F1 realizon pit-stopin e parë në botë mbi një urë

Faza e fundit e filmit promovues në Stamboll u zhvillua në Urën e Dëshmorëve të 15 Korrikut dhe në të paraqiten dy pilotë të Formula 1, Alexander Albon nga Red Bull Racing dhe Pierre Gasly nga AlphaTauri.

Pilotët po ashtu realizuan pit-stopin e parë ndërkontinental në botë mbi urë.

Videoja promovuese ka për qëllim të arrijë deri te qindra miliona shikues në gjithë botën dhe përmban lokacione simbolike të Stambollit, duke përfshirë xhaminë ”Sulltanahmet”, Urën e Gallatës, Tunelin e Euroazisë, Kullën e Vajzës dhe Urën e Dëshmorëve të 15 Korrikut.

Çmimi i Madh i Turqisë do të mbahet më 15 nëntor në pistën ”Intercity Istanbul Park”, në  anën aziatike të Stambollit./atsh/ KultPlus.com

Shqiptari që synon Formula 1: Do të bëj shqiponjën në podium

Pandemia e Covid-19 ka ndikuar në ekonominë globale, në jetën e miliona njerëzve dhe në sport. Nëse futbolli është ai që ka ngritur më tepër zërin për problemet e shkaktuara nga kriza ekonomike, edhe në botën e motorëve po ndihet shumë kjo krizë. Në garat me makina garon i vetmi shqiptar në kategoritë Formula, pikërisht në Formula 3.

Lirim Zendeli i lindur në Bochum të Gjermanisë nga prindër shqiptarë ëndërron të jetë shqiptari i parë që bën hapin e madh për të garuar në Formula 1

“Kam nënshkruar një kontratë me një ekip të mirë këtë vit, besoj se kam mundësinë që të fitoj gara. Objektivi im është që të fitoj kampionatin e Formula 3 dhe shpresoj që pas 2-3 vitesh të bëhem i pari shqiptar në Formula 1”, tha Zendeli në intervistën për A2.

Kur u pyet nëse do të mund të shikohet ndonjëherë flamuri shqiptar në një podium të Formula 1, Zendeli u shpreh: “Shpresoj që kur të mbërrij në Formula 1 të mund të bëj shqiponjën në podium”. / KultPlus.com

Ndërron jetë Stirling Moss – legjenda e Formula 1

Legjendari britanik i garave motorike, Sir Stirling Moss, ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare.

Moss i cili ka vuajtur gjatë nga një sëmundje e rëndë, është vlerësuar si një nga shoferët më të mëdhenj të Formula 1, pavarësisht asaj se nuk e ka fituar Kampionatin Botëror, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Ai u tërhoq nga jeta publike në Janar të vitit 2018 për shkak të problemeve të vazhdueshme shëndetësore.

Moss ka fituar 16 nga 66 garat në F1 nga viti 1951 deri në 1961. / KultPlus.com