Koreografi Robert Nuha shfaq premierën botërore të “Mechanical” në festivalin ‘Jerusalem International Solo Dance’

Koreografi kosovar Robert Nuha, në Jerusalem, dhuroi premierën botërore të “Mechanical”, përcjell KultPlus.

E ngarkuara me punë në Republikën e Kosovës në Jerusalem, Ines Demiri, përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar se koreografi kosovar Robert Nuha mbrëmë ka dhuruar premierën botërore të vallëzimit bashkëkohor me titull “Mechanical” në “Jerusalem International Solo Dance Festival” (JISDS).

Më poshtë ua sjellim shkrimin e plotë të saj:

Me ftesë të Jerusalem International Solo Dance Festival (JISDF), nën organizimin e koreografes së njohur izraelite me famë botërore, znj. Miriam Engel, para një audience të gjerë në Jerusalem të Shtetit të Izraelit, koreografi i njohur kosovar z. Robert Nuha mbrëmë dhuroi premierën botërore të densit bashkëkohor “Mechanical”.

Në mesin e të pranishmëve në këtë ngjarje ishin edhe Ambasadorja e Shtetit të Izraelit në Republikën e Kosovës, znj. Tamar Ziv, z. Dan Oryan, bashkëatdhetarë nga Kosova që jetojnë dhe punojnë në Izraelin, e kështu me radhë.

The Jerusalem International Solo Dance Festival është një ngjarje ndërkombëtare ku shfaqen krijimet e solo densit nga artistë nga shtete të ndryshme, në një skenë teatri të hapur në “Hansen House” të Jerusalemit – njëherësh një nga vendet më të veçanta dhe mitologjike të artit dhe kulturës në zemër të qytetit. Vizioni artistik i këtij festivali nxjerr në pah artin performues të rrëfimit individual në spektrin shumëkulturor.

Në qershor të këtij viti, koreografja izraelite znj. Miriam Engel dhuroi performancën artistike “Ndal luftën” në edicionin e dhjetë jubilar të festivalit të njohur feminist në Ballkan “FemArt”, në Prishtinë. / KultPlus.com

Performanca “K’tu jemi!” vjen më 29 prill në Ditën Botërore të Vallëzimit

Performanca e vallëzimit e titulluar “‘K’tu jemi!” së shpejti vjen si protestë e koreografëve kundër shkeljes së dinjitetit profesional, përcjell KultPlus.

“K’tu jemi!”, do të organizohet më 29 prill pikërisht në Ditën Botërore të Vallëzimit, duke filluar nga ora 10:00.

Performanca-protestë do të mbahet në sheshin Zahir Pajaziti, para Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

KultPlus më poshtë ua sjell postimin e plotë të koreografit Robert Nuha:

Kjo performancë-protestë organizohet nga koreografë e kërcimtarë profesionistë që jetojnë e veprojnë në Republikën e Kosovës, me qëllimin e vetëm që zëri i tyre të dëgjohet qartë dhe të mos injorohet si deri më tash nga institucioni i MKRS-së.

Me këtë rast ne kërkojmë vlerësimin e shkollimit tonë në Koreografi, angazhimin dhe konsulencën me ekspertizën e kësaj pjese të rëndësishme të shoqërisë!

Fyerjet publike, të cilat tentojnë të zh’bëjnë shkollimin tonë, janë të papranueshme. Është ky edukim universitar që bën të mundur kontributin tonë në shkollimin e brezave të ardhshëm në Kosovë.

Baleti, Kërcimi dhe Koreografia egzistojnë në Kosovë qe pas lufte. Detyrë e Ministrisë dhe e ministrit është mbështetja dhe përkrahja e jo të fyhet e degradohet për ditë pa marrë përgjegjësi askush! / KultPlus.com

Shfaqja “InOuT” e koreografit Nuha po vazhdon rrugëtimin në festivale të rëndësishme të dansit bashkëkohorë (VIDEO)

Shfaqja e dansit bashkëkohorë “InOuT” e kishte premieren e saj botërore në festivalin e njohur ndërkombëtar “Laiks Dejot” në Riga të Letonisë në datë 19 Gusht 2021, për të vazhduar pastaj në 3 Shtator në festivalin tjetër të rëndësishëm “Solo Dance Festival” në “Cer Modern” Ankara, Turqi, përcjell KultPlus.

Kurse, sot shfaqja ishte paraparë të prezantohet në festivalin “Albania Dance Meeting” në Tiranë, me ftesën e udhërrëfyesit artistik e profesional, Gjergj Prevazi, mirëpo për shkak se prezantimi ishte paraparë të mbahet në ambient të hapur dhe moti nuk ishte në favorin e tyre, prezantimi është shtyrë në një datë për të cilën do të njoftohet me kohë.

Po ashtu, Solo Performanca pritet të jetë pjesë e festivalit të organizuar nga “Motus Company” në Siena të Italisë në Mars 2022.

Në Letoni isha bashkë me kolegen e miken time të shtrenjt Rosella Pellicciotti me të cilën poashtu prezantuam një kërkim të ri koreografik të quajtur “Again” e të konceptuar në rikthimin e ndjeshmërisë së ritakimit tonë në skenë pas më shumë se 3 viteve!

Ftesa më ka ardhur nga një prej personaliteteve më të rëndësishme të Koreografisë në Letoni dhe jo vetëm, znj. Olga Zitluhina e cila me organizimin e këtij festivali dhe me mikëpritjen e saj na bëri të ndjehemi si në shtëpinë tonë.

Në Turqi, më nderoi me prezencen e tij Institucioni më i lartë i Kulturës në vendin tonë, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit me përfaqësuesit e tij z. Sejnur Veshall zv. Minister dhe z. Onur Canhas, këshilltar. Me këtë rast dua të Falenderoj MKRS, ministrin z. Hajrulla Çeku dhe këshilltarin z. Liburn Jupolli për vlerësimin dhe përkrahjen që po u japin artistëve të Kosovës, përfshirë dhe mua!

Në Turqi ishte një pritje e ngroht dhe vëllazërore nga Diplomatët e Ambasada e Kosovës në Ankara/Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Egzon N Mumxhiu, Serdal Vardar, Sherife Z Shala dhe Ambasadori i Kosovës në Ankara z. Ilir Dugolli, të cilët ishin në ç’do moment afër dhe me mua! Faleminderit!

Jam shumë i lumtur që perfaqësova dhe do të përfaqësoj Kosovën në këto festivale të rëndësishme të dansit bashkëkohorë duke krijuar kështu lidhje të reja për skenën dhe artistët e rinj të Koreografisë bashkëkohore në Kosovë!“, ka shkruar koreografi Nuha në rrjetet sociale. / KultPlus.com

Koreografi kosovar Robert Nuha, pjesë e ‘Solo Dance Festival’ në Turqi

Koreografi, Robert Nuha do ta përfaqësojë Kosovën në festivalin e vallëzimit bashkëkohor ‘Solo Dance Festival’ në Ankara të Turqisë.

Njoftimin e ka bërë vetë koreografi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shkruan KultPlus.

“I lumtur të njoftoj se do të përfaqësoj Kosovën në stilin bashkëkohorë @solodanceankara në @kermodern në Ankara, Turqi nga data 3 deri 5 shtator!
Me performancën time Solo “InOuT” e cila pati premierën botërore në ‘Laiks Dejot Festival në Riga’, në Letoni një javë më parë!
Faleminderit festivalit dhe @kosovo_in_ankara @emumxhiu për ftesën!”, ka shkruar Nuha.

Robert Nuha më herët ka marrë pjesë në një numër të madh projektesh artistike, me artistë shqiptarë dhe të huaj, duke prezantuar punët e tij në festivale të ndryshme në Gjermani, Itali, Zvicërr, Kroaci, Letoni etj. / KultPlus.com