Clark: Serbia është dora e Rusisë, ka rrezik për konflikt në Ballkan

Ish-gjenerali i NATO-s, Wesley Clark, i cili në mars të vitit 1999 kishte dhënë urdhër për bombardimin ndaj caqeve ushtarake dhe policore serbe ka thënë se ekziston rreziku i një konflikti të ri në Ballkanin Perëndimor, në rast se Rusia nuk ndalohet në Ukrainë.

Ai gjatë një interviste online bashkë me kryeministrin Kurti për rrjetin e njohur televiziv amerikan, CNN, ka thënë se Serbia është dora e Rusisë në Ballkan.

“Dora e Rusisë ndihet në Ballkan, Serbia është dora e Rusisë dhe i shërben interesave të saj. Vuçiq është i mençur, dëshiron të duket sikur po luan në dy anët, por kur vjen koha ai do të bëjë atë që do Putini. E ajo që ai do nga Putini është sigurisht autoriteti për të përdorur forcat e tij në Kosovë, dhe sigurisht ndarja e Bosnjës dhe bërja e ‘Serbisë së Madhe’”, ka thënë Clark.

Sipas tij nëse në 30 vjetët e fundit ka pasur shumë dhunë e vrasje dhe është menduar se NATO-ja e ka ndaluar një gjë të tillë njëherë e përgjithmonë, por konflikti në Ukrainë dëshmon se ai problem mund të vijë në Ballkan.

Clark tutje ka thënë se NATO duhet të përfshihet në çlirimin e Ukrainës, ashtu siç bëri në Kosovë në vitin 1999.

“Putin e di se ne nuk duam provokim që çon në konfrontim bërthamor dhe vazhdon të na paralajmërojë me stërvitje bërthamore. E di se NATO nuk ka frikë nga kjo. Ne (gjatë vitit 1999) këmbëngulëm, NATO këmbënguli sepse SHBA si lider këmbënguli dhe Britania po ashtu, ashtu sikurse Albright dhe Clinton. Ne nuk u tërhoqëm. Kjo është koha kur NATO duhet ta dyfishojë vendosmërinë e saj se Putini nuk do të fitojë dhe duhet të bëjmë më shumë sesa të ofrojmë armatim. NATO duhet të bëjë më shumë, për shembull në Kosovë sot ka 25 vjet demokraci, është shtet i lirë. Isha atje, të gjithë kanë një histori tmerri ashtu siç e rikujtoi kryeministri (Albin Kurti) dhe të gjithë janë falënderues për NATO-n. Duhet të jetë e njëjta për Ukrainën, duhet ta shpëtojmë Ukrainën. Është detyra jonë si NATO”, ka thënë Clark.

Dy vite luftë mes Rusisë dhe Ukrainës, çfarë pritet të ndodhë në vazhdim?

Ndërsa Ukraina hyn sot në vitin e tretë të luftës, liderët në mbarë botën janë të vendosur të vazhdojnë të qëndrojnë me Presidentin Volodymyr Zelensky dhe po u bëjnë thirrje vendeve të ripërtërijnë angazhimin e tyre për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë.

Ndërkohë, Presidenti Joe Biden i kërkoi kryeparlamentarit Mike Johnson dhe anëtarëve të Kongresit të kthehen dhe  të kalojnë ndihmën e nevojshme për Ukrainën .

Folësi  i ka rezistuar thirrjeve  për të sjellë një paketë ndihme të miratuar nga Senati për një votim të shpejtë – një veprim që pothuajse me siguri do të ngjallte një revoltë nga krahu i tij i djathtë. Ndërsa vizitoi Ukrainën, udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer, u bëri thirrje gjithashtu republikanëve të Dhomës së Përfaqësuesve të miratojnë projektligjin e ndihmës.

E ndërsa futemi në vitin e tretë të luftës, ja çfarë po ndodh:

– Mbretëria e Bashkuar njoftoi një paketë municionesh prej 245 milionë paund për të rritur rezervat e artilerisë së Ukrainës në përvjetorin e dytë të pushtimit rus të Ukrainës.

– Kanadaja ka vendosur një ndalim për eksportimin e mallrave në Rusiqë “mund të përdoren për të prodhuar armë”, tha të premten ministrja kanadeze e Punëve të Jashtme Mélanie Joly. Ndalimi zbatohet për “eksplozivët, duke përfshirë detonatorët, që përdoren në industrinë e minierave dhe ndërtimit”, sipas ministrit. Joly tha se Kanadaja po vendos sanksione shtesë ndaj 10 individëve dhe 153 subjekteve.

– Ukraina i ka ofruar Polonisë një plan për t’i dhënë fund bllokadës kufitare, tha kryeministri i Ukrainës,  sipas një deklarate  të publikuar në faqen e internetit të Kabinetit të Ministrave të Ukrainës. Denys Shmyhal tha se ai mbërriti në kufirin polak me anëtarë të tjerë të qeverisë së Ukrainës të premten për të negociuar me kolegët e tij polakë, por ata nuk u paraqitën.

– Rusia ka filluar prodhimin serik të raketave të reja hipersonike Zircon , të cilat ekspertët thonë se është pothuajse e pamundur të rrëzohen, tha Presidenti Vladimir Putin. Përveç raketave, ndërmarrjet e industrisë ruse të mbrojtjes kanë rritur “vitet e fundit” prodhimin dhe furnizimin e armëve të tjera “shumë herë”, tha Putin.

– Irani ka mohuar dërgimin e raketave balistike në Rusi, sipas një deklarate nga Misioni i Përhershëm i Republikës Islamike të Iranit në Kombet e Bashkuara. Ky vendim është marrë për të mos “kontribuuar në vazhdimësinë e luftës”, thuhet në deklaratë. Muajin e kaluar, një zyrtar amerikan  i tha CNN  se negociatat ruse për blerjen e raketave balistike me rreze të afërt nga Irani “po përparonin në mënyrë aktive”.

– Nënës së Alexey Navalny  iu dha një ultimatum  nga një hetues rus: ose pranoni një funeral të fshehtë pa një lamtumirë publike, ose djali i saj do të varrosej në koloninë penale ku u burgos, tha një zëdhënës i Navalny. Kreu i hetimeve në Fondacionin Kundër Korrupsionit të Navalny tha se autoritetet ruse kanë “frikë” nga një funeral publik . Ekipi i Navalny po ofron gjithashtu një shpërblim për informacionin në lidhje me vdekjen e tij dhe autorët e dyshuar.

– Tre persona u vranë  dhe të paktën tetë u plagosën në sulmet me dronë gjatë natës në Ukrainë, thanë zyrtarët të premten. Në rajonin e Odesës në Detin e Zi, mbeturinat nga një prej dronëve goditën një ndërtesë, duke shkaktuar një zjarr dhe duke vrarë tre persona, sipas kreut të administratës ushtarake Oleh Kiper.

– Ukraina rrëzoi një aeroplan spiun rus , tha komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës, Mykola Oleshchuk. Një deklaratë zyrtare nga rajoni i Krasnodarit të Rusisë nuk i referohej një sulmi ukrainas, por në vend të kësaj raportoi një përplasje ajri që shkaktoi një zjarr në tokë. Avioni i rrëzuar ishte përdorur nga Rusia për të kontrolluar dhe drejtuar sulmet me raketa në qytetet ukrainase, thanë zyrtarët e inteligjencës ukrainase. CNN nuk është në gjendje të verifikojë pretendimet e asnjërës palë. /KultPlus.com

“Putin është gati të përfitojë nga lufta Izrael-Gaza”

Ndërsa tensionet rriten në Lindjen e Mesme, ekziston një tundim për të mbivlerësuar ndikimin e Vladimir Putin, shkruan BBC.

Rusia ka lidhje me grupe si Hamasi dhe Irani, përfshirja e drejtpërdrejtë në konfliktet e fundit nuk është vërtetuar.

Rusia synon të shfrytëzojë situatën duke larguar vëmendjen nga Ukraina dhe duke u pozicionuar si ndërmjetëse, megjithëse besueshmëria e saj është e dyshimtë duke pasur parasysh veprimet e saj në Ukrainë, përcjell KultPlus.

Për më tepër, Kremlini fajëson SHBA-në për trazirat në Lindjen e Mesme për të përmirësuar pozitën rajonale të Rusisë.

Ndërsa përfitimet afatshkurtra janë të mundshme, Rusia rrezikon të tërhiqet në një luftë më të gjerë rajonale, veçanërisht nëse konflikti përshkallëzohet midis Izraelit dhe Iranit.

Balancimi i lidhjeve të saj me Izraelin dhe Iranin bëhet më sfidues ndërsa kriza thellohet, duke i bërë presion Rusisë që të zgjedhë anë. /KultPlus.com

Misioni i parë hënor i Rusisë në dekada përfundon me dështim

Misioni i parë hënor i Rusisë në dekada ka përfunduar me dështim me anijen e saj kozmike Luna 25 që u përplas në sipërfaqen e Hënës, përcjell KultPlus.

Incidenti, një goditje për ambiciet hapësinore të Rusisë, ndodhi pasi komunikimi me anijen robotike u ndërpre.

Agjencia ruse e hapësirës, Roscosmos, tha se humbi kontaktin me Luna 25 të shtunën rreth orës 14:57. koha e Moskës.

“Masat e marra më 19 dhe 20 gusht për të kërkuar pajisjen dhe për të rënë në kontakt me të nuk dhanë asnjë rezultat”, njoftoi agjencia hapësinore, transmeton CNN.

Sipas një “analizë paraprake”, Luna-25 “kaloi në një orbitë jashtë projektimit” përpara përplasjes, tha Roscosmos.

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë e shkaktoi përplasjen.

Një komision i formuar posaçërisht do të hetojë arsyet e humbjes së Luna 25, shtoi agjencia.

Lajmi vjen një ditë pasi anija kozmike raportoi një “situatë emergjente” teksa po përpiqej të hynte në një orbitë para uljes, sipas Roscosmos. /KultPlus.com

Me banera në dorë kundër Putinit, qytetarët protestojnë në Podgoricë

Një protestë kundër presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, është mbajtur të dielën në qendër të kryeqytetit të Malit të Zi, Podgoricë, me sloganin “Putini është vrarës”.

Dhjetëra persona u mblodhën në sheshin qendror të Podgoricës duke mbajtur në dorë banerë që kërkonin lirimin e Alexei Navalny, liderit të burgosur opozitar rus.

Protesta e 20 gushtit ishte pjesë e një fushate të organizuar nga ekipi i Navalny në gjithë botën me sloganin “Putini është vrasës”.

Këto protesta po mbahen për ta shënuar trevjetorin e tentim vrasjes të Navalny, për çka ai ishte evakuuar nga Rusia në Gjermani për t’u shëruar nga helmimi me një agjent nervor të epokës sovjetike.

Më 17 gusht, SHBA-ja i sanksionoi katër rusë për të cilët thotë se ishin të përfshirë në helmimin e Navalny, dhe të cilët janë të lidhur me Shërbimin Federal të Sigurisë së Rusisë.

Kremlini e ka mohuar përfshirjen në helmimin e Navalny, i cili u arrestuar pasi u kthye në Moskë nga Gjermania në janar 2021.

“Putini po vret. Ai po i vret mijëra njerëz – ukrainasit dhe qytetarët e vet”, thuhej në njoftimin e ekipit të Navalny për thirrjen e protestave.

Leonid Volkov, ish-shef i fushatës zgjedhore të opozitës ruse, shkroi në rrjetet sociale se është e rëndësishme të theksohet me zë të lartë se “Putini është vrasës”, sepse, siç thotë ai, vetëm një e treta e qytetarëve të Evropës Perëndimore janë të gatshëm ta thonë këtë në protesta, sipas një studimi të ekipit të Navalny.

Alexei Navalnyt i janë shqiptuar dy dënime me burg, me 11 vjet dhe 19 vjet, nën akuzat për ekstremizëm dhe përvetësim.

Ai e ka hetuar korrupsionin në autoritetet ruse dhe i ka cilësuar akuzat ndaj tij si të nxitura politikisht. /rel/ /KultPlus

Pamje që prekin zemrat: Momenti kur fëmijët e rrëmbyer nga Rusia bashkohen me prindërit

Më shumë se 30 fëmijë u ribashkuan me familjet e tyre në Ukrainë këtë fundjavë pas një operacioni të gjatë për t’i kthyer në shtëpi nga Rusia ose Krimea, ndërsa thuhet se ishin ‘rrëmbyer’ nga forcat ruse gjatë luftës.

Siç shihet në videon e publikuar nga Reuters, pamjet që kanë bërë xhiron e rrjetit, prekin zemrat.

Nëna që përqafojnë me mall fëmijët e tyre, teksa kalonin kufirin nga Bjellorusia në Ukrainë të premten pas një misioni kompleks shpëtimi që përfshinte udhëtime nëpër katër vende.

Dasha Rakk, një vajzë 13-vjeçare, tha se ajo dhe motra e saj binjake kishin rënë dakord të largoheshin nga qyteti Kherson i pushtuar nga Rusia vitin e kaluar për shkak të luftës dhe të shkonin në një kamp pushimi në Krime për disa javë. Sipas saj, zyrtarët rusë kishin vendosur që fëmijët të qëndronin më gjatë.

“Ata thanë se do të birësohemi, dhe se do të kemi kujdestarë. Kur na thanë për herë të parë se do të qëndrojmë më gjatë, të gjithë filluam të qanim.”, tha vogëlushja. Nëna e Dashës, Natalia tha se ajo kishte udhëtuar nga Ukraina në Krime përmes Polonisë, Bjellorusisë dhe Moskës për të marrë vajzat e saj. Gadishulli i Krimesë i Ukrainës është pushtuar nga Rusia që nga viti 2014.

“Ishte tmerrësisht e vështirë, por ne vazhduam të ecnim, nuk flinim natën, flinim ulur. Ishte zemërthyese të shikoje fëmijët e mbetur pas që po qanin pas gardhit”, tha ajo, duke përshkruar udhëtimin e saj për në kamp. Kievi vlerëson se rreth 19,500 fëmijë janë dërguar në Rusi ose në Krimenë e pushtuar nga Rusia që nga pushtimi i Moskës në shkurt të vitit të kaluar, në atë që dënon si dëbime të paligjshme. Moska, e cila kontrollon pjesë të lindjeve dhe jugut të Ukrainës, mohon rrëmbimin e fëmijëve dhe thotë se ata janë transportuar për sigurinë e tyre. / Express / KultPlus.com

Aktori Jim Carrey dhe shkrimtarja Margaret Atwood mes 100 kanadezëve të sanksionuar nga Rusia

Rusia ka vendosur sanksione ndaj aktorit dhe komedianit kanadezo-amerikan, Jim Carrey dhe shkrimtares kanadeze, Margaret Atwood për qëndrimin e tyre pro-ukrainas.

Ata janë në listën e re të zezë mes 100 politikanëve, shkencëtarëve, artistëve dhe sipërmarrësve kanadezë të publikuar sot nga Ministria e Jashtme ruse.

Shumë nga kanadezët në listë janë me origjinë ukrainase dhe punojnë në organizata për të ndihmuar ukrainasit. Disa prej tyre përfshijnë nipin e liderit të ndjerë nacionalist ukrainas, Stepan Bandera.

Ndër kufizimet e tjera, 100 personat e sanksionuar, duhet t’i nënshtrohen një ndalimi për të hyrë në Rusi.

Carrey ka shprehur vazhdimisht solidaritetin me Ukrainën, ndërsa Atwood ka marrë pjesë në protesta kundër luftës.

Kanadaja është një nga mbështetëset më të forta të Ukrainës në nivel ndërkombëtar. Kryeministri kanadez, Justin Trudeau premtoi sot një ndihmë ushtarake prej 500 milionë dollarësh për Ukrainën. / KultPlus.com

Parlamenti Europian kërkon që Serbia të penalizohet për mosvënie të sanksioneve ndaj Rusisë

Komisioni i Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian miratoi raportin për strategjinë e re të zgjerimit. Përmes këtij raporti kërkohet që procesi i negociatave të anëtarësimit të Serbisë në bllokun evropian, por edhe dhënia e fondeve të BE-së, të kushtëzohet me mbështetjen e Beogradit për sanksionet ndaj Moskës.

“Duhet të bëhet prioritet përshtatja e vendeve nga procesi i zgjerimit me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë së BE-së. Dhe të avancojnë negociatat e anëtarësimit me Serbinë vetëm nëse ky vend i bashkohet sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë dhe të bëjë përparim domethënës në reformat e nevojshme për integrim në BE”, thuhet në raportin e PE-së.

Raporti për strategjinë e re të zgjerimit kërkon që procesi i zgjerimit të reformohet, në mënyrë që të shpërblehen ato vendeve që avancojnë në përmbushjen e kritereve, por edhe të sanksionohen ato shtete që shënojnë kthim prapa në këtë proces.

Raporti u përgatit nga eurodeputeti kroat, Tonino Picula, dhe ai u miratua me 49 vota për, pesë kundër dhe tetë abstenime.

PE-ja, përmes raportit për strategjinë e zgjerimit, po ashtu ka propozuar që të ndryshohet mënyra e miratimit të vendimeve, duke hequr dorë nga unanimiteti për të kaluar në votim me shumicë të kualifikuar në Këshill.

Marrja e vendimeve përmes votimit unanim shpesh ka mundësuar që në të kaluarën, shtete të caktuara anëtare të bllokojnë hapjen apo mbylljen e kapitujve negociues.

Në këtë raport, disa herë përmendet se besueshmëria e procesit të zgjerimit, por edhe i BE-së në tërësi, është dëmtuar për shkak se disa shtete anëtare, për shkak të interesave nacionale kanë bllokuar këtë proces. Kjo, sipas raportit, ka “krijuar hapësirë për ndikimin e Rusisë, Kinës dhe faktorëve të tjerë të dëmshëm në rajon”.

Në raport, PE-ja ka folur edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë që ndërmjetësohet nga BE-ja. Aty u kërkua një angazhim më i madh i palëve për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, ligjërisht obliguese mes Kosovës dhe Serbisë, përmes njohjes së ndërsjellët.

PE-ja po ashtu nënvizon se nuk duhet të ketë alternativë procesit të zgjerimit. Madje, në raport propozohet që negociatat e anëtarësimit me vendet e përfshira në procesin e zgjerimit, të përmbyllen deri në fund të kësaj dekade.

BE-ja, sipas raportit, duhet të punojë që ndihma e saj të jetë më e dukshme, në mënyrë që të rrisë ndikimin në rajon dhe më gjerë./REL/ KultPlus.com

Ndihma e SHBA-së ndihmoi Ukrainën, Rusia paralajmëron Perëndimin për konflikt të drejtpërdrejtë ushtarak

Vendimi i SHBA-së për të dërguar më shumë ndihmë ushtarake në Ukrainë “rrit rrezikun e një përplasjeje të drejtpërdrejtë ushtarake” midis Rusisë dhe Perëndimit, ka paralajmëruar Moska.

Ambasadori i Rusisë në SHBA, Anatoly Antonov, tha përfshirja e SHBA-së në këtë luftë ishte një “kërcënim i menjëhershëm” për Moskën, duke e përshkruar perëndimin si “pjesëmarrëse në konflikt”.

Më herët, SHBA njoftoi një tjetër ndihmë ushtarake prej 625 milionë dollarësh për Ukrainën. Armatimi i avancuar i SHBA-së është vlerësuar se ka ndihmuar Ukrainën të ndërtojë vrull kundër forcave pushtuese ruse.

Trupat ukrainase kanë bërë përparime të rëndësishme në veri-lindje dhe jug të vendit gjatë javëve të fundit.

Pajisja më e fundit amerikane përfshin katër të tjera nga sistemet e shumta të raketave Himars me precizion të lartë.

Në përgjithësi, Washingtoni ka dhënë gati 17 miliardë dollarë në mbështetje ushtarake për Kievin që kur presidenti rus Vladimir Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt. /KultPlus.com

Aneksimi i Putinit do të dështojë, thonë ukrainasit në frontin lindor

Ndërsa Vladimir Putin i Rusisë njofton aneksimin e zonave të territorit sovran të Ukrainës, lëshon kërcënime bërthamore dhe mobilizon qindra mijëra rezervistë, përgjigja nga forcat ukrainase në frontin lindor është e pandryshuar – ata do të luftojnë për çdo pëllëmbë të fundit të tokës.

Ne udhëtojmë në pozicionet e vijës së parë në qytetin Bakhmut në Donetsk – një nga katër rajonet që presidenti Putin tani po e pretendon ilegalisht si të tijat. Udhëtimi ynë është bërë në faza.

Ne ngadalësojmë shpejtësinë për të kaluar lumin Bakhmutovka, përshpejtojmë për të mbuluar tokën e ekspozuar dhe më pas kalojmë një perde të rrezikshme të linjave të energjisë të rrëzuara. Metrat e fundit vrapojmë. Gjatë gjithë kohës, granatimet janë të vazhdueshme – pjesë e pamjes zanore të njohur të luftës.

Por kur arrijmë te trupat e vijës së parë, brenda një ndërtese të mbytur nga beteja, dëgjojmë diçka tjetër – kërcitjen e armëve të vogla. Të dy palët janë aq afër sa mund të synojnë njëra-tjetrën me pushkë.

Rusët janë rreth 400 metra (437 jard) para nesh dhe përpiqen shumë të mbyllen brenda. Ne jemi paralajmëruar se ka një snajper rus në pjesën e pasme.

Në postin e tij nën tokë, ku një mace xhenxhefil i mban shoqëri, komandanti i njësisë është i zymtë dhe i hapur. /KultPlus.com

Ambasada amerikane u bën thirrje qytetarëve të saj të largohen nga Rusia

Ambasada e SHBA-së në Rusi po u kërkon amerikanëve në vend që të largohen dhe po paralajmëron qytetarët amerikanë që të mos udhëtojnë në Rusi pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një thirrje prej 300,000 rezervistësh për të ndihmuar forcat e varfëruara në Ukrainë.

Ambasada tha në një alarm sigurie të mërkurën se Rusia mund të parandalojë shtetasit amerikanë që të largohen nga vendi dhe të rekrutojë në shërbimin ushtarak shtetas të dyfishtë.

Rusia gjithashtu mund të refuzojë të njohë shtetësinë amerikane të shtetasve të dyfishtë ose të kufizojë aksesin e tyre në ndihmën konsullore të SHBA-së, thanë zyrtarët.

Shumë fluturime u rezervuan dhe çmimet u rritën pasi Putin njoftoi një thirrje rezervistësh për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Forcat ruse kanë pësuar humbje të mëdha gjatë gjithë luftës, veçanërisht që kur Ukraina nisi një kundërofensivë në fillim të këtij muaji, përmes së cilës ajo ka rifituar mijëra kilometra katrorë territor. /KultPlus.com

Rusia bojkoton çmimet “Oscar”, ndërsa izolimi kulturor po thellohet

Rusia nuk do të paraqesë një kandidaturë për kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar të “Oscars” këtë vit.

Në një deklaratë të lëshuar nga Akademia Ruse të hënën (26 shtator) dhe e raportuar nga AFP, thuhet: “Presidiumi i Akademisë së Filmit të Rusisë ka vendosur të mos nominojë një film kombëtar për çmimin Oscar të Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave të Filmit në vitin 2022”, transmeton KultPlus.

Pavel Chukhray, kryetari i komitetit rus të “Oscar”, dha dorëheqjen të martën e kaluar (20 shtator) në shenjë proteste ndaj bojkotit.

Në një letër të publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve TASS, ai tha se vendimi për të mos dorëzuar një film në Oscar ishte “ilegal” dhe “i marrë pas shpine [të tij]”. “Udhëheqja e Akademisë vendosi në mënyrë të njëanshme të mos nominojë një film rus për nominimin për Oscar”, tha ai.

Që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, Rusia ka fituar një herë “Oscar” në 1994 me “Burnt By The Sun” të Nikita Mikhalkov dhe është nominuar gjashtë herë të tjera.

Mikhalkov, i cili drejton Unionin e Kinematografëve Rusë, ka shprehur mbështetjen e tij për presidentin rus Vladimir Putin dhe së fundmi kundërshtoi pjesëmarrjen e vendit në Çmimet e Akademisë.

“Më duket se zgjedhja e një filmi që do të përfaqësojë Rusinë në një vend, i cili aktualisht mohon ekzistencën e Rusisë, thjesht nuk ka kuptim”, tha ai për TASS.

Pak filma të mëdhenj rusë janë shfaqur në qarkun e festivalit këtë vit, megjithëse “Tchaikovsky’s Wife” e Kirill Serebrennikov debutoi në Kanë dhe “Fairytale” e Alexander Sokurov u shfaq premierë në Lokarno.

Nominimet për “Oscar” do të shpallen më 24 janar, ndërsa çmimet do të zhvillohen më 12 mars. /KultPlus.com

Fotografia: Matt Sayles/Invision/AP

Zelensky befason ushtarët me një vizitë: Ne po shkojmë vetëm në një drejtim – atë të fitores

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, vazhdon që të befasojë të gjithë njerëzit anë e mbanë botës me guximin e tij, derisa një befasi u ka bërë edhe ushtarëve ukrainas, duke bërë një vizitë të paparalajmëruar, përcjell KultPlus.

Së fundmi është raportuar nëpër mediat ndërkombëtare se ofanziva e Ukrainës për të rikthyer tokat e pushtuara nga Rusia, po shkon me sukses.

Ukraina ka arritur që me ushtarët e saj të çlirojë qytetin e Iziumit, i cili ka një rëndësi të veçantë strategjikë në lindje të vendit.

Moska e kishte shfrytëzuar këtë qytet si një pikë për të dërguar përforcime në Donbas. Në atë rajon, tani skenaret kanë ndryshuar.

Rusët në masë të madhe po tërhiqen, kurse ukrainasit nuk kanë të ndalur me sulme të planifikuar deri në detajet më të vogla.

“Kur më herët shikonim lart, gjithmonë kemi dashur ta shohim qiellin e kaltër. Sot, po shikojmë lart, duam vetëm një gjë – flamurin e Ukrainës”, shkroi Zelensky në rrjetet sociale përbri fotografive nga vizita në Izium.

“Flamuri ynë verdhë e kaltër po valon mbi Iziumin, që dikur ishte i okupuar. Kështu do të jetë në çdo qytet dhe fshat të Ukrainës. Po shkojmë vetëm në një drejtim – atë të fitores”, tha ndër tjera presidenti ukrainas. /KultPlus.com

Rusët i japin lamtumirën e fundit ish-liderit sovjetik Mikhail Gorbachev

Rusët po presin në radhë për t’i dhënë lamtumirën e fundit, ish ish-lideri sovjetik, Mikhail Gorbachev, i njohur për hapjen e Bashkimit Sovjetik dhe për afrimin e tij me Perëndimin.

Gorbachev, i cili vdiq të martën në moshën 91-vjeçare, do të varroset pa nderime shtetërore dhe pa praninë e presidentit rus, Vladimir Putin.

Megjithatë, autoritetet lejuan që arkivoli i Gorbachevit të qëndrojë në Sallën e Kolonave, aty ku iu dha lamtumira edhe ish-liderëve të mëparshëm sovjetik, në mënyrë që rusët të mund ti japin lamtumirën e fundit.

Njerëzit duke pritur në radhë për të bërë nderimet e fundit para arkivolit të ish-liderit sovjetik Mikhail Gorbachev, gjatë një ceremonie lamtumire në Moskë, Rusi. 3 shtator 2022.

Në Perëndim, ai u njoh si arkitekt i reformave, që më pas krijuan kushte për përfundimin e Luftës së Ftohtë.

Por, shumë njerëz brenda Rusisë, politikat e tij i shohin si të gabuara.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e cilëson rënien e Bashkimit Sovjetik si “katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit”.

Megjithatë, ai shprehu ngushëllimet e tij më të thella për vdekjen e u Gorbachevit, tha një zëdhënës i Kremlinit për agjencinë e lajmeve Interfax.

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, do të udhëtojë në Moskë më 3 shtator për të marrë pjesë në varrimin Gorbachev, tha zyra e tij.

Njerëzit kalojnë pranë arkivolit të ish-liderit sovjetik,Mikhail Gorbachev, gjatë një ceremonie lamtumirëse në Moskë, Rusi. 3 shtator 2022.
Njerëzit kalojnë pranë arkivolit të ish-liderit sovjetik,Mikhail Gorbachev, gjatë një ceremonie lamtumirëse në Moskë, Rusi. 3 shtator 2022.

Disa zyrtarë rusë dhe figura kulturore, duke përfshirë ligjvënësin e lartë, Konstantin Kosachyov dhe këngëtaren, Alla Pugachyova, gjithashtu i bënë nderimet familjes së Gorbachev, e cila po qëndron e ulur majtas arkivolit të tij të hapur.

Pas homazheve, Gorbachev do të varroset në varrezat Novodevichy të Moskës – ku gjenden varret e shumë rusëve të shquar – pranë gruas së tij, Raisa, e cila vdiq në vitin 1999, raporton agjencia e lajmeve Tass./REL/ KultPlus.com

Mijëra ushtarë të humbur për 6 muaj, Ukraina nxjerr statistikat

Gati 9 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës i Ukrainës, gjeneral Valeriy Zaluzhny.

Deklarata e Zaluzhny, e raportuar nga agjencia e lajmeve Interfax-Ukraine, jep një vlerësim të numrit të humbjeve që nga fillimi i luftës pothuajse gjashtë muaj më parë.

Në qershor, këshilltari presidencial i Ukrainës Oleksiy Arestovych kishte thënë se 10,000 ushtarë kishin vdekur që nga fillimi i konfliktit.

Rusia nuk e ka përditësuar numrin e saj zyrtar të vdekjeve që nga 25 marsi, kur autoritetet thanë se 1,351 ushtarë dhe oficerë kishin vdekur.

BBC thekson se nuk mund të verifikojë asnjërën nga shifrat nga burime të pavarura, por analiza e fundit bazuar në burime të hapura sugjeron se që nga 19 gushti ka pasur 5,701 vdekje të konfirmuara të ushtarëve dhe oficerëve rusë.

Megjithatë, numri i vdekjeve të konfirmuara në të cilat ka qasje BBC mund të përmbajë të paktën 40-60% më pak emra se ata që janë varrosur në të vërtetë në Rusi, pasi analiza u mbështet në raportet e konfirmuara të vdekjes. /abcnews.al/ KultPlus.com

Stafi i centralit bërthamor paralajmëron katastrofë: Jemi të pafuqishëm përballë çmendurisë njerëzore

Punonjësit e termocentralit bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë kanë paralajmëruar një katastrofë të mundshme bërthamore. Në dy javët e fundit termocentrali është bërë objekt  i sulmeve të vazhdueshme ushtarake ruse.

Punonjësit kanë thënë se janë “të pafuqishëm përballë papërgjegjësisë njerëzore dhe çmendurisë”. “Sulmet e artilerisë po bëhen çdo herë e më të fuqishme dhe më të rrezikshme”, thonë ata, raporton BBC.

Fabrika, më e madhja në Evropë, është pushtuar nga forcat ruse që nga marsi, megjithëse stafi i saj ukrainas ka vazhduar me operacionet e përditshme. Mesazhi nga punëtorët nuk përmend as Rusinë dhe as Ukrainën, që kanë fajësuar njëra-tjetrën për bombardimet pranë uzinës.

Anëtarë nga stafi i objektit po plagosen ose vriten në punë, shtojnë ata, në apelin e publikuar në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Ndaloni dhe mendoni!… Ajo që po ndodh është e tmerrshme dhe përtej sensit të përbashkët dhe moralit”, shkruajnë ata, duke paralajmëruar se një aksident mund të jetë më i keq se katastrofat bërthamore në Çernobil dhe Fukushima.

“Ne dimë të menaxhojmë profesionalisht një reaksion bërthamor, por jemi të pafuqishëm përpara papërgjegjësisë dhe çmendurisë njerëzore”, thonë ata. /abcnews.al / KultPlus.com

Mints: Çdo person që kritikon hapur Putinin ka arsye të shqetësohet për sigurinë personale

Boris Mints është një nga disa biznesmenë të pasur rusë që flet kundër pushtimit rus të Ukrainës dhe presidentit Vladimir Putin, shkruan BBC.

Shumica e njerëzve të profilit të lartë në vend kanë qëndruar të heshtur për luftën, duke shmangur kritikat ndaj Kremlinit.

Ekziston një shpjegim i thjeshtë, sipas z. Mints: “Ata të gjithë kanë frikë”, transmeton KultPlus.

Kremlini ka një reputacion për goditjen e kritikëve të hapur të Presidentit Putin me përmbajtjen në kanalet ruse të lajmeve të kontrolluara. Protestat e paautorizuara gjithashtu janë ndaluar në vend që nga viti 2014.

Mints tha se “çdo person” që kritikon hapur Putinin “ka arsye të shqetësohet për sigurinë personale”.

Megjithatë, në një intervistë të bërë përmes emailit, ai i tha BBC-së: “Unë nuk kam ndërmend të jetoj në një strehë për bomba, siç bën zoti Putin”.

64-vjeçari, i cili e ndërtoi pasurinë e tij përmes kompanisë së investimeve O1 Group, të cilën e themeloi në 2003 dhe më pas e shiti në 2018, tha se në Rusi është “mënyra e zakonshme” për të ndëshkuar një pronar biznesi për “intolerancën” e tyre ndaj regjimit. ishte për të “hapur një çështje penale të sajuar kundër biznesit të tyre”.

Raste të tilla penale do të prekin jo vetëm vetë pronarët e bizneseve, por edhe familjen dhe punonjësit e tyre”, tha ai.

Tani ai jeton në Mbretërinë e Bashkuar, Mints, një koleksionist i mprehtë arti, ndihet rehat pa pasur nevojë për siguri shtesë për të mbajtur veten dhe familjen e tij të sigurt në Britani dhe nuk ka ambicie aktuale për t’u kthyer në Rusi. /KultPlus.com

Zelensky përjashton bisedimet nëse Rusia mban referendume në zonat e pushtuara

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se nëse Moska mban referendume në zonat e pushtuara të vendit të tij për bashkimin me Rusinë, nuk mund të ketë bisedime me Ukrainën apo aleatët e saj ndërkombëtarë.

Zelensky tha në adresimin e tij të vonë të natës së 7 gushtit se Ukraina po qëndron fort në pozicionin e saj për të mos i dhënë asnjë territor Rusisë.

“Nëse pushtuesit vazhdojnë rrugën e pseudo-referendumeve, ata do të mbyllin çdo shans për bisedime me Ukrainën dhe botën e lirë, të cilat qartë do t’i duhen palës ruse në një moment”, tha ai.

Trupat ruse dhe separatistët e mbështetur nga Moska tani kontrollojnë sipërfaqe të mëdha territori në rajonin Donbas të Ukrainës lindore dhe në zonat jugore.

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia në të dyja zonat kanë ngritur mundësinë e mbajtjes së referendumeve për bashkimin me Rusinë.

Zyrtarët rusë dhe ukrainas mbajtën disa seanca bisedimesh në mars, por u arrit pak përparim dhe secila palë fajësoi tjetrën për ndërprerjen e kontakteve. / KultPlus.com

Foto që po qarkullon, gruaja e moshuar ukrainase ecë e vetme në qytetin e pushtuar nga Rusia

Një fotografi që po qarkullon nëpër rrjete sociale shihet teksa një grua e moshuar ecë në një rrugë që është pushtuar nga Rusia.

Bëhet fjalë për qytetin Kryvyi Rih, raporton Al Jazeera, transmeton Express.

Rezistenca ukrainase ndaj agresionit rus ka qenë e të gjitha moshave.

Madje ditë më parë gruaja e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, kishte thënë se djali i tyre tetë vjeçar nuk dëshiron asgjë tjetër pos të bëhet ushtar. / KultPlus.com

Britania zgjeron listën e sanksioneve ndaj Rusisë

Britania ka njoftuar për sanksione të reja, të cilat synojnë lidershipin e lartë të Rusisë.

Kjo vjen si përgjigje e pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar tha në faqen e saj zyrtare më 26 korrik se sanksionet, të cilat përfshijnë ndalime udhëtimi dhe ngrirje të aseteve, u vendosën ndaj 42 personave dhe subjekteve të reja, duke përfshirë disa guvernatorë të rajoneve ruse.

Sanksionet prekin edhe Vitaly Khotsenko, kryeministrin e instaluar nga Kremlini të separatistëve për rajonin e Donteskut në Ukrainë.

Lista përfshin gjithashtu Vladislav Kuznetsov, nënkryetarin e parë të imponuar nga Moska të rajonit të Luhanskut në Ukrainën lindore, i cili mbahet nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

“Ne nuk do të heshtim dhe të shikojmë se si aktorët shtetërorë të emëruar nga Kremlini shtypin popullin e Ukrainës ose liritë e popullit të tyre”, tha Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss.

“Ne do të vazhdojmë të vendosim sanksione të ashpra ndaj atyre që po përpiqen të legjitimojnë pushtimin e paligjshëm të Putinit derisa Ukraina të mbizotërojë”.

Që kur Moska filloi pushtimin e saj në Ukrainë më 24 shkurt, Britania ka sanksionuar më shumë se 1.100 njerëz dhe mbi 100 biznese./REL/ KultPlus.com

Ukraina dhe Rusia bien dakord për marrëveshjen e krizës ushqimore

BBC raportoi se ministri rus i mbrojtjes, Sergei Shoigu, kishte mbërritur në Stamboll për të rënë dakord për marrëveshjen e grurit.

Tani, delegacioni nga Ukraina ka mbërritur në Stamboll, thotë ministria e infrastrukturës e Ukrainës.

Kievi dhe Moska pritet të nënshkruajnë më vonë marrëveshje që do të lejojnë rifillimin e eksporteve të grurit nga Deti i Zi, i cili është bllokuar kryesisht që nga pushtimi rus.

Bllokada detare e Rusisë ka ndërprerë efektivisht portet kryesore të Ukrainës, duke e detyruar vendin të mbështetet në portet më të vogla për të nxjerrë mallrat jashtë, thonë analistët detarë, transmeton KultPlus.

Ukraina është mbështetur në portet e saj të Danubit për të ndihmuar në mbajtjen e rrjedhës së tregtisë. Portet kanë rritur kapacitetin në nivele rekord, duke çuar në bllokime të rënda jashtë Kanalit të Sulinës.

Megjithatë, nuk është e mjaftueshme për të kompensuar mungesën e grurit në vend, thotë reporterja e të dhënave Bridget Diakun. “Rihapja e porteve si Odesa do të ishte mënyra më efektive për të rritur eksportet e grurit dhe ka potencialin për të lehtësuar presionin mbi portet e Danubit”, thotë ajo.

“Delegacioni i vendit i kryesuar nga Ministri i Infrastrukturës së Ukrainës, Oleksandr Kubrakov, mbërriti në Stamboll për negociata mbi zgjidhjen e çështjes së grurit”, tha ministria në Telegram.

Ai shton se delegatët takuan gjithashtu shefin e OKB-së Antonio Guterres. /KultPlus.com

Delegacionet e Rusisë, Ukrainës dhe Turqisë do të takohen për eksportin e drithërave

Delegacionet ushtarake nga Rusia, Ukraina dhe Turqia do të takohen me përfaqësuesit e Kombeve të Bashkuara më 13 korrik për të diskutuar për eksportin e sigurt të drithërave ukrainase, që janë bllokuar për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Takimi do të mbahet në Stamboll, bëri të ditur më 12 korrik ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar.

Një ditë më herët, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, diskutoi për drithërat ukrainase gjatë bisedave të ndara telefonike me homologun e tij rus, Vladimir Putin, dhe atë ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Ukraina dhe aleatët e saj po kërkojnë që të rihapen portet e saj në Detin e Zi, që sipas Kievit janë mbyllur për shkak të bllokadës ruse.

Shtetet perëndimore kanë rritur kërkesat e tyre për rihapjen e porteve dhe lejimin e dërgesave të drithit, veçanërisht në shtetet e Lindjes së Mesdhe dhe Afrikës të cilat varen nga drithi ukrainas për të ushqyer popullatën e tyre.

Erdogan i tha Putinit se është koha për të ndërmarrë veprime sa i përket një plani të OKB-së për krijimin e korridoreve të sigurta në Detin e Zi për eksportet e drithërave. Ai po ashtu përsëriti qëndrimin se duhet të negociohet dhënia fund e luftës midis Rusisë dhe Ukrainës.

Ndërkaq, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha përmes Twitterit se ai e vlerëson ndihmën e Erdoganit sa i përket rinisjes së eksporteve të drithërave dhe shtoi se Rusia duhet të ndalojë së marri drithin e Ukrainës nga territoret e pushtuara. / KultPlus.com

NASA: Rusia tashmë kontrollon mbi 22 për qind të tokës bujqësore në Ukrainë

Forcat ruse kontrollojnë tashmë rreth 22 për qind të tokave bujqësore të Ukrainë, që nga nisja e pushtimit në 24 shkurt, duke ndikuar në prodhimin e një prej furnizuesve kryesorë të drithërave dhe vajit ushqimorë, deklaroi të enjten Agjencia Amerikane Hapësinore (NASA).

Të dhënat satelitore të analizuara nga shkencëtarët e agjencinë hapësinore amerikane tregojnë se pushtimi i Ukrainës lindore dhe jugore nga ana e Rusisë, i jep asaj kontrollin e tokës që prodhon 28 për qind të të korrave dimërore të vendit, kryesisht grurë, elb, thekër, dhe 18 për qind të të korrave verore, kryesisht misër dhe luledielli.

Ndërprerja nga lufta e të korrave dhe sezonit të mbjelljes – përfshi dhe fermerët që ikin nga lufta, mungesa e krahut të punës dhe arat e goditura nga bombardimet – mund të kenë një ndikim të madh në furnizimet globale të ushqimit, thanë shkencëtarët e NASA-s.

“Shporta e bukës në botë është në luftë,” tha Inbal Becker-Reshef, drejtor i programit Harvest të NASA-s, i cili përdor të dhënat satelitore amerikane dhe evropiane për të studiuar prodhimin global të ushqimit.

Sipas të dhënave të SHBA-së, para luftës Ukraina furnizonte 46 për qind të vajit të lulediellit të tregtuar në tregjet globale, 9 për qind të grurit, 17 për qind të elbit dhe 12 për qind të misrit.

Pushtimi nga ana e Rusisë ka bllokuar eksportet e ushqimit nga Odesa, porti kryesor në Detin e Zi, dhe ka shkatërruar infrastrukturën e magazinimit dhe transportit në disa zona.

Kjo do të thotë se fermerët në të gjithë vendin, por veçanërisht në zonat e pushtuara, kanë më pak mundësi për ta çuar produktin e tyre në magazina dhe në tregje.

Dhe gjithashtu kërcënon mbjelljen e kulturave dimërore në vjeshtë.

“Ne jemi në fazat fillestare të një krize ushqimore që ka të ngjarë të prekë në një farë mënyre çdo vend dhe person në botë,” tha Becker-Reshef. /REL/ KultPlus.com

Rusia tërheq papritur trupat e saj nga kufiri me Finlandën

Pamjet satelitore të bëra më 13 dhe 24 maj tregojnë se numri i pajisjeve ushtarake në repartin ushtarak është ulur ndjeshëm.

Ata regjistrojnë, në veçanti, heqjen e tankeve dhe traktorëve MT-LB – në total deri në njëqind njësi, si dhe, me sa duket, instalimet e artilerisë vetëlëvizëse “Gvozdyk”.

Sipas përllogaritjeve të ekspertit ushtarak Marko Eklund, nga reparti ushtarak në Alakurt së bashku me pajisjet mund të largoheshin deri në 800 ushtarakë.

Ai supozon se Rusia vendosi t’i transferojë ato në Ukrainë për të marrë pjesë në luftë.

Eklund e konsideron të pamundur versionin që ushtria u tërhoq nga Alakurtti për të kryer stërvitje, pasi ato fillojnë çdo gjashtë muaj dhe duhet të përfundojnë pikërisht në kohën e pranve rës.

Kujtojmë se Finlanda së bashku me Suedinë kanë dorëzuar kërkesën për anëtarësim në NATO në maj.

Më 5 korrik, ambasadorët e vendeve anëtare të NATO-s nënshkruan protokollet për anëtarësimin e shteteve në Aleancë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pret që procesi i ratifikimit të zgjasë “me muaj”. / KultPlus.com