Historia e katedrales tetë shekullore që u dëmtua nga tërmeti në Zagreb

Mëngjesin e së dielës Kroacia u godit nga një tërmet i fuqishëm 5.3 ballësh me epiqendër 7 kilometra në veri të Zagrebit.

Tërmeti shkaktoi dëme në shumë ndërtesa të kryeqytetit kroat, Zagrebit, e në mesin e objekteve të dëmtuara është edhe katedralja ikonike e Zagrebit, me ç’rast njëra nga kupolat e kullave u rrëzua.

Katedralja e Zagrebit që, gjendet në Kaptol është një institucion i Kishës Katolike dhe është objekti më i lartë në Kroaci, 108 metra. Ajo reprezanton objektin më monumental fetar të stilit gotik në juglindje të Alpeve.

Katedralja është tipike Gotike, aq sa është fetare, e që është një vlerë e madhe arkitekturale.

Katedralja është ndërtuar në vitin 1217 dhe u shenjtërua nga mbreti Andrew II i Hungarisë. Ajo u shkatërrua nga mongolët në vitin 1242 për tu rindërtuar disa vite më vonë nga peshkopi Timotej.

Kjo katedrale ishte dëmtuar edhe një herë tjetër nga tërmeti në vitin 1880, pjesa kryesore ishte rrëzuar dhe kulla ishte dëmtuar përtej riparimit. Riparimi  saj pastaj në stilin Neo-Gotik u udhëheq nga Hermann Bolle, duke e sjellur katedralen në dukjen e saj të deritanishme./Ndertimi.info