Britania futet në recesion ekonomik për herë të parë pas 11 vjetësh

Ekonomia e Britanisë së Madhe e ka pësuar rënien më të madhe mes prillit dhe qershorit pasi masat kufizuese të pandemisë e futën vendin në recesion për herë të parë që nga viti 2009.

Krahasuar me tremujorin e parë të këtij viti, ekonomia në tremujorin e dytë u tkurr për 20.4 për qind, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Shpenzimet e amvisërisë ranë me të madhe pas urdhrit për mbylljen e dyqaneve, ndërsa rënie shënuan edhe prodhimi në fabrika dhe sektori i ndërtimtarisë.

Kancelari Rishi Sunak i tha televizionit BBC se qeveria britanike është duke u përballur me diçka që është e pashembullt dhe se kjo është një kohë shumë e vështirë dhe e paqartë.

Sidoqoftë, Zyra për Statistika kombëtare njoftoi se ekonomia filloi të rimëkëmbet në qershor pasi qeveria filloi t’i lehtësojë masat e izolimit.

Në baza mujore, ekonomia britanike nga maji në qershor u rrit për 8.7 për qind, ndërsa nga prilli në maj ishte rritur vetëm për 1.8 për qind.

Mbyllja e fabrikave ndikoi që prodhimi i veturave të binte në nivelin më të ulët që nga viti 1954, ndërsa ekonomia pësoi më së shumti në prill, kur ishte kulmi i pandemisë. / KultPlus.com

Britania ofron më shumë se 1 miliardë dollarë ndihmë që studentët të bëjnë “kohën e humbur të mësimit” gjatë pandemisë

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar një plan prej 1 miliard £ (më shumë se 1 miliard dollarë) për të ndihmuar “në rikuperimin e kohës së humbur të mësimdhënies” gjatë pandemisë Covid-19 ndërsa përgatitet që të kthejë studentët në shkollë në shtator, thuhet në një njoftim për shtyp të qeverisë.

“Ndërsa planet vazhdojnë për një rikthim të plotë të arsimit nga shtatori, qeveria ka njoftuar se 650 milion £ do të ndahen për të gjitha shkollat ​​fillore dhe të mesme shtetërore gjatë vitit akademik 2020/21”, thuhet në njoftimin për shtyp nga Departamenti i Arsimit. Drejtorët e shkollave do të vendosin se ku do të shpenzohen paratë, por pritet që ato të shkojnë drejt “shkollimit të grupeve të vogla”, tha qeveria.

“Ky grant i njëanshëm për të mbështetur nxënësit në arsimin shtetëror pranon se të gjithë të rinjtë kanë humbur kohë në arsim si rezultat i pandemisë, pavarësisht nga të ardhurat ose prejardhja e tyre,” shtohet komunikata.

“Kjo paketë prej 1 miliardë dollarësh do të ndihmojë mësuesit kryesorë të ofrojnë mbështetje shtesë për fëmijët që kanë mbetur pas me mësimet,” tha Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson në njoftimin për shtyp. CNN/bota.al /KultPlus.com

Dokumentari për Led Zeppelin në nderim të 50 vjetorit të bendit

Dokumentari i ri për bendin legjendar britanik, Led Zeppelin, do ta shënojë 50 vjetorin e themelimit të tyre.

Nën regjinë e Bernard MacMahon, ky projekt ende i patituluar përcjell ngritjen e të katër anëtarëve të grupit përgjatë viteve të 1960-ta.

Ky dokumentar gjithashtu mbulon vitet e hershme të bendit duke kulmuar me albumin e vitit 1970, “Led Zeppelin II”, që çimentoi reputacionin e tyure duke rrëzuar albumin e The Beatles, “Abbey Road” nga maja e toplistave amerikane, shkruan NMË.

Aty po ashtu do të ketë intervista edhe me Robert Plant, Jimmy Page dhe John Paul Jones, si dhe do të shfaqen intervista të papara më herët të të ndjerit John Bonham.

Për momentin, ky projekt është në post-produksion, dhe konceptin e tij e kanë sjellë Bernard MacMahon dhe Allison McGourty.