63 vjet nga lindja e ikonës së muzikës pop, Michael Jackson

Michael Joseph Jackson, lindi më 29 gusht 1958 në Gary, Indiana.

Ai ishte muzikant, këngëtar, autor, producent, kompozitor, koreograf, prodhues, valltar amerikan.

I pagëzuar si Mbreti i Popit, apo siç kanë dëshirë ta quajnë adhuruesit e kësaj muzike, King of Pop, ai njihet si një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Kontributet e Jackson në muzikë, kërcim, modë, e kanë bërë atë një figurë globale në kulturën botërore për më shumë se katër dekada.

Michael Joseph Jackson vdiq më 25 qershor 2009 në Los Anxhelos, Kaliforni./ KultPlus.com

“You are not alone”, një nga këngët më të bukura të Michael Jackson (VIDEO)

Michael Jackson u lind më 29 gusht 1958, në Gary, Indiana dhe vdiq më 25 qershor 2009, në Los Anxhelos, Kaliforni. Ishte muzikant, këngëtar, autor, producent, kompozitor, koreograf, prodhues, kërcimtar amerikan, shkruan KultPlus.

I pagëzuar si ‘Mbreti i Popit’, siç kanë dëshirë ta quajnë adhuruesit e kësaj muzike, ai njihet si një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Kontributet e tij në muzikë, kërcim, modë, e kanë bërë atë figurë globale në kulturën botërore për më shumë se katër dekada.

Më poshtë gjeni një nga këngët e tij të njohura “You are not alone”, bashkë me tekstin. / KultPlus.com

Vdes Walter Yetnikoff, ish presidenti i CBS që ndihmoi Michael Jackson të bëhet yll botëror

Walter Yetnikoff, shefi ekzekutiv i firmës që mbrojti karrierën e Michael Jackson dhe të tjerëve, ka vdekur në moshën 87 -vjeçare për shkak të kancerit të fshikëzës, transmeton KultPlus.

Si president i CBS Records, Yetnikoff mbikëqyri hite të tilla si Bruce Springsteen ‘Born in the USA’, Pink Floyd  ‘The Wall’, Barbra Streisand ‘Guilty’ dhe regjistrimet komike fenomenalisht të suksesshme të “Weird Al” Yankovic.

Michael Jackson ishte nën kujdestarin e Yetnikoff kur pati suksesin më të madh.

 Yetnikoff i lejoi Michael të fillonte regjistrimin e muzikës së tij, duke çuar në një varg hitesh solo albume përfshirë albumin më të shitur të të gjitha kohërave, Thriller.

Yetnikoff loboi që kënga Billie Jean të luhej në MTV, duke kërcënuar se do të tërhiqte pjesën tjetër të listës së tij nga kanali nëse ata nuk aderonin./KultPlus.com

Gjykata hodhi poshtë padinë kundër Michael Jacksonit për abuzim seksual

Familja e mbretit të ndjerë të muzikës pop, Michael Jackson, e kanë shënuar një fitore ligjore teksa e kanë bindur një gjykatës që ta hedhë poshtë padinë e Wade Robsonit për abuzim seksual.

Valltari dhe koreografi Wade Robson në vitin 2013 ngriti padi kundër Jacksonit, duke pretenduar se ylli i ndjerë i muzikës e kishte abuzuar seksualisht kur ai ishte i mitur.

Image

Spekulimet dhe akuzat e Robsonit ishin shpalosur hollësisht në dokumentarin e profilit të lartë “Leaving Neverland”, të realizuar nga kanali “HBO”.

Duke e mbështetur një vendim paraprak, të hënën gjykatësi i Gjykatës Supreme të Qarkut të Los Angelesit, Mark A. Young, e hodhi poshtë padinë e Robsonit duke deklaruar se familja dhe udhëheqësit e pasurisë së këngëtarit të ndjerë, nuk ishin përgjegjës financiarisht ndaj Robsonit sepse korporatat nuk kishin asnjë detyrë ligjore ose aftësi për t’i kontrolluar veprimet e Michael Jackson.

Vince Finaldi, avokati i Robsonit në një deklaratë për media tha se vendimi i gjykatës kishte të meta fatale, dhe nëse është e nevojshme do të apelohet në Gjykatën e Apelit dhe në Gjykatën e Lartë.

Familja Jackson vazhdon ta ketë një betejë të veçantë gjyqësore me kanalin “HBO”, për prodhimin dhe shpërndarjen e dokumentarit “Finding Neverland”. / Koha.net / KultPlus.com

Rreth 12 vite pas vdekjes, shkencëtarët zbulojnë hilen e kërcimit të Michael Jackson

Legjenda e muzikës Michael Jackson vazhdon të adhurohet për artin e tij, edhe rreth 12 vjet pas vdekjes.

Një nga talentet e tij të paimitueshme ishte kërcimi që njihej si ‘moonwalk’, kur ai rrëshqiste në skenë, si dhe kur sfidonte gravitetin, kërcim të cilin e bëri për herë të parë në videon e këngës ‘Smooth Criminal’ në 1988-n.

Së fundmi, një grup shkencëtarësh dhe fansa të Jackson publikuan një letër në Journal of Neurosurgery duke u përpjekur të shpjegojnë përkuljen në 45 gradë, gjë të cilën e bënte duke qëndruar drejt dhe pa u mbajtur askund, transmeton KultPlus.

Shkencëtarët thonë se Michael “bënte me hile”, pasi nuk është në aftësitë e njeriut për ta bërë atë lloj përkuljeje.

Neokirurgu Manjul Tripathi, shpjegoi saktësisht pse kjo është e pamundur fizikisht, duke shtuar faktin që përkulja 25 ose 30 gradë është maksimumi që mund të bëjë njeriu pa u rrëzuar. / KultPlus.com

Shitet shttëpia e famshme e Michael Jackson

Neverland Ranch, dikur shtëpia e Michael Jackson, është blerë prej ish këshilltarëve të biznesit të tij, shkruan TMZ, transmeton KultPlus.

Miliarderi Ron Burkle blekur kompleksin prej 1,093 hektarësh në veri të Santa Barbara në qytetin e Los Olivos. Burkle punoi me Jackson në dekadën para vdekjes së këngëtarit, shumicën e kohës për të shmangur kreditorët që po shkonin pas tij për të mbledhur borxhe të mëdha dhe të papaguara.

Neverland ishte vendi ku Jackson pretendohej se ngacmonte djem të rinj. Jackson u gjykua për ngacmim të pretenduar dhe u shpall i pafajshëm.

Pas vdekjes së Jackson, shtëpia doli në shitje për 100 milionë dollarë në vitin 2015, por nuk kishte asnjë marrës. Vitin e kaluar ai u rishkrua për 31 milionë dollarë, por prapë nuk pati blerës.

MJ e bleu pronën për 19.5 milionë dollarë në vitin 1987 dhe e shndërroi atë në një fantazi fëmijërore për veten dhe vizitorët e tij.

Prona ka 22 struktura – kryesorja është një rezidencë 12,000 metra katrorë. Ka gjithashtu një pishinë, fusha basketbolli dhe tenisi dhe një teatër filmi me 50 vende. / KultPlus.com

Hapave të babait, vajza e Michael Jackson publikon albumin debutues

Paris Jackson publikoi të premten albumin e saj debutues Wilted, i cili paraqet këngëtaren 22-vjeçare në përpjekjet e saj personale.

Në një intervistë për FAULT Magazine, këngëtarja foli në detaje për sfidat me të cilat është dashur të përballet ndër vit.

“Kam zbuluar se pavarësisht se çfarë bëj ose çfarë vendimesh krijuese marr, do të zhgënjej dikë,” deklaroi muzikantja ndërsa foli për zhvendosjen e saj në drejtimin muzikor.

Ajo shtoi: ‘është e pamundur të kënaqësh të gjithë, dhe nganjëherë thjesht duhet të shkosh me atë që beson se është e përshtatshme për ty.’

Këngëtarja, babai i së cilës është legjenda e ndjerë e pop-it Michael Jackson, shkruajti 11 këngë për albumin, secila zbuloi një aspekt shumë intim dhe personal të përvojës së saj të jetës.

Një nga pohimet kryesore të Jackson ishte përdorimi i metaforave në muzikën e saj si një mënyrë për t’u përballur me ndjenjat e saj në lidhje me temën e secilës këngë.

“Unë gjej kur nuk përqendrohem vetëm në jetën në kuptimin e drejtpërdrejtë, unë mund t’i përpunoj më mirë të gjitha mendimet dhe emocionet e mia”, ndau modeli Chanel.

Duke folur për cenueshmërinë që ajo shfaq në album, këngëtarja vuri në dukje se nuk kishte frikë t’i bënte përvojat e saj publike, duke thënë se, “Unë jam e sinqertë në lidhje me ndjenjat e mia që është diçka që nuk mund ta thuash kurrë se është e gabuar ose e keqe”.

Paris Jackson deklaroi se ajo ishte mirënjohëse për përvojat e saj deri në publikimin e albumit të parë dhe u ndje sikur jeta e saj nuk do të kishte qenë e njëjtë po të mos kishin ndodhur./ KultPlus.com

Shtëpia e famshme e Michael Jackson përdoret për një videoklip në mënyrë ilegale

Shtëpia e famshme e Michale Jackon, “Neverland Ranch”, për herë të parë që nga vdekja e artisti është përdorur në një videoklip.

Artisti i ri, Daeshard, gjatë verës e ka bërë videoklipin e njërës nga këngët e tij, “Hood” në shtëpinë e mbretit të pop muzikës.

Por, Daeshard nuk kishte marrë leje për të bërë nëj videoklip në këtë shtëpi.

Burime të TMZ tregojnë që videoklipi u bë me një Iphone dhe një kamerë GoPro me 23 korrik.

Sigurimi ishte përplasur me artistin, por nuk kishin arritur ta ndalonin që të incizonin videoklipin/KultPlus.com

“They don’t care about us”, kënga përmes të cilën Jackson ‘protestoi’ kundër racizmit (VIDEO)

Përderisa racizmi frymonte qysh moti brenda llojit njerëzor, Micheal Jakson që në vitin ‘95 nëpërmjet artit të tij muzikor protestonte kundër këtij fenomeni famëkeq me këngën “They don’t care about us”, shkruan KultPlus.

Kënga e pestë në kuadër të albumit “History: Past, Present and Future, Book I” dhe e publikuar më 16 qershor të vitit 1995, protestonte për padrejtësitë që iu bëheshin njerëzve me ngjyrë, teksa fatkeqësisht këto nuk janë ndalur as sot.

Së fundmi, kjo këngë është sjellur në një version të ri, duke shtuar brenda videos pamje nga qytete të ndryshme të botës, në të cilat protestohej kundër racizmit. Parisi, Nju Jorku, Madridi, Helsinki, Roma, Los Angelesi, Berlini janë disa nga to.

Teksti i kësaj këngë që është aktual edhe sot përmban një mesazh të fuqishëm, duke e përmbushur tejet shumë funksionin edukues të muzikës. Vet titulli simbolik përçon indiferencën e të tjerëve për njerëzit me ngjyrë, teksa përbrenda këngës revoltohet duke thënë se as rrahja, urrejtja dhe keqtrajtimi ndaj tyre nuk do t’i bëj të thyhen kurrë shpirtërisht.

Përgjatë këngës, personi pavarësisht dashurisë që merr nga familja e tij, portretizohet si viktimë e brutalitetit të policisë, e urrejtjes dhe është përherë në tentim të përdhosjes së krenarisë së tij.

Videoklipi origjinal i kësaj këngë u xhirua në Pelourinho, të Brazilit dhe e dyta në një burg, duke përmbajtur video të referencave të shumta për abuzimet e të drejtave të njeriut.

“They don’t care about us” u bë hiti në top dhjetëshe në të gjitha vendet evropiane dhe arriti  në numrin një në toplistat muzikore në Republikën Çeke, Gjermani, Hungari dhe Itali. Në SHBA, kënga arriti kulmin në numrin 30 në Billboard Hot 100./KultPlus.com

Zbulohen pjesë nga ditari sekret i Michael Jackson

11 vjet nga vdekja e Michael Jackson vazhdojnë të dalin sekrete për mbretin e pop-it.

Një libër i ri, që ka mbledhur të dhëna nga ditari i tij, tregon në fakt se si Jacko kishte planifikuar të bëhej i pavdekshëm. Pak para se të vdiste kishte si objektiv të arrinte edhe Hollywoodin dhe të bëhej kështu ‘artisti-aktori-regjisori miliarder’.

Sipas asaj që raportohet në librin e ri, e publikuar ekskluzivisht nga Mirror, disa muaj përpara vdekjes së tij Jacko shpresonte të bëhej sa më shpejt një yll kinemaje, transmeton KultPlus.

Popstari ishte i fiksuar për të qenë ‘më i miri i të gjitha kohërave dhe të bëhej i pavdekshëm si idhujt e tij Charlie Chaplin dhe Wals Disney. ‘Nëse nuk përqëndrohem tek filmat, nuk do të bëhem i pavdekshëm’, shkruante ai në ditarin e tij.

Sipas asaj që shkruante në ditar, Jackson po planifikonte të bëhej një lloj ‘produkti njerëzor’. Ai kishte si objektiv të fitonte 20 milion dollarë në javë dhe për të arritur këtë shifër kishte bërë një liste me bashkëpunimet që mund ta sillnin këtë gjë. Mes këtyre disa koncerte për Cirque du Soleil, një kontratë me Nike dhe filma të ndryshëm në Hollywood.

Jacko ishte në kërkim të burimeve të reja fitimi dhe jo vetëm. Paralelishit ai po merrte kontrollin e pasurive të tij, pasi kishte hequr nga puna menaxherët dhe asistentët të cilëve nuk u besonte më. Në periudhën e fundit ai kishte dyshime tek menaxheri i tij Tohme R. Tohme dhe për këtë arsye nuk e donte më në shtëpinë e tij. / KultPlus.com

“You are not alone”, një nga këngët më të bukura të Michael Jackson (VIDEO)

Michael Jackson u lind më 29 gusht 1958, Gary, Indiana dhe vdiq më 25 qershor 2009, Los Anxhelos, Kaliforni. Ishte muzikant, këngëtar, autor, producent, kompozitor, koreograf, prodhues, kërcimtar amerikan, shkruan KultPlus.

I pagëzuar si ‘Mbreti i Popit’, apo siç kanë dëshirë ta quajnë adhuruesit e kësaj muzike, ‘King of Pop’, ai njiihet si një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Kontributet e tij në muzikë, kërcim, modë, e kanë bërë atë figurë globale në kulturën botërore për më shumë se katër dekada. /KultPlus.com

Më poshtë një nga këngët e tij të njohura “You are not alone”, bashkë me tekstin:

Hiti i pavdekshëm i Michael Jackson: “They don’t care about us” (VIDEO)

Ylli botëror i muzikës, Michael Jackson, ka lënë pas vetes një mori hitesh të paharruara të cilat edhe sot e kësaj dite vazhdojnë të jenë të dëgjuara, shkruan KultPlus.com

Një nga këngët më emblematike sigurisht se është super hiti “They don’t care about us”, e cila shpreh revoltë ndaj sistemit, me një gjuhë të ashpër dhe artistike njëkohësisht.

Lëvizjet dhe rrobat e tij në spotin e kësaj kënge janë thjeshtë të jashtëzakonshme. Ata shprehin shpirtin dhe personalitetin karizmatik që Jackson ka pasur dhe me të cilin është njohur në gjithë botën.

KultPlus, këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge:

All I want to say is that they don’t really care about us
Don’t worry what people say, we know the truth
All I want to say is that they don’t really care about us
Enough is enough of this garbage
All I want to say is that they don’t really care about us
(Overlapping voices)

[Verse 1]
Skin head, dead head
Everybody gone bad

Situation, aggravation
Everybody, allegation

In the suit, on the news
Everybody, dog food

Bang bang, shot dead
Everybody’s gone mad

[Hook]
All I wanna say is that
They don’t really care about us
All I wanna say is that
They don’t really care about us

[Verse 2]
Beat me, hate me
You can never break me
Will me, thrill me
You can never kill me

Jew me, sue me
Everybody do me

Kick me, kike me
Don’t you black or white me

[Hook]
All I wanna say is that
They don’t really care about us
All I wanna say is that
They don’t really care about us

[Bridge 1]
Tell me, what has become of my life?
I have a wife and two children who love me
I am the victim of police brutality, now
I’m tired of being the victim of hate
You’re ripping me of my pride, oh, for God’s sake
I look to heaven to fulfill its prophecy, set me free

[Verse 3]
Skin head, dead head
Everybody’s gone bad
Trepidation, speculation
Everybody, allegation
In the suit, on the news
Everybody, dog food
Black male, blackmail
Throw the brother in jail

[Hook]
All I wanna say is that
They don’t really care about us
All I wanna say is that
They don’t really care about us

[Bridge 2]
Tell me, what has become of my rights?
Am I invisible ’cause you ignore me?
Your proclamation promised me free liberty, now

I’m tired of being the victim of shame
They’re throwing me in a class with a bad name
I can’t believe this is the land from which I came
You know, I really do hate to say it
The government don’t wanna see

But if Roosevelt was livin’
He wouldn’t let this be, no, no

[Verse 4]
Skin head, dead head
Everybody’s gone bad
Situation, speculation
Everybody, litigation
Beat me, bash me
You can never trash me
Hit me, kick me
You can never get me

[Verse 5]
Some things in life
They just don’t wanna see

But if Martin Luther was livin’
He wouldn’t let this be, no, no

Skin head, dead head
Everybody’s gone bad

Situation, segregation
Everybody, allegation
In the suit, on the news
Everybody, dog food
Kick me, kike me
Don’t you wrong or right me

[Hook]
All I wanna say is that
They don’t really care about us
All I wanna say is that
They don’t really care about us
All I wanna say is that
They don’t really care about us

All I wanna say is that
They don’t really care about
All I wanna say is that
They don’t really care about

All I wanna say is that
They don’t really care about us

“Muzikali Michael Jackson”, së shpejti në Broadway

Artisti Ephraim Sykes, i cili veçohet për paraqitjet në Broadway, së shpejti do të paraqitet në skenë edhe në një muzikal të ri. Muzikali u pagëzua me emrin e Michael Jackson, dhe nga emri kuptohet se ai i dedikohet ikonës së ndjerë të muzikës.

Sykes, 34 vjeç, veçohet si valltar i talentuar i Broadway, dhe ai sivjet në ceremoninë e nominimeve për çmimet dedikuar valltarëve të filmit e teatrit, u nominua për çmimin “Chita Rivera Awards”. Aktori tashmë ka interpretuar në gjashtë muzikale të Broadway-t, duke filluar me muzikalin “The Little Mermaid”, si dhe ishte pjesë e ekipit të muzikalit të famshëm “Hamilton”.

“Muzikali Michael Jackson” vjen në këtë periudhë kur flitet për trashëgiminë e këtij ylli të madh botëror dhe akuzat që iu bënë për abuzimet seksuale me disa të rinj. Përkundër kësaj, Jackson mbetet njëri prej artistëve më të mirë të muzikës pop, dhe këngët e tij vazhdojnë të inspirojnë një bazë të gjerë të adhuruesve dhe produksione muzikales. “Muzikali Michael Jackson” do të përfshijë shumë këngë të Jackson, të cilat ky yll muzike i ka interpretuar si solo artist dhe si anëtarë i bendit “Jacksons 5”.

Në të merr pjesë një ekip i përzgjedhur aktorësh. Koreografinë e këtij muzikali e ka bërë koreografi, njëherësh valltari i baletit, Christopher Wheeldon, i cili është nderuar me çmimin “Toni” për muzikalin “An American in Paris”.

Veç aktorit Sykes, në muzikal do të paraqiten edhe aktorë të tjerë, të cilët do të luajnë rolin e Jacksons kur ai ishte 10 dhe 20 vjeç. “Muzikali Michael Jackson” është caktuar të shfaqet me datën 13 gusht të vitit 2020 në teatrin Neil Simon të Broadwayt. / KultPlus.com

Taylor Swift mund të thyejë rekordin e Michael Jackson

Post Malone është pretendenti kryesor në American Music Awards 2019, ndërsa Taylor Swift ka gjasë që të thyejë rekordin e Michael Jackson që ka fituar më së shumti shpërblime të këtilla.

Dick Clark Productions bën të ditur se Malone fitoi shtatë nominime, derisa këngëtarja e re Billie Eilish dhe Ariana Grande fituan nga gjashtë nominime.

Swift e cila ka fituar 23 AMA, është nominuar për pesë shpërblime dhe mund ta tejkalojë mbretin e Popit, i cili mban rekordin për më së shumti shpërblime të fituara me 24 trofe.

Ceremonia AMA e vitit 2019 do të transmetohet direkt më  24 nëntor nga Microsoft Theater në Los Angeles. Swift, Malone dhe Grande, bashkë me Drake dhe Halsey, janë nominuar për çmimin kryesor artisti i vitit.

Lil Nas X, që vuri rekord për më së shumti javë në pozitën e parë me “Old Town Road,” ka marrë pesë nominime./21Media / KultPlus.com

MTV ka larguar emrin e Michael Jacksonit nga VMA Award

Emri i Michael Jackson është fshirë nga Video Vanguard Award i MTV-së në ceremoninë e çmimeve për video muzikore të hënën.

Rrjeti muzikor e largoi në heshtje mbretin e ndjerë të popit nga emri i çmimit, i cili u riemërtua në Jackson në vitin 1991, pa ndonjë shpjegim gjatë showt të së hënës, shkruan KOHA Ditore. Redaktorët në Page Six raportuan muajin e kaluar që MTV do ta largonte emrin e Jacksonit nga çmimi për shkak të reagimit të mundshëm pas shfaqjes së HBO të dokumentarit kontrovers “Leaving Neverland”.

Filmi përqendrohet në akuzat historike të abuzimit seksual të bëra kundër yllit nga James Safechuck dhe Wade Robinson. Përfaqësuesit e trashëgimisë së Jackson kanë paditur HBO-në për filmin.

Emri i Jacksonit ishte përfshirë në një njoftim për shtyp të ku paralajmërohej çmimi, i cili iu nda reperes Missy Elliott këtë vit, por promovimet e tjera e përjashtuan emrin e tij.

Elliott e përmendi këngëtarin e Thriller gjatë fjalimit të saj pranues, duke thënë: “Çmimi Michael Jackson Video Vanguard do të thotë shumë për mua”, para se ta falënderonte shoqen Janet Jackson për miqësinë dhe frymëzimin e saj. MTV nuk e ka komentuar vendimin. / KultPlus.com

Në Helsinki, hapet ekspozita e frymëzuar nga mbreti i Pop-it Michael Jackson

Një ekspozitë artistike e frymëzuar nga Michael Jackson është hapur në Helsinki, me organizatorët që insistojnë se ajo nuk është në të vërtetë një piedestal për këngëtarin që vazhdon të jetë i rrethuar nga aludime për abuzime, edhe një dekadë pas vdekjes së tij.

Michael Jackson: në mur – bën bashkë punime të reja dhe të vjetra që përshkruajnë yllin e popit dhe impaktin e tij në kulturën popullore, nga artistë mes të cilëve Andy Warhol, fotografi amerikan David LaChapelle apo ai britanik Grayson Perry.

Në ekspozitë mund të shihen 90 vepra, që kanë qëndruar më herët në galerinë kombëtare të portreteve në Londër. Më pas ato bënë një tur në Paris dhe bon para se të ndaleshin në Helsinki./topchanel/ KultPlus.com

Lisa Marie shkruan libër me detaje “shokuese” për Michael Jackson

Lisa Marie Presley raportohet se e ka bërë një marrëveshje milionëshe për ta shkruar një libër, i cili do të përfshijë detaje “shokuese” për ish-bashkëshortin e saj Michael Jackson.

Këngëtarja 51-vjeçare, e cila ishte e martuar me Jacksonin nga viti 1994 deri në vitin 1996, thuhet se po planifikon ta shpalosë jetën e saj me Mbretin e Popit në një vëllim bombastik të cilin thuhet se ia ka shitur Gallery Books për 3 deri në 4 milionë dollarë.

Një burim shtoi në faqen e kolonës së thashethemeve të “New York Post” se vëllimi “premton zbulime shokuese për Michael Jackson dhe një kuptim krejtësisht të ri për (babanë e Lisa) Elvisin”.

Është e paqartë natyra e zbulimeve të planifikuara të Lisas për Michael, por marrëveshja rreth librit vjen pas thashethemeve të vazhdueshme të abuzimit të fëmijëve, të cilat ndërlidhen me këngëtarin, shkruan KOHA Ditore. Dokumentari i Dan Reed, Leaving Neverland, i eksploroi pretendimet e dy meshkujve, Wade Robson dhe James Safechuck, të cilët pretenduan se Jackson i kishte angazhuar ata në akte seksuale shumë herë në fëmijërinë e tyre. Përfaqësuesit e trashëgimisë së Jacksonit vazhdojnë t’i mohojnë me ngulm akuzat dhe madje iu drejtuan gjykatës në përpjekje për ta ndaluar transmetimin e dokumentarit. / KultPlus.com

MTV-ja largon emrin e Michael Jackson nga çmimi?

MTV-ja thuhet se ka vendosur ta riemërtojë çmimin “Michael Jackson” “Video Vanguard Award” pas një vargu të akuzave të bëra kundër yllit të ndjerë të popit në dokumentarin kontrovers “Leaving Neverland”.

Dokumentari i HBO-së përqendrohet në pretendimet shqetësuese të dy meshkujve për abuzim seksual – Wade Robson dhe James Safechuck – të cilët pretendonin se Jackson i kishte keqtrajtuar kur ishin fëmijë, shkruan KOHA Ditore.

Përfaqësuesit e trashëgimisë së mbretit të popit i mohuan akuzat dhe më pas e ngritën një padi prej 100 milionë dollarësh kundër rrjetit televiziv amerikan.

Sipas kolonës së thashethemeve në New York Post, Page Six, MTV po e shqyrton këputjen e lidhjeve me emrin e yllit të hitit Smooth Criminal për çmimet e veta vjetore Video Music Awards, të cilat do të mbahen në gusht.

Gazeta thotë se po zhvillohen “diskutime të nxehta” midis drejtuesve të rrjetit rreth asaj se si të dorëzohet çmimi Michael Jackson Video Vanguard Award, ndërkohë që ka shqetësime se kush do ta prezantojë atë dhe kush do ta pranonte atë me emrin e Jacksonit ende në çmim.

Ylli i ndjerë i popit e mori çmimin Vanguard Award në vitin 1988, ndërsa MTV e riemërtoi atë për nder të tij në vitin 1991.

Disa prej yjeve të muzikës që do të nderohen me gongun prestigjioz përfshijnë Rihannën, Beyonce, Kanye West, Britney Spears, U2 dhe Jennifer Lopez, që mori trofeun vitin e kaluar. / KultPlus.com

Historia e ditës së fundit të yllit Michael Jackson

Lajmet se Michael Jackson ishte në emergjencë kishin filluar të qarkullonin rreth orës 22:00, të martën e 25 qershorit të vitit 2009. E di këtë pasi që isha rrugës për të parë grupin e viteve ‘90, “East 17” në “Dance Tent” në Festivalin e Glastonburyt. Ata do të luanin në një provë para se Festivali të fillonte të nesërmen. Redaktori im më thirri. “Michael Jackson mund të jetë dërguar në spital. Ai mund të jetë në gjendje kome”. Kjo, sipas tabloidit TMZ, që është i njohur për publikimin e lajmeve që kanë të bëjnë me të famshmit. Mirëpo askush nuk e dinte nëse kjo ishte e vërtetë. Histori të çuditshme për mbretin e muzikës pop ishin publikuar shpeshherë. Disa javë më parë ishte raportuar se ai kishte kancer të lëkurës, diçka që më vonë ishte demantuar.

Përkundër kësaj, unë u ktheva dhe ju drejtova kabinës me pluhur prapa skenës dhe fillova të hulumtoja se çfarë po ndodhte. Në Londër, Los Angeles dhe rreth botës, mediumet ishin në aksion për të kuptuar se çfarë kishte ndodhur. Gazetarë të BBC-së në Los Angeles iu telefonuan bashkëpunëtorëve të tij, menaxherëve. Askush nuk mund të konfirmonte diçka. Disa as nuk u lajmëruan.

Pas pak çasteve, redaktori im më thirri përsëri. “TMZ po thotë se ai ka vdekur”. Një frymëmarrje e thellë. Michael Jackson ishte pa diskutim ylli më i madh i muzikës pop në 30 vjetët e fundit dhe madhështia e muzikës së tij ishte e pamohueshme. Mirëpo kishte edhe një anë më problematike – i akuzuar e i (liruar) për abuzim me fëmijët, dhe më një personalitet dhe jetë personale të pakëndshme.

Në atë fazë bota nuk kishte informata se çfarë kishte ndodhur në ato momente. Mirëpo në muajt dhe vitet në vazhdim detaje të ditës së tij të fundit u bënë më të qarta.

Jackson ishte disa javë larg rikthimit përmes një serie koncertesh fitimprurëse në “O2 Arena” në Londër, dhe ishte nën stres që ato të kishin sukses.

Ai kishte lënë provat në Los Angeles pak pas mesnatës, një natë para vdekjes së tij, sipas librit “83 Minuta: doktori, dëmi dhe vdekja shokuese e Michael Jackson”. Mirëpo me vite superylli nuk kishte mundur të flinte pa ndihmën e qetësuesve.

Doktori Conrad Murray, që ka qenë i punësuar si mjek personal i këngëtarit për 150 mijë dollarë në muaj, kishte qenë duke e pritur atë në shtëpi, kur ai kishte ardhur. Në dhomën e gjumit të Jacksonit në tavolina, dollapë dhe në dysheme kishte shishe hapash, shiringa e shishe me oksigjen.

Doktori Murray i ka thënë policisë se ai i kishte dhënë artistit propofol – një medikament i fuqishëm i cili zakonisht jepet para apo gjatë operacioneve në spital – për 60 net rresht deri më 22 qershor të vitit 2009, kur ai kishte tentuar që ta ndalonte varshmërinë e tij.

Në orët e hershme të 25 qershorit, mjeku i kishte thënë këngëtarit disa qetësues, në mënyrë që ta ndihmonin për të fjetur. Mirëpo ata nuk kishin dhënë efektin e dëshiruar, ka thënë dr. Murray, i cili ka treguar se Jackson po shqetësohej shumë për ditët e ardhshme të provave. “Unë duhet të jem gati për koncerte në Angli”, kishte thënë ai, sipas mjekut.

Ishte bërë ora 10:00 dhe këngëtari ishte akoma zgjuar. Dr. Murray i kishte thënë policisë që ai i ishte përgjëruar: “Të lutem, më jep më shumë ‘qumësht’ që të mund të fle”. Ai po u referohej me qumësht medikamenteve si propofoli. Mjeku kishte pranuar dhe përmes infuzionit i kishte dhënë një medikament të tillë rreth orës 10:40.

Dr. Murray u ka thënë detektivëve se ai i kishte pajisjet e nevojshme për të monitoruar rrahjet e zemrës dhe nivelin e oksigjenit në gjak, dhe ka thënë se ka qëndruar pranë këngëtarit gjatë gjithë kohës para se të largohej për të shkuar në banjë për dy minuta. Kur ai ishte kthyer, kishte parë që pacienti i tij nuk po merrte frymë.

Mirëpo koha e dhënë nga dr. Murray ishte e vënë në pikëpyetje pas incizimit të thirrjeve telefonike të cilat sugjeronin se ishte para mesditës kur ai kishte filluar të vërente që diçka nuk ishte në rregull. Ai ishte shprehur se kishte ndier një puls dhe kishte marrë disa hapa të ndihmës së parë për ta shpëtuar. Ai ka pohuar se nuk kishte mundur që ta thërriste ndihmën e shpejtë menjëherë pasi që ai ishte duke bërë një CPR (Reanimim kardio-pulmonar), mirëpo eventualisht ai kishte thirrur një nga djemtë e sigurimit të këngëtarit. Alberto Alvarez ka thënë se dr. Murray e kishte udhëzuar që të largonte disa shishe dhe një shishe infuzioni para se ta thërriste emergjencën. Ajo thirrje nuk ishte bërë deri në orën 12:21. Fëmijët e këngëtarit, Prince dhe Paris, ishin të shqetësuar gjersa paniku ngufati lagjen e tyre. Njerëzit e emergjencës nuk e njohën artistin kur arritën. Ai ishte i zbehtë dhe i dobët. Duke parë gjendjen e tij dhe infuzionin, Richard Senneff nga emergjenca kishte menduar se bëhej fjalë për një pacient me sëmundje të gjatë. Jackson ishte dërguar në qendrën mjekësore UCLA, ku përpjekjet për ta shpëtuar vazhdonin. Ai është shpallur i vdekur një orë e 13 minuta më vonë.

Në atë kohë, fansat dhe mediat ishin mbledhur jashtë spitali dhe TMZ-ja nxori lajmin për vdekjen e tij rreth orës 14:44, që në Britani ishte 22:44.

TMZ-ja ka lënë pas me lajme mediat që kanë ekzistuar me herët. Me zhvillimin e telefonave ajo është kthyer në një nga mediumet e para, lajmet e së cilës shpërndaheshin nëpër media sociale.

Redaktori i revistës “Word”, Andrew Harrison, ishte në mesin e atyre që ishin në Glastonbury dhe tha live për “Radion 5” të BBC-së atë natë: “Çfarë po shihni këtu janë shumë njerëz të përkulur mbi këto ekrane të vogla duke tentuar për të gjetur se a është e vërtetë apo jo, sepse njerëzit nuk mund ta besojnë këtë. Njerëzit po kërkojnë në çdo uebfaqe që po u kujtohet për të gjetur më shumë informata”.

Kërkesa për t’u informuar e kishte mbingarkuar internetin. Disa kërkues të “Google” nuk mund të kishin qasje në rezultate kur kërkonin emrin e Michael Jackson, pasi që softueri e kishte keqkuptuar numrin e madh të kërkesave me një sulm kibernetik. “Twitter”, “LA Times”, TMZ, “Wikipedia” dhe AOL kishin rënë nga sistemi.

Vetëm në 23:45 me kohë të Britanisë, prezantuesi Richard Bacon u tha dëgjuesve se BBC-ja ndihet e sigurt që të konfirmojë lajmin për vdekjen pas “Los Angeles Times” dhe “Associated Press”.

Pas dy vjetëve Conrad Murray ishte dënuar për vrasje të paqëllimshme dhe ka bërë më pak se 2 vjet burgim, nga 4 vjet sa është dënuar.

Në kabinën e Glastonbury unë isha duke shkruar një vlerësim për karrierën e këngëtarit. Në kohën kur unë dola nga aty, në orët e hershme të mëngjesit, çdo kush kishte dëgjuar lajmin e ri, përmes “Twitter”, përmes mënyrës së vjetër gojë me gojë, apo sepse muzika e tij po dëgjohej përmes mediumeve të ndryshme.

“Filluan që të lëshonin shumë këngë të tij dhe ne menduam ‘Oh, kjo është e çuditshme’”, ka thënë një fans. Dhe pastaj dikush tjetër ka thënë “Michael Jackson kishte vdekur dhe ne mbetëm, ‘ S’ka mundësi’”.

Nëse dikush akoma nuk ka dëgjuar, disa njerëz veshën fanella që mbanin mbishkrimin “Michael Jackson ka vdekur” dhe “Unë isha në Glasto kur Jackon vdiq”, të cilat ishin bërë nëpër tezga pa kaluar shumë orë nga shpërndarja e lajmit.

Atë vikend disa performues të festivaleve kishin përmendur Jacksonin në skenë apo kishin kënduar këngë të tij, mirëpo të paktë ishin ata që pranonin të jepnin intervista për të. Ndoshta njerëzit që kujdesën për marrëdhënien e tyre me publikun ishin frikësuar se mund të pendoheshin nëse bënin ndonjë homazh të papërmbajtur, nëse më shumë skandale dilnin pas vdekjes së Jacksonit. Kjo ka ndodhur herët këtë vit, kur dy burra kanë dhënë dëshmi në një dokumentar duke thënë se Jackson kishte abuzuar me ta kur ata ishin fëmijë.

Në dekadat e fundit ne kemi mësuar detaje për rrethanat e vdekjes së Michael Jackson. Derisa muzika e tij do të mbetet gjithmonë, ne po ashtu marrim disa të dhëna problematike për jetën e tij /Koha.net/ KultPlus.com

Dokumentari i ri rreth mbretit të popit zbulon detaje të çuditshme rreth vdekjes së tij

Dokumentari i ri rreth mbretit të pop muzikës, Michael Jackson zbulon detaje të çuditshme të vdekjes së tij.

Pas dokumentarit “Leaving Neverland”, në të cilin dy meshkuj pohonin se ishin viktima të dhunës seksuale të Michael Jacksonit, një tjetër dokumentar erdhi në dhjetëvjetorin e vdekjes së këngëtarit.

Filmi me titull, “Killing Michael Jackson” i referohet një hetimi rreth vdekjes së këngëtarit, si dhe rrethanat nën të cilat vdiq më 25 qershor 2009.

Sipas tabloidit britanik, “The Sun”, hetuesit gjetën një numër gjëra jashtëzakonisht të çuditshme me trupin e pajetë të Michael Jacksonit.

Një polic, i cili sipas filmit ishte i vetmi që ka hyrë në dhomën e këngëtarit, ka gjetur një kompjuter, një kukull dhe disa foto të fëmijëve.

Gjithashtu, në dhomën e këngëtarit të vdekur kishte mjaft letra me shkrime të ndryshme, shishe boshe dhe mbeturina.

Në dhomë u gjet çanta e Dr. Conrad Murray, i cili u dënua në vitin 2011 për vrasjen e paqëllimtë të këngëtarit, për të cilin gjë vuajti dënimin me dy vjet burg. /Telegrafi/ KultPlus.com

Një dekadë pa Michael JacksonPo bëhen 10 vjet nga vdekja e pop yllit Michael Jackson.

Në shëtitoren e famës në Hollywood, ylli i këngëtarit legjendar vazhdon të shndërrij fort, turistët admirojnë kërcimtarët e rrugës që nderojnë figurën e tij, ndërsa dyqanet e suvenireve shijojnë përfitime të mëdha, megjith zhgënjimin që ngjalli dokumentari “Leaving Neverland”, që dilte me pretendimin se Michael kishte abuzuar me fëmijë të mitur.

“Edhe pas transmetimit të dokumentarit nga HBO, unë pata po aq vëmendje nga njerëzit, për të mos thënë më shumë se përpara!!! Duket sikur e gjithë kjo solli efektin e kundërt, sikur ishte një lloj publiciteti. Nuk thonë kot: nuk ka publicitet te keq!”, tha Antoine Baynes, kërcimtar.

Ylli i popit ndërroi jetë 25 qershorin e vitit 2009 në Los Angeles.

Dy vjet me vonë, një Gjykatë e gjeti mjekun e tij, Conrad Murray fajtor për vrasje pasi i kishte dhënë këngëtarit një mbidozë ilaçi Propofol për t’a ndihmuar të flinte.

Ithtarët e teorive konspirative besojnë se Jackson ishte i pranishëm në ceremoninë e diplomimit të djalit të tij

Michael Jackson është gjallë dhe është dëgjuar në ceremoninë e diplomimit të djalit të tij Prince – pohojnë ithtarët e teorive konspirative.

Mbreti i muzikës pop ndërroi jetë në vitin 2009, mirëpo gjatë gjithë kohës ka pasur teori nga më të ndryshmet që pretendonin se është gjallë.

Ndërsa një video i ka rikthyer teoritë konspirative në lidhje me këngëtarin amerikan. Xhirimi thuhet se është bërë në muajin e kaluar gjatë ceremonisë së diplomimit të Prince në ‘Loyola Marymount University’ në Los Angeles.

Videoja e publikuar në kanalin BeLIEve në YouTube, e shfaq momentin kur thirret emri i djalit të Jackson teksa një femër thotë: “Ja ku është Prince”, ndërsa më pas dëgjohet edhe një zë tjetër që nuk kuptohet.

Ithtarët e teorive konspirative besojnë se është zëri i Michael, ndërkohë që të tjerët kërkojnë fakte reale për këto dyshime të hedhura.

“Michael Jackson është gjallë, mund ta dëgjoni zërin e Michaelit në diplomimin e djalit të tij”, thuhet në përshkrimin e videos. /Telegrafi/

Ekspozitë për Michael Jackson në Gjermani, përkundër akuzave për abuzim

Derisa radiot anembanë botës kanë ndaluar transmetimin e muzikës së Michael Jacksonit, një muze në Gjermani ka vendosur të hapë ekspozitën e re për Mbretin e muzikës pop, transmeton albinfo.ch.

Ekspozita “Michael Jackson: On The Wall” është hapur të premten në muzeun e artit në Bonn të Gjermanisë.

Koleksioni përfshin diku 100 vepra arti nga 70 artistë të ndryshëm, përfshirë David LaChapelle dhe Andy Warhol. Premiera e ekspozitës ka ngjallur debat nëse është mirë që këngëtari i ndjerë të vazhdojë të nderohet pas transmetimit të dokumentarit “Leaving Neverland” që shpërfaq akuza për abuzim me fëmijë.

Dokumentari ka shkaktuar kritika të mëdha ndaj trashëgimisë së Jacksonit dhe disa radio të njohura kanë ndaluar transmetimin e muzikës së tij, ndërsa shumë statuja të tij janë rrëzuar nëpër botë.

Shtëpia e njohur e modës “Louis Vuitton” ka hequr nga raftet koleksionin verë 2019 që kishte frymëzim Michael Jacksonin. Familja e këngëtarit e ka cilësuar gënjeshtër dokumentarin dhe ka thënë se Mbreti i popit është 100 % i pafajshëm. / KultPlus.com

Largohen reklamat për pafajësinë e Michael Jacksonit

Këngëtari i famshëm i muzikës pop, Michael Jackson, është krye-temë e mediave ndërkombëtare kohëve të fundit.

Akuzat lidhur me abuzimet seksuale duket se po nxjerrin në pah histori të shumë viteve më parë, të cilat kanë lënë gojëhapur opinionin.

Michael Jackson (Foto: Vinnie Zuffante/Hulton Archive/Getty Images/Guliver)

Së fundmi, edhe “Transport for London” ka tërhequr reklamat nga autobusët, në të cilat deri më tani mbrohej pafajësia e mbretit të popit.

Këto reklama shfaqnin sloganin: “Faktet nuk gënjejnë. Njerëzit po”.

“Ne rishikuam qëndrimin tonë dhe do i heqim reklamat”, kanë thënë në një deklaratë për BBC Radio 1 Newsbeat, “Trnsport for London”.

Ndërkohë, Survivors Trust ishin ata që bënë thirrje për bojkotimin e këtyre reklamave, pasi sipas tyre ato dekurajonin viktimat e dhunës seksuale që të denonconin rastet. /Telegrafi/ KultPlus.com