‘Vera Andrron Detin’ edhe në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Kairo

Filmi me regji të Kaltrina Krasniqit, “Vera Andrron Detin” do të shfaqet disa ditë më vonë në Kairo në edicionin e 43-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Egjipt, shkruan KultPlus.

Udhëtimi ynë vazhdon. Jemi vetëm pak ditë larg premierës sonë të #MENAregion. Ndalesa tjetër e ‘Verës’ është edicioni i 43-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Kairo“, thuhet në njoftim.

Në film përditshmëria e qetë e Verës çrregullohet nga vetëvrasja e papritur e burrit të saj që hapë rrugë për një paradë të padëshiruar kërcënimesh nga kushërinjtë që pretendojnë të kenë pronësi mbi shtëpinë e familjes së tyre në fshat. Kur tendencat e një skeme të nëntokës fillojnë të dalin në pah, bota e Verës përballet me rreziqe të cilat duket se do ta fundosin atë. Frika dhe mosbesimi, shtyjnë Verën të marrë fatin e familjes në duart e saj.

E zhytur në një atmosferë të tensionuar, “Vera Andrron Detin” është një portret intim por edhe universal i një gruaje e cila lufton një realitet të vrazhdë pabarazisë gjinore thellë të rrënjosura në shoqëri edhe në ditët e sotme’.

Në film luajnë: Teuta Ajdini Jegeni, Alketa Syla, Refet Abazi, Astrit Kabashi, Arona Zyberi, Aurita Agushi, Ilire Vinca, Xhevat Qorraj, etj. Drejtoreshë e fotografisë: Sevdije Kastrati; Producent: Shkumbin Istrefi.

Vera andrron detin’ është bashkëprodhim në mes të Kosovës (Puntoria Kreative Isstra, Vera Films), Maqedonisë së Veriut (Dream Factory) dhe Shqipërisë (Papadhimitri Productions) i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Agjencia e Filmit e Maqedonisë së Veriut dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë – Shqipëri. / KultPlus.com

Publikohet trailer zyrtar i filmit ‘Virgjëresha Shqiptare’ së regjisorit Bujar Alimanit (VIDEO)

Filmi ”The Albanian Virgin” nën regjinë e Bujar Alimanit do të ketë premierën botërore këtë vit në edicionin e 37-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Varshavë, në kategorinë zyrtare të konkursit ndërkombëtar, por para se ta ketë atë, filmi tani ka zyrtarisht trilerin e tij, përcjell KultPlus.

Filmi zë vend në Shqipërinë e vitit 1958, ku një djalë dhe një vajzë rriten së bashku në të njëjtin fshat. Ata janë miqtë më të mirë. Luana është vajza e një njeriu shumë të respektuar, Agimi biri i tradhtarëve të cilët u ndaluan nga qyteti nga komunistët. Pavarësisht nga këto rrethana të pafavorshme, të dy ruajnë miqësinë e tyre për 10 vjet. Si një grua e re Luana përjeton gjithnjë e më shumë se të jesh grua është një mallkim dhe ndërmerr veprime të pazakonta, i jep fund situatës së saj si viktimë dhe fiton fuqinë për të vendosur vetë.

”Përpara çdo hapi të shtyrë nga çdo qëllim apo situatë, të vërë arsyen qoftë edhe duke e paguar shtrenjtë. Personazhi kryesor në film sakrifikon dashurinë e jetës së saj për një qëllim të lartë siç është drejtësia në vend. Por kur duhet ta thellojë akoma më shumë këtë, tërhiqet dhe vë në funksion arsyen”, pati thënë regjisori Alimani në një intervistë për KultPlus.

Lajmi u bë i ditur nga aktorja Rina Krasniqi, e cila në film mban rolin kryesor, atë të Luanës. / KultPlus.com

Johnny Depp, fitues i çmimit “Donostia”

Aktori dhe producenti amerikan, Johnny Depp mori çmimin e nderit “Donostia” në Festivalin e 69-të Ndërkombëtar të Filmit të mbajtur këtë vit në San Sebastian të Spanjës.

Depp është shfaqur në publik për herë të parë që kur u ngrit një padi mes tij dhe ish-bashkëshortes, Amber Heard, mbi akuzat për abuzim.

Duke folur në një konferencë për media që mbajti para ceremonisë së ndarjes së çmimeve, Depp tha se po kalonte një periudhë “shumë komplekse”.

“Kur dikush është i padrejtë me ju ose me dikë që e doni dhe besoni, ngrihuni, mos u qëndroni aty sepse ata kanë nevojë për ju”, tha Depp.

Menaxhmenti i Festivalit të Filmit në San Sebastian, i cili u kritikua për çmimin e Depp në kohën e akuzave kundër tij, deklaroi se aktori amerikan nuk u arrestua apo u dënua për dhunë ndaj grave.

Çmimi “Donostia” iu dha Depp (58 vjeç) si një nga aktorët më të talentuar dhe të gjithanshëm në kinemanë bashkëkohore.

Çmimi synon të nderojë arritjet jetësore të filmit.

Festivali i Filmit në San Sebastian do të përfundojë më 25 shtator. / KultPlus.com

Festivali ‘Dea open air’, mbrëmja gala e çmimeve pa publik

Ditët e festivalit ndërkombëtar të filmit “Dea Open Air” kanë vijuar me sukses në projektimin e filmave të huaj, sipas programit.

Nga moti i paqëndrueshëm projektimi i filmave është zhvendosur nga mjediset e Amfiteatrit të Universitetit të Arteve në sallën e UA.

Këtë mbrëmje sipas programit do të organizohet nata gala e ndarjes së çmimeve të edicionit të shtatë të “Dea open air”, transmeton KultPlus.

Zyra e shtypit e festivalit njofton se për arsye të intensifikimit të masave mbrojtëse të ndërmarra nga qeveria shqiptare në kuadrin e pandemisë, mbrëmja gala e planifikuar të organizohej në natyrë të hapur, në kushtet e motit të paqëndrueshëm do të zhvillohet brenda në sallën e madhe të Universitetit të Arteve, pa publik.

“Nga autorët, kineastët, të pasionuarit e kinemasë dhe miqtë e Dea-s, ajo do të ofrohet life stream në website-n e festivalit (deafilmfest.al) dhe në adresën e festivalit në Facebook (Dea Film Festival)”, thuhet në njoftim. Sipas njoftimit nga zyra e shtypit e “Dea open air”, ka vijuar konkurrimi në kategoritë filmi me metrazh të gjatë ku morën pjesë filma nga Kosova, Gjermania, Italia, Bjellorusia, Rusia dhe Mal i Zi; filmi i shkurtër me 22 filma nga 13 vende të botës dhe filmi studentor ku kanë marrë pjesë 24 filma nga 10 vende të botës.

“Filmat më të ndjekur kanë qenë ata të konkurrimit kryesor, programi i filmit me metrazh të gjatë, ku deri tani janë shfaqur këto filma: Cirku fluturues- me regji të Fatos Berishës, Kosovë; Boneie & Bonnie- me regji të Ali Hakim, Gjermani; Jerm- me regji të Vladimir Zinkevich, Bjellorusi; Nuk jam vrasës- me regji të Andrea Zaçariello, Itali”, thuhet në njoftimin që vjen nga zyra e shtypit e “Dea open air”. Sonte është mbrëmja e fundit e festivalit që mbyllet në konkurrimin kryesor me filmat me metrazh të gjatë: Guri, gërshëra dhe letra- me regji të Tatiana Lyutaeva, Rusi; Ti e ke natën-me regji të Ivan Slatic, Mal i Zi.

Në programin e filmit studentor: Djali i gështenjtë- Agata Bolansova, Sllovaki; Trashëgimi- Daniel Kazankov, Sllovaki; Në kërkim të gjurmës së elefantit- Katarina Jonisova- Sllovaki 2019; Mëngjesi im është darka juaj- Petra Pantyi, Hungari; Mund të zbrisni që atje- Katerina Hronikova- Sllovaki. Në programin e filmit të shkurtër janë: Rivirgjërim- Elena Beatrice dhe Daniele Lince, Shqipëri e Itali; Candela- Gabriel Carrasco, Spanjë; Roboti do të të mbrojë-Nicola Piovesan, Estoni; Ndal autobusin- David Trujillo, Francë; Haëaii- Jordi Capdevila, Spanjë; Toka thërret Anën- Fernando Bonelli, Spanjë.

Juritë kanë vazhduar punën e tyre online, ku vendimet e tyre do bëhen publike këtë mbrëmje me ndarjen e çmimeve. /sot/ KultPlus.com

Sonte Festivali Ndërkombëtar i Filmit ‘Dea Open Air’ shënon natën e fundit

Ditët e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Dea Open Air” kanë vijuar me sukses në projektimin e filmave të huaj, sipas programit të festivalit. Nga moti i paqëndrueshëm projektimi i filmave është zhvendosur nga mjediset e Amfiteatrit të Universitetit të Arteve në sallën e UA.

Ndërsa ka vijuar konkurrimi në kategoritë: Filmi me Metrazh të gjatë ku morën pjesë filma nga Kosova, Gjermania, Italia, Bjellorusia, Rusia dhe Mal i Zi; Filmi i Shkurtër me 22 filma nga 13 vende të botës, dhe Filmi Studentor ku kanë marrë pjesë 24 filma nga 10 vende të botës.

Filmat më të ndjekur kanë qenë ata të konkurimit kryesor, programi i filmit me metrazh të gjatë, ku deri tani janë shfaqur këto filma: Cirku fluturues, me regji të Fatos Berishës, Kosovë 2019; Boneie & Bonnie me regji të Ali Hakim, Gjermani 2019; “Jerm” me regji të Vladimir Zinkevich, Bjellorusi, 2020; “Nuk jam vrasës”, me regji të Andrea Zaçariello, Itali, 2019.

Sonte është mbrëmja e fundit e festivalit që mbyllet:

-Në konkurrimin kryesor me këta filma me metrazh të gjatë: “Guri, gërshëra dhe letra”, me regji të Tatiana Lyutaeva, Rusi dhe filmin “Ti e ke natën”, me regji të Ivan Slatic, Mal i Zi, 2018;

-Në programin e filmit studentor: Djali i gështenjtë – Agata Bolansova – Sllovaki, 2019; Trashëgimi – Daniel Kazankov – Sllovaki 2019 –21 Minuta; Në kërkim të gjurmës së elefantit – Katarína Jonisová – Sllovaki 2019 – 13 Minuta; Mëngjesi im është darka juaj – Petra Pantyi – Hungari 2020 – 19 Minuta; Mund të zbrisni që atje – Kateřina Hroníková –Sllovaki 2019 – 21 Minuta.

-Në programin e filmit të shkurtër: Rivirgjërim – Elena Beatrice &Daniele Lince –Shqipëri&Itali 2018 – 8 Minuta; Candela – Gabriel Carrasco – Spanjë 2019 – 21 Minuta; Roboti do të të mbrojë – Nicola Piovesan – Estoni 2018 – 10 Minuta; Ndal autobusin – David Trujillo – Francë 2020 – 15 Minuta; Haëaii – Jordi Capdevila – Spanjë 2019 – 20 Minuta; Toka thërret Anën – Fernando Bonelli – Spain 2019 – 20 Minuta.

Juritë kanë vazhduar punën e tyre online. Sot në mbrëmjë deri nesër do të konkludojnë me vendimet e tyre, që do bëhen publike nesër në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve.

Nesër, sipas programit, do të organizohet Nata Gala ndarjes së Çmimeve të edicionit të Shtatë të DEA OPEN AIR. Për arsye të intensifikimit të masave mbrojtëse të ndërmarra nga qeveria shqiptare në kuadrin e pandemisë, organizatorët e festivalit bëjnë me dije, se mbrëmja gala, e planifikuar të organizohej në natyrë të hapur, në kushtet e motit të paqëndrueshëm do të zhvillohet brenda në sallën e madhe të Universitetit të Arteve, PA PUBLIK. Nga autorët, kineastët, të pasionuarit e kinemasë dhe miqtë e DEAs, ajo do të ofrohet life stream në Website-n e festivalit (deafilmfest.al) dhe në adresën e festivalit në facebook (Dea Film Festival)

Tre produksione te Filmit me Metrazh te Gjate që janë shfaqur në tre mbrëmjet e festivalit ndërkombëtar “Dea Open Air”, në sallen e Universitetit të Arteve.

Bonnie & Bonnie – Ali Hakim – Gjermani 2019

Mbrëmja e dytë e festivalit të filmit “Dea Open Air” ka vazhduar me produksionin e regjisorit afgan Ali Hakim, i cili vitin që shkoi ka pasur deputimin e filmit me metrazh të gjatë “Bonnie & Bonnie” në rrethin e Hamburgut në Wilhelmsburg. Regjisori është rritur në këtë zonë dhe ende jeton atje, dhe ky fakt tregon qartë pse emir i tij mban këtë projekt. Kritika është tërhequr pas mënyrës se ai ka sjellë atmosferën e veçantë të ishullit të Elbës, si më mbresëlënësja, ku ka vendosur historinë e tij të dy vajzave të reja që luftojnë për dashurinë e tyre të ndaluar.

17-vjeçarja Yara (Emma Drogunova) pëlqen të kërcejë dhe të bredhë nëpër Ëilhelmsburg me miqtë e saj, dhe shpesh këto sekuenca jete i filmon dhe poston në internet. Në njërën ditë të kësaj atmosfere argëtuese, Jara takon Kikin, më e madhe në moshë, dhe magjepset mënjëherë pas saj. Gradualisht mes tyre nis një marrëdhënie dashurie, por që nuk mund të lejohet. Duke qenë se Jara vjen nga familje shqiptare, emigrant, homoseksualiteti është një tabu, e papranueshme. Në rolin e babait të Jarës është aktori shqiptar Kasem Hoxha, dhe “familja” e tij është me aktorë gjermanë, konkretisht vëllai i Jarës, Bekimi zbulon sekretin e saj. Në këtë histori të palejuar ato të dyja marrin vendimin të largohen.

Ka një ngjarje me titullin e filmit ku “Bonnie & Bonnie” është një kujtesë për çiftin criminal me famë botërore Bonnie dhe Clyde, ku në këtë rast Hakim nuk jep një baladë gangsterësh, pavarësisht nga e kaluara kriminale e Kikit, por një dramë dashurie.

Dy të rejat janë poetike, pas puthjes së parë ato ëndërrojnë të ikin së bashku në Francë. Kjo është në kontrast me realitetin e zymtë, ku Jara punon në një supermarket si shitëse, dhe Kiki si bariste në një bar sportive në përpjekje të përditshme të burrave që e provokojnë në mënyrë të vazhdueshme.

Nga ana tjetër jepet një familje emigrantësh shqiptare, që përplasen me problemet e përditshmërisë për të siguruar jetën, dhe problemet që vijnë në familje. Babai i Jarës është i rreptë, fanatik dhe kërkon ta martojë vajzën me një 17 vjeçar, bashkëatdhetar, ndërsa vëllai i madh, Bekimi del në çdo moment në mbrotje të nderit të motrës, deri në përdorimin e dhunës ndaj saj.

Vajzat megjithë rezistencën e tyre, nuk mund të jetojnë më në qytet, duke u arratisur në Francë, por në fund Kiki qëllohet nga policia. Fama e dy vajzave pasi kryejnë disa vjedhje përhapet me shpejtësi në internet si dikur legjenda amerikane duke u vetquajtur “Bonnie & Bonnie”

Jerm – Vladimir Zinkeviçh – Bjellorusi 2020

“Spice boyz” produksion i 2020, me regji të Vladimir Zinkeviçh sjell kinemanë bjelloruse në Tiranë, në mbrëmjen e tretë të festivalit ndërkombëtar të filmit “Dea Open Air”.

Vasja kthehet në vendlindje për dasmën e shoqes së saj të shkollës Inës. Dhëndri së bashku me dy miqtë e tij organizojnë mbrëmjen e beqarisë, në mënyrë të paplanifikuar, duke marrë një shtëpi të posaçme me qera. Filmi është e bazuar në një ngjarje të vërtetë, ndodhur në vitin 2014 në qytetin e Gomel.

Spice Boyz është një film i tmerrshëm, gazmor por edhe i trishtuar duke mësuar se si zgjedhjet e gabuara në të vërtetë mund të të hedhin në humnerë gjithë jetën. Filmi nis me ushtarët që patrullojnë rrugët por papritur ata marrin një njoftim në radio se diku është një i ri, pothuaj i çmendur që shëtit lakuriq rrugëve…Rikthehen ngjarjet tek vajzat, planet e përgatitjes për dasmën e Inës, dhe djemtë në kërkim të vendit të përshtatshëm për të organizuar dasmën. Por, e gjitha shumë shpejt degradon. Djemtë në mbrëmjen e beqarisë marrin në mungesë të hashashit, erëza – shumë më të forta që shkaktojnë problem të rënda me shëndetin, fizik e mendor.

Në këtë mbrëmje gjithçka përmbyset. Ëndrrat dhe besimet e të rinjve. Edhe pse regjisori kujdeset për këta personazhë ata pashmangshmërisht shkojnë drejt ferrit të tyre.

Erëzat krijojnë efektin e fortë të çmendurisë, pothuaj sureale gjithçka. Duke çuar në fatalitetin ëndrrën, mbrëmjen e dasmës, miqësinë. Të rinjtë degradojnë, në vrasës.

Është një film i dhimbshëm që adreson shqetësimet e kohës, se çfarë drogërat shkaktojnë tek të rinjtë duke i shmangur nga fatet e tyre, duke mbyllur jetën kaq tragjikisht.

Nuk jam vrasës – Andrea Zçariello – Itali 2019

Në mbrëmjen e katërt të festivalit ndërkombëtar të filmit “Dea Open Air” produksioni Italian, i vitit 2019, “Unë nuk jam një vrasës” nga Andrea Zaçariello na zhyt në një histori të errët të botës së mafias. Hisotria është bazuar në romanin me të njëjtin titull të Francesco Caringella, një histori e errët, por që mban vëmendjen e shikuesve qysh në skenat e para, duke na çuar në një fund aspak të qartë.

Tre miq në rolet kryesore (Alessio Boni, Edoardo Pesce dhe Claudia Gerini) dhe një histori misterioze. Ngjarja krijon akrobaci kohore, duke na tërhequr drejt sfondit psikologjik të tre protagonistëve meshkuj, nisur në një kohë me shi e gri. Tre miqtë janë rritur bashkë, duke i ndjekur në film në faza të ndryshme të jetës: si fëmijë, pastaj të rritur, në paralele të vazhdueshme. Të bërë bashkë nga pasioni për ligjin, ata janë edhe nën ndikimin e personalitetit të njëri tjetrit, që mbajnë mes tyre një pakt të heshtur, që është vulosur diku, një zarf që mbahet në një kuti, në një kopje të vetme, dhe me një çelës.

Rrugët profesionale janë të ndryshme, por të afërta me njëra-tjetrën: Francesco Prencipe bëhet zëvendës komisar policie dhe punon shumë afër, mikut të tij, Giovanni Mastropaolo që është gjyqtar, ndërsa Giorgio, i cili është bërë avokat, ndjek zbeht hapat e babait të tij, i mjegulluar nga alkooli dhe nga një dashuri asnjëherë e ndërsjellë.

Një natë gjykatësi Mastropaolo telefonon mikun e tij Francesco i cili nxiton në një udhëtim vajtje-ardhje katër orëshe për ta takuar atë për vetëm disa minuta. Por çfarë ka ndodhur, çfarë i thanë njëri-tjetrit nuk dihet; e vetmja gjë e sigurt është që gjyqtari gjendet i vdekur dhe në vendin e ngjarjes janë vetëm gjurmët e shokut të tij që bëhet i dyshuari kryesor për vrasjen. A është ai vrasësi?! Ai e deklaron veten të pafajshëm dhe i beson mbrojtjen e tij Giorgio. I gjithë sistemi akuzues është kundër ish-zëvendës komisarit, që goditet pa mëshirë nga kolegu i tij, por dhe një grua prokurore. Polici arrestohet në fund. Ndërsa prêt gjyqin final, e kaluara ngacmohet nga buburrecat e qelisë, që ecin të vetmuara, duke na dhënë një simbolikë se si ngatërrohen e përzihen gënjeshtrat dhe paqartësisë në një process hetimi.

Oficeri i policisë përsërit vazhdimisht: Unë nuk jam vrasës. Në lojën e të dhënave të rreme, dhe provave të munguara lindin dyshime për errësirën morale të jetës së policit, pyetje se çfarë është

ndërgjegja personale, si mund të jetojë në kufi të së mirës dhe së keqës, për aftësinë për të ruajtur ekzistencën e tij, duke kamufluar fakte false, autentike.

“Unë nuk jam një vrasës” është fjalia mbyllëse e Francescos në sallën e gjyqit, me një zë të qetë, ton bindës. Si duket regjisori me vetëdije zhvendos besueshmërinë, e cila shpesh kushtëzohet dhe manipulohet, ku krahasimi midis së vërtetës dhe arsyes ligjore ndonjëherë i bën gjykimet aq të errëta sa dyshimi. / KultPlus.com

Fillon Edicioni i Shtatë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit ‘Dea Open Air’

Në Tiranë zhvillohet nesër (dt. 11.10.2020) ceremonia zyrtare e hapjes së Edicionit të Shtatë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dea Open Tiranë 2020.

Festivali vion të organizohet sipas traditës Open Air, në Kinema DEA OPEN AIR 1 – Amfiteatri i Universitetit të Arteve, DEA OPEN AIR 2 – po në mjediset e Universitetit të Arteve dhe në taracën e Pallatit të Kulturës në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës.

Festivali ka në qendër konkurimin në Seksionin e filmit artistik me metrazh të gjatë, i cili plotësohen natyrshëm në gjini, tematikë dhe shtrirje me Seksionin e e Filmit të Shkurtër, Filmit Studentor dhe Filmit Dokumentar.

Filmat e paraqitur dhe të përzgjedhur për konkurim janë seleksionuar nga afro 500 filma dhe aplikantë nga e gjithë bota prej komisioneve ndërkombëtare përkatëse.

Përzgjedhja e filmave i ka ndenjur parimit të përfaqësimit të gjerë të gjinive dhe problematikave të trajtuar, ndërkohë që oferta ditore tenton shtrirje të gjerë gjeografike.

Shfaqja e filmave do të jetë e hapur (FALAS) për publikun kryeqytetit dhe të ftuarit e Festivalit. Konkurimi do të ndiqet nga disa juri:

Juria e Filmit me Metrazh të Gjatë, e përbërë nga: Hazir Haziri aktor, Dekan i Fakultetit të Dekan i Fakulteti të Arteve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” – Kosovë (kryetar); Sehad Çekiç, drejtor menaxhues i Qendrës Kinematografike të Filmit të Malit të Zi (anëtar); Luis Diogo, skenarist dhe regjisor – Portugali (anëtar); Steffen Hacker, regjisor – Gjermani (anëtar); Alert Çeloaliaj, Drejtues i Departamentit të Regjisë, Regjisë së Filmit & TV në Universitetin e Arteve – Tiranë(anëtar).

Juria e Filmit të Shkurtër, përbërë nga: Francesca Olivieri, regjisore dhe skenariste – Itali (kryetare); Suela Bako, aktore dhe producente – Shqipëri (anëtare); Lorena Sopi, regjisore dhe producente regjisore – Kosovë(anëtare)

Juria e Filmit Dokumentar, përbërë nga: Florin Kelmendi, Gazetar, drejtor i programeve kulturore-artistike – Kosovë (kryetar), Ben Andoni, studjues, përkthyes – Shqipëri (anëtar); Luljeta Progni, gazetare – Shqipëri (anëtare).

Juria e medias, e përbërë nga gazetarët: Rezear Xhaxhiu(kryetar), Monika Shoshori Stafa (anëtare)), Jonida Shehu (anëtare).

Juritë e mësipërme do të akordojnë disa çmime DEA, sipas emërtimit të festivalit.

Çmimi DEA për Filmin me metrazh të gjatë, do të ndahet në kategoritë:

DEA për Filmin më të mire; DEA për Regjinë më të mire; DEA për Skenarin më të mire; DEA për Kameran më të mire; DEA për aktorin/aktoren më të mire.

Në konkurimet e Filmit të Shkurtër, Filmit Studentor dhe Filmit Dokumentar, do të ndahen respektivisht çmimet: DEA për Filmin e Shkurtër më të mirë; DEA për Filmin më të mire Studentor dhe DEA për Filmin më të mire Dokumentar.

Çmimi i Medias, i cili ndahet nga Juria e medias, ndahet si në kategorinë e Filmit me Metrazh të Gjatë ashtu edhe në kategorinë e Filmit të Shkurtër

Organizatorët e festivalit do të ndajnë edhe këtë vit Çmimin e Mirënjohjes, për karriera dhe personalitete të spikatura të kinemasë shqiptare dhe më gjerë.

Edicionin e tretë të DEA International Film Festival e mbështet sivjet Bashkia Tiranë, Ministria e Kulturës e Republikës së Kosovës dhe Programi CIRCE. / KultPlus.com