‘Mona Lisa’, protestuesit hedhin supë mbi pikturën e Da Vinçit

Protestuesit kanë hedhur supë në pikturën e mbrojtur me xham të Mona Lizës në Paris.

Piktura e shekullit të XVI-të nga Leonardo da Vinçi është një nga veprat më të famshme të artit në botë dhe mbahet në Luvër të Parisit.

Piktura mbrohet me antiplumb, kështu që nuk ka gjasa të jetë dëmtuar.

Një video shihen dy protestuese femra të veshura me bluza që thuhet “përgjigje ushqimore” duke hedhur supë mbi pikturën.

Më pas ata qëndrojnë përballë, duke kërkuar të drejtën për “ushqim të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm”, duke thënë se “sistemi ynë bujqësor është i sëmurë”.

Sigurimi i muzeut më pas shihet duke vendosur ekrane të zeza përpara tyre përpara se dhoma të evakuohet, shkruan BBC.

Kryeqyteti francez ka parë protesta nga fermerët ditët e fundit, duke bërë thirrje për t’i dhënë fund rritjes së kostove të karburantit dhe për thjeshtimin e rregulloreve – të premten ata bllokuan rrugët kryesore brenda dhe jashtë Parisit.

Mona Lisa ka qenë pas xhamit të sigurisë që nga fillimi i viteve 1950, kur u dëmtua nga një vizitor që hodhi acid mbi të.

Në vitin 2019, muzeu tha se kishte instaluar një formë më transparente xhami antiplumb për ta mbrojtur atë.

Në vitin 2022, një aktivist hodhi tortë në pikturë, duke u kërkuar njerëzve të “mendojnë për Tokën”./Klan Kosova/ KultPlus.com

Anëtarja e grupit “BLACKPINK”, Lisa debutoi si solo këngëtare me albumin “Lalisa” (VIDEO)

Lisa njëra nga katër anëtaret e grupit me famë botërore nga Korea Jugore, “BLACKPINK”, e ka publikuar albumin e parë solo me titull “Lalisa”, shkruan KultPlus.

Krahas këtij incizimi, ylli i muzikës K-pop gjithashtu i ka lansuar dy këngët, “Lalisa” që numëron gjithsej 56 milionë shikime, 14 orë pas publikimit dhe kënga “Money”, që të dyja në gjuhën koreane dhe angleze.

Lisa e cila e gëzon një bazë të madhe adhuruesish edhe si solo këngëtare, dhe i numëron më shumë se 58 milionë ndjekës në rrjetin social Instagram, e shfrytëzoi këtë rrjet social për t’i falënderuar të gjithë ata që kanë qenë pjesë e këtij projekti shumë për zemër.

“A jeni duke e dëgjuar dhe shijuar albumin tim? Unë jam shumë e lumtur që po e shijojmë së bashku më në fund albumin tim të parë. Faleminderit shumë që keni pritur kaq gjatë dhe faleminderit shumë që gjithmonë keni qenë afër meje. Sot është një ditë e vecantë për mua dhe është ndjenjë e mirë ta ndaj me juve këtë ditë”, ka shkruar Lisa në mesazhin e saj.

Lisa nuk është anëtarja e vetme e grupit “BLACKPINK” që po zhvillon karrierë si solo këngëtare. Anëtarja tjetër, Jennie e kishte publikuar videoprojektin e parë si solo këngëtare në vitin 2018. Kënga titullohet “Solo”. Ndërsa, Rosé ka debutuar si solo këngëtare me albumin “R”.

Anëtarja e fundit e grupit, Jisoo gjithashtu pritet që së shpejti të publikojë projektin e saj si solo këngëtare.

Grupi me famë botërore është shfaqur në shumë shfaqje amerikane, dhe Lisa do të përformojë këngën e re për herë të parë drejtpërdrejt në ‘The Tonight Show Starring Jimmy Fallon’. / KultPlus.com

Anëtarja e grupit “BLACKPINK”, Lisa së shpejti debuton si solo këngëtare me albumin “Lalisa” (VIDEO)

Anëtarja e grupit të muzikës K-pop “Blackpink”, Lisa, pritet të debutoj me solo album së shpejti.

Të martën ajo ka shpërndarë një video të shkurt për albumin e saj “Lalisa”, që pritet të dalë këtë të premte.

Videoja 14 sekondëshe përcillet nga tingujt muzikorë deri në fund kur shfaqet Lisa me një fustan të zi vezullues dhe këndon fjalët: “Say Lalisa love me, Lalisa love me”.

Lisa është anëtarja e radhës e Blackpink që debuton me projekt solo, pas anëtarëve të tjera, Jennie dhe Rosé.

Në vetëm dy orë videoja në kanalin YouTube ka marrë 3 milionë shikime. Për këtë arsye dhe jo vetëm, pritet që albumi të jetë një super hit i ndjekur nga miliona admirues nga e gjithë bota.

Tani pas një dite, videoja numëron gjithsej 13 milionë shikime. / KultPlus.com