Nora Gjakova e artë në Grand Slamin e Bakusë, Çeku: Xhudistet tona nuk dinë ndryshe

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova ka fituar medaljen e artë në Grand Slamin e Bakusë.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, është shprehur se ekipi i Kosovës në xhudo është në rrugë të sigurtë drejt Lojërave Olimpike Paris 2024.

KultPlus ua sjell postimin e plotë të minitrit Çeku:

Xhudistet tona nuk dinë ndryshe

Në Grand Slamin e Bakusë, Nora rrëmbeu të artën e Disi të argjendtën. Nesër garojnë Akili, Laura e Loriana.

Ekipi në rrugë të sigurt drejt Lojërave Olimpike Paris 2024.

Kosova, shtet i xhudos./KultPlus.com

Ministri Çeku: Gjithmonë krenarë me përkushtimin dhe angazhimin e kineastëve

Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve Hajrulla Çeku pjesëmarrjen e kineastëve kosovarë në Festivalin e Filmit në Venecia e ka vlerësuar lart, duke shtuar se kineastët tanë po shfaqin talentin dhe kreativitetin e tyre në mesin e krijuesve të shquar nga e gjithë bota, shkruan KultPlus.

KultPlus ju sjell të plotë reagimin e ministrit Çeku.

Kineastët tanë po shfaqin talentin dhe kreativitetin e tyre në mesin e krijuesve të shquar nga e gjitha bota, në ngjarjet më të mëdha të filmit e artit në botë. 🎥🇽🇰

Premiera e filmit “Bota Jonë” nga regjisorja Luana Bajrami u dha mbrëmë në Festivalin e Filmit në Venedik. Gjithashtu u shfaqën “House keeping for beginners”, me aktore Ilire Vinca dhe Rozafa Çelaj, si dhe “A Short Trip” i Erenik Beqirit.

Gjithmonë krenarë me përkushtimin dhe angazhimin e tyre. Suksese në garë!⭐️/ KultPlus.com

Kryeministri Kurti dhe ministri Çeku vizitojnë artistin Rexhep Ferri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrula Çeku, kanë vizituar sot artistin e mirënjohur, Rexhep Ferri, përcjell KultPlus.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, kryeministri Kurti u shpreh mirënjhës për krijimtarinë e Ferrit.

“Në votër të profesorit Rexhep Ferri, bashkë me Hajrullaun, Ministrin e Kulturës, për një kafe e për kujtime të mëhershme. Jemi takuar shpeshherë në Parkun e Qytetit të Prishtinës. Në atë kohë, kur e shihja duke ecur më dukej që po shihja pikturën e tij: njerëz në hap, të pa shpërqendruar nga ajo që ndodhë në prapavijë. Sot, i ulur në kolltukun e tij, shihja një jetë të mbushur me vepër. Nga piktura e deri te teksti, Rexhep Ferri i takon brezit që ngritën skenën tonë artistike. Përherë mirënjohës kontributit të tij”, ka shkruar Kurti./KultPlus.com

Kamenica po bëhet me stadium të atletikës, i pari në Kosovë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka njoftuar se shumë shpejt Kamenica do të bëhet me stadium të atletikës, i cili do të jetë edhe i pari në Kosovë, përcjell KultPlus.

Çeku nëpërmjet një postimi në Facebook tha se sot ka nënshkruar marrëveshjen me kryetarin e Kamenicës dhe në një afat optimal ky stadium do të shndërrohet në një realitet të prekshëm.

KultPlus ua sjell postimin e ministrit Çeku:

Kamenica po bëhet me stadium të atletikës, i pari në Kosovë

Atletët e talentuar që ka vendi, klubet e Federata e Atletikës shumë shpejt do të kenë stadiumin e tyre modern, i projektuar sipas standardeve për gara ndërkombëtare.

Marrëveshja e nënshkruar sot me kryetarin Kadri Rahimaj, në një afat optimal do të shndërrohet në realitet të prekshëm. Mbi 3 milionë euro të ndara nga MKRS, janë investim direkt në vizionin e përgjithshëm të atletikës në Kosovë dhe zhvillimin e turizmit sportiv./KultPlus.com

Katër muaj pas zjarrit shkatërrues, nis restaurimi në shkollën historike shqipe ‘Ismail Qemali’

Katër muaj pas zjarrit shkatërrues, shkolla historike shqipe ‘Ismail Qemali’ ka hyrë në fazën e restaurimit, përcjell KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku nëpërmjet një postimi në Facebook.

Në vijim KultPlus ua sjell postimin e plotë të ministrit Çeku:

Pas vetëm katër muajsh nga zjarrvënia shkatërruese në shkollën historike shqipe “Ismail Qemali” në Ferizaj, objekti ka hyrë në fazën e fundit të restaurimit.

Angazhim i parreshtur institucional, trajtim me prioritet e efikas ndaj trashëgimisë kulturore./KultPlus.com

Çeku e Kurti vizitojnë artistin e madh, Xhevdet Xhafa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministrin e Kulturës, Hajrulla Çeku kanë vizituar artistin Xhevdet Xhafa, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Kurti ndau një bisedë të shkurtër që e zhvilloi me artistin.

– “Je mplak pak”, m’tha

– “Edhe ti”, ia ktheva.

Kështu filloi biseda jonë me të qeshura të shumta e me vrojtime nga e kaluara, veprat e artit dhe punët tona ditore, me artistin e madh Xhevdet Xhafa dhe me Ministrin e Kulturës, Hajrullaun”, shkruan i pari i ekzekutivit. /KultPlus.com

Ministri Çeku: Prizreni nga sonte hap dyert për Dokufestin, ngjarjen më të madhe të artit e filmit në vend

Sonte në Prizren ka filluar festivali i filmit dokumentar të metrazhit të shkurtër, ‘Dokufest’, përcjell KultPlus.

Në një postim në Facebook, ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku tha se ‘Dokufest’ është një prej festivaleve më të rëndësishme të filmit në Evropën Juglindore, ku për nëntë ditë qytetarët dhe vizitorët e shumtë do të kenë mundësi të shijojnë programin e pasur me filma dokumentarë e të metrazhit të shkurtër.

Në vijim, KultPlus ua sjell postimin e ministrit Çeku:

Prizreni nga sonte hap dyert për Dokufestin, ngjarjen më të madhe të artit e filmit në vend.

Një prej festivaleve më të rëndësishme të filmit në Europën Juglindore tashmë është formësuar në institucion të krijimtarisë dhe edukimit artistik, me të cilin krenohemi të gjithë.

Përgjatë nëntë ditëve, qytetarët dhe vizitorët e shumtë do të kenë mundësi të shijojnë programin e pasur me filma dokumentarë e të metrazhit të shkurtër, në 12 hapësira të ndryshme brenda qytetit, kinematë e hapura, ekspozitat e programet e edukimit.

Mbështetja shtetërore institucionale për këtë edicion ishte më e larta ndonjëherë, ndërsa kthimi në ekonomi siç ndodhi me bienalen Manifesta pritet të jetë po ashtu më i larti ndonjëherë.

Ju ftoj të jeni pjesë e kësaj feste të artit, të shihni filma të jashtëzakonshëm dhe të përjetoni emocione unike nëpër kinematë e festivalit e magjinë e qytetit të Prizrenit./KultPlus.com

Serbia i ndalon filmat “I pabesi” dhe “Heshtja vret”, ministri Çeku: Së shpejti do të kenë premierën e tyre në Prishtinë

“I pabesi” dhe “Heshtja vret” janë dy filma që tashmë janë ndaluar të shfaqen në Luginë të Preshevës, dhe këta filma tashmë janë duke u trajtuar edhe nga sistemi i drejtësisë të atjeshme, me pretekstin se këta dy filma kanë përmbajtje të nxitjes së urrejtjes, shkruan KultPlus.

Të dy filmat janë realizuar me skenar të Shkëlqim Islamit dhe regji të Musa Isufit e që janë realizuar me mbështetje nga Qeveria e Kosovës, për mbështetje për Luginën e Preshevës.

Ministri i MKRS-së Hajrulla Çeku ka pritë sot në takim producentin dhe aktorin Gani Veseli dhe regjisorin e këtyre dy filmave Musa Isufi, duke shtuar se këta dy filma së shpejti do të kenë premierën në Prishtinë.

Më poshtë është njoftimi i plotë i ministrit Çeku.

Sot pata kënaqësinë t’i pres në ministri producentin e aktorin Gani Veseli dhe regjisorin Musa Isufi, dy filmat e të cilëve pushteti autokratik në Serbi nuk lejon të shfaqen në Luginën e Preshevës.

Filmat “I pabesi” dhe “Heshtja vret” që janë financuar nga Qeveria e Kosovës si pjesë e mbështetjes për Luginën, së shpejti do të kenë premierën e tyre në Prishtinë./ KultPlus.com

Ekspertizë nga profesionstë ndërkombëtarë për themelimin e Këshillit Kombëtar të Arteve në Kosovë

Ministri Çeku ka takuar drejtoren për zhvillim të arteve në Këshillin e Arteve të Irlandës Veriore, Gilly Campbell e cila është në Kosovë për të dhënë ekspertizën e saj në fushën e artit.

Campbell ka qenë pjesë e punëtorisë me ekipin punues për hartimin e Ligjit për Art dhe Kulturë, me ç’rast janë fokusuar tek formimi i Këshillit Kombëtar të Arteve në Kosovë, modeli i Irlandës dhe krahasimi i tyre.

Bashkë me ministrin kanë vizituar Galerinë Kombëtare të Kosovës, ndërsa kanë diskutuar për punën e këshillit iniciues për themelimin e Muzeut të Artit Bashkëkohor, blerjen e veprave të artit dhe përvojat e shteteve të tjera.

Në takim ishin të pranishëm edhe Peter Brown, drejtor i përgjithshëm i British Council për Ballkanin Perendimor, Majlinda Mazelliu, zëvendësdrejtore e British Council për Ballkanin Perëndimor dhe drejtore për Kosovë dhe Shqipëri, po ashtu Alisa Gojani, u.d drejtore në GKK dhe Renea Behluli, kryesuese e këshillit drejtues, GKK./ KultPlus.com

Fillon kalendari i Javës Kulturore në Portugali

Ministri i Kulturës Hajrulla Çeku dhe Ministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, të shoqëruar nga delegacioni i MKRS dhe MPJ, mbrëmë në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Lisbon të Portugalisë, ishin pjesë e aktiviteteve hapëse të Javës Kulturore të Kosovës.

11 vepra të reja iu shtuan ekspozitës së ambasadës teksa këndi i bibliotekës u hap dhe u mbush me tituj kosovarë. Gjatë bisedës me pjesëtarë të diasporës, ministri Çeku rikonfirmoi përkrahjen e shtetit për mbështetje të artit dhe artistëve, duke krijuar mundësi të reja të promovimit të tyre edhe jasht kufijve./ KultPlus.com

Degradimi prej dy dekadash i trashëgimisë, kulturës e sportit po ndalet (VIDEO)

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku së fundmi nëpërmjet një videoje të shpërndarë në rrjetet sociale, ka treguar arritjet në trashëgimi, kulturë e sport, përgjatë vitit 2022, shkruan KultPlus.

Më poshtë gjeni të plotë arritjet e shënuara si dhe videon e publikuar:

“Lajmet për shkatërrimin e monumenteve kanë qenë pothuajse të përjavshme. U pat normalizuar shkatërrimi i trashëgimisë kulturore në Kosovë. Kjo nuk ndodh më. Sot, kemi restaurime në gjithë vendin, plane të menaxhimit, inspektoritate e ligjshmëri, punësim dhe shërbim ndaj komunitetit. Muzetë e Kosovës po funksionalizohen, kompleksi memorial Adem Jashari në Prekaz po merr vëmendjen e merituar shtetërore. Deri para pak vitesh Qeveria as që mërzitej për gjendjen e institucioneve të kulturës dhe për pozitën e artistit. Brenda më pak se dy vitesh, ka pasur veprime që nuk janë ndërmarr asnjëherë më parë. Ndërtesat e kulturës po rinovohen, hapësira të reja për artistët po krijohen, pagat e performuesve janë të dinjitetshme, po vazhdon blerja e veprave nga artistët vendorë, fondi për librin është gjashtëfishuar, ndërsa mbështetja përmes granteve vetëm në vitin 2022 ka qenë mbi 4 milionë euro, e paprecedentë në historinë e pas luftës. Institucionet e kulturës u patën lënë me buxhete të mjerueshme, përveç rritjes së konsiderueshme të mbështetjes financiare. Filmin e shpallëm prioritet shtetëror, ndërsa Teatri, Filharmonia, Baleti e Shota me program në gjithë Kosovën e salla përplot me publik. Operën e themeluam, në proces është themelimi i Muzeut i Artit Bashkëkohor dhe së shpejti Instituti Kulturor i Kosovës. Qendra të reja të kulturës dhe të rinisë në qytete e fshatra, mundësi shtesa për zhvillimin e talentit rinor të Kosovës. Përveç që sportin e patën lënë pa financim adekuat, zyrtarët e partive politike merrnin pozita udhëheqëse në Komitet Olimpik, federata e klube. Për më pak se dy vite, kemi shumëfishuar mbështetjen financiare për sportin dhe sot kemi programe zhvillimore të sportit, sportin në shkolla, programe për fëmijë dhe shëndetin e tyre, ngjarje ndërkombëtare e sportive në vendin tonë. Po e zbatojmë procesin e licencimit për standarde të qeverisjes së mirë, po e ndryshojmë ligjin e sportit, dhe për herë të parë Kosova po bëhet me strategji afatgjate për zhvillimin e sportit. Edhe infrastrukturën e sportit e patën lënë në mjerim, ndërsa ne përveç që po i mbyllim projektet e mbetura përgjysmë, kemi nisur edhe projektet të reja për konsolidimin e infrastrukturës sportive në vend. Puna jonë nuk do të ndalet, reformat tona do të vazhdojnë të sjellin rezultate të prekshme për artistin e sportistin, për të rinjtë tanë.”

/ KultPlus.com

Ministri Çeku në takim me ambasadoren Ziv: U dakorduam për nisjen e bashkëpunimit në trashëgimi kulturore dhe muzetë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku së fundmi ka takuar ambasadoren e Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv, përcjell KultPlus.

Ata kanë ndarë së bashku vizionin për bashkëpunimin kulturor bilateral si dhe janë dakorduar për nisjen e bashkëpunimit në trashëgimi kulturore dhe muzetë.

“Kënaqësi të takoja dhe të ndajmë vizionin e përbashkët për bashkëpunimin kulturor bilateral, me ambasadoren e Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv.

Diskutuam për marrëveshjet aktuale, atë për bashkëprodhim të filmave dhe në fushën e arkivave, ndërsa u dakorduam për nisjen e bashkëpunimit në trashëgimi kulturore dhe muzetë”, thuhet në njoftimin e tij. / KultPlus.com

Çeku: UEFA konfirmon përkrahjen për futbollin e Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka njoftuar se UEFA ka konfirmuar përkrahjen për futbollin e Kosovës, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, shefi i MKRS-së, ka njoftuar se është takuar nga kryetari i shtëpisë së futbollit evropian, Aleksander Ceferin.

Postimi i plotë:

UEFA konfirmon përkrahjen për futbollin e Kosovës

Sot bashkë me Kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, në selinë e UEFA-së në Nyon të Zvicrës u pritëm nga Kryetari i shtëpisë europiane të futbollit, Aleksander Čeferin. Kryetarit të UEFA-së ia shpalosëm planin investiv pesë vjeçar për zhvillimin e infrastrukturës së futbollit në Kosovë.

Plani investiv që bën bashkë Ministrinë e Sportit, FFK-në dhe komunat përkatëse, parasheh përmbyllje të projekteve aktuale, renovime dhe stadiume të reja futbolli. Nga Kryetari Čeferin morëm zotimin për mbështetje financiare dhe profesionale për realizimin me kohë dhe cilësor të planit pesë vjeçar të infrastrukturës së futbollit”, thuhet në postimin e tij. /KultPlus.com

Çeku për dënimin e dytë për Serbinë nga FIFA: Shovinizmi serb nuk kalon

Ministri për Kulturë, Rini dhe Sport, Hajrulla Çeku, e ka mirëpritur dënimin e dytë të FIFA-s ndaj Serbisë.

Në llogarinë e tij në Facebook, Çeku ka shkruar se shovinizmi serb nuk kalon.

“Dënimi i parë para pak javësh për banerin skandaloz me thirrje për gjenocid. Dhe sot, dënimi i dytë për fyerjet e ekipit dhe tifozëve ndaj shqiptarëve. Të dy rastet zyrtarisht të nisura nga Federata e Futbollit e Kosovës, me mbështetje të gjerë publike e institucionale”.

FIFA të premten e dënoi Federatën serbe me 50 mijë franga për thirrjet fyese të tifozëve në ndeshjen ndaj Zvicrës.

Në ndeshjen e Kupës së Botës në Katar, huliganët serbë kanë fyer vazhdimisht Xherdan Shaqirin e Granit Xhakën, dy lojtarët shqiptarë të Zvicrës. Zvicra kishte fituar 3:2 dhe kishte dërguar Serbinë në shtëpi./ KultPlus.com

Ministri Çeku: Kanë përfunduar punimet në palestrën e sportit të gjimnazit të Pejës

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, ka njoftuar se është shtuar dhe një hapësirë e sportit në shërbim të komunitetit, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Çeku ka ndarë edhe disa fotografi nga punimet në palestrën e sportit të gjimnazit të Pejës.

Më poshtë gjeni postimin e plotë të tij:

Edhe një hapësirë e sportit në shërbim të komunitetit. Kanë përfunduar punimet në palestrën e sportit të gjimnazit të Pejës. Përveç nga nxënësit e shkollës, palestra po shfrytëzohet edhe nga sportistët e qytetit.

Klubi i basketbollit Peja po i mban stërvitjet në këtë sallë, ndërsa me 29 dhjetor pret Hapoelin e Izraelit në Pejë, në kuadër të Ligës Ballkanike. / KultPlus.com

Çeku njofton se shtëpia e Hamdi Bardhit është restauruar

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, ka njoftuar se pas restaurimit, shtëpia e piktorit, Hamdi Bardhi, në Prizren tanimë funksionon, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Çeku ka ndarë edhe disa fotografi nga pjesa e shtëpisë së restauruar.

Postimi i plotë:

“Shtëpia e piktorit Hamdi Bardhi në Prizren ishte në prag të rrënimit. Pas restaurimit, monumenti pret të ketë funksion. Edhe një punë e mirë, trashëgimia jonë në shërbim të komunitetit, thuhet në postimin e tij. /KultPlus.com

Çeku: Filharmonia e Kosovës me koncertin përmbyllës të një viti të jashtëzakonshëm pune

Filharmonia e Kosovës ka përmbyllur vitin me një koncert të mrekullueshëm, shkruan KultPlus.

Për këtë ka shkruar edhe Ministri Hajrulla Çeku, i cili ka vlerësuar mbrëmjen si shumë të suksesshëm, njësoj sikurse gjithë vitin e Filharmonisë së Kosovës

Postimi i plotë:

“Filharmonia e Kosovës me koncertin përmbyllës të një viti të jashtëzakonshëm pune.

Interpretim i mrekullueshëm, në drejtimin e mjeshtrit bullgar Svilen Simeonov dhe me paraqitjen e violinistes virtuoze Sihana Badivuku, një repertor nga Straussi deri tek kolonat zanore të filmave ikonikë të kompozuar nga mjeshtri italian Ennio Morricone”, thuhet në postimin e tij. /KultPlus.com

Çeku: “La Traviata” e Verdit nga Opera e Kosovës dëshmi e potencialit dhe cilësisë operistike

Më 15 dhjetor është mbajtur premiera e kompozitorit italian Giuseppe Verdi “La Traviata” nga Opera e Kosovës, ndërsa më 17 dhjetor u bajt edhe repriza, shkruan KultPlus.

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, ka thënë se Opera e Kosovës dëshmoi potencialin dhe cilësinë operistike.

Postimi i plotë:

“Dy net, full house, 1500 bileta të shitura, mbi 150 performues në skenë, duartrokitje 15-minutëshe. “La Traviata” e Verdit nga Opera e Kosovës dëshmi e potencialit dhe cilësisë operistike. Urime të gjithëve për këtë moment historik.

Shfaqja transmetohet më 2 janar 2023 në RTK”, thuhet në postimin e tij. /KultPlus.com

Licencohen Federata e Mundjes dhe Federata e Triathlonit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka nënshkruar licencën për Federatën e Mundjes dhe Federatën e Triathlonit, përcjell KultPlus.

Njoftimi është bërë përmes një postimi në faqen zyrtarë të MKRS-së.

Në vijim KultPlus ua sjell postimin e plotë:

Ministri i Sportit, Hajrulla Çeku ka nënshkruar licencat e radhës për federatat sportive sipas udhëzimit të ri administrativ për licencimin e federatave.

Pas rekomandimit pozitiv të Komisionit për licencim në kuadër të Ministrisë së Sportit, ministri Çeku i ka dorëzuar zyrtarisht licencën për ushtrimin e veprimtarisë kryetarit të Federatës së Mundjes, Naim Muja dhe kryetarit të Federatës së Triathlonit, Vedat Tërmkolli.

Përgëzime për të dy Federatat dhe suksese në veprimtarinë e tyre./ KultPlus.com

Çeku reagon pas incidentit në finale e superkupës: Lëndimi i policëve, i papranueshëm dhe i dënueshëm

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka reaguar pas incidentit që ndodhi sonte në finalen e Superkupës, në ndeshjen mes Sigal Prishtinës dhe Trepçës, shkruan KultPlus.

Ai ka dënuar sulmin ndaj policëve në këtë ndeshje duke i cilësuar si veprime të turpshme dhe të papranueshme.

Në vijim gjeni postimin e plotë të ministrit Çeku:

Në një periudhë aspak të lehtë për shtetin tonë për shkak të zhvillimeve në veriun e Kosovës, lëndimi i policëve në një ndeshje basketbolli është veprim i turpshëm, i papranueshëm dhe i dënueshëm.

Sporti nuk është luftë. Palestrat dhe fushat e sportit nuk janë për “trimat” që kanë problem me vetëpërmbajtjen. Për fajin e disave, jemi duke pësuar të gjithë, është duke pësuar sporti i Kosovës. Grupet e tifozëve, në emër të mbështetjes së klubeve të tyre të zemrës, janë duke e shkatërruar shpirtin sportiv dhe duke i shndërruar palestrat dhe fushat e sportit në ambiente të pasigurta për qyterarët sportdashës.

Ndeshjet e sportit janë momente argëtimi për familjet tona, për të gjitha grupmoshat pa dallim. Huliganizmi i disave është shndërruar në tmerrin e prindërve që duan të shijojnë sportin bashkë më fëmijët e tyre.

Këshilli për parandalimin e dhunës në kuadër të Ministrisë së Sportit rregullisht ka trajtuar rastet e dhunës në sport, duke i proceduar ato në institucionet relevante. Prokuroritë dhe gjykatat e Kosovës duhet të jenë më efektive në dhënien e dënimeve për huliganët.

Edhe federatat e sportit duhet të vazhdojnë me veprime dhe vendime të ashpra, pa asnjë kompromis ndaj dhunës. Ministria e Sportit, paralelisht me veprimet e tjera, do të jetë e detyruar të zbatojë edhe veprime radikale për prezencën e tifozëve në palestra dhe fusha të sportit.

Këshilli për parandalimin e dhunës në sport do të mbledhet nesër në mëngjes për të trajtuar dhunën e shfaqur në ndeshjen e sontme të basketbollit mes Prishtinës dhe Trepçës.

Policëve të Kosovës dhe të lënduarve të tjerë u dëshiroj shërim të shpejtë./ KultPlus.com

Çeku pranon mesazhe kërcënuese nga Serbia: Shovinizmi serb është rreziku më i madh ndaj paqes në rajonin tonë

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, ka njoftuar se ka pranuar së fundmi shumë mesazhe fyese dhe kërcënesue nga Serbia, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Çeku ka thënë se këto mesazhe kanë ardhur nga momenti kur ai ka publikuar veprimin shovinist të Serbisë.

Postimi i plotë:

“Përgjatë dy ditëve të fundit kam pranuar qindra mesazhe fyese dhe kërcënuese nga Serbia, nga momenti që e kemi sensibilizuar opinionin botëror për veprimin shovinist të ekipit të tyre të futbollit në Botërorin Katari 2022.

Fyerjet drejtuar familjes sime dhe kërcënimet me vrasje janë tregues të radhës se shovinizmi serb është rreziku më i madh ndaj paqes në rajonin tonë. Demokratizimi i Serbisë dhe shkëputja nga kontrolli rus janë parakushte për siguri e përparim në Ballkanin Perëndimor.

Një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur të drejtën dhe të vërtetën tonë është edhe diplomacia qytetare. Reagimet publike të shumë qytetarëve tanë i kanë dhënë fuqi ankesës së Federatës së Futbollit të Kosovës drejtuar FIFA-s. Besojmë që Serbia do të marr dënimin e merituar për veprimin skandaloz të tyre që e shndërron sportin në mjet të aspiratave pushtuese”, thuhet në postimin e tij. /KultPlus.com