Coldplay sjell së shpejti albumin e nëntë

Coldplay po përgatiten për të realizuar albumin e tyre të nëntë, dhe të parin në dy vitet e fundit.

Albumi do të titullohet “Music Of The Spheres” dhe këngët për albumin siç raportohet janë përgatitur gjatë mbylljes për shkak të pandemisë me koronavirus.

Grupi përbëhet nga Chris Martin, Jon Bucklan, Guy Berryman dhe Will Champion ndërkohë që ditëve të fundit është përfolur edhe për jetën personale të vokalistit të grupit Chris Martin.

Thuhet se ai dhe aktorja Dakota Johnson po bashkëjetojnë pas një lidhje tri vjeçare. /KultPlus.com

Mbi 1500 artistë bashkohen për të shpëtuar industrinë e muzikës së gjallë

Radiohead, The Cure, Dua Lipa, Nick Cave, PJ Harvey, Johnny Marr, Dizzee Rascal, Primal Scream, Paul McCartney, The Rolling Stones and Coldplay, janë disa nga artistët të cilët po kërkojnë nga qeveria që të merr masa të menjëhershme për të shpëtuar industrinë e muzikës së gjallë në Britani.

Afro 1,500 artistë dhe grupe të ndryshme kanë nënshkruar një letër të hapur qeverisë me kampanjën LetTheMusicPLay, duke kërkuar veprim të menjëhershëm për të ndalur “dëmtimin katastrofal” që po përjeton industria e muzikës së gjallë për shkak të pandemisë së koronavirusit, shkruan revista NME, transmeton KultPlus.

Muajin e kaluar, organizata Music Venue Trust ka dërguar një letër të nënshkruar për 560 hapësira për koncerte duke bërë thirrje për 50 milionë funte ndihma për të shpëtuar industrinë e muzikës, në përpjekje që të parandalohet mbyllja permanente e këtyre vendeve. Afro 92% të bizneseve të festivaleve gjithashtu janë në rrezik të mbylljeve, transmeton KOHA.

Letra e hapur e nënshkruar nga 1500 artistë iu dërgua Sekretarit të Britanisë për Kulturë, Media dhe Sport Oliver Downden për të marrë përkrahjen e duhur në mënyrë që kjo industri të mbijetojë, duke cekur se në të kundërtën do të humbet edhe një pjesë vitale e kulturës dhe artit në Britani. / KultPlus.com

Coldplay sjell videoklipin e ri të inspiruar nga “Ferma e Kafshëve” të Orwellit

Rok grupi Coldplay ka publikuar videoklipin më të ri të këngës “Trouble In Town”, inspiruar nga “Ferma e Kafshëve” të George Orwellit.

Kjo është kënga e pestë e publikuar nga albumi i tetë i grupit “Everyday Life”, shkruan NME, transmeton Koha.

E inspiruar nga satira politike e Orwellit, klipi me regji të Aoife McCardle “Trouble In Town” vjen me skena mjaft shqetësuese. /KultPlus.com

Coldplay sjell dy këngë në prag të publikimit të albumit

Në prag të publikimit të albumit më të ri rok grupi Coldplay ka publikuar dy këngë, njërën prej tyre me videoklip.

“Champion of the World” dhe “Daddy”, me këtë të dytin që vjen me një me videoclip të animuar, transmeton Koha.net.

Këto dy këngë janë pjesë e albumit “Everyday Life”, i cili do të publikohet nesër, më 22 nëntor.

Për këtë album Coldplay ka bashkëpunuar me YouTube Originals, që do të transmetojë në këtë platformë perfomancën e promovimit të këtij albumi.

“Everyday Life” do të promovohet me një koncert të grupit që do ta mbajë në Aman, kryeqytetin e Jordanisë. / KultPlus.com

Coldplay paralajmëron albumin e ri në një letër dërguar një adhurueseje

“Gjatë 100 vjetëve të fundit kemi punuar në një gjë të quajtur ‘Everyday Life’”, shkruan anëtarët e bendit në një letër.

Do të jetë një album i dyfishtë, i ndarë në dy pjesë, i cili do të titullohet “Sunrise” dhe “Sunset” dhe do të publikohet më 22 nëntor, shkruan KOHA Ditore. Letra u nënshkrua nga të katër anëtarët e bendit, ndërsa pranuesja fillimisht mendoi se bëhej fjalë për ndonjë mashtrim.

“Alarm i rremë! E kam pranuar këtë letër sot në mëngjes, por nuk shoh asnjë arsye se pse dikush do ta dërgonte atë”, tha Lena Tayara në Twitter, duke e postuar një foto të letrës së pranuar.

Image

Pasi që ndjekësit e saj në Twitter e bindën se letra dukej autentike, ajo ndryshoi mendje dhe shkroi: “Po ta dija se letra ishte origjinale, do ta vendosja një mbulesë më të bukur tavoline para se ta fotografoja. Por faleminderit për kartolinën, jam e mahnitur dhe shumë e prekur”.

Coldplay është bendi më i shitur britanik i shekullit 21. Sipas statistikave të revistës Charts, ata i kanë tre nga 20 albumet më të shitura të këtij mijëvjeçari, të udhëhequr nga “A Rush Of Blood To The Head” nga viti 2002. /koha,net/ KultPlus.com

Bendi britanik shënon rekord, i treti në histori sa i përket të ardhurave nga turnetë

Grupi britanik është futur në listën e tureve më të paguara në histori, shkruan KultPlus.

Bendi Coldplay ka grumbulluar 523 milionë dollarë nga turneu, dhe një gjë e tillë është konfirmuar pas koncertit të 114-të.

Vetëm dy grupe kanë pasur suksese me turnetë, sa i përkët të hyrave, U2 që fitoi 784 milionë dollarë, në turneun përgjatë viteve 2009-2011 dhe Rolingstones, që patën fituar 558 milionë dollarë. Turneu i Codlplay filloi në Buneos Aires, në mars të vitit 2016 dhe turi i këtij bendi llogaritet të jetë përcjellë nga 5.5 milionë dollarë./KultPlus.com