Kështu duket busti i Madeleine Albright në Prishtinë

Ish-sekretarja e Shtetit Amerikan, Madeleine Albright, ka arritur sot në Kosovë. Ajo është pritur në aeroport nga ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Albright ka arritur në Kosovë pas ish-presidentit Bill Clinton dhe do të marrë pjesë bashkë me të në ceremoninë e shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës.

Ish-sekretetarës i është punuar edhe një bust në Prishtinë, që do të zbulohet nesër.

Gazeta Express ka siguruar disa fotografi ku shihet kjo shtatore, që është punuar nga Luan Mulliqi.

Jahjaga: Madeleine Albright, njëra nga kontribuueset më të fuqishme në lirinë dhe pavarësinë tonë

Madeleine Albright, ish-sekretarja e SHBA-ve, zonja më e respektuar për shqiptarët, sapo ka arritur në Kosovë për të ju bashkuar festimeve për shënimin e 20-të vjetorit të lirisë së shtetit kosovar, ku me këtë rast ajo nesër do të mbajë një fjalim për ndërhyrjen e aleancës së NATO-s në Kosovë.

Ish presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e ka pritur në aeroport Madeleine Albright prej ku ka ndarë edhe disa fotografi të cilat i shoqëroi me një falënderim të veçantë për ish-sekretaren e SHBA-ve për gjithë kontributin e saj dhënë për vendin tonë në kohën më të vështirë. Ajo është shprehur krenare që ka pritur Albright duke e konsideruar si një nga kontribuueset më të fuqishme në lirinë dhe Pavarësinë e vendit tonë.

“Jam krenare që, njëzet vite pas çlirimit, të mirëpres në Kosovë ish-Sekretaren Amerikane të Shtetit, Madeline Albright- njërën nga kontribuueset më të fuqishme në lirinë dhe pavarësinë tonë. Vendosmëria dhe përkushtimi i Sekretares Albright për ta ndalur gjenocidin në Kosovë dhe për t’ia kthyer lirinë dhe shpresën një populli të shtypur ishin kruciale për të ardhmen e popullit tonë. Sekretarja Albright, e cila ishte e pakompromis ndaj dhunës që regjimi i Millosheviqit po ushtronte në Kosovë, sot erdhi në një Kosovë që kultivon vlerat për të cilat ajo është angazhuar- lirinë, demokracinë, tolerancën dhe paqen.

Përjetësisht mirënjohës!”, ka shkruar Jahjaga në Facebook. / KultPlus.com

Xhaketa e famshme e William Wallker dhe kapela e Madeline Albright, në Ekspozitën Bazë të Muzeut të Kosovës

Xhaketa e famshme e William Walker, figura ndërkombëtare që i dha jehonë masakrës së Recakut, që ishte edhe sinjal për ndërhyrjen e forcave të NATO-s në Kosovë, tashmë është ekspozuar në Muzeun e Kosovës, në kuadër të Ekspozitës Bazë që tashmë është hapur në këtë institucion kulturor, shkruan KultPlus.


Po në këtë ekspozitë janë prezantuar edhe gjësende personale të figurës së rëndësishme për popullin shqiptar, ish sekretares së SHBA-ve, Madeline Albright, ku kjo ekspozitë ka përfshirë kapelën, flamurin e SHBA-ve dhe aksesorë të Albright.

KultPlus, përgjatë ditës do të ju sjellë edhe eksponate, relikte dhe gjësende personale të figurave të rëndësishme që kanë kontribuar për shtetbërjen e Kosovës./KultPlus.com