Nesër mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për djalin e presidentit Biden

Nesër do të mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden, nën organizimin e Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Me anë të një njoftimi të Presidencës thuhet se se kjo ceremoni do të fillojë nga ora 18:30.

Në këtë ceremoni të pranishmëve me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip S. Kosnett.

Mediat e interesuara për përcjelljen e ceremonisë duhet të jenë të pranishme në orën 17:45, në Presidencë. / KultPlus.com

Eksperti amerikan kërkon nga Bideni t’ia bëjë të ditur Serbisë se pavarësia e Kosovës s’diskutohet

Profesori dhe eksperti amerikan, Alon Ben-Mair, i ka reaguar presidentit të Serbisë mbi fotografinë që ka postuar ky i fundit para dy ditësh ku paraqiti hartën e Kosovës me flamurin serb në të.

Ben-Mair madje ka kërkuar që ndaj tij të reagojë edhe presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Bideni.

“SHBA-ja dhe BE-ja duhet ta dënojnë provokimin e Vuçiqit. Bideni duhet t’i dërgojë mesazh të qartë Vuçiqit se pavarësia e Kosovës nuk do të jetë kurrë subjekt diskutimi”, ka shkruar në Twitter.

Por, të menjëhershme pas postimit të Vuçiqit kanë qenë edhe reagimet e shqiptarëve. “Kosova është Shqipëri” është një nga komentet që më së shumti është bërë në postimin e presidentit serb. Ndërkohë, në shumë grupe në rrjetet sociale kanë nisur mobilizimet për raportim të postimit si “Fake News”.

Në kujtim të “Trazirave të marsit”, Vuçiqi kërcënoi Kosovën se “do të ketë përgjigje adekuate” po që se përsëritet një gjë e tillë. / KultPlus.com