Luvri mbetet muzeu më i vizituar në botë

Ambasada e Francës në Kosovë, njofton se Muzeu i Luvrit mbetet muzeu më i vizituar në botë, me 8.9 milionë vizitorë në vitin 2023.

Në një njoftim në Facebook, kjo ambasadë thotë se shpreson se muzetë e Francës këtë vit do të vizitohen nga një numër edhe më i madh vizitorësh.

“Luvri mbetet muzeu më i vizituar në botë!  Me 8.9 milionë vizitorë në vitin 2023, +14% më shumë krahasuar me vitin 2022. Muzetë tjerë francezë nuk janë lënë anash, pasiqë Musée d’Orsay theu një rekord historik me 5.1 milionë vizitorë më 2023. Shpresojmë të shohim një numër më të madh vizitorësh në muzetë e Francës këtë vit!”, njofton Ambasada e Francës në Kosovë. /rtk/KultPlus.com

Luvri mbetet muzeu më i vizituar në botë

Ambasada e Francës në Kosovë, ka njoftuar se Muzeu i Luvrit vazhdon të jetë muzeu më i vizituar në botë, me 8.9 milionë vizitorë në vitin 2023.

Përmes një njoftimi në Facebook, Ambasada e Francës thotë se shpreson se muzetë e Francës këtë vit do të vizitohen nga një numër edhe më i madh i vizitorëve.

“Luvri mbetet muzeu më i vizituar në botë!  Me 8.9 milionë vizitorë në vitin 2023, +14% më shumë krahasuar me vitin 2022. Muzetë tjerë francezë nuk janë lënë anash, pasiqë Musée d’Orsay theu një rekord historik me 5.1 milionë vizitorë më 2023. Shpresojmë të shohim një numër më të madh vizitorësh në muzetë e Francës këtë vit!”, njofton Ambasada e Francës në Kosovë./KultPlus.com

Luvri nuk është më për të gjithë, hyrja pritet të bëhet ekskluzive

Muzeu i Luvrit në Paris ka kufizuar numrin e vizitorëve. Tashmë hyrja në këtë muze do të jetë më ekskluzive.

Nëse deri më tani muzeu i Luivrit ka qenë në listën tuaj të destinacioneve për t’u vizituar, sigurohuni mirë përpara se të shkoni, pasi mund të mbeteni jashtë.

Luvri i njohur i Parisit, muzeu më popullor në botë, po kufizon frekuentimin e tij të përditshëm në një përpjekje për t’u ofruar vizitorëve “një vizitë më të rehatshme dhe për të siguruar kushte optimale pune për stafin”, thuhet në njoftimin për shtyp të lëshuar javën që shkoi.

Muzeu që deri përpara pandemisë priste mesatarisht 45,000 vizitorë në ditë, prej muaj e ka ulur ndjeshëm fluksin e numrit të vizitave në afro 30, 000 dhe duket se këto ritme do të ruhen.

“Shifrat jashtëzakonisht pozitive për vitin 2022 janë jashtëzakonisht inkurajuese për të gjithë stafin tonë”, shprehet presidenti i Luvrit, Laurence des Cars.

“Shpresoj që vizitorët të shijojnë kalimin e kohës në Musée du Louvre, veçanërisht ata që zbulojnë muzeun për herë të parë, të cilët përfaqësojnë 60 përqind të tyre. Ne po punojmë gjithnjë e më shumë për të përmirësuar kushtet e vizitës dhe për të vazhduar të ofrojmë një program me cilësi të shkëlqyer dhe një grup unik performancash live që rezonojnë me atë që ndodh në muze.”

Ky vendim i heshtur i stafit drejues të Louvre ka hasur në kundërshtime nga artistë dhe kuratorë të cilët nuk mendojnë se kufizimi i vizitave në një muze si ai i Luvrit përmirëson përvojën e vizitorëve të cilët udhëtojnë nga anë e mbanë globit për të parë veprat e ekspozuara në këtë muze ikonik./Gazeta Tema/ KultPlus.com

Luvri dhe Pikaso, një takim mes dy gjigantëve në historinë e artit

Një ekspozitë monumentale do të hapet për publikun në Louvre-Lens Paris, e cila eksploron marrëdhënien e trazuar me ndikim reciprok mes Muzeut të Luvrit dhe mjeshtrit të pikturës, Pablo Pikaso.

Artisti ka vizituar muzeun për shumë kohë, duke marrë prej aty një material për frymëzim. Dhe ekspozita sjell pikërisht një vështrim të kryqëzuar mes dy titanëve të historisë së artit.

“Picasso kishte një fuqi syri, kuptimi dhe integrimi të artit jashtë të zakonshmes”, shprehet Marie Lavandier, drejtoreshë e muzeut Louvre-Lens.

Në korridoret e Luvrit, të cilat i viziton pa u lodhur që nga viti 1900, ai do të gjejë një material të jashtëzakonshëm për frymëzim.

“Ideja ishte të kërkosh Luvrin tek Picasso dhe Picasso në Louvre, një logjikë pasqyre e thurur në një fije të kuqe gjatë gjithë kursit. Luvri nganjëherë ka qenë shumë kritik ndaj Pikasos, me një lloj moskuptimi, midis specialistëve të pikturës antike, mbi modernitetin e punës së tij. Dikush ka përshtypjen se zemërimet që ai shkaktoi mbi figurën njerëzore kanë pasur vështirësi për t’u pranuar nga konservatorët”, thotë Dimitri Salmon, kurator i ekspozitës.

Rreth 450 piktura, vizatime, skulptura, gdhendje, fotografi dhe dokumente të tjera të arkivave, përfshirë disa pjesë të jashtëzakonshme që nuk u bënë kurrë publike do të shfaqen për publikun nga 13 tetori deri më 31 janar 2022./oranews/KultPlus.com

Luvri rihapet brenda pak orëve

 Muzeu i Luvrit në Paris, hapet sërish të hënën, por me kufizime e paracaktuara ndaj pandemisë. Disa pjesë të kompleksit muzeal më të vizituar në botë, do të jenë ende të mbyllura për vizitorët, sipas RFI.

Luvri u mbyll më 13 mars dhe kjo është arsyeja, pse muzeu regjistroi humbje prej më shumë se 40 milionë euro – tha drejtori, Jean-Luc Martinez.

“Në rastin më të mirë, do të kemi 20 deri në 30 për qind të vizitorëve, krahasuar me numrin që kemi pasur verën e kaluar, një shifër mes 4,000- 10,000 në ditë” – theksoi ai.

Nga 10 milionë vizitorë për 2018-ën, thuajse tri të katërtat janë turistë të huaj, tanimë të kushtëzuar. /KultPlus.com

Muzeu Louvre përgatitet të rihapet me 6 qershor

Drejtuesit e muzeut të Louvre në Paris deklaruan të premten se ishin duke planifikuar të rihapnin dyert e muzeut më 6 korrik pas hapave të rinj të njoftuar nga kryeministri francez Oudouard Philippe për të lehtësuar bllokimin e vendit nga Covid-19.

Në një deklaratë nga Louvre, i cili është muzeu më i vizituar në Francë, u tha se një rihapje progresive do të thoshte një sistem rezervimi dhe sinjalizim të ri që do të mundësonte “kushte maksimale të sigurisë” për vizitorët përveç vendosjes së maskave dhe rekomandoi masa distancuese sociale. Deklarata erdhi një ditë pasi Kryeministri Philippe njoftoi detaje të fazës së dytë në heqjen graduale të bllokimit të rreptë të koronavirusit të Francës, i cili përfshinte një rihapje mbarëkombëtar të bareve dhe restoranteve nga 2 qershori. Por në Paris, ku rreziku i përhapjes së koronavirusit mbetet më i lartë sesa në pjesën tjetër të kontinentit, vetëm ambjentet e jashtme të institucioneve të ngrënies dhe pirjes mund të rihapen për klientët.

Ministri Francez i Kulturës Franck Riester zhvilloi të tremten një takim me presidentët e institucioneve më të mëdha kulturore dhe pas kësaj u vendos një orar i përkohshëm për rihapjen. Muzeu i Luvrit, kopshtet e Tuileries, “Jardin du Carrousel” dhe Muzeu Kombëtar Eugène Delacroix, të gjithë pjesë e të njëjtit institucion publik, të gjithë po përgatiteshin për një rihapje me faza, theksohej në deklaratë. “Jardin du Carrousel” do të hapet të Shtunën, me 30 maj, ndërsa kopshti Tuileries do të hapet të dielën, me 31 maj. Mbledhjet e njerëzve do të vazhdojnë të kufizohen akoma në grupe në jo më shumë se 10 vetë.

Louvre, i cili kishte 9.6 milion vizitorë vitin e kaluar, u mbyll në mars, vetëm disa ditë para se Franca të hynte në një bllokim të rreptë mbarëkombëtar për të frenuar përhapjen e virusit.  /bota.al /KultPlus.com

Luvri hapi dyert 3 ditë për 24 orë

   

Për herë të parë në historinë e tij, këtë fundjavë muzeu hapi dyert gjatë gjithë natës, për të pritur vizitorët e ekspozitës kushtuar autorit të Xhokondës. Vetëm gjatë 21-23 shkurtit, 30000 vizitorë aritën të shijojnë veprat e shumta të gjeniut toskan.

Ka kaluar mesnata dhe para piramidës së Luvrit, një turmë vizitorësh shtyen të hynë në muze. Kjo fundjavë nokturne paraqet mundësinë e fundit për mijëra njerëz, për të admiruar ekspozitën më të madhe Leonardo da Vinçi, që është organizuar ndonjëherë. “Të thashë, se duhej të rezervonim”, – shprehen vizitorët në radhë.

Sa i përket pjesëmarrjes, ekspozita Leonardo Da Vinçi nuk ka asgjë për t’u parë me zili, për klubet e modës pariziane. Muzeu organizoi shfaqjet e tij të para në harkun kohor nga ora 21.00 deri në 8:30 në mëngjes, me rastin e mbylljes së ekspozitës që u hap më 24 tetor 2020, ku 30 000 vende u rezervuan nga 21 deri në 23 shkurt. Brenda tri orëve, të gjitha biletat ishin shitur në faqen e internetit. Për familjen Tadjuri, plotësohen kushtet e përsosura për të parë këtë ekspozitë unike: orari, pranimi falas, por mbi të gjitha atmosferën që muzeu ofron natën. “Atmosfera është e mbushur, mjaft e veçantë. Është ekskluzive”, – shprehet Cherifa, teksa sodit Betejën e Anghiarit.

“Ajo çfarë donim të bënim në këtë ekspozitë, ishte të mirëprisnim publikun”, shprehet presidenti i Luvrit, Jean-Luc Martinez. Një mënyrë për t’i bërë njerëzit të ndjehen si në shtëpinë e tyre”.

Ekspozita përfshinte 162 vepra të sjella së bashku pas dhjetë vitesh punë titanike, si dhe nga kërkesa këmbëngulëse për të huazuar vepra nga e gjithë bota, si pranë Mbretëreshës së Anglisë që huazoi 24 vizatime, nga Muzeu Britanik, Vatikani dhe Italia në veçanti. Pas negociatave midis vendeve dhe midis muzeve, Roma pranoi të huazojë disa vizatime, përfshi këtu edhe të famshmen Homme de Vitruve, një punë e brishtë e ruajtur në Galerinë e Akademisë në Venecie. Vetëm njëmbëdhjetë nga njëzet pikturat atribuar mjeshtrit arritën të ekspozohen. Gjithsesi, ato theksohen me mjeshtëri nga pjesa tjetër e veprave që i rrethojnë dhe ndihmojnë në shpjegimin e gjenezës së tyre.

Presidenti dhe drejtori i Louvre Jean-Luc Martinez siguroi se ekspozita do të jetë “më e rëndësishmja, për sa i përket pjesëmarrjes që muzeu ka njohur”. Në vitin 2019, muzeu i Luvrit mirëpriti 9.6 milionë vizitorë, 500000 më pak pranime se një vit më parë. Zyrtari nuk alarmohet, përkundrazi. “Kjo është vetëm hera e tretë në historinë e tij, që Luvri ka tejkaluar 9.5 milionë vizitorë”. /Konica.al / KultPlus.com