Operat italiane premierë në ‘RLIOF’, nata kulmon me ‘O sole mio’ nga Ramë Lahaj, Erika Grimaldi dhe Leonardo Caimi (VIDEO)

Flonja Haxhaj

Magjia e veprave të Puccinit, Verdit, Mascagnit etj, erdhën mbrëmë për publikun e ‘Rame Lahaj International Opera Festival’ përmes artistëve që kishin ardhur nga Italia, Erika Grimaldi dhe Leonardo Caimi, nën shoqërimin e pashoq të pianistit kosovar, Menan Bërveniku, përcjell KultPlus.

Mbrëmja ‘Opera Night’ nisi me operën ‘Qual fiamma avea nel quardo’ e kompozitorit Roggero Leoncavallo, e të cilën e solli premierë në Prishtinë sopranoja Erika Grimaldi dhe pianisti Bërveniku, performancë kjo rrënqethëse e që u përcoll me duartrokitje të shumta në publik.

Më pas në qendër të skenës erdhi tenori Leonardo Caimi, i cili me një qetësi skenike dhe një zë kumbues performoi operën ‘E lucevan la stelle’ të Giacomo Puccinit, përcjellur më pas nga opera ‘Morrio ma prima in Grazia’ të kompozitorit të njohur italian, Guieseppe Verdi.

Por, pikërisht pas përfundimit të kësaj opere, mbrëmja mori kahje komplet ndryshe kur në skenë u ngjit Ulpiana Alijaj, koordinatorja artistike e festivalit, duke dhënë lajmin për një kërcënim me bombë që stafi kishin marrë dhe salla duhej boshatisur për kontrollën e policisë. E menjëherë pas kontrollës së policisë, publiku u rikthye në vendet ku ishin për të vazhduar ta shijojnë pjesën e mbetur të mbrëmjes, pasi policia raportoi se ishte një alarm i rremë dhe nuk kishte rrezik për të pranishmit.

Foto: RLIOF

E për t’iu dhënë kurajo artistëve dhe publikut, ndonëse i papërgatitur për të performuar në këtë mbrëmje , në skenë u ngjit vetë Ramë Lahaj bashkë me Erika Grimaldin dhe Leonardo Caimin për të kënduar operën e njohur italiane ‘O sole Mio’. Ky interpretim ngriti në këmbë publikun dhe sikur të gjithë harruan atë se çka kishte ndodhur pak minuta më parë.

Më pas, të gjithë vëmendjen e mori  pianisti Menan Bërveniku, i cili mjeshtërisht interpretoi në piano operën ‘Intermezo’ të Pietro Mascagni. E më pas u dhanë premierë edhe operat e tjera të njohura si ‘Un bel di vedremo’, ‘Addio, fiorito asil’, ‘Viene la sera’, ‘Musica proibita’ dhe ‘Brindisi’. E krejt kjo mbrëmje u kurorëzua me duartrokitjen e publikut e cila zgjati për disa minuta, për të shprehur mirënjohjen për artistët që performuan dhe dhanë kaq emocion.

Menjëherë pas përfundimit, për KultPlus foli sopranoja, Erika Grimaldi, e cila shprehet e lumtur për pjesëmarjen e saj në këtë festival, dhe për performancën e saj të parë në Kosovë.

Unë jam shumë e lumtur që po marr pjesë në këtë festival sepse unë e kam takuar për herë të parë Ramë Lahajn në Montolieu, diku 10 vjet më parë, pra shumë vjet më parë dhejam shumë e lumtur që po qëndroj këtu. Ai më ftoi mua dhe pas 10 vjetësh, këtë mbrëmje unë performova dhe për mua është një kënaqësi e madhe sepse zbulova këtë festival  dhe mendoj që është një ide e mrekullueshme e gjithë ajo që ai po bën për këtë festival”, tha Grimaldi për KultPlus, duke shtuar më tutje se është tejet e lumtur edhe për bashkëpunimin me Menan Bërvenikun, duke i cilësuar atë si një pianist të mrekulueshëm dhe briliant.

Pas një performancë mahnitëse, ku ai i shoqëroi me piano dy artistët e njohur italianë, foli edhe pianisti Bërveniku i cili shpreh i cili shpreh kënaqësinë e tij për këtë bashkëpunim

  “Është një kënaqësi e madhe kur njeriu punon me profesionistë të këtij kalibri sepse atëherë neve na nevojitet vetëm një provë me e realizu kalimthi për ta ditur a po përshtatet kima mes nesh edhe dalim në koncert. Kjo është kënaqësi e madhe sepse ky është repertori standard të cilin e ekzekutojmë çdo herë.”, tha Bërveniku për KultPlus.

Bërveniku poashtu foli edhe për alarmin për bombë, duke u shprehur se kjo informatë nuk i dekoncentroi aspak ata,përkundrazi, ajo i bëri që të kthehen më të fuqishëm dhe t’i performojnë dinjitetshëm këto opera të njohura.

Ai gjithashtu u shpreh i lumtur për pjesëmarrjen tij në këtë festival, i cili tashmë është kthyer në traditë meqë sivjet shënoi edicioin e tij të dytë.

 “Ramën e kam kolegë tash e disa viteve është kënaqësi e madhe që ka ardhë ftesa prej tij dhe nder i madh sepse ky festival vetëm se ka filluar të arrijë më larg dhe që do të ketë ndoshta edhe renome më të gjerë sesa vetëm në kombin tonë, por besoj që viteve të ardhshme do të shkojë edhe më tej”, tha Berveniku, pianisti i cili do të performojë edhe në dy netë të tjera të këtij festivali.

Ndërkaq, në këtë mbrëmje e cila kumboi me operat më të njohura italiane dhe jo vetëm, ishte i pranishëm edhe mjeshtri i zërit, Jean Bernard Thomas, i cili përveç që ka punuar me fytyra të njohura operistike, është edhe trajnues i zërit të Ramë Lahaj.

Ai pas kësaj performance foli për KultPlus, duke thënë lëvdata për të dy artistët, ndonëse sipas tij ishte një natë pak stresuese.

Ishte një performancë e mirë, pak me stres sepse asnjëherë më parë nuk kam parë një aksident të tillë. Për tenorin mendoj që është e vështirë të ballafaqohesh me diçka si kjo sepse duhet të ndërprehet koncerti dhe nëse më kishte ndodhur edhe mua kjo gjë do të ishte e njëjta, pra ishte pak e vështirë për të. Unë mendoj se ai në këtë mbrëmje ai ishte një profesionist i mirë, dhe gjithashtu edhe sopranoja më pëlqeu shumë’, u shpreh Jean Bernard Thoams.

Ndërkaq, ‘Rame Lahaj international Opera Festival’ do të vazhdojë deri më 31 korrik, e ku do të përmbyllet me koncertin ‘Rame Lahaj & Friends’ në sheshin ‘Skëndërbeu në Prishtinë./ KultPlus.com

Artistët shqiptarë me koncert në Vjenë

Më 30 shtator në Vjenë do të mbahet koncerti i mbështetur nga shumë artistë që veprojnë në Austri, shkruan KultPlus.

Ky koncert i cili do ta mbahet në Ruckergasse në Vjenë, sjellë artistët shqiptar që janë Agim Llapashtica-Gima, Flaka Goranci, Menan Bërveniku, Flamur Ahmeti, Petrit Carkaxhiu dhe Fatlind Dehiri-Paja nga Jericho dhe Duo Ela- Alfred Bushi, Elizabeta Okonska dhe violinisti Ferdi Fanaj.

Ky koncert është organizuar për të mbështetur përfaqësuesin shqiptar Januz Saliuka, i cili nga radhët e partisë social-demokrate SPÖ kandidon në zgjedhjet nacionale të 15 tetorit për deputet në Parlamentin e Austrisë.

Ky koncert mbahet më 30 shtator me fillim nga ora 19:00./ KultPlus.com