Amber Heard, personi më i kërkuar në Google për vitin 2022

Dalëngadalë po i themi lamtumirë një viti dhe ka ardhur koha të shohim se cilët ishin personazhet e famshëm që ishin të parët në kërkimet tona në Google për vitin 2022.

Një sondazh që analizoi tendencat e kërkimit të Google për vitin 2022 dhe zbuloi 150 të famshëm që angazhuan më shumë publikun. Sipas “New York Post”, e famshmja që ishte e para në kërkimet në Google ishte Amber Heard. Arsyeja? Rasti i saj i divorcit me Johnny Depp.

Në mënyrë tipike, Heard regjistroi 5.6 milionë kërkime në muaj vetëm në Amerikë. Më pas në listë është Johnny Depp me 5.5 milionë kërkime në muaj. Kjo histori e veçantë vodhi interesin e përdoruesve pasi zbulimet ndoqën njëra-tjetrën dhe shfajësimi i aktorit e bëri atë edhe më të dashur për botën.

Në vendin e tretë ishin disa të famshëm, si Kim Kardashian, Elon Musk, Tom Brady, Pete Davidson. Ndërsa ne të gjithë do të kishim pritur që Mbretëresha Elizabeth me vdekjen e saj të ishte ndoshta në vendin e parë, ajo u kthye dhe doli e treta me 4.3 milionë kërkime.

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth, natyrisht, në shtator 2022 krijoi shumë interes për jetën dhe funeralin e saj, ndërsa ndarja e Tom Brady nga Gisele dhe vendimi i tij për t’u rikthyer në gjykata pushtoi përdoruesit e Google.

Elon Musk dhe CEO i diskutueshëm i Twitter, u rendit i shtati në listë, duke mbledhur 3.19 milionë kërkime në Google në muaj në SHBA. Pushtimi i Twitter-it dhe rikthimi i ish-presidentit Donald Trump në platformë zgjuan interesin e publikut dhe e vendosën atë në dhjetëshen e kërkimeve.

Gjithashtu, Will Smith u rendit i teti në listë me 3.15 milionë kërkime mujore. Arsyet dihen pasi shuplaka ndaj Chris Rock-ut në 94-të e çmimeve Oscar do të jetë një moment i paharrueshëm për shumëkënd./abcnews.al/ KultPlus.com

Më shumë se 130 grupe feministe nënshkruajnë një letër të hapur për Amber Heard

Më shumë se 130 lidere feministe, përfshirë Gloria Steinem dhe Women’s March Action, lëshuan një letër të hapur në mbështetje të Amber Heard, pesë muaj pas vendimit në rastin e shpifjes midis Heard dhe ish-bashkëshortit Johnny Depp.

“Ne dënojmë turpërimin publik të Amber Heard dhe bashkohemi në mbështetje të saj. Ne mbështesim aftësinë e të gjithëve për të raportuar partnerin intim dhe dhunën seksuale pa ngacmime dhe frikësime”, thuhej në letër.

Në qershor, një juri mbështeti Depp-in në gjyqin e profilit të lartë për shpifje mes tij dhe Heard-it, i cili buroi nga një artikull i dhjetorit 2018 që Heard shkroi për Washington Post, në të cilin ajo pretendonte se ishte bërë “një figurë publike që përfaqësonte abuzimi në familje.”

Emri i Depp nuk u përmend në artikull, por pretendoi në padinë e tij kundër Heard se pretendimet e saj ishin pjesë e një “mashtrimi të përpunuar për të gjeneruar publicitet pozitiv” dhe se ajo kishte abuzuar me të. Avokatët e Depp-it argumentuan se artikulli në mënyrë indirekte i referohej akuzave për abuzim që Heard kishte bërë kur çifti u divorcua në vitin 2016, shkruan abcnews.go.com.

Pas një gjyqi të gjatë, juria i dha Depp 10 milionë dollarë për dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë për dëmshpërblim. Vetë letra e hapur adresonte në mënyrë specifike “ngacmimin” me të cilin Heard u përball në internet gjatë gjyqit, duke thënë se ishte nxitur nga “dezinformimi, mizogjinia, bifobia dhe një mjedis i mediave sociale të monetizuara”. / KultPlus.com

Gjyqi Depp kundër Heard tanimë është bërë edhe film, publikohet traileri (VIDEO)

Gjyqi për shpifjen e Johnny Depp dhe Amber Heard, është kthyer në film vetëm katër muaj pas vendimit përfundimtar, shkruan DailyMail.

Një trailer për Hot Take: The Depp/Heard Trial u publikua të mërkurën (28 shtator) me aktorë Mark Hapka dhe Megan Davis.

Pamjet e para shfaqnin Davis si Heard dhe Hapka duke portretizuar Depp të ulur në sallën e gjyqit, përcjell KultPlus.

Hot Take është planifikuar të dalë të premten falas në platformën Tubi.

Depp e paditi ish-gruan e tij Heard në shkurt 2019 për shkrimin e saj të dhjetorit 2018 në The Washington Post dhe ajo e kundërshtoi atë në gusht 2020.

Gjyqi Depp kundër Heard u mbajt në Fairfax County, Virxhinia nga prilli 2022 deri në qershor 2022.

Juria doli në favor të Depp, të cilit iu dhanë 10 milionë dollarë dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë dëmshpërblim nga Heard. Dëmet ndëshkuese më vonë u ulën në 350,000 dollarë për shkak të një kufiri të vendosur nga ligji i shtetit të Virxhinias. /KultPlus.com

Së shpejti premiera e filmit “Hot Take: The Depp/Heard Trial” nga gjyqi i Amber Heard dhe Johnny Depp

Gjyqi i Amber Heard dhe Johnny Depp po merr trajtimin e filmave televizivë.

Ylli i “Pirates of the Caribbean” paditi ish-gruan e tij për shpifje për një shkrim që ajo shkroi në “Washington Post” në 2018, në të cilin ajo diskutoi përvojat e saj me abuzimin në familje.

Edhe pse emri i aktorit 59-vjeçar nuk u përmend në artikull, avokatët e Depp argumentuan se kjo nënkuptonte se ai ishte i dhunshëm ndaj saj gjatë marrëdhënies së tyre, të cilën ai e ka mohuar kategorikisht.

Tani, “Tubi” është duke punuar në një film për betejën gjyqësore, të titulluar “Hot Take: The Depp/Heard Trial”.

Ylli i “Days of Our Lives”, Mark Hapka do të luajë Deppin në filmin – i cili pritet të shfaqet më 30 shtator – me ish-aktoren e “American Horror Story”, Megan Davis që portretizon Heard.

Skenarin do ta shkruajë autori i “Late Night With Conan O’Brien”, Guy Nicolucci, dhe Sarah Lohman, e cila ka drejtuar “Lifetime’s Secrets in the Woods”, do të jetë gjithashtu prapa këtij projekti.

Ndërkohë, Melissa Marty do të shfaqet si avokatja e Depp, Camille Vasquez, dhe Marry Carrig do të luajë si këshilltaren e Heard, Elaine Bredehoft.

Pas një gjyqi gjashtë-javor, i cili u transmetua drejtpërdrejt në YouTube me miliona njerëz në mbarë botën, një juri doli në favor të Depp dhe atij iu dha 8 milionë dollarë nga 50 milionë dollarët që kërkoi si dëmshpërblim.

Ndërkohë, aktorja e “Aquaman”, Heard, fitoi një nga kundër-paditë e saj dhe iu dhanë 2 milionë dollarë nga kundërpadia prej 100 milionë dollarësh.

“Hot Take: The Depp/Heard Trial” do të shfaqet premierë në “Tubi” të premten, më 30 shtator./ KultPlus.com

Pas humbjes në gjyq me Johnny Depp – Amber Heard thyen heshtjen

Aktorja e njohur, Amber Heard ka folur për herë të parë në intervistë që nga vendimi në gjyqin e saj për shpifje, duke zbuluar se ajo nuk “fajëson” jurinë për mbështetjen e ish-bashkëshortit të saj Johnny Depp dhe për mbulimin e mediave sociale që rrethojnë çështjen.

Një vrojtim i intervistës së Heard me Savannah Guthrie u transmetua në emisionin “TODAY” të NBC të hënën (13 qershor)

Duke folur për vendimin e jurisë, Heard tha: “Unë nuk i fajësoj ata”.

“Unë në fakt e kuptoj. Ai është një personazh i dashur dhe njerëzit mendojnë se e njohin. Ai është një aktor fantastik”, tha ajo për Depp, shkruan NBC News.

Heard e quajti furinë e mediave sociale për rastin e saj “të padrejtë” pasi shumë postime në TikTok dhe Twitter dukej se favorizonin Depp gjatë gjyqit gjashtë-javor.

Hashtagu i TikTok “Drejtësia për Amber Heard” mori 27 milionë shikime, ndërsa një për Depp arriti në 20 miliardë shikime.

“Nuk më intereson se çfarë mendon dikush për mua ose çfarë gjykimesh doni të bëni për atë që ndodhi në privatësinë e shtëpisë sime, në martesën time, pas dyerve të mbyllura. Unë nuk supozoj se një person mesatar duhet t’i dijë ato gjëra. Dhe kështu nuk e marr personalisht”, tha ajo.

“Por edhe dikush që është i sigurt se unë e meritoj gjithë këtë urrejtje dhe vitriol, edhe nëse mendon se po gënjej, prapë nuk mund të më shikosh në sy dhe të më thuash që mendon se në mediat sociale ka pasur një përfaqësim i drejtë”. Nuk mund të më thuash se mendon se kjo ka qenë e drejtë”, tha tutje aktorja.

Depp, i cili nuk ishte në gjykatë për vendimin për shkak të një angazhimi të planifikuar më parë, paditi për 50 milionë dollarë dëmshpërblim për një ese të autorizuar të vitit 2018 nga Heard në The Washington Post, në të cilën ajo tha se ishte bërë një “figurë publike që përfaqësonte abuzimi në familje”.

Edhe pse eseja nuk e përmendi kurrë Depp me emër, avokatët e tij thanë se i referohej indirekt akuzave që ajo bëri kundër tij gjatë divorcit të tyre në vitin 2016.

Heard e kundërshtoi Deppin për 100 milionë dollarë, një pretendim i përqendruar rreth tre deklaratave të bëra nga ish-avokati i Depp, Adam Waldman në vitin 2020 për Daily Mail, në të cilat ai i përshkroi akuzat e Heard për abuzim si një “mashtrim”.

Për gjashtë javë, një juri e Virxhinias – dhe publiku që e vëzhgonte nga afër – mësuan për jetën private të Heard dhe Depp dhe se si martesa e tyre u bë e ashpër.

Më 1 qershor, juria vendosi se Heard kishte shpifur për Depp dhe dëmtoi karrierën e tij me pretendimet e saj për abuzim në familje, duke i dhënë Depp 15 milionë dollarë dëmshpërblim. Shuma prej 5 milionë dollarësh dëmshpërblim u reduktua në 350,000 dollarë, që është kufiri ligjor ose kufiri ligjor i shtetit, duke e bërë dëmin total të tij në 10.4 milionë dollarë.


Avokati i Heard, Elaine Bredehoft, tha më parë për “TODAY” se Heard synon të apelojë dhe nuk mund të paguajë vendimin prej 10.4 milionë dollarësh për këtë çështje./ KultPlus.com

Top dhjetë momentet e arritjes së Amber Heard në Gjykatë (VIDEO)

Juria prej shtatë personash ka marrë një vendim të mërkurën e fundit, në çështjen e shpifjes të ngritur nga Johnny Depp kundër ish-bashkëshortes së tij Amber Heard, përcjell KultPlus.

Johnny Depp ka fituar çështjen e shpifjes kundër ish-bashkëshortes së tij Amber Heard dhe juria i dha atij 15 milionë dollarë dëmshpërblim.

Depp iu dha 10 milionë dollarë si dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë dëmshpërblim në padinë e tij për shpifje. Juria gjithashtu i dha Heard 2 milionë dollarë si dëmshpërblim.

Juria në Fairfax, Virxhinia, filloi diskutimin të premten.

Depp e paditi Heard-in për 50 milionë dollarë pasi ajo shkroi një shkrim për The Washington Post në 2018, në të cilin e quajti veten një “figurë publike që përfaqëson abuzimin në familje”. Heard kundërpaditi Depp për 100 milionë dollarë, për të fituar në fund vetëm 2 milionë.

Tashmë është publikuar një përmbledhje e dhjetë top arritjeve të Amber Heard në Gjykatë, pamje që po përcillen me shumë vëmendje nga fansat e këtyre seancave gjyqësore./ KultPlus.com

Johnny Depp fiton çështjen ndaj Amber Heard

Juria prej shtatë personash mori një vendim të mërkurën në çështjen e shpifjes të ngritur nga Johnny Depp kundër ish-bashkëshortes së tij Amber Heard, përcjell KultPlus.

Johnny Depp ka fituar çështjen e shpifjes kundër ish-bashkëshortes së tij Amber Heard dhe juria i dha atij 15 milionë dollarë dëmshpërblim.

Depp iu dha 10 milionë dollarë si dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë dëmshpërblim në padinë e tij për shpifje. Juria gjithashtu i dha Heard 2 milionë dollarë si dëmshpërblim.

Juria në Fairfax, Virxhinia, filloi diskutimin të premten.

Depp e paditi Heard-in për 50 milionë dollarë pasi ajo shkroi një shkrim për The Washington Post në 2018, në të cilin e quajti veten një “figurë publike që përfaqëson abuzimin në familje”. Heard kundërpaditi Depp për 100 milionë dollarë, për të fituar në fund vetëm 2 milionë. /KultPlus.com

Pasi u tërhoq nga dëshmia para Gjykatës, Elon Musk flet për herë të parë për Johnny Depp dhe Amber Heard

Elon Musk theu heshtjen për Amber Heard dhe Johnny Depp duke u shprehur me fjalë lavdëruese për të dy aktorët pasi avokatët e tyre dhanë argumentet përfundimtare në gjyqin për shpifje.

CEO i ‘Tesla’ dhe ‘SpaceX’, i cili ka qenë në lidhje me aktoren për disa muaj pas ndarjes së çiftit, fillimisht u konisderua si dëshmitar i mundshëm në këtë rast, por në fund nuk dëshmoi. Megjithatë në një status në Twitter ai shkroi: “Shpresoj që ata të dy të vazhdojnë përpara. Në më të mirën e tyre, ata janë të dy të pabesueshëm.”

Musk e bëri komentet e tij duke iu përgjigjur shkencëtarit të MIT Lex Fridman, i cili shkroi në Twitter: “Përfundimet e mia nga gjyqi Johnny Depp kundër Amber Heard: 1. Fama është një drogë e tmerrshme (për disa). 2. Psikiatrët dhe avokatë vijnë nga nivel drastike të ndryshme aftësish. 3. Të gënjesh miliona njerëz është diçka që njerëzit janë të aftë ta bëjnë. 4. Dashuria mund të jetë një rrëmujë. 5. Mega pint of wine.(referuar deklaratës së Amber për Johnnyn)”

Depp po e padit Heardin për 50 milionë dollarë për shpifje në një shkrim të ‘Washington Post’, në të cilin ajo shkroi, “Unë u bëra një figurë publike që përfaqëson abuzimin në familje”, pa përmendur emrin e aktorit. Heard ka kundërpaditur Depp për 100 milionë dollarë. Të dy akuzojnë njëri-tjetrin për dhunë në familje gjatë një viti të martesës së tyre, ku secili mohon abuzimin.

Në padinë e tij për shpifje, Depp akuzoi Heardin se kishte një lidhje jashtëmartesore me miliarderin. “Pa e ditur zotin Depp, jo më vonë se një muaj pas martesës së tij me zonjën Heard, ajo po kalonte kohë në një marrëdhënie të re me themeluesin e Tesla dhe Space X, Elon Musk”, thuhet në dosje. Megjithatë, një përfaqësues i Musk tha për E!News në 2019, “Elon dhe Amber nuk filluan të takoheshin deri në maj 2016, madje edhe atëherë takoheshin rrallë. Marrëdhënia e tyre nuk u bë romantike deri pak kohë më vonë.”

Heard dhe Musk ndezën thashethemet për romancë rreth korrikut 2016. Ata dolën publikisht së bashku për herë të parë dhe gjithashtu e bënë lidhjen zyrtare në Instagramit në prill 2017. Gushtin e ardhshëm ata u ndanë. insajderi / KultPlus.com

Historia tragjike e jetës reale të Johnny Depp

Johnny Depp dhe Amber Heard u njohën në vitin 2009 gjatë xhirimeve të filmit “The Rum Diary”. Ai bazohej në një libër të Hunter S.Thompson, dhe përshkruan fatkeqësitë e nxitura nga alkooli të shkrimtarit Paul Kemp (të luajtur nga Johnny Depp), i cili është i fiksuar pas Chenault (Amber Heard).

Ata u martuan në vitin 2015 dhe u divorcuan një vit më vonë, dhe siç po shihet publikisht javët e fundit, pasojat e martesës së tyre së shkurtër janë katastrofike. Depp e paditi Heard në vitin 2019, duke kërkuar një dëmshpërblim prej 50 milionë dollarësh, për dhunën e ushtruar ndaj Depp nga Amber, me pretendimin se kjo e ka dëmtuar që në mënyrë të pariparueshme karrierën e tij.

Avokatët e Heard kanë ngritur një kundërpadi, duke kërkuar një dëmshpërblim prej 100 milionë dollarësh. Gjatë gjyqit për shpifje, Depp pretendoi se ka qenë viktimë e abuzimit në familje. Aktori rrëfeu detaje tragjike nga fëmijëria e tij, duke argumentuar se marrëdhënia problematike midis prindërve të tij, e bëri atë më të prirur që të kishte një marrëdhënie toksike dhe të dhunshme me Heard. Ja çfarë duhet të dini për jetën reale të Johnny Depp.

Johnny Depp u terrorizua nga nëna e tij abuzive

I lindur më 9 qershor 1963, në Ouensborou të shtetit të Kentakit, John Christopher Depp II (Johnny Depp) ishte më i riu nga 4 fëmijët e lindur nga Betty Sue Palmer dhe John Christopher Depp. Në librin e tij “Johnny Depp:Një biografi e paautorizuar”, Danny White shkruan se gatë gjithë fëmijërisë abuzimi nga nëna e tij ka qenë i vazhdueshëm, i paparashikueshëm, i dhunshëm dhe mizor.

“Unë ndjehesha plotësisht i çoroditur nga gjithçka që po ndodhte rreth meje”- kujton Depp, duke shpjeguar se fëmijërisë së tij i mungonte siguria. Aktori kujton se nëna e tij abuzonte fizikisht dhe verbalisht me fëmijët e saj, duke i tallur ata për defekte të ndryshme fizike.

Për shembull, vëllai i Depp-it mbante syze dhe e ëma e quante si “Njeriu me 4 sy”. Johnny kishte një defekt të rrallë kongjenital tek sytë, që i visheshin shpesh më një cipë të jashtme.

Ndaj e ëma e tallte duke e thërritur “Sy gjeli”.

I ati i dha shembullin e bashkëshortit të dhunuar

Gjatë dëshmisë së tij në gjyq, Johnny Depp, dha detaje rreth arsyes pse ai mund të qëndronte me dëshirë në një marrëdhënie abuzive. Shembulli për këtë sjellje të pashpjegueshme, erdhi nga babai i tij, John Christopher Depp, që e duroi Betty Sue Palmer, pavarësisht abuzimeve të saj në rritje ndaj tij.

Sipas Depp, nëna e tij shfrynte zemërimin, zhgënjimin dhe urrejtjen e saj ndaj njerëzve më të afërt. Duke folur për sjelljen e babait të tij rreth nënës së tij, Depp tha:”Nuk ka pasur kurrë një moment … kur babai im ta ka humbur kontrollin duke sulmuar nënën time apo ta ketë goditur atë, dhe as t’i ketë thënë ndonjëherë diçka të keqe”.

Por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për Palmer. Këto episode ndodhën në praninë e Johnny dhe vëllezërve e motrave të tij, duke i dhënë atij shembullin mashkullor jofunksional, megjithëse stoik përballë dhunës në familje.

Kjo dinamikë e tmerrshme familjare e mësoi Depp të gëlltiste dhimbjen e tij, dhe të duronte një marrëdhënie toksike. Kjo logjikë duket se shpjegon edhe arsyen pse Depp, një aktor me famë botërore, i adhuruar nga miliona fansa, e pa veten të zhytur në një marrëdhënie abuzive me ish-gruan e tij Amber Heard.

Nuk jetoi gjatë në një vend për shkak të jetës boheme të nënës së tij

Përveç sjelljeve të egra dhe të paparashikueshme, Betty Sue Palmer kishte një natyrë histerike që e detyronte familjen të ndryshonte shpesh vendbanim. Në një intervistë për Oprah, Johnny Depp pranoi se para moshës 15 vjeçare, familja e tij e ndryshoi “ndoshta 40 herë” banesën.

Kjo mund të jetë arsyeja pse Depp më vonë u prir të interpretonte rolet njerëzish të tjetërsuar. Me kaq shumë ndryshime vendbanimi në moshën e re, atij i mungonte stabiliteti dhe koha e nevojshme për t’u integruar vërtet në një komunitet.

I ati u largua nga shtëpia

Kur Johnny ishte 15-vjeç, në vitin 1978, i ati John Christopher Depp nuk mundi të duronte më abuzimet e gruas së tij Betty Sue Palmer, ndaj u largua nga familja. Johnny shkoi me makinë tek puna e babait të tij për t’i kërkuar të kthehej, por i ati i tha se i ishte sosur durimi.

Ai caktoi të birin si kryefamiljar. Kjo shkaktoi një gjendje depresive tek e ëma, që  kulmoi me tentativën për vetëvrasje, duke konsumuar një koktej me pilula. Fatmirësisht u shpëtua në kohë. Pasi doli nga spitali, Palmer vazhdoi të binte ndjeshëm në peshë, dhe të përkeqësohej në aspektin e ekuilibrit mendor.

Në atë kohë Depp ishte i indinjuar me braktisjen që i ati i bëri familjes së tij. Ai nuk do ta kuptonte deri vite më vonë pse babai duhej të ikte. “Isha shumë i zhgënjyer me të, pasi fillova të besoja se ikja e tij ishte një akt i poshtër prej burracaku”- do të kujtonte ai më vonë.

Johnny Depp vuante nga një çrregullim i ngjashëm me Sindromën Turet

Që fëmijë Johnny Depp nisi të vuante nga një çrregullim psikologjik. Ndonjëherë, Depp ndihej i detyruar t’i bënte gjërat dy herë. Po ashtu, prindërit e tij vunë re se ai bënte ndonjëherë zhurma të çuditshme, një sjellje që ishte e ngjashme me Sindromën Turet.

Kjo simptomë iu rishfaq edhe në fillim të karrierës së tij si aktor. Ndodhi në një periudhë kur ai po gëzonte suksesin por edhe presionet e famës së fituar nga filmi “21 Jump Street”.Ai përjetoi gjithashtu emocione kontradiktore gjatë promovimit të filmit. Ajo vorbull stresi dhe presioni u shfaq në një mënyrë të turpshme gjatë një udhëtimi me avion për në Vankuver të Kanadasë.

Ishte ulur në klasin e parë, kur përjetoi një dëshirë të papritur dhe të pakontrollueshme për të bërtitur një nga gjërat më të sikletshme që mund të imagjinonte. Nisi të bërtiste:“Unë shkoj me kafshë!” e pasuar nga një heshtje e sikletshme nga të pranishmit. Pas disa momentesh një pasagjer pranë tij e theu heshtjen duke e pyetur me mirësjellje :”Çfarë lloj kafshe?”. Për fat të mirë, ajo ndërhyrje ia përmirësoi humorin aktorit.

Përjetoi shumë keq sëmundjen e vajzës së tij të vogël

Në vitin 2007, Johnny Depp u përball me makthin më të keq të çdo prindi. Vajza e tij, Lily-Rose Depp, 7 vjeçe, ishte prekur së bashku me ish-bashkëshorten e tij dhe të ëmën Vanessa Paradis nga bakteri E. Coli. Sëmundja i shkaktoi probleme të rënda me veshkat.

Depp dhe Paradis qëndruan 9 ditë dhe netë në një spital të Londrës, të pasigurt nëse vajza e tyre do të mbijetonte. Fatmirësisht, Lily-Rose u shërua, por ajo përvoja e rëndë e transformoi aktorin. Ai nuk e harron kurrë sesa i pafuqishëm u ndje gjatë atij kalvari.

“Momenti kur vajza ime e sëmurë ishte shtruar në spitalin Great Ormond Street, ishte periudha më e errët e jetës sime”- do të deklaronte ai më vonë. Në vitin 2008, pas shërimit të vajzës së tij, Depp i dhuroi 2 milionë dollarë spitalit londinez.

Është përballur me varësinë e fortë nga droga dhe alkooli

Në një intervistë të vitit 2005 për revistën Rolling Stone, Depp e pranoi:”Kam kaluar shumë vite duke e helmuar veten… Isha shumë, shumë i zoti në këtë gjë”. Por gjatë dëshmisë së tij në gjyqin për shpifje ndaj Heard, Depp ka folur mbi përpjekjet e tij për t’i dhënë fund varësisë së tij nga droga dhe alkooli pas ndërhyrjes së motrës së tij, Christi Dembrowski, në vitin në 2014.

Marrë me shkurtime nga Grunge/bota.al/ KultPlus.com

Aktori Depp dëshmon në gjykatë: Qëndrova në martesë problematike ashtu si babai im

Johnny Depp ka deklaruar se ka qëndruar në martesën e tij problematike me Amber Heard, para se ajo të hidhte akuza ndaj tij për dhunë, sepse “donte që ta bënte martesën të funksiononte”.

Gjatë dëshmisë së tij të mërkurën në Fairfax të Vixhinias, aktori 58-vjeçar ka deklaruar se ish-bashkëshortja 35-vjeçare e sulmonte atë gjatë periudhave frustruese të saj.

“Mund të niste me një shuplakë, me një të shtyrë, me gjuajtjen e telekomandës në kokën time”, ka thënë Depp duke shtuar se sjellja e Heardit ishte e pandryshueshme.

I pyetur nga gjykatësi se përse nuk e ka lënë Heardin gjatë kohës së abuzimit të supozuar, Depp ka thënë se kjo do të ishte “një përgjigje e komplikuar”, duke shtuar se është munduar të veprojë njëjtë si babai i tij dikur, shkruan People, transmeton Koha.net.

“Pse vazhdova? Mendoj se arsyeja është sepse babai im ka qëndruar në martesën e tij abuzive, dhe unë nuk doja të dështoja. Doja të mundohesha ta bëja atë që të funksiononte. Mendoja se ndoshta mund ta ndihmoj atë. Mendoja se mund ta sillja në vete. Sepse Amber Heard që e njoha vitin e parë, një vit e gjysmë më pas nuk ishte kjo, papritur e kundërta. Nuk ishte kjo vajza ime, ajo u bë kundërshtarja ime”, tha Depp.

Aktori i famshëm hollivudian ka qenë i martuar më parë me Lori Anne Allison, nga viti 1983 deri më 1985. Ai ka qenë po ashtu për një kohë të gjatë në lidhje me aktoren Vannessa Paradis, me të cilën ka edhe dy fëmijë: Lily-Rose Depp dhe Jack Depp.

Johnny Depp edhe motra e tij më e madhe, Christi Dembroëski kanë dhënë dëshmi për nënën e tyre, e cila ka qenë abuzive gjatë fëmijërisë së tyre e po ashtu ndaj babait të tyre.

Aktori ka paditur Heardin për shpifje në lidhje me një shkrim të vitit 2018 që ajo shkroi për “Washington Post” për mbijetimin e dhunës në familje, megjithëse ajo nuk e përmendi Deppin me emër në artikull.

Depp ngriti padinë duke kërkuar 50 milionë dollarë dëmshpërblim në mars të vitit 2019.

Heard nuk ka marrë ende qëndrim në këtë çështje gjyqësore. Gjatë deklaratave hapëse javën e kaluar, avokati i saj Ben Rottenborn tha se provat do të tregojnë se ajo është abuzuar nga Depp duke përfshirë dhunën fizike, emocionale, verbale, psikologjike, madje edhe dhunën seksuale.

Heard dhe Depp janë njohur gjatë xhirimeve të filmit “The Rum Diary” në vitin 2011 dhe u martuan në vitin 2015. Ata janë ndarë në maj të vitit 2016, pasi Heard lëshoi një varg akuzash ndaj tij, për abuzim mirëpo Depp i mohoi ato.

Në nëntor të vitit 2020, Depp humbi padinë e tij për shpifje në Mbretërinë e Bashkuar kundër tabloidit britanik “The Sun”, pasi e quajti atë një “rrahës të gruas”. Gjykata mbështeti pretendimet e gazetës si “thelbësisht të vërteta” dhe Heard dëshmoi për të mbështetur pretendimet. Në mars të vitit 2021, përpjekja e tij për të rrëzuar vendimin u anulua. / KultPlus.com

Johnny Depp: Asnjëherë në jetë nuk kam përdorur dhunë ndaj grave

Ylli hollywoodian, Johnny Depp, insiston se kurrë në jetë nuk e ka goditur një grua.

58-vjeçari i famshëm po e padit ish-gruan, Amber Heard, duke kërkuar 50 milionë dollarë dëmshpërblim për shpifje ndaj tij, pasi aktorja e kishte shkruar një artikull për gazetën “The Washington Post”, ku e përshkruante veten si viktimë të dhunës familjare. Megjithëkëtë, aktorja 35-vjeçare nuk e kishte emëruar yllin e filmit “Dark Shadow” në këtë shkrim, prandaj ajo ka vendosur ta kundërpaditë Deppin duke kërkuar 100 milionë dollarë dëmshpërblim, raportoi të mërkurën portali “Female”.

Ylli i filmave “Pirates of the Caribbean” dha dëshmi në gjykatë të martën (19 prill), për ta mbrojtur veten nga akuzat për përdorim të dhunës fizike ndaj Heardit.

Depp i hodhi poshtë deklaratat e ish-gruas së tij duke i quajtur ato “të neveritshme dhe shqetësuese”, dhe insistoi se ato nuk bazohen në fakte të vërteta.

Teksa e pranoi se çifti kishte diskutuar shpesh gjatë martesës një vjeçare, Depp tha: “Unë kurrë nuk e kam goditur zonjën Heard dhe nuk e kam lënduar në atë mënyrë. Asnjëherë në jetë nuk kam përdorur dhunë ndaj grave”.

Aktori i filmit “Fantastic Beasts and Where to Find Them”, tutje deklaroi se akuzat e Heardit në njëfarë mënyre janë përhapur në industrinë e filmit, prandaj dëshironte që me çdo kusht të dëshmonte në gjykatë për ta mbrojtur veten për hir të dy fëmijëve, Lily-Rose dhe Jack, të cilët i ka me ish-partneren Vanessa Paradis.

“Ndihem përgjegjës për ta pastruar emrin tim dhe të fëmijëve, nga këto spekulime të tmerrshme të cilat i kanë lexuar për babanë e tyre. Synimi im është që e vërteta të dalë në shesh, sepse më vret fakti që njerëzit të cilët i kam takuar ndër vite, tani mund të mendojnë se kam qenë person jo i vërtetë dhe i kam gënjyer ata”, deklaroi aktori në gjykatë.

Tutje ai diskutoi për ndikimin që këto akuza të rënda kanë pasur në karrierën e tij hollywoodiane.

“Është shumë e çuditshme kur në njëfarë forme konsiderohesh një hirushe, dhe pastaj brenda vetëm një sekonde shndërrohesh në personazhin e ligë të përrallave. Unë nuk e meritoja këtë. Unë krenohem me ndershmërinë dhe faktin se jam person i drejtë. E vërteta është gjëja e vetme që më intereson sepse gënjeshtrat nuk t’i hapin rrugët në jetë. Unë jam i fiksuar pas të vërtetës”.

Gjatë dëshmisë së tij, Johnny Depp, e përshkroi martesën me Amber Heardin si jo të zakonshme për të, duke thënë se aktorja ishte person problematik me shumë rregulla strikte të cilat ai nuk guxonte t’i shkelë, sepse në të kundërtën reagimet e saj ishin të ashpra./koha.net/ KultPlus.com

Johnny Depp, fitues i çmimit “Donostia”

Aktori dhe producenti amerikan, Johnny Depp mori çmimin e nderit “Donostia” në Festivalin e 69-të Ndërkombëtar të Filmit të mbajtur këtë vit në San Sebastian të Spanjës.

Depp është shfaqur në publik për herë të parë që kur u ngrit një padi mes tij dhe ish-bashkëshortes, Amber Heard, mbi akuzat për abuzim.

Duke folur në një konferencë për media që mbajti para ceremonisë së ndarjes së çmimeve, Depp tha se po kalonte një periudhë “shumë komplekse”.

“Kur dikush është i padrejtë me ju ose me dikë që e doni dhe besoni, ngrihuni, mos u qëndroni aty sepse ata kanë nevojë për ju”, tha Depp.

Menaxhmenti i Festivalit të Filmit në San Sebastian, i cili u kritikua për çmimin e Depp në kohën e akuzave kundër tij, deklaroi se aktori amerikan nuk u arrestua apo u dënua për dhunë ndaj grave.

Çmimi “Donostia” iu dha Depp (58 vjeç) si një nga aktorët më të talentuar dhe të gjithanshëm në kinemanë bashkëkohore.

Çmimi synon të nderojë arritjet jetësore të filmit.

Festivali i Filmit në San Sebastian do të përfundojë më 25 shtator. / KultPlus.com