Kryetari Rama pret ambasadorin e ri shqiptar: Dera e Kryeqytetit do të jetë gjithmonë e hapur

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama sot ka mirëpritur ambasadorin e ri të Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj, shkruan KultPlus.

Në këtë takim është biseduar me entuziazëm, siç u shpreh kryetari Rama, për përafrimin edhe më të madh të qytetarëve dhe Kosovës dhe Shqipërisë.

“I lumtur që si kryetar i Kryeqytetit po mirëpres edhe një vëlla e mik tjetër të Prishtinës dhe Republikës së Kosovës.

Biseduam me entuziazëm për afrimin edhe më të madh të qyetarëve tanë dhe për lidhjen midis vendeve tona të cilat janë më të forta se ndonjëherë.

E sigurova Ambasadorin Malaj se dera e Kryeqytetit do të jetë gjithmonë e hapur”, u shpreh Rama në Facebook./KultPlus.com

Kryetari Rama: ‘Fondacioni 17’, ‘Defy Them’, dhe ‘Studio për Artistë’, më frymëzuan që të përkrahim zhvillimin e skenës së pavarur të artit

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka vizituar sot tri prej nismave ‘bottom up’ në artin pamor dhe muzikor: ‘Fondacioni 17’, ‘Defy Them’, dhe ‘Studio për Artistë’.

“Këto nisma kreative, kaq domethënëse për komunitetin artistik, synojnë të stimulojnë një skenë dinamike arti në Prishtinë”, ka shkruar ai.

Më poshtë KultPlus ua sjell postimin e plotë të tij:

Skena a pavarur e artit është çelësi i larmisë së një qyteti.

Mbrëmë, me shumë kënaqësi vizituam tri prej nismave ‘bottom up’ në artin pamor dhe muzikor, të cilat i mbështesim duke ofruar hapësirë pune dhe mbështetje programore.

Janë ‘Fondacioni 17’, ‘Defy Them’, dhe ‘Studio për Artistë’.

Këto nisma kreative, kaq domethënëse për komunitetin artistik, synojnë të stimulojnë një skenë dinamike arti në Prishtinë.

Kjo vizitë më frymëzoi që të përkrahim edhe më tutje zhvillimin e skenës së pavarur të artit, duke ofruar mbështetje të vazhdueshme për artistët. Këto celula kreative janë çelësi i një Prishtine dinamike. / KultPlus.com

Çeku pas takimit me Ramën: Vazhdojmë ndërtimin e urave të bashkëpunimit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka pritur sot në takim Kryetarin e ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, shkruan KultPlus.

“Investimet kapitale strategjike ne sektorin e kulturës, studimi i fizibilitetit dhe plani rregullues i hollësishëm për Qendrën Historike të Qytetit të Prishtinës, mbrojtja dhe promovimi i aseteve të trashëgimisë kulturore, përmirësimi i infrastrukturës fizike sportive, bienalja nomade Manifesta, janë vetëm disa nga pikat për të cilat u pajtuam të bashkëpunojmë gjatë vitit 2022, duke bashkërenduar përpjekjet institucionale për krijimin e kushteve të dinjitetshme për komunitetin artistik e sportiv”, shkroi mes tjerash Çeku në “Facebook”.

Ai gjithashtu tregoi se vitin po e përmbyllin me shumë nisma që trasojnë rrugën për zhvillim të qëndrueshëm të sektorit të kulturës e sportit në kryeqytet dhe më gjërë.

“Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të vazhdojë të jetë partner serioz zhvillimor, duke ndërtuar ura bashkëpunimi me të gjitha institucionet publike dhe shoqërinë civile”, shkruhet në fund të postimit.

Përpos mesazheve, Çeku e Rama ndanë edhe disa fotografi. /KultPlus.com

May be an image of 3 people, people sitting, people standing and indoor
May be an image of 1 person, sitting and indoorMay be an image of 1 person, sitting and indoor

Rama dhe Çeku në takim, diskutojnë për ndërtimin e Sallës Koncertale dhe Muzeut të Artit Bashkëkohor

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka zhvilluar së fundmi një takim me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Facebook”, Rama ka njoftuar se kanë diskutuar për një varg çështjes të cilat i kanë prioritet si qeverisje komunale.

“Ministrit Çeku i kërkova bashkëpunim për projekte të rëndësishme të kulturës dhe trashëgimisë kulturore, siç janë ndërtimi i Sallës Koncertale dhe Muzeut të Artit Bashkëkohor. Nga ana e tij, ministri Çeku më shprehu mbështetjen dhe përkushtimin për bashkëpunim ndërmjet institucioneve tona”, ka shkruar Rama mes tjerash.

Ndër të tjera, si temë e takimit ishin edhe përgatitjet e përbashkëta për Bienalen Nomade Evropiane, Manifesta, që vitin tjetër vjen në Prishtinë. /KultPlus.com