Nga nesër, udhëtim poetik në rrugët e Prishtinës

Letërsia e bën njeriun të udhëtoj nëpër kohë mendërisht, mirëpo kësaj radhe në kuadër të Festivalit Polip dhe Festivalit HAPU, letërsia do të na shtyjë drejt udhëtimit fizik bashkë me të.

Rrugëtimi poetik në Prishtinë nis nesër, më 11 shtator. Nga ora 19:30 e deri në 20:00 publiku do të ketë rastin të dëgjoj poezi nga radiot e tyre, teksa janë duke lëvizur me makinat e tyre.

“Publiku ftohet me makinat e tyre të përcjellin këtë udhëtim poetik në rrugët e Prishtinës, si një uverturë poetike para hapjes zyrtare të festivalit polip që do të bëhet me publikun online. Gjatë këtij udhëtimi, përmes frekuencës FM radiove të tyre në makina, publiku do të dëgjojnë poezi të disa prej autorëve pjesëmarrës në festivalin polip”, thuhet në njoftimin e HAPU, përcjell KultPlus.

Kuratorë të kësaj nisme janë Dukagjin Podrimaj dhe Florent Mehmeti, aktorët të cilët do të performojnë poezitë janë May-Linda Kosumovic dhe Adrian Morina, ndërkaq poetët janë Sibel Halimi, Lulzim Haziri, Faruk Šehić, Tomislav Markovic, Nora Prekazi Hoti, Loer Kume, Plator Gashi, Katja Grćic dhe Ana Kove./KultPlus.com

Nis festivali “HAPU”, e kthen Prishtinën në një park artistik lojërash

Rrona Jaka

Për herë të pestë me radhë, festivali i artit  “HAPU” e kthen Prishtinën në një park artistik lojërash.

“Ideja që do të humbasësh nuk mund të të ndalojë të mundohesh”,  këtë gjë na sugjerojnë akrobatët e trupës së cirkut francez Un Loup Pour I’Homme me lëvizjet e tyre gjatë hapjes së festivalit të artit në hapësirë publike “HAPU”, shkruan KultPlus.

Duke e shtyrë veten në skaje të aftësive të tyre, akrobatët kanë nisur rrugëtimin njëjavor të festivalit Hapu.

Me trupat e tyre, duke e mohuar plotësisht gravitetin, ata na kanë çuar në kufij të realitetit fizik.

Me skenar që i ngjason lojës pa rregulla, FACE NRD është përpjekur të ringjallë ndjesinë më të pafajshme dhe më fëmijërore të secilit prej nesh, në të njëjtën kohë duke treguar fuqinë dhe imagjinatën tonë.

Duke u grindur, shtyrë e vrapuar si dhe duke shpikur çdo herë rregulla të reja të lojës ata kanë krijuar një univers paralel si në imagjinatën e një fëmije.

Pas shfaqjes në sheshin ‘Skënderbeu’  është ndezur zjarri i festës për të vazhduar më tej në ambientet e teatrit Oda.

Aktoret Doresa Rexha dhe May-Linda Kosumovic, e kanë ftuar audiencën që të hapen edhe ata dhe të ndjejnë ritmin e muzikës dhe të hipnotizohen nga zjarri mbi kokat e vajzave.

Këtë vit HAPU është hapur edhe në Fushë Kosovë, duke i ftuar njerëzit të luajnë sikur askush nuk është duke parë, sepse sipas tyre, të luash nuk është luks apo instinkt fëmiror, por një mënyrë e sinqertë për ta kuptuar veten.

Gjatë ditëve në vazhdim, në festivalin e artit në hapësirën publike HAPU, do të mund të ndiqni debate, performanca dhe diskutime mbi artin, cirkun dhe gjithçka mes tyre.

Aktorët dhe performuesit kosovarë, italianë, francezë e gjermanë, do të tregojnë aftësitë e tyre, përgatitjen artistike si dhe kulturën e vendit nga i cili vinë, duke insistuar në çdo hap që të “hapeni edhe ju me ta”. /KultPlus.com

Sot nis festivali ‘Hapu’, ju fton për të eksploruar dhe zbuluar vetveten dhe shoqërinë

Festivali i cili hulumton hapësirat publike këtë vit do t’i kthejë ato në një fushë-lojë. Me temën “Hapu dhe luaj!” edicioni i pestë fton për të eksploruar dhe zbuluar “HAPU” për tetë ditë do të mbushë rrugët e kryeqytetit me performanca e aktivitete kulturore. Shtatë lokacione të ndryshme do të shndërrohen në hapësira për krijime artistike.

Mirëpo këtë vit përveç në kryeqytet, “HAPU” po e zgjeron fushë-lojën edhe në Fushë-Kosovë. Rruga “Dardania” dhe Stacioni i trenave në Fushë-Kosovë do të jenë dy lokacionet e reja të Festivalit.

Në anën tjetër, teatri “Oda”, “Shtatëmbëdhjetë”, dhe hapësirat si “NEWBORN” sheshet “Nënë Tereza”, “Skënderbeu”, “Zahir Pajaziti” e “Adem Jashari” do te jenë vendet të cilat do të shfrytëzohen këtë vit nga artistë vendorë dhe ndërkombëtarë. “Hapu” fillon në ditën e 11-të të këtij muaji.

“HAPU dhe luaj me ne, me artistët, me bashkëqytetarët”, është thirrja e sivjetshme e Festivalit. Kjo thirrje, sipas drejtorit artistik të Festivalit, Florent Mehmeti, nuk është vetëm për t’u argëtuar, mirëpo për të treguar se të luash nuk është luks. / KultPlus.com

Nesër fillon Festivali HAPU

Festivali i artit në Hapësirë Publike ‘HAPU’, vjen me edicionin e tij të katërt duke vazhduar suksesshëm rrugëtimin e tij, shkruan KultPlus.

Ky festival i cili fillon nesër, edhe këtë vit ka në qendër lëvizjen në hapësirat publike të qytetit të Prishtinës, duke vazhduar eksplorimin e tyre të pashterur në kërkim të pikave që promovojnë lëvizjen e përbashkët me qytetin.

Sipas drejtorit artistik të festivalit, Florent Mehmeti, me këto lëvizje publiku do të përjetoj së bashku eksplorimin e limiteve dhe ndryshimin e këndvështrimit për kryeqytetin.

“Duke lëvizur do të takohemi, do të bashkë-krijojmë, bashkë-bisedojmë e bashkë-ndjejmë dhe do të bashkë-lëvizim. Lëvizja e qytetit do të na prodhojë imazhet e lëvizura të transformuar në një film që për rol kryesor ka banorët e këtij qyteti dhe vizitorët e shumtë në këtë kohë”, është shprehur ai.

Florent Mehmeti

HAPU këtë vit hapet në natën e parë me lëvizjet e “Liquid Loft” nga Austria, mjeshtërisht të koreografuara nga Chris Haring duke lëvizur kështu bashkë me publikun deri në oborrin e Muzeut të Kosovës dhe prej aty do të jehojnë në kokat tuaja shumë e shumë gjuhë nga kënde të ndryshme të Evropës, përfshirë edhe gjuhën e regjistruar në Prishtinë, të asociuara me imazhet në lëvizje të krijuara me finesë nga Liquid Loft.

HAPU fillon nesër dhe vazhdon aktivitetin e tij deri më datë 24 korrik. /KultPlus.com

Reth programit: http://hapu.me/repository/docs/Hapu%204_Booklet_shqip_web.pdf