Rritja e temperaturave të ujit në Florida, shqetësime për zbardhjen e shkëmbinjve koralorë

Rritja e temperaturave në ujërat e Floridës për shkak të ndryshimeve klimatike kanë shkaktuar një stres ekstrem për shkëmbinjtë koralorë duke shkaktuar zbardhje, gjë që i ka shqetësuar shkencëtarët.

“Në vitin e fundit, ka qenë vërtet dëshpërues sepse kemi parë shumë ndryshime dhe ne kemi monitoruar faqet nga Miami për pesë vjet tani dhe kemi filluar të shohim ndryshime në ato faqe,” tha Michael Studivan. , një shkencëtar me Programin e Shëndetit dhe Monitorimit të Koraleve të Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës.

Vetëm gjatë javës së fundit, ndërsa Jugu i SHBA-së po përballet me një valë të nxehti , NOAA ka raportuar temperaturat e ujit të Floridës në mesin e viteve ’90 Fahrenheit (35 C). Temperaturat normale të ujit për këtë periudhë të vitit duhet të jenë midis 73-88 gradë Fahrenheit, sipas NOAA.

Nxehtësia ekstreme ka shkaktuar zbardhjen e koraleve, ku koralet e stresuara nxjerrin simbionet e tyre shumëngjyrëshe të algave, duke i lënë ato të zbehta dhe të pambrojtura.

Në përgjigje të krizës, NOAA dhe Mote Marine Laboratory dhe Akuarium po bashkojnë burimet dhe thonë se kanë dalë me teknika të reja për të përhapur dhe transplantuar koralet e shëndetshme. Ata po kultivojnë fragmente koralesh në çerdhe, duke siguruar forcën dhe qëndrueshmërinë e tyre përpara se t’i rifusin në oqean.

Shkëmbinj nënujorë koralorë krijojnë shtëpi për miliona lloje të jetës detare, mbështesin rrjetet e shëndetshme ushqimore të oqeanit dhe mbrojnë vijat bregdetare, thonë ekspertët. Shkëmbinjtë koralorë të Floridës janë gjithashtu një atraksion turistik dhe ndihmojnë në mbështetjen e ekonomisë lokale.

“Ne duam të restaurojmë koralet në këto shkëmbinj nënujorë koralorë në një mënyrë në të cilën ata tani mund të riprodhojnë përsëritjen e tyre dhe të na lënë jashtë biznesit për sa i përket restaurimit të koraleve,” tha Michael Crosby, president dhe CEO i Mote Marine Laboratory and Aquarium.

Studivan tha se disa nga koralet në Portin e Majamit janë të shëndetshëm, gjë që ishte një shenjë e mirë. “Ne po përpiqemi të kuptojmë se si këto korale kanë qenë në gjendje të mbijetojnë dhe nëse mund të përdorim apo jo të njëjtat mekanizma për t’i bërë ato të suksesshme si pjesë e restaurimit të koraleve. Kështu që marrim koralet nga porti, i sjellim dhe ripopullojmë disa të shkëmbinjve tanë nënujorë që janë shkatërruar”.

Raportimi nga Maria Alejandra Cardona në Miami dhe Key West, Florida Shkrim nga Matthew Lewis; redaktimi nga Diane Craft./Reuters/KultPlus.com

Italia me rekorde temperaturash të larta

Një valë të nxehti pritet të godasë gadishullin italian dhe ishujt e tij në ditët në vijim, ku mund të thyhen rekordet historike të temperaturave.

Ministria e Shëndetësisë ka lëshuar një alarm të kuq, i vlefshëm gjatë gjithë fundjavës, për disa qytete qendrore, nga Roma në Bolonja, nga Firence në Pescara, ku termometri duhet të arrijë 36/37°C të dielën, përpara kulmit që prituet në fillim të javës.

Në Romë, temperaturat mund të rriten në 40°C të hënën, pastaj në 42 ose 43°C të martën, duke thyer rekordin e mëparshëm prej 40,5°C të regjistruar në kryeqytet në gusht 2007.

Rekordi prej 48,8°C që daton nga 11 gushti 2021, temperatura më e lartë e matur ndonjëherë në Evropë, mund të mposhtet edhe në Sardenjë.

Veriu i gadishullit nuk duhet të kursehet me 38°C që pritet të martën në Milano.

Strukturat shëndetësore dhe mjekësore janë tashmë të mobilizuara në të gjithë vendin për t’u kujdesur për personat më të brishtë që vuajnë veçanërisht nga dehidratimi dhe për të ndërhyrë në shtëpitë e të moshuarve.

Në vitin 2022, nxehtësia në Evropë vrau 60 000 persona, përfshirë 18 000 në Itali, vendi më i prekur, sipas një studimi të botuar të hënën në ”Nature Medicine”./ atsh/KultPlus.com

Mbretëria e Bashkuar “pushtohet” nga vapa, pritet thyerja e rekordeve të temperaturës

Temperatura në disa pjesë të Britanisë së Madhe mund të arrijë 40 gradë Celcius për herë të parë dhe njerëzve u kërkohet të marrin masa paraprake kundër nxehtësisë së madhe, transmeton KultPlus.

Një paralajmërim për motin ekstrem të nxehtësisë zbatohet nga e diela deri të martën në të gjithë Anglinë, që do të thotë se mund të ketë rrezik për jetën ose sëmundje të mundshme serioze.

Prezantuesi i BBC Weather, Matt Taylor, tha se kishte një “gjasë në rritje” që rekordi i lartë në Mbretërinë e Bashkuar të thyhej.

Vala e të nxehtit mund të shkaktojë ndërprerje të udhëtimit dhe infrastrukturës.

Temperatura më e lartë e regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar ishte 38.7C në Kembrixh në vitin 2019. /KultPlus.com

Gjobitet punonjësi i shkollës në Prizren, nuk tregoi kujdes në matjen e temperaturës së nxënësëve (VIDEO)

Punonjësi i një shkolle fillore në Prizren u gjobit nga Inspeksioni për shkak që ua mati temperaturën pa treguar kujdes dhe pa u ndalur tek secili nxënës, transmeton KultPlus.

Rasti ka ndodhur para disa ditësh, ndërsa sot drejtori i Inspeksionit në Prizren, Edon Muçaj, ka njoftuar se punonjësi i kësaj shkolle është dënuar me 200 euro gjobë.

Sipas tij, matja e temperaturës me termometër digjital tek nxënësit e shkollave për mbrojtjen nga COVID-19, është e rregulluar me Ligj.

“Matja e temperaturës me termometër digjital tek nxënësit e shkollave për mbrojtjen e tyre nga pandemia COVID-19 është e rregulluar me Ligjin antiCOVID andaj duhet zbatuar. Kësaj radhe gjobë mandatore si udhërrëfim që rastet e tjera të njejta të mos përsëriten!”, shkroi Muçaj në Facebook. / KultPlus.com