Mariah Carey në bisedime për një tjetër shfaqje festive pas asaj për Krishtlindje

Mariah Carey është në bisedime që të vazhdoj shfaqjen e saj festive të Krishtlindjes në Apple TV+, ku morën pjesë edhe mysafirë si Ariana Grande.

Një burim i tha The Sun të dielën se, Mariah ka krijuar specialen e Krishtlindjes për Apple për një herë, por se vazhdoi.

“Askush nuk parashikoi suksesin e saj dhe ajo arriti në vendin e parë në mbi 100 shtete. Shefat e Apple tani duan ta sigurojnë atë edhe një shfaqje tjetër speciale për vitin tjetër”, tha ky burim.

Pop ylli kishte thënë se ajo donte që shfaqja të shpërfaqte “shpirtin” e Krishtlindjes, shkruan FemaleFirst. 

“Duhet vërtet ta ndjejmë Krishtlindjes, pavarësisht se mund të mos jemi me të dashurit tanë”, tha ajo./ KultPlus.com

Mariah Carey e kryeson toplistën muzikore “Billboard Global 200”

25 vjet pas lansimit të parë hiti i këngëtares Mariah Carey, “All i Want For Christmas Is You”, ka arritur të shndërrohet në këngën më të madhe në botë teksa pozicionohet në vendin e parë të toplistës “Billboard Global 200”.

Ndërkohë, kënga e dyshes latine Bad Bunny dhe Jhay Cortez, “Dákiti”, e mbanë pozitën e parë në toplistën “Billboard Global Excl. U.S.”, e cila shtrihet në të gjitha territoret tjera duke e përjashtuar Amerikën.

Këto dy toplista i radhitin këngët më të mira bazuar në shitjet dhe shkarkimet e tyre online, nga 200 territore anembanë botës. “Billboard Global 200” bazohet në të dhënat e marra nga mbarë bota, ndërsa “Billboard Global Excl. U.S.” mbledhë të dhëna nga të gjitha territoret me përjashtim të Shteteve të Bashkuara.

Hiti i divës amerikane të muzikës Mariah Carey, “All i Want For Christmas Is You” rrëshqiti nga pozita e dytë në të parën, falë shitjes së 17.000 kopjeve brenda javës dhe 79.3 milionë shkarkimeve anembanë botës. Siç dihet tashmë, kënga fillimisht është publikuar si pjesë e albumit të vitit 1994 të këngëtares, me titull “Merry Christmas”.

Kënga “Dákiti” nga Bad Bunny dhe Jhay Cortez rrëshqiti në vendin e dytë të toplistës “Global 200”, pas tri javëve të qëndrimit të pozitën e parë, falë 97.1 milionë shkarkimeve të fituara gjatë javës.

Kënga klasike e grupit “Wham!” me titull “Last Christmas” e lansuar për herë të parë në vitin 1984, gjithashtu pësoi ngritje këtë javë duke e zënë vendin e tretë të toplistës, derisa pas saj renditen hiti “Blinding Lights” nga The Weeknd dhe “Dynamite” nga grupi nga Korea Jugore “BTS”. Edhe kjo këngë kishte qëndruar tri javë në vendin e parë të toplistës së famshme.

Ndërkaq renditja e këngëve më të mira të javës në toplistën “Billboard Global Excl. U.S.”, ndryshon shumë pak nga ajo “Global 200”.

Në vendin e parë të saj është pozicionuar “Dákiti” nga Bad Bunny dhe Jhay Cortez, për të pestën javë rresht. Pas saj renditet Mariah Carey me “All I Want For Christmas Is You”, në vendin e tretë gjendet grupi “BTS” me hitin “Dynamite”, dhe në vendin e katërt dhe të pestë janë pozicionuar këngët “Blinding Lights” nga The Weeknd dhe “Las Christmas” nga grupi “Wham!”. / Koha.net/ KultPlus.com

Mariah Carey i ka shpenzuar rreth 5 milionë dollarë për shoun special të Krishtlindjeve

Ylli i njohur i muzikës, Mariah Carey, e ka shpenzuar një shumë të majme të hollash për realizimin e shout të saj special të transmetuar në “Apple TV+”, e i cili solli para kohe frymën e Krishtlindjes.

Me titull “Mariah Carey’s Magical Christmas Special”, shou përveç muzikës përfshiu edhe paraqitje speciale të yjeve të shumtë të showbizit, të tillë si: Ariana Grande, Jennifer Hudson, Tiffany Haddish, Snoop Dogg dhe të tjerë.

Një burim i afërt i këngëtares ndër të tjera ka treguar: “Mariah ka dashur që shou i saj në Apple TV të jetë i jashtëzakonshëm dhe pakonkurrencë. Dhe ka arritur të bëjë pikërisht këtë. Jo vetëm sa i përket shikueshmërisë dhe vlerësimeve nga publiku dhe kritikët, por edhe në buxhetin e shpenzuar rreth realizimit të tij që e kap shifrën prej 5 milionë dollarësh”.

Diva amerikane e muzikës duket se ka qenë e vendosur të mos kursehet në organizimin e kësaj ngjarjeje festive, dhe kështu ka vendosur ta investojë një shumë të madhe të hollash për t’u siguruar që shou të jetë sipas standardeve dhe dëshirës së saj. Dhe të gjithë e dinë se një investim i tillë është më se i vlefshëm, për një ikonë të muzikës sikurse Mariah Carey.

Në këtë speciale, të shoqëruar me muzikë dhe performanca vallëzimi e animacione, këngëtarja shfaqet tek i del në ndihmë “mikut të saj të veçantë” – Babadimrit – në përpjekjen e tij për ta rikthyer gëzimin e festave të fundvitit në mes të krizës së shkaktuar nga pandemia.

Paraqitje të rrallë dhe të veçantë në këtë shou kishin edhe binjakët e këngëtares, Moroccan dhe Monroe.

Ndërkohë, Carey se fundmi ka zbuluar se ka gjasa që së shpejti të realizohet një film për jetën e saj.

Ylli i hitit “All I Want For Christmas Is You” i ka ngacmuar fansat duke thënë se ekziston plani që libri i saj biografik, “The Meaning of Mariah Carey”, të shndërrohet në film. Këngëtarja e pranoi se gjithmonë ka dashur ta shndërroj librin në një projekt kinematografik. / KultPlus.com

Këngët “e parakohshme” të festave të fundvitit

Kënga e famshme festive e Mariah Carey “All I Want For Christmas” i është rikthyer listës së 40 këngëve më të dëgjuara në platformën “Spotify” të dielen e kaluar – plot dy javë më herët sesa para tre vjetësh.

Kënga gjithashtu është rishfaqur në listën muzikore në iTunes më 2 nëntor dhe është në mesin e 50 këngëve më të shkarkuara në Mbretërinë e Bashkuar.

Carey pritet që të rihyjë në listën zyrtare muzikore të Mbretërisë së Bashkuar. Kënga tani është e 63-ta sipas numërimeve të mesit të javës.

Një rihyrje e tillë do t’ia jepte kësaj kënge javën e 100 në listën e 100 këngëve më të mira dhe do të bëhej viti i 14-të i këngës që është pjesë e listës.

Rikthimi i hitit të Careyt është tringëllima e këmbonës për fillimin e kohës së Krishtlindjeve.

Prapa saj në listën e Spotify janë edhe gjashtë këngë Krishtlindjesh, përfshirë këtu “Fairytale of New York” nga grupi muzikor “The Pogues” dhe “It’s Beginning To Look A Lot Like Christmas” nga Michael Bublé. Mes tyre, këngët kanë më shumë se 500,00 dëgjime brenda ditës.

Sidoqoftë, Mbretëria e Bashkuar mbetet prapa vendeve si Estonia dhe Islanda, ku dëgjuesit fillojnë t’i bëjnë pjesë të listave të tyre muzikore këngët e Krishtlindjeve qysh nga tetori, sipas të dhënave të Spotify.

Dhe këto vende të gjitha mposhten nga Filipinet, ku muzika e Krishtlindjeve është 2-përqindëshi i këngëve të dëgjuara në fillim të shtatorit.

Kurse njerëzit në Lihtenshtajn janë dëgjuesit më të flaktë të këngëve sezonale. Në ditët e fundit para 25 dhjetorit, gati 70 për qind e këngëve që dëgjohen janë këngë Krishtlindjesh – trefishi i mesatares globale.

Megjithkëtë Mbretëria e Bashkuar është goxha e fortë në këtë garë. Atje jo që po dëgjohen këto këngë festive më herët, por “Magic Radio” ka publikuar linjën 100 për qind të Krishtlindjeve në gusht për shkak të kërkesave të dëgjuesve.

E gjithashtu edhe “Amazon Music” vetëm sa ka publikuar një listë me plot këngë Krishtlindjesh, këngë të tilla si “Rockin’ Around the Christmas Tree” e kënduar nga Justin Bieber dhe “Last Christmas” e dyshes “Wham” e kënduar nga Mary J Blige.

A mundet LadBaby ta zërë vendin e parë tri herë?

Gara për vendin e parë këto Krishtlindje po ngushtohet, e kryesuar nga kënga e ripërpunuar e Oasisit “Stop Crying Your Heart Out” nga organizata bamirëse “Children In Need”.

Kënga është bashkëpunim i këngëtarëve si: Cher, Kylie, Robbie Wlliams, KSI, Ava Max, Jess Glynne dhe Bryan Adams, së bashku me të tjerët, videoja e së cilës do të publikohet gjatë emisionit “Children In Need” të premten.

Fituesja e këngës së vitit 2020 nga BBC, Celeste, është duke u përgatitur për një hit festiv, pasi kënga e saj “A Little Love” ka qenë pjesë e reklamës “John Lewis Christmas”.

E frymëzuar nga mirësia e treguar prej publikut britanik gjatë karantinës, është kënga e saj origjinale (jo ndonjë ripërpunim) që është shfaqur në një reklamë. Të ardhurat do të shkojnë për organizatat bamirëse “Home-Start” dhe “FareShare”.

Gjatë dy vjetëve të fundit, personaliteti i kanalit “YouTube”, LadBaby, ka kryesuar listat festive me ripërpunimet e këngëve që kanë për temë ushqimet si: “I Love Sausage Rolls” dhe “We Built This City (On Sausage Rolls)”.

Ylli i muzikës, që i dhuron të ardhurat e tij në organizatën bamirëse ushqimore “Tressell Trust”, nuk i ka bërë publike planet e tij për 2020. Nëse ai e zë vendin e parë për tri herë rresht, do ta arrijë rekordin e thyer nga grupi “The Beatles”, që ishin në krye të listës rradhazi gjatë viteve 1963, ‘64 dhe ‘65.

Duke folur për Radio 1 vitin e kaluar, LadBaby ka thënë se ai do ta synonte ta thyente këtë rekord nëse do t’i vinte ideja e duhur.

“Nuk dua të jetë shaka”, kishte thënë ai. “Duhet edhe të jetë qesharake, por edhe të jetë e duhura. Nuk dua që njerëzit ta bojkotojnë atë vitin e ardhshëm”.

Si e shkroi Mariah këngën e mirënjohur?

Kënga e Mariah Careyt “All I Want For Christmas Is You” është dhurata që e marrim çdo vit.

Fillimisht e publikuar më 1994, është ripërpunim i kapshëm plot ritëm i hiteve të Krishtlindjeve të Motoën dhe Phil Spector.

Kënga që ka qenë tri herë hit në të dyja anët e Atlantikut, shumë shpejt u bë diçka standarde, të cilën banorët e Neë Yorkut e quajnë “një nga varësitë moderne që ia vlen gjatë festave të fundvitit”.

Pasi shiti më shumë se 16 milionë kopje, më në fund arriti t’i kryesonte listat muzikore në ShBA vitin e kaluar, në 25 vjetorin e saj, duke e bërë Careyn artisten e parë që ka arritur të jetë kënga numër një në katër dekada të ndryshme.

“Ia dolëm!” – ka shkruar ylli i muzikës në Twitter, ku i ka shtuar disa emotikonë; një duke qarë, një zemër, një llampë, një bredh, një flutur (shenja e saj), për lajmet e mira.

Carey e kishte shkruar këtë këngë para shumë kohësh së bashku me bashkëpunëtorin e saj, Ëalter Afanasieff, që fillimisht ishte shprehur i brengosur se kënga ishte shumë bazike. Por kjo është saktë cilësia që iu është dashur për t’u bërë hit i qëndrueshëm.

“Melodia shumë e thjeshtë ka ndikuar që njerëzit nëpër të gjithë botën të thonë: “Oh, nuk më largohet prej mendjes!” ka thënë ai në një intervistë për ASCAP.

Duke e rikujtuar atë kohë, Carey ka thënë se pjesa hyrëse e këngës është dashur të jetë me pianot lodra të vogla, sikurse Schroeder i ka pasur në “Peanut”.

“Në fakt shumicën e këngës e kam luajtur në një piano të vogël të lirë”, ka shtuar ajo. “Por është ndjenja të cilën dua ta kap. Ekziston një ëmbëlsi, qartësi dhe pastërti në të”.

Edhe pse ajo nuk ka qenë e lumtur në atë kohë, për shkak se ishte në presion të famës dhe ishte në lidhje me bashkëshortin e saj të ardhshëm, Tommy Mottola, ajo kishte dashur ta shkruante një këngë që do ta lumturonte dhe do ta bënte të ndihej si një vajzë e re e lirë dhe e dashur për Krishtlindje”.

“Doja ta këndoja në një mënyrë e cila do të përçonte lumturi për të gjithë dhe do ta kristalonte atë përgjithmonë”, ka shtuar ajo. “Po, doja të kisha lumturi të plotë Krishtlindjesh”./ KultPlus.com

Billy Joel dhe Mariah Carey ndihmojnë në mbledhjen e 115 milionë dollarëve për bamirësi

Një maratonë telefonike e mbajtur të hënën në New York City, arriti t’i mbledhë 115 milionë dollarë të cilat do t’iu dhurohet personave të prekur nga koronavirusi. Kështu kanë bërë të ditur organizatorët e kësaj ngjarjeje.

Me titull “Rise Up New York!”, eventi i përfshiu performancat e yjeve të njohur të muzikës të tillë si: Billy Joel, Mariah Carey, Sting dhe të tjerë, si dhe mblodhi të holla për organizatën bamirëse “Robin Hood” e cila i dedikohet luftës ndaj varfërisë në këtë qytet, transmeton Koha.

Gjatë kësaj maratone telefonike, ylli i muzikës Billy Joel e interpretoi këngën “Miami 2017 (Seen The Lights Go Out On Broadway)”.

Performanca e tij u transmetua në sheshin e zbrazët “Times Square” në New York, që është epiqendra e pandemisë së COVID-19 në Amerikë. Ky qytet i cili i strehon miliona njerëz, ka javë të tëra që është në karantinë.

Edhe diva e muzikës, Mariah Carey, performoi në këtë ngjarje duke e sjellë një interpretim të shkëlqyer të hitit të saj, “Make It Happen”, ndërsa Sting e interpretoi këngën e tij të famshme, “Message in a Bottle”.

Po ashtu gjatë mbrëmjes, u shpërndanë mesazhe të shumta të shpresës dhe fuqisë nga yje të tillë si, Jennifer Lopez dhe Trevor Noah.

Për shkak të përhapjes së shpejtë të koronavirusit në New York City, llogaritet se ky qytet i ka humbur më shumë se një të tretën e 81 mijë jetëve të humbura në tërësi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Më shumë se 335 mijë njerëz janë prekur me COVID-19 në SHBA, 185 mijë prej së cilëve janë nga New York City. / KultPlus.com

Një bisedë interesante midis Rita Oras dhe Mariah Carey në Twitter

Mariah Carey është shpërblyer gjatë ditëve të kaluara me çmimin e ikonës së muzikës në Billboard.

Me këtë vlerësim është pajtuar edhe këngëtarja shqiptare, Rita Ora, e cila e ka komplimentuar artisten amerikane.

 “Nuk besoj që një artiste e meriton më së shumë se ti këtë çmim. Nuk je ikonë vetëm e Billboard, por edhe e imja. Shihemi në Londër”, ka pohuar përmes një videoja bukuroshja jonë teksa ishte duke udhëtuar me një autobus privat.

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i apostrofuarës, e cila ka thënë se i ka kthyer buzëqeshjen në fytyrë.

“Ju më kthyet buzëqeshjen e madhe në fytyrën time. Suksese në turne dhe shihemi së shpejti”, ka shkruar ajo në llogarinë personale në Twitter.

Ndryshe, Rita është duke vazhduar me koncerte të njëpasnjëshme në kuadër të turneut për promovimin e albumit, “Phoenix”. /KultPlus.com