Sot mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars

Sot, mbahet edicioni i 96-të i çmimeve Oscars, ceremonia më e madhe e ndarjes së çmimeve në botën e kinematografisë.

“Oppenheimer” i Christopher Nolan kryeson listën me gjithsej 13 nominime, “Poor Things” i Yorgos Lanthimos me 11 nomnime dhe “Killers of the Flower Moon” i Martin Scorsese me 10 nominime.

Sipas një parashikimi të The Guardian, filmi i realizuar nga Christopher Nolan, “Oppenheimer”, pritet të rrëmbejë çmimet kryesore, duke përfshirë edhe kategorinë “Best Picture” (Filmi më i mirë).

Mediumi britanik The Guardian kategorizoi një parashikim se cilat çmime mund të fitoj filmi më i nominuar “Oppenheimer” dhe si qëndron ky parashikim me filmat tjerë, në dy aspekte. Njëri parashikon se kush do të fitojë çmimin dhe i dyti se kush duhet të fitojë çmimin. Kjo është lista e parashikimeve për disa nominime kryesore:

“Best picture” (Filmi më i mirë)

Do të fitojë : Oppenheimer

Duhet të fitojë: Poor Things.

“Regjisori më i mirë”

Do të fitojë: Christopher Nolan, i filmit Oppenheimer

Duhet të fitojë: Jonathan Glazer, i filmit The Zone of Interest

“Aktori më i mirë”

Do të fitojë: Cillian Murphy, Oppenheimer

Duhet të fitojë: Paul Giamatti për The Holdovers

“Aktorja më e mirë”

Do të fitojë: Emma Stone për rolin e saj në Poor Things

Duhet të fitojë: Emma Stone për rolin e saj në Poor Things

“Aktori më i mirë për rolin dytësor”

Do të fitojë: Robert Downey Jr për rolin e tij në Oppenheimer

Duhet të fitojë: Ryan Gosling për rolin e tij në filmin Barbie

“Aktorja më e mirë në rol dytësor”

Do të fitojë: Da’vine Joy Randolph për rolin e saj në The Holdovers

Duhet të fitojë: Da’vine Joy Randolph për rolin e saj në The Holdovers

“Filmi më i mirë i animuar”

Do të fitojë: The Boy and the Heron

Duhet të fitojë: The Boy and the Heron

“Skenari më i mirë i përshtatur”

Do të fitojë: Jonathan Glazer për filmin The Zone of Interest

Duhet të fitojë: Jonathan Glazer për filmin The Zone of Interest

“Skenari më i mirë origjinal”

Do të fitojë: Justine Triet për filmin Anatomy of a Fall

Duhet të fitojë: Celine Song për filmin Past Lives

Dokumentari më i mirë

Do të fitojë: Mstyslav Chernov për dokumentarin 20 days in Mariupol

Duhet të fitojë: Mstyslav Chernov për dokumentarin 20 days in Mariupol

Filmi më i mirë ndërkombëtar

Do të fitojë: The Zone of Interest

Duhet të fitojë: The Zone of Interest

Dizajni më i mirë i prodhimit

Do të fitojnë: Sarah Greenwood dhe Katie Spencer për filmin Barbie

Duhet të fitojnë: Shona Heath dhe James Price for filmin Poor Things

Kinematografia më e mirë

Do të fitojë: Hoyte van Hoytema për filmin Oppenheimer

Duhet të fitojë: Robbie Ryan për filmin Poor Things

Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve

Do të fitojnë: Kazu Hiro, Kay Georgiou dhe Lori McCoy-Bell për filmin Maestro

Duhet të fitojnë: Nadia Stacey, Mark Coulier dhe Josh Weston për filmin Poor Things

Dizajni më i mirë i kostumeve

Do të fitojë: Jacqueline Duran për filmin Barbie

Duhet të fitojë: Holly Waddington për filmin Poor Things

Kategoria për editimin më të mirë

Do të fitojë: Jennifer Lame për filmin Oppenheimer

Duhet të fitojnë: Thelma Schoonmaker për filmin Killers of the Flower Moon.

Ndërsa, sa i përketë listës së prezantuesve të cilët do të paraqiten në Oscar 2024 janë si në vijim:

Bad Bunny
Americ Ferrera
Mahershala Ali
Brendan Fraser
Ariana Grande
Zendaya
Emily Blunt
Nicolas Cage
Jamie Lee Curtis
Cynthia Erivo
Sally Field
Ryan Gosling
Chris Hemsworth
Duein Xhonson
Michael Keaton
Regina King
Ben Kingsley
Jessica Lange
Jennifer Lawrence
Melissa McCarthy
Matthew McConaughey
Kate McKinnon
Rita Moreno
John Mulaney
Catherine O’Hara
Lupita Nyong’o
Al Pacino
Michelle Pfeiffer
Ke Huy Quan
Issa Rae
Tim Robbins
Sam Rockwell
Octavia Spencer
Steven Spielberg
Mary Steenburgen
Charlize Theron
Christoph Waltz
Forest Whitaker
Anya Taylor-Joy
Michelle Yeoh
Ramy Youssef/KultPlus.com

Bëhet i ditur prezantuesi i ceremonisë së ndarjes së çmimeve Oscar

Është bërë e ditur se kush do të prezantojë ceremoninë e madhe të çmimeve Oscar.

Për të dytin vit radhazi, Jimmy Kimmel do të ngjitet në skenën e Dolby Theatre për të prezantuar mbrëmjen më të rëndësishme në Hollywood, atë të çmimeve Oscar.

Lajmi u bë i ditur nga drejtori ekzekutiv i Akademisë, Bill Kramer dhe presidentja, Janet Yang.

Drejtuesi dhe producenti Kimmel e ka prezantuar më herët këtë ceremoni edhe në vitet 2017 dhe 2018.

Eventi do të transmetohet nga ABC më 10 mars 2024 dhe pritet me interes të madh në të gjithë botën. / KultPlus.com

64 vite më parë filloi ceremonia për ndarjen e çmimeve Grammy

Sot 64 vite më parë, është mbajtur për herë të parë ceremonia e ndarjes së çmimeve muzikore Grammy Award, shkruan KultPlus.

Çmimet Grammy (të stilizuara si GRAMMY), ose thjesht të njohura si Grammy, janë çmime të paraqitura nga Akademia e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara për të njohur arritjet “të jashtëzakonshme” në industrinë e muzikës.

Grammy Award është një çmim muzike që nga viti 1957 jepet çdo vit në gjithsej 108 kategori për artistët më të dalluar, drejtues të prodhimit dhe teknikë akustik.

Këto konsiderohen si çmimet më prestigjioze dhe më të rëndësishme në industrinë e muzikës në mbarë botën. Ata u quajtën fillimisht Gramophone Awards, pasi trofeu përshkruan një gramafon të praruar. Grammy është i pari nga çmimet kryesore muzikore të tre rrjeteve të mëdha që mbahen çdo vit, dhe konsiderohen si një nga katër çmimet kryesore vjetore amerikane të argëtimit, së bashku me Çmimet e Akademisë (për filma), Çmimet Emmy (për televizionin) , dhe çmimet Tony (për teatër).

Ceremonia e parë e çmimeve Grammy u mbajt më 4 maj 1959, për të nderuar arritjet muzikore të interpretuesve për vitin 1958. /KultPlus.com

Presidenti Begaj do të marrë pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të mbretit Charles lll

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj do të jetë pjesë e ceremonisë së kurorëzimit të  Mbretit Charles III, në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan KultPlus.

Lajmin për pjesëmarrjen e presidentit Begaj në cerëmoninë e kurorëzimit të Mbretit Charles, e ka bërë të ditur ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Alastair King-Smith, përmes një postimi në Twitter.

“Shumë mirë të takohesha me presidentin Bajram Begaj para vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar për të marrë pjesë në kurorëzimin e Mbretit Charles III dhe Mbretëreshës Camilla si një dëshmi e marrëdhënies së fortë mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë. I gëzuar që presidenti Begaj do t’i bashkohet liderëve botërorë për të shënjuar këtë ngjarje historike”, shkroi ambasadori King-Smith në Twitter./KultPlus.com

Nesër mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për djalin e presidentit Biden

Nesër do të mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden, nën organizimin e Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Me anë të një njoftimi të Presidencës thuhet se se kjo ceremoni do të fillojë nga ora 18:30.

Në këtë ceremoni të pranishmëve me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip S. Kosnett.

Mediat e interesuara për përcjelljen e ceremonisë duhet të jenë të pranishme në orën 17:45, në Presidencë. / KultPlus.com