bërë i ditur.

Rekordi i mëparshëm për vlerën e një faqeje të një libri vizatimor amerikan ishte 657.250 dollarë. Kjo ishte faqja e botimit të vitit 1974 “The Incredible Hulk”./ KultPlus.com

‘Zgjoi’ filmi më i shikuar në Cineplexx gjatë vitit 2021

Kinemaja “Cineplexx” ka bërë publike së fundmi filmat më të shikuar gjatë vitit 2021, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare, Cineplexx, njoftoi se “Zgjoi” ishte filmi më i shikuar këtë vit me plotë 31,920 bileta të shitura në Prishtinë dhe Prizren.

Në anën tjetër, filmi “Fast and Furious 9” arriti që të shiste 15,794 bileta, derisa në vendin e tretë dhe të katërt ishin Tom & Jerry dhe Spider-Man.

Filmi “No Time To Die” i agjentit James Bond zuri vendin e pestë për shikime në Cineplexx.

‘Zgjoi’ paraqet historia e vërtetë e Fahrijes (Yllka Gashit), e cila, si shumë gra të tjera në fshatin e saj patriarkal, ka jetuar me shpresë të zbehur dhe pikëllim në rritje që kur i shoqi u zhduk gjatë luftës në Kosovë. Për të siguruar familjen e saj në vështirësi, ajo mbledh gra të tjera në komunitetin e saj për të nisur një biznes që shet ajvarin me salcë me piper të kuq. Së bashku ata gjejnë shërim dhe ngushëllim duke menduar për një të ardhme pa burrat e tyre. /KultPlus.com

May be an image of 8 people and text

Tom Holland merr një mesazh të veçantë për Krishtlindje

Suksesi i jashtëzakonshëm që ka prodhuar filmi “Spider-Man: No Way Home” është padyshim diçka që ngjalli diskutim të madh nëpër botë, e sigurisht edhe gëzim tek audienca e kasta e aktorëve që morën pjesë në realizimin e këtij filmi, shkruan KultPlus.

Së fundmi, protagonisti kryesor i këtij filmi, Tom Holland, ka marrë një urim të veçantë nga kryetari ekzekutiv dhe kryetari i bordi të kompanisë filmike Walt Disney, Robert Iger.

“Hej Tom Holland. Më vjen mirë që patëm atë diskutim për Spider-Man dhe urime për suksesin e filmit! Gëzuar Krishtlindjet, gjithashtu!”, shkroi ai në “Twitter”.

Me identitetin e Spider-Man-it të zbuluar tani, rrjeti ynë miqësor i lagjes është demaskuar dhe nuk është më në gjendje të ndajë jetën e tij normale si Peter Parker nga rreziku i lartë i të qenit një superhero.

Kur Peter kërkon ndihmë nga Doctor Strange, aksionet bëhen edhe më të rrezikshme, duke e detyruar atë të zbulojë se çfarë do të thotë me të vërtetë të jesh Spider-Man. /KultPlus.com

Is Spider-Man: No Way Home coming to Disney Plus? What you need to know -  CNET

Ekspertët po përpiqen të zgjidhin misterin se pse Spider-Man: No Way Home bëri kaq shumë para

No Way Home vendosi disa rekorde në arkë, duke treguar se njerëzit vërtet i pëlqejnë filmat e Spider-Man, transmeton KultPlus.

Edhe pse për shumë njerëz nuk ishte befasi, megjithatë filmi i ri i Spidermanit ka arritur që të fitojë një shumë të madhe të parave, mjaftueshëm sa për tu bërë filmi i tretë që mbledh më së shumti para në të gjithë botën në premierën e tij.

AV CLUB raporton se ekspertët e “Box Office” janë mbledhur për të shqyrtuar mënyrën se si mblodhi kaq shumë para filmi i ri i Spiderman.

Kur njerëzit flasin për “Box Office” apo edhe të njohura me emrin arkat, ata i referohen shkallës së suksesit të një filmi ose shfaqjeje për sa i përket numrit të njerëzve që shkojnë për ta parë atë ose sasisë së parave që fiton. /KultPlus.com

Stilistja shqiptare, Nensi Dojaka përzgjedhet nga aktorja e njohur për premierën e filmit ‘Spider-Man’

Filmi i shumëpritur “Spider-Man: No Way Home” pati premierën botërore në Los Angeles të hënën, më 13 dhjetor.

Dhe Madison Beer ishte në mesin e yjeve që u shfaqën në tapetin e kuq për debutimin e vazhdimit të serive të filmit, me Tom Holland në rolin e Peter Parker / Spider-Man.

Beer, e cila tashmë ka shkruar shumicën e këngëve për albumin e saj të dytë në studio, dukej e mahnitshme në një fustan të kuq.

Për fustanin e yllit u kujdes kreatorja shqiptare e cila tashmë po bëhet një emër kryesor në industrinë e modës në botë, Nensi Dojaka.

Për një dukje më të veçantë, ajo veshi edhe geta të zeza të tejdukshme, së bashku me një palë taka të ngritura.

Duke u kombinuar me getat, Madison shtoi edhe doreza me të njëjtin material. Flokët e saj ishin të drejta, grimi ishte i thjeshtë, ndërsa si aksesorë kishte vath të vegjël.

Format trupore viheshin në pah me prerjet e fustanit që tashmë janë detaji kryesor që e karakterizojnë kreatoren shqiptare.

Kujtojmë se kreacionet e Nensit janë zgjedhur edhe nga Dua Lipa, Bella Hadid, Zendaya e Hailey Bieber. / KultPlus.com

Fëmijët ne Klinikën e Pediatrisë vizitohen nga superheronjtë e preferuar

Klinika e Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është “pushtuar” nga superheronjtë, të cilët u përkujdesën që të befasojnë fëmijët në mënyrën më të mirë të mundshme, shkruan KultPlus.

Klubi Alpin “Prishtina” janë maskuar sikur superheronjë dhe kanë bërë një lëshim nga ndërtesa e spitalit me idenë se të preferuarit e fëmijëve janë duke i vizituar ata.

Kjo ngjarje është organizuar nga Care For Kosovo Kids, organizatë e cila siguron ilaqe për fëmijët e prekur nga kanceri.

Këtij reparti pritet t’i dhurohen edhe dy pajisje diagnostikuese, ndërsa ky organizim është edhe një lloj thirrje për institucionet dhe të gjithë personat apo bizneset që të kontribuojnë për fëmijët me kancer.

Fotografitë nga perspektiva se si fëmijët e shohin ngjarjen, janë realizuar nga fotografi Arben Llapashtica./KultPlus.com

FOTO: Arben Llapashtica
FOTO: Arben Llapashtica

Spidermani vjen në shpëtim: Superheroi gëzon fëmijët në izolim

Qyteti Stockport, në veri të Anglisë, ka heroin e ri, një Spiderman lokal, i cili po i argëton fëmijët, të cilët po qëndrojnë mbyllur nëpër shtëpi shkaku i përhapjes së koronavirusit, njofton Reuters.

Jason Baird 34-vjeçar, mësues i arteve marciale u uniformua sikur heroi i Marvelit dhe nisi të bëjë akrobacione nëpër rrugë, ndërkohë që shumë fëmijë e përcjellin nga dritaret e shtëpive.

Baird, që la New-Yorkun për Stockportin e njohur për prodhim të kapelave, të mërkurën u ndal edhe në një shkollë fillore, duke bërë qëndrimin ikonik të Spidermanit.

Ai u pa të pozonte edhe me policët në rrugë.

Image

“Spider-Man Far From Home” debuton me një shumë marramendëse prej 185 milion dollarësh

Superheronjtë ishin përsëri aty që të shpëtojnë ditën, pasi që filmi “Spider-Man Far From Home” pati një shpërthim shumë të madh në biletari.

Aventura lehtë dominoi në Amerikën Veriore, me një debutim prej 185 milionë dollarësh në 4636 vende, ku u shfaq në gjashtë ditët e para në kinema.

Por edhe ky sukses, prej 93 milionë dollarësh në fundjavën hapëse, nuk mund të matet me suksesin e filmit të kaluar “Spider-Man: Homecoming”, të vitit 2017, i cili inkasoi një shumë prej 117 milionë dollarësh, shkruan KOHA Ditore.

Filmi ka vendosur disa rekorde, duke përfshirë shitjen më të madhe të biletave në një të martë (38 milionë dollarë), shitjen më të madhe të një filmi të Marvel në një të mërkurë (27 milionë dollarë) dhe shitjen e dytë më të madhe në 4 korrik (25 milionë dollarë). Po ashtu shënon hapjen më të madhe në gjashtë ditët e para për një film të Sony Pictures.

Image

“Spider-Man Far From Home”, që mbart një çmim prej 160 milionë dollarësh, është i vendosur pas ndodhive të “Avengers Endgame” dhe bën fjalë për Peter Parker, që luhet nga aktori anglez Tom Holland, i cili është në udhëtim me shkollën në Evropë. Në film paraqiten edhe karakteret Nick Fury (Samuel L. Jackson) dhe Mysterio (Jake Gyllenhaal). Po ashtu rikthehen Zendeya, Cobie Smulders, Jon Favreau dhe Marisa Tomei.

Vdes Steve Ditko, njëri nga krijuesit e Njeriut Merimangë

Bashkëkrijuesi i personazheve Spider-Man dhe Doctor Strange, Steve Ditko, ka vdekur në moshën 90 vjeçare.

Policia ka thënë se ai është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në Manhattan të New York-ut më 29 korrik, ku edhe ishte deklaruar i vdekur nga paramedikët.

Fansat e këtyre dy personazheve kanë vërshuar rrjetet sociale për t’i shprehur ngushëllimet dhe nderimet e tyre për krijuesin e dy personazheve mjaft të dashura të stripave të Marvel-it.

Përderisa Stan Lee besohet të ketë ardhur me idenë e një njeriu me fuqi sikur të merimangës, Ditko mban meritat për kostumin kaltër e kuq të superheroit. / KultPlus.com