Mbreti Charles do të shfaqet në kartëmonedhat e Mbretërisë së Bashkuar nga qershori

Kartëmonedhat me portretin e mbretit Charles do të hyjnë në qarkullim në Britani nga 5 qershori, tha të mërkurën Banka e Anglisë, më shumë se një vit pas zbulimit të dizajnit të tyre.

Portreti i mbretit do të shfaqet në kartëmonedha polimer 5, 10, 20 dhe 50 paund dhe do të qarkullojë së bashku me kartëmonedhat ekzistuese që shfaqin mbretëreshën e ndjerë Elizabeth.

Kartëmonedhat e reja me Charles do të printohen vetëm për të zëvendësuar ato që janë përdorur dhe për të përmbushur çdo rritje të përgjithshme të kërkesës për kartëmonedha, tha BoE.

Banka tha se kjo qasje ishte në përputhje me udhëzimet nga Shtëpia Mbretërore dhe synonte të minimizonte ndikimin mjedisor dhe financiar të ndryshimit.

Kjo do të thotë se shënimet e reja që shfaqin monarkun 75-vjeçar, i cili njihet për fushatën e tij mjedisore, do të hyjnë në qarkullim “shumë gradualisht”, shtoi BoE.

Charles, i cili u bë mbret pas përfundimit të mbretërimit 70-vjeçar të Elizabeth-it në vitin 2022, do të bëhet monarku i dytë që shfaqet në kartëmonedhat e BoE./ Reuters/ KultPlus.com

Mbreti Charles bën paraqitjen e parë publike pas diagnostikimit me kancer

Mbreti Charles është parë të dielën duke shkuar në kishë, në paraqitjen e tij të parë prej kur Pallati Buckingham ka njoftuar se ai është diagnostikuar me kancer.

Mbreti është parë i buzëqeshur me gruan e tij, Mbretëreshën Camilla.’ Ai e ka falënderuar të shtunën popullin për mbështetjen e ofruar.

Sipas tij, të gjithë të prekurit me kancer e dinë që ato lloj urimesh janë inkurajimi më i mirë për të vazhduar.

Rreth 100 persona janë mbledhur të dielën afër kishës, duke e uruar nga largësia për shëndet të mirë.

Ai i ka pezulluar të gjitha paraqitjet publike derisa është duke u trajtuar për kancer dhe dy figura të larta mbretërore – përfshirë Mbretëreshën Camilla dhe Princin e Uellsit – do të paraqiten në vendin e tij.

Mbreti Charles është diagnostikuar me kancer derisa ka qenë duke u trajtuar në Londër për një komplikim tjetër shëndetësor – prostatën e zmadhuar.

Ndonëse nuk dihet lloji i kancerit nga i cili vuan ai, Pallati e ka konfirmuar se nuk është kanceri i prostatës./ REL/KultPlus.com

Frederik X, mbreti i ri i Danimarkës

Kryeministrja, Mette Frederiksen, sot ka shpallur Frederikun si Mbretin e ri të Danimarkës në ballkonin e Pallatit Christiansborg.

Mbreti Frederik X ka mbajtur fjalimin e tij në ballkonin e Pallatit Christiansborg, para kësaj ai e ka përshëndetur me dorë turmën derisa të gjithë lëviznin flamujt danezë dhe brohoritnin për të.

Ditë më parë Mbretëresha Margrethe II, monarkja më jetëgjatë e Danimarkës, kishte vendosur t’ia kalonte fronin djalit të saj të parë, Frederik, shkruan BBC.

Dhjetë fakte të pazakonta për Michael Jackson, mbretin e muzikës pop

Mbreti i Pop-it u bë muzikanti më i suksesshëm dhe më me ndikim i të gjitha kohërave. Michael Jackson është këngëtari më i vlerësuar në histori. Ai ka thyer deri në 23 rekorde Guinness dhe ka shitur më shumë se 850 milionë kopje të albumit “Thriller”.

Rreth tij qarkulluan histori të ndryshme, por një gjë është e sigurt, Michael Jackson ishte një artist që askush nuk do të mund ta zëvendësojë, autenticiteti i tij nuk harrohet. Ai ka edhe sot miliona fansa dhe këngët e tij dëgjohen në të gjithë botën.

Edhe pse jeta e tij ka qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes, disa fakte mund të jenë ende të panjohura për ju.

Ai i kishte borxh bibliotekës

Majk mori me qira libra dhe pothuajse nuk i ktheu kurrë, duke e lënë bibliotekën me një borxh milion dollarësh.

Ai ishte dhunuar si fëmijë

Libri “Michael Jackson, Magic and Madness” thekson se Michael ishte abuzuar nga babai i tij. Këngëtari ka deklaruar se babai i tij e ka tallur dhe e ka rrahur me rrip. Motra e tij konfirmoi një histori të ngjashme në kujtimet e saj, por më vonë i mohoi ato. Abuzimi seksual nuk është vërtetuar kurrë.

Historia e kërcimit legjendar “Moonwalk”

Këtë kërcim ai e ka realizuar për herë të parë me këngën “Billie Jean” në vitin 1983. Atëherë bota ishte magjepsur, askush nuk mund ta besonte sesi ai arriti të sfidonte ligjet e fizikës.

I lyente buzët

Autopsia tregoi se ai i ka lyer buzët me pigment rozë dhe i ka errësuar vetullat me një tatuazh të përhershëm.

Polemika për vdekjen e tij

Informacioni i parë ishte se ai vrau mjekun e tij, i cili po i jepte ilaçe të papërshtatshme. Ai u arrestua në vitin 2011 dhe pas vuajtjes së dënimit, detektivët që po punonin për këtë rast zbuluan detaje të tmerrshme nga dhoma ku vdiq Michael Jackson. Letra me fjalëkalime të shkurtra ishin ngjitur gjithandej, në krevat kishte një kompjuter, një kukull vajze dhe foto të foshnjave. Në çantën e mjekut është gjetur droga që supozohet se ka vrarë mbretin e popit.

Ai kishte një sëmundje të lëkurës

Duke folur me prezantuesin Winfrey në vitin 1993, ai pranoi se kishte vitiligo, një sëmundje që lë njolla të çrregullta të lehta dhe se bën make-up për të barazuar ngjyrën e tij. Kjo dyshohet se është konfirmuar nga autopsia.

Disk muzikor më i shitur i të gjitha kohërave

“Thriller” është rekordi më i shitur i të gjitha kohërave, me rreth 50 milionë kopje.

Ai krijoi këpucë specifike për vallëzim

Michael shpiku këpucë të dizajnuara për kërcimtarë, në të cilat ato mund të shkonin shumë poshtë. Kështu ai tronditi sërish publikun, teksa performonte këngën “Smooth Criminal”, duke u përkulur thuajse në dysheme.

Ai mori dy yje në Walk of Fame

Madje ka dy yje në Hollywood Walk of Fame. Njëri si artist solo dhe tjetri si anëtar i grupit Jackson 5.

Famën e ka arritur në fëmijëri

Performanca e tij e parë ishte kur ai ishte vetëm pesë vjeç dhe ai shkroi këngën e tij të parë “Ben” në vitin 1972, e cila arriti në krye të top listave muzikore në Amerikë./KultPlus.com

Charles lll vendos kurorën e mbretit: Jam këtu për të shërbyer dhe jo për të më shërbyer

Unë jam këtu për të shërbyer dhe jo për të më shërbyer, ishte formula rituale me të cilën iu përgjigj mbreti Charles III fëmijës së korit të Westminster Abbey që e pyeti, pasi u mirëprit për liturgjinë solemne të kurorëzimit.

Mbreti Charles III u kurorëzua sot, pas 70 viteve nga kurorëzimi i Elizabeth II, nga kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, primat i Kishës Anglikane dhe zyrtar i thirrur për të kryesuar ritin, i cili prezantoi ceremoninë fetare me një lutje të shkurtër të shoqëruar me një thirrje për vëllazërinë e krishterë, mbështetje të ndërsjellë midis besimtarëve dhe midis të gjithëve njerëz me vullnet të mirë.

Mijëra dashamirës ishin grumbulluar sot, me disa syresh që fjetën në tenda për të siguruar vendin më të mirë për të kapur një pamje të mbretit dhe mbretëreshës.

Më shumë se 2 200 të ftuar, përfshirë krerë shtetesh, emra të famshëm dhe organizata humanitare nga 203 vende si dhe anëtarë të familjes mbretërore, ishin sot në ceremoninë e kurorëzimit të mbretit Charles III.

Në kurorëzimin e mbretëreshës Elizabeth II, në vitin 1953, morën pjesë më shumë se 8 200 të ftuar.

Mbreti Charles III dhe mbretëresha Camilla u kurorëzuan në Westminster Abbey në Londër.

Udhëheqës botërorë, kryeministra, monarki të huaja dhe familja e gjerë mbretërore britanike ishin ulur brenda vendit të lashtë të adhurimit.

Nesër do të zhvillohet një koncert i madh në kështjellën Windsor.

Në koncert do të performojnë shumë artistë, si këngëtarja me famë botërore Katy Perry, Lionel Richie dhe Andrea Bocelli.

Koncerti, në të cilin do të marrin pjesë 20 mijë persona nga i gjithë vendi dhe do të ndiqet drejtpërdrejt në më shumë se 100 vende të botës, do të jetë një ngjarje publike me pjesëmarrjen e vullnetarëve nga organizata të shumta humanitare.

Këngëtari, kompozitori dhe pianisti i famshëm britanik Elton John refuzoi të performonte në koncert, duke u arsyetuar me turneun e tij jashtë vendit.

Dihet se Elton John ishte një mik shumë i ngushtë i princeshës Diana, ish-bashkëshortes së mbretit Charles III.

Kurorëzimi i mbretit Charles III, informacione rreth ceremonisë madhështore

Me vdekjen e nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II, në shtëpinë e saj rurale në Balmoral në shtator, Charles III u bë menjëherë Mbret. Në ditët që pasuan, ai u shpall zyrtarisht monarku i ri i Britanisë dhe tani, pas muajsh përgatitjesh të mundimshme, kurorëzimi i tij është pranë nesh.

Trashëgimtar i fronit për 70 vjet, Charles do të kurorëzohet zyrtarisht në një ceremoni madhështore dhe thellësisht fetare më 6 maj. Mijëra njerëz do të mblidhen në Westminster Abbey dhe rrugët përreth të Londrës qendrore për të marrë një shfaqje të lavdishme të spektaklit britanik.

Ka shumë spekulime që qarkullojnë dhe disa elementë janë ende duke u rregulluar mirë, por nëse është zyrtare, ne ju kemi mbuluar. Këtu është udhëzuesi thelbësor i CNN për festimet – ne do të vazhdojmë ta përditësojmë atë për t’u siguruar që ju të qëndroni në dijeni.

Çfarë është kurorëzimi?

Hyrja e Charles u bë kur Mbretëresha vdiq. Ishte, siç pritej, një periudhë thellësisht e zymtë kur kombi u bashkua për t’i dhënë lamtumirën sovranit të tij më jetëgjatë. Tetë muaj më vonë, kurorëzimi do të ndihet shumë ndryshe. Ky është një moment i kremtimit publik të Mbretit të ri . Do të jetë një spektakël i jashtëzakonshëm i ndjekur nga personalitete nga e gjithë bota dhe i ndjekur nga miliarda.

Fjala “kurorëzimi” rrjedh nga fjala latine “corona” që do të thotë një kurorë. Por është shumë më tepër sesa vendosja fjalë për fjalë e kurorës mbi kokën e sovranit. Është një bashkim simbolik i monarkisë, kishës dhe shtetit për një ritual fetar gjatë të cilit monarku bën zotime si për Zotin ashtu edhe për vendin.

Buckingham Palace ka thënë se “do të pasqyrojë rolin e monarkut sot dhe do të shikojë drejt së ardhmes, duke qenë i rrënjosur në traditat e vjetra dhe madhështinë”.

Si mund ta shikoj shërbimin?

Nëse keni kontrolluar kutinë tuaj postare dhe një ftesë nuk është dërguar ende, mos u shqetësoni. Vetë ceremonia është caktuar të fillojë në orën 11 të mëngjesit (06:00 ET) më 6 maj, me mbulimin e posaçëm televiziv të CNN të kurorëzimit të Mbretit nga ora 10:00 deri në 17:00 (5:00 deri në 12:00 ET) . Përndryshe, bashkohuni me ne këtu në CNN.com për mbulim të drejtpërdrejtë gjatë gjithë ditës.

Sa do të zgjasë ceremonia?

Kjo është një nga gjërat që ende nuk është konfirmuar. Kurorëzimi i Charles pritet të jetë më i shkurtër se ai i nënës së tij shtatë dekada më parë. Në atë kohë, ceremonia – e cila ishte ngjarja e parë mbretërore e drejtpërdrejtë që u transmetua në televizion – zgjati për më shumë se tre orë.

Këtë herë, shumë ekspertë po sugjerojnë se ka të ngjarë të jetë afër dy orë. Kurorëzimi ka qëndruar kryesisht i njëjtë për më shumë se 1000 vjet dhe organizatorët po mbështeten në atë strukturë, kështu që ka shumë për të kaluar.

Çfarë ndodh gjatë shërbimit të kurorëzimit?

E drejtë, kështu që le të zbresim në specifikat. Kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, do të drejtojë ceremoninë. Elementet thelbësore të shërbimit janë njohja, betimi, vajosja, investimi, kurorëzimi dhe homazhi. Njohja është kur sovrani qëndron në teatrin e abacisë dhe i paraqitet popullit. Pas marrjes së betimit të kurorëzimit – që është një zotim për të sunduar sipas ligjit, për të ushtruar drejtësi me mëshirë dhe për të ruajtur Kishën e Anglisë – monarku vajoset me vaj të shenjtë nga kryepeshkopi.

Ky moment konsiderohet si pjesa më e shenjtë e shërbimit dhe nuk u transmetua në televizion në vitin 1953. Përpara ditës së madhe të Charles, Kryepeshkopi Welby ka shpjeguar pse nuk do ta shohim as Mbretin, duke shkruar në programin zyrtar të suvenireve se momenti është “një simbol i të qenit i ngarkuar nga njerëzit për një detyrë të veçantë për të cilën nevojitet ndihma e Perëndisë.” Ai shtoi: “Është një moment kur Mbreti ndahet për shërbim: shërbimi i popullit të këtij vendi dhe shërbimi ndaj Zotit.”

Pjesa tjetër është investitura, kur sovrani vishet me rroba të shenjta kurorëzimi dhe prezantohet me simbolet e monarkisë: rruzullin, unazën e kurorëzimit, skeptrat e të tjera. Në fund të ceremonisë, kurora e Shën Eduardit vendoset mbi kokën e monarkut përpara se princat dhe bashkëmoshatarët të shkojnë te sovrani për t’i bërë nderimet e tyre në atë që njihet si homazh. Disa historianë mendojnë se elementët mund të modifikohen për të pasqyruar shoqërinë bashkëkohore, por shumica ndoshta do të jenë ende të pranishme.

Cilën kurorë do të përdorë mbreti Charles?

Shërbimi përmban mjaft pjesë të mbretërive të kurorëzimit të shenjtë, por le të flasim kurora . Ne kemi përmendur tashmë kurorën e Shën Eduardit. Konsiderohet pjesa qendrore sepse përdoret pikërisht në momentin e kurorëzimit. Ajo u bë për Charles II në 1661 pas rivendosjes së monarkisë një vit më parë. Paraardhësi i tij mesjetar – i cili u shkri në 1649 – besohej se datonte që nga mbreti anglez i shekullit të 11-të, Eduard Rrëfimtari.

Nuk është një kopje e saktë e dizajnit të mëparshëm, por ndjek origjinalin në paraqitjen e katër kryqeve, katër fleurs-de-lis dhe dy harqe. E bërë prej ari të ngurtë, është zbukuruar me 444 gurë të çmuar – duke përfshirë rubin, ametistë, safirë dhe gurë të tjerë të çmuar – dhe është i pajisur me një kapak prej kadifeje vjollce dhe brez hermeline. Historikisht, supozohej të qëndronte në Westminster Abbey, kështu që u krijua një kurorë e dytë që sovrani të vishte jashtë abacisë.

Kjo kurorë e dytë është Kurora e Shtetit Perandorak, me të cilën shumë do të jenë më të njohur pasi përdoret shpesh për raste ceremoniale si Hapja Shtetërore e Parlamentit. Ai përmban 2868 diamante verbuese, duke përfshirë edhe Cullinan II masiv. Është bërë në vitin 1937 dhe është një kopje pothuajse e Kurorës së mëparshme Perandorake të Mbretëreshës Victoria. Harqet në dizajnin e saj kishin për qëllim të demonstronin se Anglia nuk i nënshtrohej asnjë fuqie tjetër tokësore.

Pasi të kenë mbaruar elementët shpirtërorë të shërbimit, Mbreti Charles dhe Camilla do të shkojnë në Kapelën e Shën Eduardit, një faltore prej guri në zemër të abacisë, ku Mbreti do të vendosë kurorën e shtetit perandorak në përgatitje për kthimin në Pallatin Buckingham. .

A do të ketë një procesion?

Kjo është një festë mbretërore – sigurisht që ka një procesion! Në fakt, do të ketë dy nëpër rrugët e kryeqytetit britanik në ditën e kurorëzimit. Dikush do të marrë Mbretin për t’u kurorëzuar, dhe pas shërbimit do të ketë një paradë më të madhe në Pallatin Buckingham, ku monarku dhe anëtarët e familjes mbretërore do të dalin në ballkon dhe do të shikojnë një kalim fluturues.

Rruga në vetvete është dukshëm më e shkurtër se udhëtimi pesë milje i Mbretëreshës për në Westminster Abbey në vitin 1953. Përpara shërbimit, Mbreti Charles do të largohet nga Buckingham Palace dhe do të zbresë në Mall në Diamond Jubilee State Coach, i shoqëruar nga Eskorta e Sovranit të Kalorësia shtëpiake. Procesioni do të kalojë përmes Harkut të Admiralty përpara se të kthehet në Whitehall dhe të udhëtojë përgjatë Rrugës së Parlamentit dhe në abaci. Ai do të kthehet duke përdorur të njëjtën rrugë prej 1.3 miljesh, me monarkun që do të udhëtojë këtë herë me Gold State Coach.

Si po e bën Mbreti Charles ceremoninë më gjithëpërfshirëse?

Ka pasur shumë spekulime se si Mbreti synon ta bëjë kurorëzimin e tij më gjithëpërfshirës duke reflektuar vizionin e tij për monarkinë e ardhshme. Do të duhet të presim dhe të shohim, por një tregues i hershëm u njoftua të premten kur Pallati Buckingham zbuloi se udhëheqësit e besimit do të drejtonin procesionet e para në Westminster Abbey. Ata do të pasohen nga përfaqësues nga secila prej 15 sferave ku Mbreti është kreu i shtetit. Flamurtarët e çdo kombi do të shoqërohen nga Guvernatorët e Përgjithshëm dhe Kryeministrat. Kjo është hera e parë që udhëheqësve të besimit joprotestant u jepet një rol në një kurorëzim.

A do të kurorëzohet Camilla mbretëreshë?

Po. Ndryshe nga tre bashkëshortet më të fundit të mbretëreshës – Alexandra, e cila ishte gruaja e Eduardit VII; gruaja e George V, Maria; dhe Elizabeth, gruaja e Xhorxhit VI – Camilla nuk ka një kurorë të bërë posaçërisht për kurorëzimin e saj. Në vend të kësaj, ajo ka zgjedhur të veshë kurorën e Mbretëreshës Mari. Kur ajo pagoi për kurorën e argjendtë në vitin 1911, qëllimi i Mbretëreshës Mari ishte që ajo të shërbente si kurorë e përhershme e bashkëshorteve të ardhshme.

Pallati ka thënë se zgjedhja e Camilla ishte “në interes të qëndrueshmërisë dhe efikasitetit”, por se ajo po bënte disa “ndryshime dhe shtesa të vogla”. Konkretisht, ajo dëshiron të nderojë vjehrrën e saj të ndjerë duke rivendosur kurorën me disa diamante – Cullinan III, IV dhe V – nga koleksioni personal i Mbretëreshës.

A do të kthehen Princi Harry dhe Meghan?

Duka i Sussex ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në ditën e madhe të babait të tij. Megjithatë, ai do të shkojë i vetëm. Pallati konfirmoi në prill se gruaja e tij, Meghan, do të qëndrojë në Kaliforni me dy fëmijët e tyre, Princin Archie dhe Princeshën Lilibet. Kuptohet se Meghan vendosi të heqë dorë nga festimet pasi dita përkon me ditëlindjen e 4-të të Archie.

Po princi Andrew?

Si anëtar i familjes mbretërore, Princi Andrew pritet të marrë pjesë në kurorëzimin e vëllait të tij. Por duke qenë se ai nuk është më një mbretëror që punon, ai nuk ka gjasa të ketë ndonjë rol zyrtar atë ditë.

Kush tjetër ka qenë i ftuar?

Spekulimet rreth emrave të të ftuarve vazhdojnë. Pallati zakonisht nuk nxjerr një listë të të ftuarve dhe ua lë në dorë individëve të njoftojnë pjesëmarrjen e tyre. Ne e dimë se aleatët e kombeve kyçe janë ftuar. Zonja e parë e SHBA-së Jill Biden do të udhëheqë delegacionin amerikan. Për më tepër, ju mund të prisni të shihni një numër anëtarësh mbretërorë nga e gjithë bota që të shkojnë në Londër.

Si do të jetë ndryshe nga kurorëzimi i Mbretëreshës Elizabeth II?

Ne kemi përmendur tashmë itinerarin e procesionit dhe shërbimi do të jetë më i shkurtër. Një ndryshim tjetër është numri i të ftuarve. Në vitin ’53, lista e të ftuarve ishte aq e fryrë, saqë u desh të ngriheshin struktura të përkohshme brenda abacisë për të akomoduar më shumë se 8,000 njerëz të ftuar.

Mos humbisni

Kurorëzimi i mbretit Charles III sjell spektakël, argëtim dhe pyetje të reja – a është monarkia e rëndësishme në botën moderne? Erica Hill udhëton në MB për të mësuar në një episod të ri të “The Whole Story with Anderson Cooper” të dielën, 30 prill në orën 20:00 ET./cnn/KultPlus.com

Rivarol (1961) / Koloneli francez : Në kohën e mbretit Zog, Shqipëria nuk ishte komuniste, ndërsa tani moska..

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Mars 2022

“Rivarol” ka botuar, me 4 maj 1961, në faqen n°13, shkrimin e një koloneli francez me rastin e ndarjes nga jeta të mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

Në kohën e mbretit Zog, Shqipëria nuk ishte komuniste…

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Mbreti Zog I vdiq më 9 prill 1961 në spitalin Foch në Suresnes, në moshën 65-vjeçare, larg atdheut të tij martir, që prej kohësh shpresonte ta shihte sërish dhe që u largua tragjikisht në kushte të panjohura për shumëkënd.

Tani, ata që kanë pasur nderin ta shohin këtë sovran në punë në vendin e tij, kanë vlerësuar njëzëri cilësitë e tij brilante të inteligjencës, dashamirësisë, thjeshtësisë, delikatesës dhe mirësisë, si dhe dëshminë madhështore që dha gjithë energjinë e tij për çështjen e pavarësisë shqiptare, për të cilën u sakrifikua pa hezitim sepse nuk dinte rrugë tjetër veç asaj të detyrës. Në vijim, asgjë nuk do ta kishte pasur më të lehtë për të ruajtur fronin e tij : do t’i duhej një farë fleksibiliteti diplomatik, por do t’i duhej të tradhtonte atdheun dhe kombin shqiptar, gjë që nuk do ta kishte dashur kurrë.

Në të vërtetë, ai ishte mbreti më i madh i kohës së tij, sepse me koston e vështirësive më të mëdha dhe në kohën më të shkurtër të mundshme, arriti, siç është shkruar, “mrekullinë e Shqipërisë”, pasi ia doli të bënte, pa humbje të jetëve njerëzore, të një vendi mesjetar dhe larg çdo shteti modern. Në fakt Mbreti Zog ishte krijuesi i admirueshëm i Shqipërisë së re. Ai pati gjithashtu meritën e madhe të ishte një faktor paqeje në gadishullin ballkanik, aq shpesh i torturuar nga luftërat, dhe vendosi marrëdhënie të mira fqinjësore me vendet që kishin planifikuar të pushtonin Shqipërinë ose ta ndanin atë.

Ajo që është injoruar plotësisht në Francë, madje edhe në qarqet që mund të jenë më të informuarit, është lidhja e sinqertë dhe e thellë që ky sovran tregoi me kaq guxim dhe me kaq fisnikëri ndaj Francës, duke e bërë Shqipërinë një vend me ndikim francez, këtë me dëshirën e tij, duke mos marrë kurrë as më të voglin inkurajim nga qeveria franceze.

Krahas këtij edukimi ushtarak francez të dëshiruar nga mbreti për nipërit e tij — kush e kujton se ai bëri që dy nipërit e tij të shkolloheshin në Saint-Cyr (shkollë ushtarake në Francë) ? —, gjuha jonë kishte statusin e gjuhës zyrtare dhe jo italishtja siç do të donin autoritetet e Romës. Në të vërtetë, propaganduesi ynë më i mirë ishte vetë mbreti, i cili sponsorizoi liceun francez të Korçës, i cili, duke konkurruar me institucionet italiane, i dha rinisë shqiptare një arsim francez. Nga ana e saj, mbretëresha, një katolike e zjarrtë, në një vend ku një e treta e popullsisë i përket kësaj feje, dhe franceze në zemër, solli, me dashamirësinë që e njohim dhe në të gjitha rastet, ndihmën më të përkushtuar për vendin tonë.

Më në fund, ishte e nevojshme të vizitohej pallati veror i Durrësit për të matur se sa e mrekullueshme ishte ndjenja e mbretit në lidhje me Francën. Në të vërtetë, me përjashtim të shumë qilimave të shkëlqyer persianë, gjithçka atje mbante shenjën e vendit tonë : mobilje të rralla të kohës, piktura të mjeshtrave (përfshirë portretin e bukur të Dukës së Burgonjës), libra të bukur, kujtime (suvenire). Ky zbulim i papritur në një vend kaq të ndryshëm nga i yni, kaq i largët dhe kaq i vështirë për t’u arritur për shkak të vendndodhjes së tij gjeografike, dhe që dëshmoi edhe për kaq shumë simpatinë për Francën dhe për aq shumë frymën e pavarësisë, preku thellë francezët kalimtarë.

A mund të matim gjithë meritat e mbretit dhe gjithë guximin që ai tregoi, duke pohuar kaq qartë shijet dhe preferencat e tij, kur të gjitha veprimet dhe gjestet e tij ishin nën syrin (vrojtimin) e Italisë ?

Por në vitin 1939, kur largimi i sovranëve u bë urgjent dhe mbreti vendosi të vinte në Francë, ku jetonte nëna e mbretëreshës dhe ku ai vetë kishte miq të vjetër, qeveria franceze nuk nxitoi t’i jepte të drejtën e azilit.

Megjithatë, ata arritën në Versajë, ku një gazetë shpalli me një titull të madh, mbi një fotografi të Château de La Maye, dhe në këto terma : “Versaja do të mirëpresë Mbretin Zog dhe Mbretëreshën Geraldinë të hënën.” Pastaj shkruajtën : “Pikërisht në Château de La Maye, ku banuan Duka dhe Dukesha e Windsor-it vitin e kaluar, sovranët, foshnja e tyre dhe suita e tyre shqiptare do të vendosen për disa muaj. Versaja, qyteti i mbretërve, thërret të mëdhenjtë e tokës që kanë mbajtur një kurorë. Ishte në Versajë që Duka i Windsor, vitin e kaluar, në pranverë, deshi të pushonte. Nesër, në të njëjtin vend, nën të njëjtën çati, do të vendoset një mbret i rritur nga fatkeqësia. Château de La Maye është gati të presë Zogun I dhe të gjithë familjen e tij.”

Fatkeqësisht, Versaja do të ishte vetëm një etapë, sepse kolapsi i përgjithshëm i Francës dhe vërshimi i trupave gjermane nëpër territor e detyruan mbretin dhe suitën e tij që të shmangnin edhe një herë rrezikun duke u tërhequr në Biarritz, nga ku u nisën për në Angli.

Mbreti Zog nuk është më. Kurrë vdekja nuk më ka prekur aq shumë shpirtin dhe zemrën time, sepse asgjë nuk i lëndon aq sa padrejtësia, mosmirënjohja.

Nëse ka ndonjë ngushëllim për mua, e gjej në shembullin e dhënë nga këta shqiptarë të përulur që kanë ardhur nga e gjithë Franca dhe jashtë saj, me koston e vështirësive më të rënda të parave, pasaportave, lodhjes, jo për të kërkuar diçka, por për t’i dëshmuar mbretit të tyre gjithë dashurinë e tyre, në varrezat e Thiais, fytyrën e gërryer nga ngurtësia e ekzistencës së tyre të dhimbshme në tokën e mërgimit prej të cilës rrjedhin lotët rrëke. Nga ana tjetër, 2000 telegrame (aq të shtrenjta për varfërit) iu dërguan mbretëreshës nga e gjithë bota. Le të më citojnë, në kohën e tanishme dhe në situatën tragjike në të cilën ndodhet vendi ynë, çdo veçori që mund t’i afrohet këtij mësimi besnikërie dhe dashurie ndaj atij që ishte mbreti i tyre, dhe atë nga ana e shqiptarëve të përulur të shpërndarë në gjithë universin!

Shtypi, aq i frytshëm me rastin e një krimi të tmerrshëm apo ndonjë ligësie, me përjashtim të një gazete të vetme, heshti për temën e funeralit të Mbretit Zog, ku, megjithatë, kishte kurora të mrekullueshme, ndër të cilat tri të mbretëreshës së Bullgarisë dhe mbretit Simon, aktualisht në Spanjë, kurora me një çmim prej 90.000 frangash., si dhe disa delegacione. Nëse Presidenti De Gol i kishte telegrafuar Mbretëreshës dhe nëse Mbretëresha e Anglisë dhe ushtria britanike i kishin shprehur ngushëllimet e tyre përmes një personaliteti princit Leka, Franca, domethënë qeveria, nuk përfaqësohej personalisht.

Deri në vitin 1939 Shqipëria, kaq e dobët, vështirë se llogaritej në Evropë, por gjithsesi përbënte një zonë paqeje dhe qetësie, aq më tepër që me Mbretin Zog nuk ekzistonte asnjë komunist në këtë vend. Që atëherë gjërat kanë ndryshuar shumë pasi Moska i ka bërë brigjet shqiptare dhe ishullin Sazan Gjibraltarin e Adriatikut, gjë që për më tepër nuk emocionon askënd në Francë. /KultPlus.com

Familja mbretërore vetëkarantinohet

Mbreti i Norvegjisë Harald dhe mbretëresha Sonja janë në karantinë dhe kanë ndërprerë angazhimet e tyre publike.

Ata nuk janë të sëmurë ose pozitivë, por janë përshtatur, për të dhënë një shembull të mirë, me dispozitat e qeverisë së Oslos.

Kjo e fundit vendosi sot që kushdo që kthehet në vend nga jashtë duhet të izolohet në shtëpi, pa asnjë dallim midis vendeve të origjinës ose nëse paraqesin simptoma apo jo. /KultPlus.com