“Edhe sa ko me zgat deri sa t’coptojnë, deri sa t’dajnë e sa t’përvlojnë”

Rock grupi i njohur kosovar “Jericho” njihen për këngët e tyre të fuqishme dhe tekstet plot kuptim, shkruan KultPlus.

Muzika e tyre është përzierje e muzikës rok, alternative, elektronike dhe muzikës tradicionale shqiptare. Përveç instrumenteve standarde të rokut, ata përdorin edhe instrumente orientale të cilat bëjnë pjesë në muzikën tradicionale shqiptare, siç është tupani, kavalli dhe zurna. Një ndër këngët e tyre më të njohura është kënga “Tomlin e nones” e cila shquhet si për nga muzika ashtu për tekstin të cilin e ka shkruar solisti i grupit, Petrit Çarkaxhiu.

Kjo këngë është prezantuar për herë të parë në qershor të vitit 2005, ku grupi mori pjesë në VFM. Ndërsa krejt më vonë, Jericho e sollën këngën edhe me videoklip.

Ky tekst vazhdon të jetë aktual edhe sot dhe KultPlus ua sjell më poshtë këngën dhe tekstin e plotë:

Lindje, Perëndim, Perëndim a Lindje?
Si dele në pazar po t’thonë mes dy qytetërimeve
Dy konop n’qafë t’vnumë
Dytë po t’ngrehin e ti po qet shkumë
Je shumë i lodhun, gjat ke nejt n’zhurmë
E ki nevoj me marr frym, se jon tu t’ngulfat
Zani spo t’del e don me piskat
Krejt lomsh n’kry t’kan hallakat
Edhe sa ko me zgat deri sa t’coptojnë
Deri sa t’dajnë e sa t’përvlojnë
Deri sa ta kupton se sun vazhdon me konfuzion
E beba sun e han ni pulë t’pjektë
As sun e han ni spec t’djegst
E ti po don me shti me ngajt hala pa u msu me hec?
E ti ndaq jepi cucëll t’Arabisë
Ndaq jepi cucëll të Francës
Ajo ko me lyp tomlin e nanës, bal
Tomlin e nanës, bal
Tomlin e nanës, bal
Tomlin e nanës, bal
Tomlin e nanës, bal
Bal!
Bal!
Bal!
Bal! / KultPlus.com

‘Kur do të pushoj ma kjo kangë’

“Jericho” është një rok grup i formuar nga disa të rinj shqiptarë nga Kosova, në maj të vitit 1997 në Prishtinë. Ky grup njihet per muzikën dhe tekstet e tyre mjaft të veçanta, shkruan KultPlus.

Muzika e tyre është përzierje e muzikës rok, alternative, elektronike dhe muzikës tradicionale shqiptare e cila është karakteristikë e regjionit te Kosovës dhe Shqipërisë veriore. Përveç instrumenteve standarde të rokut, ata përdorin edhe instrumente orientale të cilat bëjnë pjesë në muzikën tradicionale shqiptare, siç është tupani, kavalli dhe zurna.

Tekstet e këngëve në përgjithësi janë të shkruara në dialektin gegë, i cili flitet në Kosovë, Maqedoni dhe Shqipërinë veriore, ku, shpesh përdoret edhe në poemat epike shqiptare. Të gjitha këngët e grupit trajtojnë tema sociale, me theks të veçantë për problemet që populli shqiptar i ka pasur dhe vazhdon t’i ketë me qeverisjen e vendit.

Grupi “Jericho” njihet për shumë këngë si: ”Zgjohu”, ”Tomlin e nonës”, ”Kur do t’pushojë kjo kangë”, ”Albanian Rhapsody” e shumë të tjera.

Sot po e risjellim këngën e tyre me titull “Kur do t’pushoj kjo kangë” me rastin e shënimit të Ditës Kombëtare të Personave të Pagjetur në Prishtinë.

Kur do të pushoj ma kjo kangë
Mërzinë kjo bukuri dot nuk e thanë

2x
Sytë mu kan ronu
Zemër rri me mu

Në vena gjaku i djallit po më lëviz
Duart i hap e muret po i grithë

2x
Sytë mu kane ronu
Zemër ri me mu
/ KultPlus.com

Petrit Çarkaxhiu publikon këngën më të re, ‘Ra ni fjollë n’synin tem’ (VIDEO)

Grupi i njohur ‘Jericho’, njihen për tekstet e tyre të veçanta të cilat brenda vetes gërshetojnë herë një mister rreth një bote të panjohur, e herë vijnë në formë revolte mbi sistemin, shkruan KultPlus.

Solisti i grupit ‘Jericho’, Petrit Çarkaxhiu, sot ka pubikuar këngën e tij më të re të titulluar “Ra ni fjollë n’synin tem”.

Këngën Çarkaxhiu e ka paralajmëruar ditë më parë në mediat online.

Bashkangjitur KultPlus ua sjell videon dhe tekstin e këngës:

Ra ni fjollë n’synin tem

Ra ni fjollë n’synin tem
M’erdhë si nuri shpirti jem
Zbardhi kodrat e mërzisë
Mjelli farën e dashnisë

Ku je konë që 1000 vjet?
Sërri zemrës oshtë ka t’pret
Si Mexhnuni për Lejlanë
I harroi krejt shka o knoë

Se kisha ditë madhninë e Hakit
Çfarë hedije Ai m’çoi
N’gjoksin tond m’qeli sabahi
Frymën tande ta ndigjoj / KultPlus.com

Sonte në qytetin e Mitrovicës festohet me tingujt e muzikës

Sonte në qytetin e Mitrovicës, pas mbarimit të programit edukativ, nën motin “Ndrite qytetin” festohet me tingujt e muzikës.

Në kuadër të masave të reja nga Ministria e Shëndetësisë dhe IKSHPK nga data 20 gusht – 1 shtator 2021, hyrja në ambientet e hapura (në këtë rast, hapësira e hapur- qendra sportive Fatime Xhaka) ku mbahet Green Fest 11, për të gjithë ata që duan të marrin pjesë, do të vijoj duke preznatuar në hyrje një nga dëshmitë e mëposhtme:

Certifikatën e vaksinimit (së paku një dozë);

Test i shpejtë antigjen negativ jo më i vjetër se 48 orë.

Testi RT-PCR negativ për COVID-19, jo më i vjetër se 72 orë;

Dëshmi se personi ka kaluar COVID-19 (test RT-PCR pozitiv i lëshuar jo më pak se 21 ditë dhe jo më shumë se 180 ditë ose rezultat pozitiv i testit të antitrupave serologjik –IgG, i lëshuar më së shumti para 30 ditëve;

Programi:

Dren Abazi & Zig zag Orchestra

E shtunë (21.09.2021)

Jericho

Uran B

E diele (22.09.2021)

Shega – bend arbëreshë nga Italia

Eugent Bushpepa

Dj Wise

Green Fest është ngjarja më e madhe kulturore në qytetin e Mitrovicës, që organizohet për njëmbëdhjetë vite me radhë nga organizata kulturore 7Arte. / KultPlus.com

‘Ku jeton dashuria, ku rritet mirësia, ku frymon njerëzia të frymojmë dhe ne’ (VIDEO)

Muzika e grupit ‘Jericho’ është një përzierje e muzikës rok, alternative, elektronike dhe muzikës tradicionale shqiptare.

Përveç instrumenteve standarde të rokut, ata përdorin edhe instrumente orientale të cilat bëjnë pjesë në muzikën tradicionale shqiptare, siç është tupani, kavalli dhe zurna.

‘Jericho’ njihet për këngët dhe tekstet e tyre tejet të veçanta.

Sonte KultPlus ju sjell ‘Endërr e prerë’ nga ky grup, një këngë me një mesazh të fuqishëm. / KultPlus.com

Poezia e Dritëro Agollit shndërrohet në këngë nga Jericho

“Ëndërr e Prerë” është kënga e re nga rok grupi mirënjohur shqiptar Jericho, që do të publikohet së shpejti.

Jericho, i njohur për tematikat që ndërlidhen drejtpërsëdrejti me shoqërinë shqiptare, do të sjellë “Ëndërr e Prerë” që njëherësh është edhe poezi e Dritëro Agollit.

Vokalisti i Jerichos, Petrit Çarkaxhiu tregon se përse kanë zgjedhur këtë titull, dhe këtë poezi të Agollit.

“‘Ëndërr e Prerë’ është titulli i këngës së re të Jerichos. Është njëkohësisht titulli i një prej poezive më të dashura për mua nga Dritëro Agolli. Arsye pse kemi zgjedhur këtë titull është për shkak se, përveç tekstit të Jerichos në këngë, në formë të recitalit do të përdoret pjesa e fundit e kësaj poezie e që përbën pothuajse vet thelbin e këngës”, ka thënë Çarkaxhiu për Koha.net.

Ai ka konfirmuar se grupi nuk është duke punuar në ndonjë album, pasi është i fokusuar në realizimin sa më të mirë të kësaj kënge, që do të vijë edhe me klip.

“Për momentin nuk jemi duke punuar në album. Jemi të fokusuar në realizimin sa më të mirë të këngës, që në fakt ka kohë që është incizuar, mirëpo janë disa detaje teknike dhe orkestruese që duhet të punohet. Pastaj një pjesë të konsiderueshme të kohës do ta merr konceptimi dhe realizimi i videoklipit”, ka thënë vokalisti i Jerichos.

Çarkaxhiu thotë gjithashtu se sipas të gjitha gjasave “Ëndërr e Prerë” do të publikohet në nëntor.

E në Facebook ai ka shpërndarë pjesën e fundit të poezisë së Dritëro Agollit.

“Ëndërr e Prerë”

“Mos vdis në dhomën e heshtur i shtrirë

Është turp kaq shpejtë të rrish e të vdesësh

Ne ëndërronim një vdekje më të mirë

Duke vdekur fytyrat tona t’i shihnim në pikën e vesës”.

“Tomlin e Nones” është kënga hit e këtij grupi që ishte inspirim nga poezia e “Mes dy Qytetërimeve” të Ali Podrimës.

“Nëntor i Ftohtë”, “Kur do t’pushojë kjo kangë”, e “Shkaba” janë disa prej këngëve më të njohura të Jerichos./KultPlus.com