‘Zgjoi’ filmi më i shikuar në Cineplexx gjatë vitit 2021

Kinemaja “Cineplexx” ka bërë publike së fundmi filmat më të shikuar gjatë vitit 2021, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare, Cineplexx, njoftoi se “Zgjoi” ishte filmi më i shikuar këtë vit me plotë 31,920 bileta të shitura në Prishtinë dhe Prizren.

Në anën tjetër, filmi “Fast and Furious 9” arriti që të shiste 15,794 bileta, derisa në vendin e tretë dhe të katërt ishin Tom & Jerry dhe Spider-Man.

Filmi “No Time To Die” i agjentit James Bond zuri vendin e pestë për shikime në Cineplexx.

‘Zgjoi’ paraqet historia e vërtetë e Fahrijes (Yllka Gashit), e cila, si shumë gra të tjera në fshatin e saj patriarkal, ka jetuar me shpresë të zbehur dhe pikëllim në rritje që kur i shoqi u zhduk gjatë luftës në Kosovë. Për të siguruar familjen e saj në vështirësi, ajo mbledh gra të tjera në komunitetin e saj për të nisur një biznes që shet ajvarin me salcë me piper të kuq. Së bashku ata gjejnë shërim dhe ngushëllim duke menduar për një të ardhme pa burrat e tyre. /KultPlus.com

May be an image of 8 people and text

Dwayne Johnson konfirmon se nuk do të jetë më pjesë e filmave “Fast & Furious”

Dwayne Johnson ka konfirmuar se nuk do të jetë më pjesë e filmave “Fast & Furious”.

Për filmat e ardhshëm, aktori ka thënë se u uron vetëm fat, shkruan NME.

“U uroj fat në Fast 9. Ju uroj shumë fat në Fast 10 dhe 11 dhe të gjithë ‘Fast & Furious’ e tjerë që të t’i bëjnë pa mua”, ka thënë ai.

Johnson ka komentuar pas mosmarrëveshjeve me yllin e filmit, Vin Diesel, i cili është pjesë e të gjitha episodeve të “Fast & Furious”. / KultPlus.com

Si u bë filmi ‘Fast and Furious’ fenomen i shekullit 21?

Një film që filloi 20 vite më parë me një “thriller modest’, por u shndërrua në telenovelën më të pëlqyer, e ka përfaqësuar në mënyrë të përkryer mënyrën se si ka ndryshuar kinemaja.

Filmi “Fast and Furious” i vitit 2001 u bë një nga filmat që u pëlqyen më së shumti nga gjithë bota.  Filmi i garave me makina ka arritur të ndryshojë edhe rrjedhën e kinematografisë duke u bërë një nga filmat që thyen rekord në historinë e kinematografisë.

Edhe 20 vjet pas ky film mbetet një prej filmave që nuk rresht së krijuari pjesë të reja, ku deri më tani janë realizuar nëntë filma, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Për më tepër, pasi është transformuar vazhdimisht në vetvete, kjo ka pasqyruar mënyrën në të cilën prodhimi i filmit është zhvendosur dhe ka evoluar në shekullin 21.

Këtë javë do të shfaqet në SHBA dhe Britani pjesa e fundit e këtij filmi “The Fast Saga” i cili mbase edhe përfaqëson kulmin e shtrirjes së këtij filmi.

Seria e parë ë këtij filmi u krijua nga leximi i një artikulli të regjisorit Rob Cohen të vitit 1998 në revistën amerikane Vibe, duke detajuar qarkun e paligjshëm të garave në rrugë të New York City dhe që nga krijimi i tij, kinematografia amerikane vendosën që të prodhojnë më shumë filma të zhanrit aksion.

Me rekordin e shikueshmërisë të pjesës së parë të “Fast and Furious” kjo normalisht edhe pati numër të madh të fitimesh dhe nxiti menjëherë kastin që t’i përveshën punës në realizimin e pjesës së dytë të tij. Duke pasur në kryeqendër garën me makina ky film korri shumë suksese në të gjithë botën në secilin sezon të tij, transmeton tutje KultPlus.

Me historinë komplekse të garave me makina, kthesave të shumta, dhe sfidave të rrezikshme, ky film në vete nxit dramaticitetin dhe entuziazmin tek secili shikues. Po ashtu ky film ka marrëdhënie jashtëzakonisht të fortë metatekstuale me figurat.

Çfarë e ka bërë këtë film të suksesshëm në atë mënyrë që askush nuk e ka imagjinuar 20 vite më parë? Mbase nuk është thjeshtë veprimi. Është për shkak se ajo ka mbajtur një konstante dhe më këmbë në tokë ndryshe prej bashkohësit.

Me gjithë suksesin e sezonit të nëntë kjo nuk do të thotë që më në fund, nuk rrezikon të frymëzojë të njëjtën lodhje të ekskluzivitetit që kanë shumë filma të tjerë.

E nëse seritë e këtij filmi vazhdojnë edhe për 20 vite të tjera suksesin do ta mbajë vetëm për shkak të cilësive të thjeshta, marifetet e shumta, tentimeve për shpëtim të botës dhe shfaqjeve të forcës hekuruliane. / KultPlus.com

‘Fast and Furious’ në prag të përfundimit

Vin Diesel ka thënë se filmi i famshëm “Fast and Furious” do të ketë së shpejti një fund.

Aktori hollivudian i cili u bë i famshëm për rolin e tij si garues makinash në këtë film, ka thënë në një intervistë për Associated Press se saga “Fast and Furious” do të përfundojë pas dy pjesëve të tjera, pas serisë së fundit të titulluar “F9”, premiera e të cilit shfaqet në kinema me 25 qershor të këtij viti.

Diesel ka thënë se “Universal Pictures” dëshiron t’i japë fund filmit, në dy pjesë.

Sipas tij, dy pjesët finale të tij do të publikohen njëri në vitin 2023, dhe tjetri në vitin 2024.

“Secili tregim meriton fundin e tij”, ka thënë Diesel gjatë një gostie për media për serinë “F9” të filmit, kur është pyetur për të ardhmen e tij. transmeton KultPlus.

“E di se njerëzit mendojnë që filmi nuk duhet të mbarojë, por unë përfundojë se të gjitha gjërat e mira duhet të përfundojnë”, është shprehur Diesel, i cili në seritë e këtij filmi luan njërin prej roleve kryesore, atë të Dom Torettos, që kur është inauguruar filmi në vitin 2001.

Filmi ka arritur fitime të mëdha, ku vetëm dy seritë e fundit kanë arritur më shumë se 1 miliard dollarë fitime secili.

Krahas Dieselit, filmi i zhanrit aksion përfshinte edhe shumë aktorë të tjerë të famshëm si Michelle Rodriguez, Dwayne “The Rock” Johnson, Tyrese Gibson, reperi Ludacris, Jason Statham dhe tashmë i ndjeri, Paul Walker. / KultPlus.com

Vin Diesel falënderon Paul Walker për inspirimin që i dha për muzikë

“Fast and Furios”, nuk do të ishte ai që është sot pa dyshen më të preferuar të këtij filmi, Vin Diesel dhe Paul Walker.

Në vitin 2013, Paul Walker ndërroi jetë në një aksident me makinë, kurse Diesel që nga ajo kohë ka filluar që të mirret me projekte muzikore.

Ditë më parë ai ka lansuar këngën “Days Are Gone”, në të cilën përmendi edhe kolegun e tij të ndjerë.

Diesel në një intervistë për People ka treguar për tranzicionin e tij prej filmave në muzikë.

“Më kujtohet në Londër kur Paul thoshte se njerëzit janë të koncentruar kur ti këndon. Mos u ndal së kënduari, ti e di që ke diçka speciale”, është shprehur ai./ KultPlus.com

Lansohet trajleri i ri i ‘Fast and Furious 9’

Ky film ka gjithçka, përfshirë Helen Mirren, veturë me motorë rakete, avion me magnet si dhe John Cenan.

“Fast and Furious” ka qenë shumëçka gjatë afër 20 viteve të historisë së tij, por një gjë nuk është ndryshuar asnjëherë, dashuria për veturat, transmeton KultPlus.

F9 trajleri zbulon “çmenduritë” e tyre, duke filluar nga një veturë Ponatiac Fiero i cili ka një motorë rakete të montuar në të si dhe një aeroplan magnet.

Ky film shfaq Vin Dieselin, Dominic Toretton duke garuar me vëllai i tij Jakobin, rolin e të cilit e luan John Cena, i cili duket se është një ekspert i vozitjes së veturave, hajn i suksesshëm e një vrasës. / KultPlus.com

“Fast & Furious” rrezikon të humbasë një nga protagonistët

Familja e “Fast & Furious” po rrezikon që të shpërbëhet.

Tyrese Gibson, aktori që interpreton Roman Pearce në sagën e famshme, sulmoi në Instagram aktorin Dwayne “The Rock” Johnson, duke thënë se nëse ai kthehet për “Fast & Furious 9”, do të largohet nga kasti.

“Më vjen keq të njoftoj se nëse Dwayne është në Fast9, nuk do të jetë Roman Pearce. Nëse ngatërrohesh me familjen time, do të merrem me tënden”, shkroi Gibson, i cili e quajti “The Rock”-un një klloun, transmeton tch.

Universal Pictures nuk ka bërë asnjë koment në lidhje me këtë postim të Tyrese Gibson./ KultPlus.com