‘Galaktika e Andromedës’, fitues i dy çmimeve kryesore në Matera Film Festival në Itali

Ceremonia e ndarjes së çmimeve për filmin më të mirë artistik, dokumentarin më të mirë dhe kategorinë më të mirë të filmit të shkurtër të edicionit të dytë të ‘Festivalit të Filmit Matera’, i cili u mbajt në Città dei Sassi nga 2 deri më 10 tetor 2021, u zhvillua të shtunën, 9 Tetor, transmeton KultPlus.

Në kërë festival pjesëmarrës ishte edhe filmi ‘Galaktika e Andromedës’ i realizuar nën regjinë e regjisores nga Prishtina, More Raça. Ky film, i cili tashmë veçse ka dëshmuar suksesin e vet në festivale të ndryshme botërore të filmit, nga ky festival ka rrëmbyer dy nga çmimet kryesore, atë të Filmit më të mirë artistik, si dhe çmimin për aktorin më të mirë nga Sunaj Raça.

Juria e ‘Filmit Artistik’ e përbërë nga Maria Sole Tognazzi, Roberta Torre, Igort, Roberto De Feo, Paola Squitieri, filmit ‘Galaxy Andromeda’ nga More Raça i dorëzoi çmimin për ‘filmin më të mirë artistik’ dhe ‘çmimin për aktorin më të mirë’:

Filmi më i mirë artistik

Iu dorëzua filmit ‘Galaxy Andromeda’ të More Raça me motivimin e mëposhtëm: “Për njerëzimin e personazheve dhe delikatesën me të cilën ai vështroi vështirësinë e ekzistencës në një peizazh historik-politik shumë të komplikuar. Aftësia për të vënë në skenë sakrificën e dashurisë dhe mbrojtjes së dikujt me koston e jetës, dhe për ta bërë këtë pa kërkuar lot, por duke zgjedhur dinjitetin, çmimi për filmin më të mirë artistik shkon për ‘Galaxy Andromeda’ të More Raça.”

Çmimi për aktorin më të mirë

Iu dorëzua Sunaj Raça për ‘Andromeda Galaxy’ me motivimin e mëposhtëm: “Për faktin se kam qenë në gjendje të dozoj bukur, përmes aftësive të tij të shkëlqyera interpretuese, për të paraqitur gëzimin dhe dhimbjen e të qenit baba. Pa e lënë kurrë këtë rrjedhje. Të fundit para vajzës së tij, por duke u rezervuar vetëm për ne, ne jemi spektatorët e luftës së tij të dëshpëruar për mbijetesë ”. / KultPlus.com

‘Andromeda Galaxy’ fiton çmimin e filmit më të mirë në ‘Otranto Film Festival’

Filmi kosovar ‘Andromeda Galaxy’ me regji të More Raçës, ka fituar çmimin e filmit më të mirë në ‘Otranto Film Festival’, shkruan KultPlus.

Njoftimin e ka bërë vetë regjisorja përmes një postimi në Facebook.

“Andromeda Galaxy fiton çmimin e filmit më të mirë në Otranto Film Festival .
Ky është një film për një prind që nuk gjen punë në Kosovë. Për shkak të mungesës së zgjidhjes, detyrohet të largohet ilegalisht nga vendi i tij. Korrupsioni dhe krimi i organizuar e kanë bërë jetën të mjerueshme për njerëzit e rëndomtë, të cilët kur përballen me të fortit (të korruptuarit) gjithmonë mposhten dhe detyrohen të largohen ose t‘i dorëzohen një jete në mjerim” – ka shkruar regjisorja Raça./KultPlus.com

Premiera e ‘Galaktika e Andromedës’ mahnit publikun në natën e dytë të PriFest

Filmi i metrazhit të gjatë ‘Galaktika e Andromedës përmbylli mbrëmjen e filmave në natën e dytë të edicionit të 13-të të PriFest.

Filmi i parë i metrazhit në gjatë nga regjisorja More Raça mbushi plot sallën e Teatrit Kombëtar të Kosovës.

Ky film, rol kryesor në të cilin është një burrë 52-vjeçar, Shpëtimi, që luhet mjeshtërisht nga aktori Sunaj Raça, shfaq një baba që bën të pamundurën për të gjetur një punë, shkruan KultPlus.

Ai pranon ofertën e një prostitute për të vepruar si shoferi dhe truproja e saj kur ajo vendos të largohet nga bordello. Ndërkohë, ai gjithashtu fiton pak para duke vjedhur benzinë ​​nga makinat e parkuara dhe duke e shitur atë.

Gjërat komplikohen edhe më shumë kur jetimorja e dërgon vajzën e tij 12-vjeçare të jetojë me të.

Duke mos pasur një vend të përshtatshëm për të qëndruar dhe pas shumë përpjekjesh e mashtrimeve, Shpëtimi vendosë ta shesë veshkën e tij për transplant dhe me paratë e siguruara, niset për në Gjermani në kërkim të një jete më të mirë për të dhe vajzën e tij.

 ‘Galaktika Andromeda’ pak ditë më parë pati edhe premierën botërore në Festivalin e Filmit në Sarajevë./KultPlus.com

Filmi ‘Galaktika e Andromedës’ vazhdon rrugëtimin në ‘Sofia International Film Festival’

Filmi i metrazhit të gjatë ‘Galaktika e Andromedës’ nga regjisorja More Raça po vazhdon të ketë suksese të njëpasnjëshme. Kësaj radhe, ky film do të marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Sofje, shkruan KultPlus.

Në faqen zyrtare të festivalit ndër të tjera shkruhet se ‘Galaktika e Andromedës’ është një film i ngrohtë i ndërtuar për marrëdhënien babë-bijë me një stil vizual krijues qët ë lë përshtypje dhe të tërheqë për talentin që posedon regjisorja.

Andromeda Galaxy is officially selected at Sofia International Film Festival. “Awarded in San Sebastian and nominated…

Posted by More Raça on Tuesday, February 23, 2021

Filmi Galaktika e Andromedës ka për subjekt Shpëtimin, një baba të vetëm, mbi të cilin rëndojnë problemet sociale dhe dilema të mbetet apo jo kujdestar i vajzës së tij./ KultPlus.com

https://www.actualno.com/cinema/13-vpechatljavashti-regionalni-filma-v-balkanskija-konkurs-na-25-ija-sofija-film-fest-news_1562715.html?fbclid=IwAR0f9lB9oKI3LB855LQ79zLMfP-Far7DeMK1E7gvvBuMGFU0i-F7EGLED9w

Filmi ‘’Galaktika e Andromedës’’ i More Raçës vazhdon rrugëtimin në Francë

Filmi i metrazhit të gjatë ‘’Galaktika e Andromedës’’ nga regjisorja More Raça po vazhdon të ketë suksese të njëpasnjëshme. Kësaj radhe, ai do të shfaqet në Francë përkrah filmave evropian, shkruan KultPlus.

Festivali i filmit ‘’Les Arcs’’ do të shfaq filmin shqiptar në programin ‘Hauteur’.

Regjisorja More Raça për KultPlus është shprehur se ndjehet tejet e lumtur për këtë sukses të radhës të filmit të saj dhe se filmin e presin edhe të reja të tjera, të cilat do t’i bëj publike më vonë.

‘’Ky është një program shumë i veçantë i festivalit sepse shfaq dhjetë filma evropian dhe autorial që trajtojnë tema shumë të rëndësishme dhe provokojnë mendjen e audiencës’’, thekson Raça për programin në të cilin do të shfaqet filmi.

Tutje, ajo tregon se ‘’Galaktika e Andromedës’’ do të zë vend përkrah filmave të dëshmuar në kinematografitë e popujve të ndryshëm.

‘’Andromeda do të shfaqet bashkë me filma tjerë të shkëlqyer dhe që kanë pas rrugëtim të suksesshëm ne festivalet më prestigjioze’’, ka shtuar regjisorja e filmit.

‘’Galaktika e Andromedës’’ është dëshmuar nëpërmjet pjesëmarrjeve në Festivalin e Filmit në Sarajevë, Kajro dhe tanimë edhe në Francë. / KultPlus.com

‘Galaktika e Andromedës’ i More Raçës fiton çmimin Glocal in Progres

Filmi debutues i More Raçës “Galaktika e Andromedës” fiton çmimin Glocal in Pogress në kuadër të festivalit ndërkombëtar të San Sebastianit në Spanjë, përcjellë KultPlus.

Filmi Galaktika e Andromedës ka për subjekt Shpëtimin, një baba të vetëm, mbi të cilin rëndojnë problemet sociale dhe dilema të mbetet apo jo kujdestar i vajzës së tij.

Me rastin e marrje së çmimit regjisorja u shpreh: “Filmi është prit jashtëzakonisht mire nga producentët dhe kompanitë me prestigjioze të filmit. Jemi shumë të kënaqur nga kjo pjesëmarrje, është një konfirmim i madh për vlerën e filmit dhe rrugëtimin e suksesshëm në festivale.”

Filmi është prodhim i shtëpisë filmike Arena me producent Sunaj Raçën, dhe është subvencionuar nga Qendra Kinematografike e Kosovës. / KultPlus.com